Vyplatí se čekat na pád cen grafik?

Ahoj,chtěl bych pořídit RTX 3060 nebo ideálně 3060ti (k Rizenu 5600).Vyplatí se čekat do Vánoc na další propad cen?Dá se očekávat propad cen těchto karet spíše po vánocích?Jak moc jejich ceny ovlivní příchod nové generace 4xxx a kdy by tak ten efekt měl přijít?A líbí se mi víc Nvidia než AMD, AMD kartu jsem nikdy neměl, vlastně jsem měl vždy intel cpu a nvidii, až teď amd cpu. Slyšel jsem že Nvidia je lepší v Ray Tracingu což zní rozhodně "cool".Díky

Odpovědi na otázku

uz sa vyplati pockat do 3.11.2022, ked AMD uvedie grafiky. Ak uvedu aj strednu triedu, da sa ocakavat pad 3060. Ak uvedu iba highend ako nvidia, tak ceny dole nepojdu. Nepredpokladam vsak, ze by isli hore.

Připrav se že žádná střední třída vydaná nebude pokud nechtějí odepsat to co mají teď. Vždy se začíná high endem a časem se vydá něco slabšího. Stejně tak bych se nebál že ceny budou nižší, bude to odpovídat tomu jak kvalitní to bude.

před pár lety jsem si kupoval komp. počkal jsem do ledna a ceny šly nahoru, takže sestava co stála před vánocema 40 najednou stála 50. Tak jsem si řekl, že ještě chvilku počkám a přežiju na stávajícím šrotu, nakonec jsem čekal rok a pak koupil aktuální věci těsně před vánocema. Po vánocích to samé. vše šlo nahoru. (BTW: to bylo před těžícím sílenstvím, takže moje stařičká GK má dneska v obchodě pořád vyšší cenu, než za jakou jsem ji koupil)

Na vánoce rozhodně žádný propad cen nečekej, právě naopak. Na vánoce se prodá každý krám, takže ceny spíš polezou nahoru

jasne, to je logicke. Mame plne sklady starych grafik, su plne bazare starych grafik, tak co spravime, aby sme ich predali? Budeme zdrazovat. jj, tak bude.

Viděls, že by někdo něco na vánoce zlevňoval? Já tedy ne, na vánoce se prodá všechno. To zdražování byla trochu nadsázka, souhlasím, že nahoru to nepůjde, na to nejsou podmínky, ale před vánocemi to nebudou ani zlevňovat.

zas spekulacia, ktora imho nenastane... ak by vydali nejaku radeon 7600 s vykonom 6800 alebo tak za 350-400€, tak si nvidia moze tie 3060tky za 400-500€ rovno strcit do zadku.

a budu ich musiet zacat preadvat za 200..

Ano, ale proč by to AMD dělalo. Vždycky drží ceny podle výkonu +/- nastejno, nanejvýš nepatrně levněji, aby tím vyrovnali o něco menší popularitu GPU od AMD. A je taky otázka, i kdyby náhodou AMD ceny podstřelilo nějakým významným způsobem, za jak dlouho se nVidia odhodlá taky zlevnit. Spousta lidí, včetně mě, nikdy kartu od AMD nemělo a pokud nepustí na trh něco, co dá za polovinu ceny stejný výkon, tak svoji značku měnit nebudou

preco intel nacenil 13gen pod AMD7000? Lebo takticky tah. Prave teraz by som urcite kupil 13900k a nie 7950x. Pred vydanim 13gen bola situacia ina. Pisal som to uplne hore, vsetko zalezi na tom, co AMD predstavi 3.11. Dalej nema zmysel sa o tomto vobec bavit.

Nemá, pobavím se potom, až budeme vědět, že se před vánoci žádné zlevňování odehrávat nebude

Tak minimálně nás čeká ještě Black Friday (tady ten "opravdový emerický" a "Cyber Monday"). Takže, technicky vzato, nás před Vánocemi opravdu velké slevy teprve čakjí :D

Mě ceny intelu přijdou naprosto standardní už po dobu několika let, ty CPU nestojí nijak zásadně jinak. Tak jak tak lidi kupují co je v danou dobu výhodné pro jejich potřebu, já zas poslední desetiletí při koupi procesoru nenarazil nikdy na výhodnější produkt od AMD, buď neměly ty procesory výkon a když ho měly, tak zase neměly dobrou cenu.

To co pisete je sice pravda, ale zapominate na poptavku - ktera urcuje finalni cenu produktu stejnou mirou jako nabidka.

Mnohem vice pocitacu (gpu) se kupuje pod stromecek. Takze poptavka pujde nahoru jako kazdy rok. Otazka je jestli skladove mnozstvi je skutecne o tolik velke nez bude poptavka. Pokud poptavka by byla vyrovnana s nabidkou (mnozstvi) pak by cena sla smerem nahoru, protoze by nektere kusy byly vyprodane.

Z minulych let vsichni vime, ze byly nedostatky. Nemyslim si, ze se situace natolik otocila a nyni je prebytek.

Co se tyce autora: moje rada je pockejte do 3.11. na uvedeni amd a pak kupte to co se vam bude libit nejvice.

Můžeš mi říci, kde že jsou ty plné sklady a kde že jsou všechny ty použité grafiky na bazarech? Já je nějak nevidím. Neříkám, že tam není nic, ale že by to bylo něco, co mělo zaplavit trh, tak to opravdu nijak nevidím. Ostatně cena karet v posledním měsíci spíše stoupla, což je zarážející, na to, že všude koluje to, že jsou plné sklady a těžaři se karet po bazarech houfně zbavují karet. Je to vidět i na grafikách v e-shopech. Něco tam je, ale není to nic moc. Vždyť u některých karet nejsou už některé modely k dostání, případně jen nárazově.Ostatně, když je toho všude plno, proč chtějí vydat karty jako RTX 3060 8GB, novou RTX 3060Ti s myslím lepšími a rychlejšími paměťmi, novou RTX 3070Ti založenou na lepším čipu GA102....? Spíše než moc karet to vypadá, že si někdo objednal moc čipů a nyní se toho prostě chce zbavit tak, že to do mrťe doprodá tím, že vyrobí další karty. Sice už to nebude za zlatá vejce, ale za běžnou marži, přesto pořád lepší, než to odepsat.Uvidíme co AMD, ale začínám si myslet, že taky vydají jen highend a prostě všichni hezky počkají na jaro, kde teprve s velkou slávou uvedou střední třídu karet, aby nyní netratili. Doufám, že se pletu.

Vždy se nejdříve vydává high end, protože ten posouvá výkon a zaujme lidi co jej chtějí, ostatní pořád mohou kupovat co je. Nijak si nepomohou, možná trošku ušetří, ale zase to mohou mít hned bez čekání, navíc vždycky bude něco nové, výkonnější a levnější. Kupuju když potřebuji/chci, ne podle toho coby kdyby někdy něco.

Jistě, ale kupovat nyní dva roky starou kartu není nic moc, když si vezmu že přijdu o ty dva roky podpory a to, že vlastně nic neušetřím, protože byla zlatá horečka. Vlastně ani nyní to pořád není za MSRP ceny. Je to pořád výš!!!!! Pokud pominu karty, které vydali v době, kdy už sami nevěděli kolik si účtovat, protože ať dali cenu sebevýš, tak to pořád mizelo po kamionech.Ještě lze uvažovat o normálních kartách, ale kupoval bys nyní třeba RTX 3080? Zvláště když víš, že tu měla být RTX 4080 12GB (nyní tedy zrušena) za podobné peníze?Asi nikdo nevěří té pohádce o zpětné vazbě, kdy Nvidia vyslyšela kritiku, že je divné mít tu dvě RTX 4080 s různou specifikací. Pokud si nyní mohu dovolit trochu konspirace, tak bych řekl, že se jim to hodilo, protože se prostě potřebují zbavit čipů GA102. Ostatně pokud to chtějí cpát i do té nové RTX 3070Ti, tak jich asi je dost. Byť třeba méně kvalitních.Takže nyní nemáš možnost koupit highend grafiku (vyjma pár kusů AMD - díky za to), která je slušná. Buď nižší třídy, nebo super highend. Fakt jsem zvědaví co to AMD. Pokud by vydali i něco více ke středu, tak by mohla Nvidia ještě do Vánoc reagovat, ale pokud se rozhodnou vydat jen vlajku, tak nové karty v rozumné ceně (od AMD i Nvidie) nebudou do jara. Tedy pokud zase nebude nějaká zlatá horečka, záplavy na Tchaj-wanu, ucpané přístavy, Covid, a já nevím co ještě. Pak se možná bude dát zase koupit něco rozumného a aktuálního za rozumné peníze. Na druhou stranu, pokud by tohle byl jediný světový problém, tak bych si pískal. Jde totiž vlastně o ho*no. To jen že nadpis zněl: "Vyplatí se čekat na pád cen grafik?" Spíše by to mělo znít něco jako: "Jsem ochotný smířit se s tím co je a dostat méně za více peněz?"

"Jistě, ale kupovat nyní dva roky starou kartu není nic moc"Pokud má vlastnosti, které potřebuji tak nevidím důvod si to nekoupit. Já na jaře kupoval 3060Ti , dal jsem za to 17 i když jsem věděl že za chvíli budou levnější a až budou levnější, třeba bude i nová generace, ale nechtěl jsem čekat. Mimochodem třeba 3060 za necelých 10 tisíc odpovídá 329 dolarům + DPH, 3060Ti za 12 tisíc odpovídá 399 dolarům + DPH = MSRP cenyŽe jsem koupil kartu která je na trhu 1,5 roku? No ježiš, synovi jsem koupil 2 generace staré CPU, sobě generaci staré CPU, ženě jsem chvíli před vydáním M2 Macbooku koupil Macbook s M1, loni jsem kupoval tři generace staré AW3 nebo iPhone relativně krátce před vydáním nových, minulý měsíc jsem kupoval dva iPady 9.gen. Nedávno koupený monitor je také už přes 2 roky na trhu. Všechny zařízení fungují parádně, zvládají vše co se od nich očekává aby dělaly. A tak tomu bude ještě několik let, pokud se nerozbijí."když si vezmu že přijdu o ty dva roky podpory"A kolik je vlastně ta podpora u grafiky? Syn má v počítači 6 let starou grafickou kartu, fakticky nulové hodnoty a slouží skvěle a běží mu tam vše co potřebuje a jak potřebuje. Světe div se, ony běží i starší grafické karty, které už fakticky ani nemá smysl používat a mají reálně nulovou hodnotu.

Jako souhlas, nic proti tomu. Ty jsi se prostě už naladil na vlnu kdy dostaneš méně za více peněz. O tom to celé je. Je to prostě o nastavení mysli. Nyní trh bohužel nefunguje tak jako před 2-3 roky.Ohledně toho MSRP. Ano, nějaké modely najdeš, ale to jsou většinou ty základní. A to já osobně neberu úplně v potaz. Když kupuji grafiku na několik let, tak nechci mít u ucha fičák co jede v zátěži 50dB, ale něco u čeho se dá vydržet sedět. Mě jde o modely alespoň se standardním chlazením, když ne rovnou s dobrým (STRIX, GAMING X, AURUS,....). Když už tu máme ty "plné sklady", tak bych čekal, že i tyto karty půjdou níž a že u všech modelů budou ceny níž. Ne, že jeden model karty stojí o tisíce víc, než model jiný. Ale to už se motáme v kruhu. Prostě je to o tom, co jsi jako zákazník ochoten skousnout.

"Jistě, ale kupovat nyní dva roky starou kartu není nic moc"Já letos dcerám do počítače koupil "teprve" 2080 Super, nové, za pár kaček. Je to pro ně obrovský výkonnostní upgrade (z GTX 1070), mají FHD monitory, takže na další 2-3 roky naprosto dostačující. Ono obecně, pokud člověk lehce sleví ze svých požadavků a je o generaci/dvě pozadu a kupuje highend z těchto "starých" generací, je na tom kolikrát paradoxně lépe (paměť - velikost a rychlost) než (nižší)střední třída aktuální generace a jako bonus za výrazně lepší peníz.

Teď se pouze čeká o jakou inflaci to vyleze ještě výš.

Já kupoval na začátku července RX 6700 XT za nějakých 11 800 Kč , teď se dívám a za 4 měsíce neklesla cena prakticky vůbec! u všech podobných karet. Pokud chceš kupovat nynější generaci tak bych asi nečekal ... Ta nová bude navíc taky šíleně předražená ...A po nynějších zkušenostech bych k Ryzenu 5600, který mám taky, bych se nebál šáhnout klidně po AMD grafice , konkrétně na svojí RX6700 XT si nemůžu stěžovat. Ray Tracing má možná nvidia lepší, ale to že je to cool je tak možná to první a poslední. Reálně ti to bude stejně fuk a bude to žrát takového výkonu , že to stejně vypneš xD

Vidíš a já RT zapnu hned jak to je možné a ani mě nenapadne to vypnout, proč bych to dělal když si chci hru užít na maximum co autoři připravili. A výkon navíc to nestojí, budu mít 60FPS bez RT i s RT.

To je docela možné, ale normální uživatel (viz moje pubertě odrostlé dcery) tohle absolutně neřeší. Prostě nainstaluje hru a pokud vůbec vleze do nějakého nastavení, je to jen kvůli titulkům ve hře. A takových uživatelů bude naprostá většina (viz Steam statistika). Těch, co řeší rozlišení, aliasing, frekvence nebo RT a DLSS bude velmi výrazná menšina - jen ti "technicky zdatnější".A hlavně, když já si občas zapnu na velkém monitoru nějakou hru právě s RT s maximálníma texturama, projdou kolem a řeknou "u tebe to vypadá nějak jinak, divně". Absolutně neřeší jestli to je lepší/horší.

Kdybys porad na neco cekal, tak se nikdy niceho nedockas a nic si nekoupis. Stoji ti pripadna nejista budouci sleva maximalne nekolika stovek za to, abys nekolik dalsich tydnu nebo mesicu cekal?

To píšeš název produktové řady CPU naschvál špatně?! A navíc jsi v pondělí "sháněl" notebook s "Rizenem": https://www.zive.cz/poradna/ktery-notebook-sp... a najednou máš "Rizen" 5600G?! To byl ale fofr! A ten "pád" cen se bude konat kdy?! Celé tyhle litanie nesedí a nemyslím si o tom nic hezkého.

Mám stolní počítač na kterém jsou děcka a ten je na Ryzen 5600 a 1650super. Pro sebe jsem řešil notebook, ale východisko by bylo si kartu vzít a postavit na ní můj desktop, což by ale vedlo ke koupi aktuální karty, a nejlíp na vánoce jako dárek děckám, kapišto?

Tak pak už klidně kup nějakou RTX 3060 nebo něco takového. Ty karty aktuálně nabízí dobrý poměr ceny a výkonu (z bazaru) z obchodu se asi nejvíc vyplatí RX6650XT nebo RX6600XT

Jaký propad? Čekáš snad na RTX 3080 za 5000,- Kč? -))) Ceny sou už nízko jako prase -)

Wtf, však ceny jsou aktuálně už hodně nízko. Bazarová RTX 3060 se prodává kolem 5,5k, 3060Ti se dá sehnat za 7,5, 3070 za 9 a Ti za 12Já rok zpátky kupoval RTX 3070Ti za 27 Grafiky jsou aktuálně celkem zadarmo.

Asi tak. Dostal jsem se k 3070 za 8,5k a teď si drbu hlavu, kolik že mám chtít za 2060, kterou jsem loni kupoval za 14k.

Je to šílený jak to šlo dolů. Každopádně 2060 jsem kupoval nedávno za 3500

Ve ventus edici

Jestli nekdo ocekava dalsi pad cen, tak je naivni.

NE.

Pokud tu grafiku nepotřebuješ, čekej, pokud ji potřebuješ nečekej.

Samozrejme , že sa to vyplatí ! Ja napríklad už 4 roky čakám na "povianočný pád cien GK " ! Teraz čakám na po sezonne zľavy Vianoce 2022 . Chyťme sa za ruky a poďme snívať !