» Poradna » Windows (a jiné OS)

Výpis adresáře ve Windows 10hom s českou diakritikou

Dobrý den,lze ve Windows 10 provést výpis adresáře (seznam uložených souborů a složek),s českou diakritikou. Většina souborů dnes používá název souborů s českou diakritikou a klasický výpis pomocí DIR s přesměrováním do souboru je prakticky nepoužitelný. Mám na mysli možnost bez instalace nějakých aplikací.

Odpovědi na otázku

Zkonvertuj znakovou sadu, soubor je na 90% v CP852

dir | clipnotepad - vloz obsah schranky

kliknout do okna, kde jsi spustil dir, CTRL+A, CTRL+C, jít do nějakého textového souboru (notepad, word...) CTRL+V.

Proč to dělat jednoduše když to jde složité že jo?

Souhlasím, to ty tam máš o 3 stisky kláves více (CTRL+A, CTRL+C jsou čtyři stisky, mezera pipe mezera c l i p je 7 stisků), navíc jako bonus hledání klávesy |, kterou běžný uživatel nemusí znát a bude přepínat na anglickou klávesnici nebo ALT+124.

A co kdyz se ti vypis nevejde na obrazovku?

mám dojem, že tohle se ani neinstalovalo:https://www.slunecnice.cz/sw/dir2text/

mode con cp 852dir

Příkaz chcp 65001 by měl cmd přepnout do urf-8.

spíš to potřebuje změnit na 1250 a pak udělat výstup do souboru, aby to měl ve správné CP. Takže raději:chcp 1250dir /b >nejaky.txt

no, umně je to správně česky v 852...dúležitý je že má směr bádání

852 je tzv. OEM kódová stránka, ta je u českého prostředí nastavena jako výchozí. Takže změna na tu, která je již nastavena nic neudělá.A pokud to přesměruješ do souboru, musíš to pak překódovat z 852 na 1250, aby to bylo čitelné ve světě Windows.

Děkuji všem, kteří mně chtěli pomoc. Podařilo se mně nalézt velmi pěkné řešení a tak ho dávám k dispozici i ostatním. Řešení jsem nalezl v Poradně Počítač pro každého.Stačí spustit příkaz cmd s parametrem /u a pak klasické DIRnapř. cdm /uDIR > Vypis.txtA vše je OK

Ano, protože výsledek máš uložený v UNICODE kódové stránce.

Vytvořte si soubor např. "výpis.bat" s následujícím obsahem:(klasicky stačí vytvořit výpis.txt provést zápis a příponu .txt pak přepsat na .bat)chcp 65001dir d:\Test /b /on > c:\Users\mujucet\Desktop\výpis.txtPoložku "mujucet" je potřeba nahradit názvem vašeho účtu.Soubor .bat po spuštění vytvoří na ploše soubor "výpis .txt" s abecedně řazeným obsahem adresáře "Test" na diskové jednotce D: . Výpis bude včetně diakritiky.Pro zápis obsahu včetně podadresářů je potřeba do zápisu přidat ještě parametr /Spříklad: chcp 65001dir d:\Test /b /s /on > c:\Users\mujucet\Desktop\výpis.txtPokud chcete příkaz spouštět z příkazové řádky tak ji aktivujte příkazem "cmd /u"Nemusíte pak použít zápis pro úpravu znakové sady "chcp 65001" a stačí Vám jen zápis příkazu dir a výstup i tak bude obsahovat diakritiku.