Výměna základní desky za novější typ

Dobrý den, mám dotaz ohledně výměny MB. Chtěl bych ve stávajícím PC bez nutnosti přeinstalovat systém apod. vyměnit základní desku, procesor a RAM paměti. Výměna by proběhla z následujících komponent:Procesor: Intel Core i7-4790Základní deska: MSI Z87-G45 GAMINGRAM paměti: HyperX Savage 16GB (2x8GB) DDR3 1866 CL9Na nové:Procesor: Intel Core i7-7700KZákladní deska: MSI Z270 TOMAHAWKRAM paměti: HyperX Predator RGB 16GB (2x8GB) DDR4 3200Otázkou zůstává, jak se to zachová, když přepojím SSD disk a M.2 disk, kde je nainstalovaný Windows. Nemá s tímto někdo zkušenosti? Doporučení - jít do toho nebo spíše udělat zálohu a kompletně přeinstalovat? Za každou reakci budu rád. Díky, Tomáš.

Odpovědi na otázku

preco chces metnit jeden stary pocitac za iny stary pocitac? AK ho nemas zadarmo, nema to moc zmysel.. https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i7-7700K-vs...

Jednoduše proto, že mám tyto komponenty nyní k dispozici a jsou novější a přeci jen o něco výkonnější než ty stávající... získal jsem je v sadě. Prosím nehodnoťte, jestli to má smysl s ohledem na pracnost nebo ne.

A smysl takové výměny spočívá v čem? Tolik práce a vyhozených peněz za možná 10% výkonu navíc? To je pořádná pitomost. Ale jinak samozřejmě počítej s čistou instalací, to je jediná rozumná cesta při výměně desky. Ovšem jak jsem psal, taková výměna nemá vůbec žádný smysl.

Dobře díky za názor... proč jsem se k výměně rozhodl jsem vysvětlil výše, takže netřeba hodnotit nic jiného než nač jsem se ptal. Každopádně tedy čistá instalace je jistota to mi bylo jasné, ale zajímalo mě, jestli se to dá obejít nebo nikoliv.. uvidím, jestli ještě někdo názor přidá.

vysoko pravdepodobne ten windows normalne pojde, pripojis stare SSD, nastavis prioritu bootovania a pojde. Je celkom realne, ze pojde aj po naklonovani na ten M2, hlavne ak je SATA. Na NVMe to ist uz nemusi.

Právě si také myslím... ale chtěl jsem napřed znát názor několika lidí a podle toho se rozhodnout, jakým způsobem to vyřeším. Každopádně díky za info a názor.

pokud máš Windows 10 tak samozřejmě disk přendat můžeš a na 90% ti to normálně nabootuje, stáhnou se chybějící ovladače a jede se dál. Dělám to tak poměrně často (u SATA disků, M.2 jsem ještě nezkoušel) Problém budeš mít s licencí která je vázaná na MB a zůstane na staré desce - po nabootovaní na nové desce tedy Win10 vypadnou z aktivace a budeš muset zadat nové číslo (pokud tam tedy dřív nebyla aktivovaná stejná edice pro/home)

Díky za odpověď. S licencí problém nemám, protože mám Windows 10 koupený sólo, takže s aktivací problém následně nebude.

inak i7_4790 mam ajja a pohravam sa s myslienkou ze vydrzim do DDR5. Menit to za 7700k nema ziadny zmysel. Za 6jadrovy 8*** alebo 9*** by to bolo o niecom inom.

Dle předběžných informací by DDR5 měli přijít v roce 2021 nebo 2022, nicméně já už mám delší dobu tyto komponenty jen tak ve stole a chci je nějak zužitkovat, proto jsem se rozhodl pro změnu ať už to má výraznější nebo méně výrazný význam z pohledu nárůstu výkonu. Tak nebo tak je to určitě krok dopředu (byť ne tak výrazný jako při přechodu na nové generace Intelu -> ale tohle mi bylo jasné od začátku.

Může to jít i bez instalace, ale taky nemusí. Každopádně bude potřeba nová aktivace a často vznikají různé nestandardní problémy, když přeneseš Windows z jednoho do odlišného počítače. Chápu že máš svoji hlavu, ale věř nebo ne, tento upgrade nemá sebemenší smysl. Při běžném používání rozdíl ve výkonu nepoznáš...

Ok, ještě jedou díky za všechny reakce co jsi poslal. Možná to dám ještě do jiné roviny proč mi to přijde v pohodě to přehodit a to je podpora RGB, protože jak MB, tak i RAM je s podporou RGB a jelikož mám průhlednou bočnici, tak jsem to i chtěl z důvodu vzhledu a efektů. Toť vše... Měj se.

Díky všem za odpovědi. Obrázek jsem si na celou věc udělal, takže změnu udělám tak nebo tak, dám si tu práci a udělám zálohu a čistou instalaci. Komponenty jsou vizuálně zajímavější a o to mi jde mimo výkonu také... Mějte se.