» Poradna » Počítačové sítě

Výměna telefonních kabelů a zásuvek - z RJ11 na RJ45

Dobrý den,potřeboval bych poradit s výměnou telefonních kabelů a zásuvek. Doma máme 4 telefonní zásuvky, které bychom rádi předělali na ethernetové, abychom mohli připojit počítače rovnou do sítě. Internet máme přes VDSL, ale výhledově bychom chtěli do domu natáhnout optický internet.Ze zásuvek vedou kabely do skříňky ve zdi, kde jsou přímo spojené v "chuchvalci". Pak vedou do rozvaděče a ven. Jednou do skříňky přivedeme optický kabel a odsud budeme chtít vést ethernetové kabely starými telefonními rozvody k novým ethernetovým zásuvkám. Výměnu kabelů a zásuvek chci ale udělat už teď.Potřebuji vědět, jestli to vůbec lze realizovat a případně jak se do má v té skříňce zapojit? Děkuji za jakékoliv vyjádření.

Odpovědi na otázku

A jako máš pocit, že někdo vidí na dálku, jak to u vás vypadá? Jistěže výměnu lze provést, ale to musíš vědět ty sám, jestli jdou ty dráty ve zdech vyměnit. Pokud z toho chceš udělat ethernet, tak budeš muset ty chuchvalce vytrhat a místo toho natáhnout kompletně nové kabely a umístit nové zásuvky

Ano, přesně to chci udělat, ale konkrétně nevím, jak to zapojit v té skříňce. Kabely se budou měnit, ale jak ty nové na sebe napojit? Mám k tomu použít switch nebo to propojit nějak jinak? Teď je to právě různě rozpletené a pospojované mezi sebou. Jde o to, abych kabely pak mohl vyvést přímo k počítačům a mohl se tak bez nějakého dalšího routeru připojit k internetu.

mas zavolat firmu co to vie urobit a pekne im za robotu zaplatit

Ty potřebuješ mít kabely roztahané hvězdicově, to znamená, že od centrálního switche do každé zásuvky samostatný kabel. Kabely nikde napojovat nebudeš.

no niekto ich do toho patchpanelu zapojit bude musiet, hlavne ked natiahne 6ku.

To bude, to je jasné. Ale 5e by mohlo stačit Hlavně jde o to, že on to má všechno nějak průběžně, což je blbě, musí to mít hvězdicově.

tak zas ked ma 1 tenku chranicku poprepajanu za sebou, tak ziadnu LAN nespravi ;) Tento dotaz od zaciatku je blbot, lebo to tam musi niekto prist co tomu rozumie a zhodnotit stav.

Kabely ze všech zásuvek vedou do jednoho bodu. Tam se spojí a vedou ven.

tak to je ok. Ako laik mozno zvladnes vymenu tych kablov. "zapojenie v skrinke" a zapojenie zasuviek nechaj na odbornikov.

Tak v tom případě je to v klidu, pokud půjdou ty kabely vytahat ze zdí a nahradit jinými. V tom jednom bodě, kam jdou všechny, bude switch a na konci každého kabelu zásuvka RJ45

Patchpanel a switch v tom centrálním "svazku". Na patchapanely nezapomínat, stojí to pár korun v celkovýc nákladech a šetří to problémy do budoucna.

Na tych par kablov mu stacia samostatne keystony. Predpokladam, ze ta skrinka je mala a patch panel by sa tam nezmestil. Krabica na ulozenie napr. 5 ks keystonov tiez zabera viac miesta, ako samotne keystony.

Teoreticky ano, ale bude muset všechny kabely cpát tou jednou chráničkou

Vyjádření je jednoduché: sám tomu nerozumíš, takže ti nezbývá, než si na toho někoho pozvat, kdo to omrkne a udělá kalkulaci, kolik bude předělávka stát.

ak su tie kable zasadrovane a potom omietka, tak ich nevymenis. Ak su v "husacom krku" a da sa ich volne potahovat (po odpojeni v zasuvke) tak ej velka sanca ze vymenis. To je vsetko co sa k tomu da povedat.

Starou kabeláž je možné využít jen jako provázek na protahování navázaných nových UTP káblů určených pro ethertnet. Příklad: https://www.ges.cz/cz/utp-cat-5e-d-cu-GES069...

ked to bude robit do zasuviek, nic mu nebrani pouzit 6a

Než se v tom začnete hrabat, je nutné, aby vlastník budovy kontaktoval majitele rozvodu a ten to na vlastní náklady odstranil a uvedl do původního stavu.

Jako aby to vytahal a zazdil?

"Internet máme přes VDSL, ale výhledově bychom chtěli do domu natáhnout optický internet.Ze zásuvek vedou kabely do skříňky ve zdi, kde jsou přímo spojené v chuchvalci. "Čí je ta skříňka s chuchvalcem?Kde vám končí VDSL? V některé zásuvce z téže skříňky?

Bydlíme v rodinném domě. Černý telefonní kabel vede do vnitřního rozvaděče. Z něho vede kabel do skříňky. Tam se rozvětví a napojí se na kabely vedoucí do telefonních zásuvek.

A po který rozvaděč to dělal fyzicky (v rámci služby) poskytovatel připojení? Uvědom si, že na to, co dělal poskytovatel, nemůžeš sahat. Ač je to v tvém domě/bytě, je to jeho majetek a na na nějaké zásahy zapomeň.

Až po zásuvku s VDSL je to vlastnictví poskytovatele VDSL.Řekněme, že až po splitter ... taková malá krabička...vede od něj kabel do modemu / routeru ...http://www.servispanasonic.cz/PICTURE/N300_240/vdsl-spl... Vnitřní rozvaděč je ještě před tou skříňkou a ve skříňce je chuchvalec?V místě rozvětvení je splitter?Kolik telefonních linek? Nebo jsou všechny 4 zásuvky paralelně na jednu linku?

Splitter nemáme, na ostatní jsem odpověděl níže.

Oprava: splitter máme. Je ale připojen až mezi zásuvkou a modemem a pevnou linkou. Spletl jsem si to se switchem.

Aha, no v tom pripade je nelepsi vyse uvedena rada... nech si to udelat "na klic" od nekoho kdo tomu rozumi

Ano, CETIN vlastní rozvody zvenku až do vnitřního rozvaděče. Skříňka s chuchvalcem kabelů je až za tím a byl jsem informován, že s tím si můžu dělat, co chci. Jedině pokud bych chtěl vyměnit ten kabel, co vede z rozvaděče do skříňky bych musel kontaktovat správce sítě či svého poskytovatele, aby mi kabel vyměnili. Rozvaděč je stejně zamčený a bez klíče bych se tam nedostal. Zásuvek máme 4, pevné linky jsme měli 2, ale teď máme jen 1.

Cituji: Ze zásuvek vedou kabely do skříňky ve zdi, kde jsou přímo spojené v "chuchvalci"Dobře, kabely vyměníš a všechny budou končit tady. Odtud povede kabel k přípojce optiky, nebo optika povede taky až sem. CAT5e se ale nespojují jak telefonní dráty, ale pomocí switche. A teď je otázka, je ta skřínka dost velká, aby se do ní vlezl switch popřípadě optický modem? Pokud ne, budeš muset skřínku vyměnit za větší, nebo na zeď v místě skřínky ve zdi posadit větší skrínku, nebo switch/modem bude na zdi a povedou k němu kabely ze zdi.Jo a mimochodem, pokud do trubek dostaneš dva kabely, vyměnil bych telefonní zásuvky za RJ45 dvojzásuvky. Cena za zásuvky je stejná, navýšení ceny bude za pár metrů kabelu a případně větší switch, ale v prvním okamžiku nemusíš zapojovat všechno, pokud tam budeš mít modem se čtyřmi LAN konektory, switch bys dokoupil, až by ti 4 kabely nestačily. Velikost skřínky vol raději větší, ať se tam vleze modem i switch.

Děkuji všem za rady. Abych to nějak shrnul:Akci stejně asi nebudu moct realizovat sám, takže si na toho budu muset někoho pozvat. Je potřeba vyrvat všechny kabely od skříňky až po zásuvky včetně zásuvek, případně i kabel vedoucí mez skříňkou a rozvaděčem, ale na ten je potřeba kontaktovat poskytovatele či správce sítě kvůli přístupu do rozvaděče. Staré kabely vedou ve zdech v husích krcích. Po vytrhání starých kabelů by neměl být problém tam narvat nové UTP kabely cat6A. Dva kabely by se tam asi nevešly, ale kdyby jo, bylo by to super. Do skříňky by se umístil switch. Snad se tam vejde. Kdyby ne, dal by se vedle. Ještě je potřeba vyřešit napájení. Telefonní zásuvky by se vyměnily za ethernetové zásuvky, případně dvojzásuvky.Realizace umožní rychlejší internet, možnost připojení počítače přímo do zásuvky a usnadní a zefektivní budoucí realizaci optického internetu.

naco by si vytrhaval tie kable, ked na koniec mozes pripevnit novy kabel a na 1x vytiahnut stary a pretiahnu novy. A lepsie sa budu tahat 5kove kable, ak tam mas cestou vela zlomov..

Dobrej nápad!

Nedoporucuji se hrabat v tom chuchvalci, mohl by jste odpojit dalsi uzivatele. K vam musi vect jen jeden a ten je napojen do vdsl modemu. Od nej si muzete tahat kabeli jak chcete. Cetin by vam mohl nauctovat dost penez za pripadne poruchy.

Ten chuchvalec je náš, takže si s ním můžeme dělat, co chceme. Je až za naším domovním rozvaděčem. Na ostatní uživatele to nemá žádný vliv.

A ten chuchvalec je v té skříňce zapojen do zásuvky nebo na svorkovnici? Pokud je na svorkovnici, tak na jakýkoliv zásah zapomeňte, v tom případě je to Cetinu až po zásuvky, byť je to ve vašem domě.

Skříňka s chuchvalcem je zapojena do rozvaděče, kde je svorkovnice. Když jsem volal na CETIN, řekli mi, že s tím, co je za rozvaděčem si můžeme dělat, co chceme. Takže vyměnit kabely můžeme. Jen kdybychom chtěli vyměnit kabel vedoucí mezi skříňkou a rozvaděčem, museli bychom se domluvit s CETINem. Rozvaděč je stejně zamčený, takže s ním nelze vůbec manipulovat.

No dělejte, jak myslíte. Poslal jsem odkaz na tuto diskuzi synovci, který pracuje v CETINu, pokud mu to budete stát za to, tak sem dá svoje vysvětlení.

Pokud máte existující smlouvu, nebo jakoukoli dřívější, tak v ní je napsané kde končí linka CETINu a začínají vaše dráty, pokud to máte ještě potvrzené, tak se vykašlete na všechny ty panikáře a odborníky so přesně ví jak to u vás doma vypadá a do čeho všeho nesmíte sahat. Pokud je Skřínka do které vedou všechny vaše kabely (a jenom vaše jak jsem porozuměl) dostatečně velká na to, aby se do ní vešel nějaký aktivní prvek, tedy switch, nebo v lepším případě i GPON modem, je to v té skřínce čím napájet a nebude se to tam přehřívat, tak prostě natahejte husími krky novou kabeláž, CAT5e na gigabit stačí, jestli jsou trubky tlusté a vejde se tam i 6 nebo 6a tak tím líp, Ohledně zakončení, Ideální je samozřejmě krabička osazená keystony, ale taky zabírá místo a je drahá. Nacvaknutí konektoru přímo na kabel a vražení do switche udělá ve výsledku úplně stejnou službu a za pár korun. Každopádně s výběrem switche nebo jakéhokoli aktivního prvku doporučuju pomoc nkoho, kdo ví co tyhle krabičky dělají a možná to nakrimpování a zapojení zásuvek taky. i když to se dá pochopit velice rychle a alespoň se naučíte něco nového. Zásuvky kupovat takové, na které není potřeba narážení nástroj. Třeba Legrand je dělá a pracuje se s nimi pěkně. Dodržet v celém domě zapojení "B" protože na to jsou všichni zvyklí a nestane se že pak někdo zapojí druhý konec jinak. Pokud ve skřínce není dost místa, není tam a nemůže tam být napájení, existují switche co se napájí po ethernetovém portu z jiného zařízení. Ty už ale obvykle neumí napájet třeba Accesspoint který je k nim dál připojený. Takže vždycky je lepší když má switch vlastní napájení. Ale to už by právě měl vymyslet někdo, kdo vám s tím poradí až to na místě uvidí.