» Poradna » Web a internet

Výměna síťové karty

Zdravím , Rád bych vyměnil stávájící a zastaralou síťovou kartu, která podporuje rychlost pouze 100 Mbps. Při stávajícím tarifu internetu mě velmi omezuje.Příliš tomu nerozumím a proto se obracím a zdejší znalce.Doporučí mi někdo síťovou kartu s rychlostí 1 Gbps? A nebo by bylo možné zakoupit externí kartu , aby jsem měl rychlejší internet i v notebooku? ( přes wi-fi ho připojený nemám )Původní síťová karta : NVIDIA nForce Networking ControllerZákladní deska : Asrock a bohužel se ,o přes Everest nepodařilo zjistit konkrétní tip.Děkuji za každou radu

Odpovědi na otázku

Pokiaľ je to (stará) karta do slotu - kúp si novú. Pred inštaláciou však najskôr (ak nebudú dodané) stiahni potrebné ovládače. Potom starú kartu ODOBER zo systému (vrátane ovládačov), nainštaluj nové ovládače a vlož kartu do stroja. OS by mal zistiť nový HW a priradiť (už nainštalovaný) potrebný ovládač. A potom len kartu nastaviť - a je to!

No chtěl bych vidět jak bude vyměňovat Ethernet integrovaný na desce v notebooku. Jinak https://www.czc.cz/sitove-karty-LAN-radice/p...

Jen teda pokud nemáte USB 3 tak ta rychlost nebude zas o tolik lepší.

Neskúmal som, aká je to karta (či integrovaná, alebo nie) - dal som malý návod.

V notebooku se dá za určitých okolností vyměnit wifi karta, ale na eth zapomeň. Jakou rychlost ten tarif má? Pochybuju, že víc než kolik zvládne tvoje stávající karta.

A je vůbec problém v síťové kartě? Typ ZD se zjistí snadno, buď CPU-Z, nebo vlastními optickými čidly pohledem na samotnou základní desku, kde je napsáno typové značení, případně i revize PCB.

a to do coho pichnes druhy koniec kablu podporuje aku rychlost?

1) Asi jsem se nevyjádřil úplně srozumitelně, za to s eomlouvám.Chci měnit síťovou kartu ve stolním PC nikoliv v notebooku. U notebooku jsem se ptal na možnost externí síťové karty.2) Rychlost tarifu je: 400MB/s3 ) JIný problém než v síťové kartě mě nenapadá. Zkoušel jsem připojení přes 3 ethernet kabely jak na PC tak na notebooku.Děkuji za odpovědi

2. jste si zcela jistý, že DOOPRAVDY 400 MB/s?

Ano , tarif 400 Mb/s ( reálná rychlost stahování tedy teoreticky cca 30 mb/s ).

Ujasni si jednotky. "mb" neexistuje.400 Mb/s = 50 MB/s (1B = 8b), nikoliv 30 MB/s.Na doporučení síťovky je ale potřeba, abys napsal, jakou máš základní desku a jaký notebook. Nebo alespoň zda máš v PC PCI nebo PCIe sloty a zda notebook má USB 3.0.

Za nejasnost v jednotkách se omlouvám, jak jsem psal nejsem zrovna znalec.Deska : ASrock N68C-SNotebook je vybaven USB 3.0

http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68c-S/ - já tam vidím Realtek, ale kdoví, jestli specifikace souhlasí. Nebyl, jak je dnes módní, na to narván W 10?A z jakého důvodu to má být pomalé? Notebook předpokládám připojení "drátem" a ne WiFi. A aby v notebooku nebyla 1 Gbps NIC, tak to by musel být hodně starý.Router má také nějaké typové značení?

S těma notebookama je to nějaká divná móda u multimediálů, např. úplně nový Inspiron 5000 má také dle specifikací jen 10/100 LAN.

Do té ASROCK desky vraž něco takového do toto PCIEx1 slotu:https://www.czc.cz/sitove-karty-LAN-radice/p...

Je otázka, zda to má do toho elektrošrotu vůbec cenu. A jestli ten "problém" je doopravdy v síťovém HW a ne někde jinde. A jak se došlo k zjištění, že síť a konektivita do sítě Internet je příliš pomalé. Moc otázek, žádné odpovědi.

Do stareho srotu treba drahu sietovku (napr. tie lepsie Intelacke), bo lacne sietovky nemaju pre 1Gbps rychlost sietovy koprocesor, ktory odlahcuje zataz hlavneho procesora. Ked tazatel zbada aka je cena takej sietovky, tak sa pravdepodobne na to vykasle.

Intel stojí kolem 600. Ovšem i s obyč Realtekem udělá tak 500 Mb/s, stále lepší, než má teď.

Notebook, který má USB3 porty, bude mít nejspíš i gigabitovou síťovou kartu . Co máš za router? Nepodporuje třeba on jenom 100 Mbit/s?Jinak gigabitovou USB3 kartu za rozumný peníz je možné objednat třeba tady: http://www.ebay.com/itm/SuperSpeed-USB-3-0-to...

G580 má bohužel jen 10/100 LAN.

"2) Rychlost tarifu je: 400MB/s" To je právě problém, že jedinci jako vy nerozeznávají "b" a "B"! Bit je nedělitelný! Takže předpona "mili-" značeno MALÝM PÍSMENEM "m" nedává smysl!

Děkuji za poučení.

No, musím si zahrát na ďáblova advokáta: Bit sice dělitelný není, ale b/s, neboli rychlost přenosu, už dělitelná je. Takže je docela klidně možná rychlost přenosu řádu mb/s (např. signalizace praporky). Samozřejmě, ve světě IT taková rychlost nemá praktický smysl, ale možná je...

A agregaci máš jakou? Nedivil bych se kdyby 1:50

A o jaké PC a notebook jde? Gigabitové síťovky jsou běžně integrovány v PC už přes 10 let, takže pokud tam je jen 100 Mb/s síťovka, je to nejspíš něco hodně starého a lepší síťovka nemusí mít smysl.A nebo je problém někde na cestě. Nemáš to zapojené třeba v 100 Mb/s switchy nebo routeru?

"NVIDIA nForce Networking Controller" - pokud si pamatuji, tak poslední čipset od nVidie byl ION, který se dával k prvým Atomům, aby byly schopny aspoň akcelerovat h264 video a přehrát Samsungův "Život v oceánu". Ještě zbytky recyklují výrobci desek pro sockety AMD, třeba: http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68-GS4USB3%20F... , ale i tam je PHY obvykle od Realteku.SOHO routery obvykle více než 100 Mbps mezi WAN a LAN nezvládají routovat. A možná tady není ani potřeba.

A co máš za router? Rychlejší síťovka je ti k h*vnu, pokud tu rychlost nezvládá ukrmit router.

Přesně tak, gigabitové ethernetové porty musí být nejenom v počítači, ale i na routeru a pak ten router musí mít slušný procesor, aby těch 400Mbit/s uroutoval.

Nejprve všem děkuji za odpověď.Router je CBN CH7465LG.Poskytovatel připojení tvrdí, že žádný problém na jeho straně není.Notebook: Lenovo G580.

Poskytovatel připojení tvrdí.... Jj, a překlad toho tvrzení z reklamštiny zní přibližně takto: naše zařízení funguje v rámci nasmlouvaných parametrů a lepší to nebude.

Takže kabelový modem/router/switch/WiFi od UPC. Jak jste přišel na to, že "rychlost" neodpovídá? Ani když ten notebook je připojen kabelem do toho "modemu"?

Ano router i připojení od UPC.Jak jsem na to přišel? No internet by měl býr rychlý cca 400 Mbit/s . Naměřená rychlost je 80-90 Mbit/s. Jak na zastaralém pc tak na realtivně novém notebooku i přes to, že je připojen přes kabel přímo do modemu.

A nepletete si zase fyzikální jednotky? 400 Mbps == 50 MBps. Jestli je to tohle: https://www.upc.cz/rychly-internet/ , tak reklamština: "...stahování až 400 Mb/s | nahrávání až 40 Mb/s..." "AŽ" není žádnou zárukou.

Aj keby mal reálne 150 - 200 Mb/s, stále je to super rýchlosť a podstatne nad možnosťami 100 Mb/s sieťovky. Iná vec ak v dŕvivej väčšine času má ozaj len do 100 Mb/s

Takže investice do síťovky se vyplatí či nevyplatí? Rád bych využil plnou rychlost internetu , když už platím za vyšší tarif.Díky

podla mna sa neoplati. ten pc uz bude celkovo pomaly na tu rychlost co mas.Ja by som kupil nove PC

Do toho starého krámu ne.1. Jak jste se uráčil dopídit k tomu, že rychlost sítě je pomalá?2. Notebook, který má USB3 (takové modré to je) má zcela určitě i 1Gbps síťovou kartu.3. Ale furt není jasné, jak jste se dopídil, že rychlost konektivity je nízká.

I dnešní notebooky mají často jen 10/100 LAN, bohužel jako jeho G580.

G580 má také jen 10/100 síťovku.

To bude spíš problém v 100Mbit LAN konektoru v routeru než v síťovce. Gigabitový síťovky byly už i před 13 lety běžná záležitost.

Ta deska má jen 10/100

Pokud se tu tazatel ještě mihne:PC i notebook mají skutečně pouze 10/100 Mb/s síťovky a 400 Mb/s tedy opravdu nikdy nevyužijí. Nicméně není problém je doplnit o 1000 Mb/s síťovky a využít tak plný potenciál.Do PC stačí dát cokoliv z těchto (klidně tu nejlevnější):https://www.czc.cz/sitove-karty-LAN-radice/p... A k notebooku pak do USB 3.0 připojit něco z těchto:https://www.czc.cz/sitove-karty-LAN-radice/p... Levněji z eBay:http://www.ebay.com/itm/SuperSpeed-USB-3-0-to... Já mám doma u jednoho notebooku s 10/100 toto a funguje to dobře:https://www.czc.cz/axagon-ade-sg/144713/produktMělo to ale naprosto debilní instalaci ovladače. Je nutné nejdříve nainstalovat ovladač a až pak to připojit. Nejdříve jsem to udělal opačně (připojil a nechal instalaci na automatiku, prostě plug&play) a na tom USB to už nikdy nefungovalo. Až když jsem nainstaloval ovladač podle návodu a a zapojil to do jiného USB. To USB je jinak ok, funguje v něm vše ostatní, jen ta blbě nainstalovaná síťovka ne (ale řešit to nehodlám, jen na to upozorňuji). Není to tedy doporučení spíš tip, čemu se vyhnout

Velmi vám děkuji za radu! Pc si mám v plánu kupovat nové , nicméně investice do bytu je přednější, takže nové PC je v plánu až tak za rok. Takže vážně děkuji za radu.Děkuji všem kteří se zapojiliS pozdravemMilan