» Poradna » Windows (a jiné OS)

Výměna serveru s AD

Zdravím, potřeboval bych radu ohledně výměny serveru s Windows server 2008x32 za 2016, který slouží mimo jiné jako AD. Můj požadavek je, ale aby měl nový server stejné jméno jako původní. Nemohu proto použít klasickou migraci AD (přiradit 2016 do sítě jako druhý AD) , protože dva PC se stejným názvem v siti být nemohou. Znáte prosím nějaký postup jak to udělit, i za cenu znova nastavení domény včetně kontajnerů. Prostě výměnu bez nastavování klient PC. Díky Tomas

Odpovědi na otázku

Potřebuješ dva doménové řadiče, aby i v době migrace druhý udržel provoz. Pak starý odpromuješ, přejmenuješ a novému dáš jeho jméno a nastavíš jej jako DC.

Přinejhorším si udělej virtuálku a tam dej "starý" AD, pár dnů s tím jde vydržet, nevím, jak máš velkou síť, ale moc to nebude, když máš jen jeden řadič, mezitím zapoj nový pod novým jménem, nastav ho, otestuj, starý odstav a nový přejmenuj. Pokud se to vysere, opakuj do zdárného konce.

A ty máš jen jeden řadič AD? Normální situace je taková že máš jeden primární a jeden záložní. Pak není problém jeden z nich vypnout a odpojit a místo něj tam dát nový (klidně se stejným jménem) a znovu ho připojit jako řadič a nechat ho ať se sesynchronizuje s tím druhým řadičem.Takže bych ti doporučoval provést "klasickou" migraci s tím že tam alespoň dočasně připojíš další server, na který se sesynchronizuje současná konfigurace a pak ten současný server dáš pryč, připojíš ten nový a necháš to sesynchronizovat zase na něj.

Díky za odpověď, s "dočasným AD" mě to taky napadlo. Ještě bude fungovat pokud vytvořím na 2016 úplně "stejnou doménu" a založím stejné uživatele a pc jako u 2008 a prostě odpojím 2008 a připojím 2016. Bude to chodit? přihlásí se uživatel? Děkuji

Tohle určitě nedělej!Možná bude mít uživatel stejné jméno, ale jiné SID (tj takový ten identifikátor: S-1-5-21-3419697060-3810377854-678604692) čímž kompletně rozesereš veškerá práva apod.

To ale nebude stejná doména. Ona se možná bude jmenovat stejně, ale rozhodně se k ní počítače samy nepřihlásí, nebudou identifikovány a bude to psát něco jako že se nejde přihlásit, protože žádný doménový řadič není k dispozici. Takhle to nejde. Nejschůdnější je mít zkrátka druhý řadič, třeba na virtuále a třeba jej pak zase odpromovat.

Jo díky, tak jsem si to vyzkoušel, skutečně se poruší SID a pak se musi PC znova do domeny prihlasit jako novy stoj. Tak jedině a) další stroj (3) nebo virtual namigrovat na něj vyhodit 2008 nasadit pod stejným názvem 2016 a namigrovat na něj a odpojit (3) . b) zařadit 2016 jako další DC namigrovat, odpojit 2008 a přejmenovat 2016. Akorát co bude jednodužší ?

Jednodušší nebude ani jedno, je to v podstatě stejná práce, záleží na tobě, co se ti bude dělat líp. Jinak virtuálům jako doméně moc nevěř, je to fakt maximálně jen k migraci, když nemáš po ruce další stroj.

Nech to udelat nejakyho profika=firmu. Muzes udelat vice skody nez uzitku.Vymena AD serveru bez migrace (ADMT) bez nastaveni zmen na klientovi neudelas.Jinak tva zminka o tom, ze nemuzes pridat novy server do stavajici domeny a prevzit role znaci, ze vůbec netusis která bije.Migrace AD se neobejde bez pripravy.

No, taky začínám pozorovat, že to asi není pro tohoto človíčka vhodný úkol. Ona je jedna věc vyklikat nového uživatele nebo práva na složku, ale něco dělat se samotnými doménovými řadiči je úplně jiná záležitost.

No nevím kde si vzal, že nemůžu přidat nový server do stávající domény, nic takového jsem nepsal (psal jsem, že ho nemůžu přiřadit pod stejným názvem). Rada nech udělat firmu je také naprosto zbytečná.