Výměna SCSI Disků v serveru s MS Windows Server 2000

Zdravím,
mám následující problém, v prác mám server s diskovým polem na 80pinové SCSI disky na 5 disků, jeden disk je pro systém, další dva pro jeden oddíl dat (zrcadlený) a poslední dva pro další oddíl dat (opět zrcadlené) na prvním datovém oddílu začalo docházet místo a proto jsme se rozhodli pro výměnu těchto disků, jelikož se jednalo o 70GB disky, po dlouhém shánění jsem sehnal 300GB disky a mohl začít s výměnou.
Jenže jsem asi udělal chybu hned na začátku... jelikož jsem neměl žáden řadič SCSI v druhém PC abych disky nějak nachystal tak jsem vytáhl jednu 70GB a místo ní vložil 300GB disk, v tu chvíli se mi začaly disky zrcadlit a měl jsem data na obou discích, po přezrcadlení, jsem vytáhl druhý 70GB disk a vložil druhý 300GB disk a opět se disky přezrcadlily a bylo hotovo, ale...
Velikost disků je stále 70GB jako těch původních... a tady je kámen úrazu, po tomto kroce jsem chtěl nainstalovat nějaký Partition Magic a domníval jsem se že to jen přerozdělím a bude hotovo, jenže ouha, na server 2000 PM nejde ani nainstalovat, tak jsem sehnal řadič SCSI pouze na 68pinové konektory, k tomu kabel 68pinový a redukci z 68pinů na 80pinů, tento řadič jsem dal do normálního pc s WinXp, ale disk samozřejmně není vidět, v PM má status nepřiděleného partitionu, když jsem cvičně na tento disk vytvořil partition s trochu jinou velikostí a prostě si ho rozdělil tak ve WinXP přes kabel a řadič to fungovalo normálně, čili mé myšlenky se ubíraly že přeformátuju 300GB disk přes řadič v Xp a dám do serveru a bude hotovo, jenže zase past, při vložení 70GB disku upraveného PM v Xp se při startu Win Serveru spustil scandisk, který všechny úpravy na disku vrátil zpět a měl jsem disk jako před tím a dokonce se špatnými daty (naštěstí šlo o pokus, takže se nic nedělo)
Čili další moje myšlenka byla najít něco pro Win Server 2000 ve stylu PM a našel jsem demo verzi EASEUS Partition Manager 3.0 Server Edition a nainstaloval a po spuštění se zděsil!!! 300GB disk se i pro takovéto nástroje Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Pokiaľ je ten RAID riešený na radiči, tak je toto chovanie pochopiteľné. Odporúčam urobiť odstávku:
1) odzálohovať obsah súborového systému (disku) s vypnutými službami ktoré môžu modifikovať obsah súborov na ňom.
2) reboot, pri štarte výber práce s RAIDom, možno cez F3, možno cez niečo iné, a zmena veľkosti diskového poľa, uloženie konfigurácie
3) reboot, kontrola konzistencie súborového systému
4) štart a test zodpovedajúcich služieb, poprípade storno pomocou obnovy zo zálohy.

Vidím že cena na trhu práce pre administrátora NT systémov prudko klesla.

PS odporučil by som urobiť kompletnú zálohu pre potreby disaster recovery.

viděl bych to na PM ve verzi pro servery cca 20litrů.
Nebo se pokusit udělat kompletní ghost.Vrazit do pole nové disky a vytvořit pole dle stavajícícho schématu s velkými disky, nakopírovat obsah ghostu zpět.
Nebo další převorat strukturu na nový volume.
Jirkax

Zálohovanie zvláda aj interný nástroj NT Backup ktorý je v cene.

Raid zjevně dělá sám SCSI řadič, nikoliv Windows, ten už vidí jen jeden disk a vůbec neví, že fakticky jde o raid pole - to řídí sám řadič. Proto taky Win nevidí žádný volný prostor ani nic jiného. Řadič dělá přesně to, co má - když mu vypadne disk, a objeví se nový, nazrcadlí na něj data z toho druhého - to je přece správně .
Musíš znovu vybudovat RAID buď nějakou SW utilitou toho řadiče nebo přímo v "biosu" toho řadiče, do toho se leze něčím jako "ctrl-s" během startu, bývá to tam napsané. Musíš vytvořit nový virtuální disk, veliký 300GB a zařadit do něj ty dva 300GB disky. Pak na to nainstaluješ systém, nebo ho tam nějak dostaneš - třeba nějakým ghostem nebo tak něco. Zkrátka Winy o dvou discích vůbec neví, ty vidí jen jeden.

každopádně bych před touto změnou a po zazálohování udělal update firmware řadiče pole.Aby ses nedostal k tomu že se ti ty nové disky budou časem odpojovat z nezištného důvodu.

No to je mi jasné, že winy vidí jen jeden disk a že řadič dělá to co má... no zkusím se při startu dostat do toho nastavení Raidu a nějak to znova vybudovat, samozřejmá je předchozí záloha dat...
Tato myšlenka má dobrý směr snad to bude i fngvat, blbé je to, že pokusy mohu dělat jedině o víkendech... takže se těším na pracovní vánoce

A čo zapnúť kompresiu? To by mohlo odsunúť potrebu zásahu až za Troch králov.

tak zas tak málo místa tam není ale na tři Krále se už dělaí výplaty a účetní pojedou jak divé, takže server musí byt redy
Zkusím se teda dostat do nastavení toho raidu a uvidím jak půjde postavit nový Raid

Při startu se do nastavení Raidu nedostaneš, v tvém případě nepomůže žádný PM ani jiné ptákoviny, protože je tohle řešeno na bázi HW znamená jediné udělat si zálohu disku "C" čili systému a zálohu dat. Pak staré malé disky nahradit novými, vzít instalační CD k serveru-to kterým se před instalací MS Win dělá Raid ten si musíš udělat znovu dle tvého přání. Pokud se ti to povede udělat ze zálohy obnovu systému pak dat a jsi na novém Raidu s větší kapacitou disků. No celkem to bude pakárna co?

Jojo, admin těžkej chleba má...

To bych neřekl, když to znáš je to brnkačka.....

Jo, nic složitého na tom není (dokud se neobjeví nějaký nečekaný problém z úplně nečekaného směru), ale takové věci se dělají v noci nebo o víkendu, protože jinak tě všichni sežerou, když jim během dne shodíš hlavní server, takže tři hodiny koukáš na ubíhající procenta v hučící a studené serverovně a pak zjistíš, že ti chybí pitomý kablík nebo redukce za 50,- Kč, kterou mají v obchodě vedle - otevřou v devět ráno, takže další noc v hajzlu, ráno zavolá první sekretářka, že jí nejde otevřít nějaká příloha a že "než jste něco dělal s tím serverem, tak to šlo, takže jestli by to nešlo vrátit" a nevysvětlíš jí, že jsi šťoural do databáze a mailserveru se to netýká, do toho ředitelův synáček potřebuje odvirovat domácí PC - víte, já bych to nerad svěřoval někomu z těch vašich kluků, mohl by jste se na to podívat zajet osobně, on bude doma po třetí hodině.. Jo, já mám v současnosti na starosti cca 20 HW serverů a dalších 20 ve třech virtuálech, takže vím, o čem mluvím.

Tak tak s tím se dá jen souhlasit tohle je naprostá pravda, taky mě fascinuje jak je dnes každý "adminem" a na serverech s ostrými daty zkouší PM a podobné zhovadilosti, no chudáci uživatelé.