Výměna routeru

Zdravím,pokud vyměním náš domácí router Straight Core wrt-12 za Huawei echolife hg520i, bude potřeba to například oznámit poskytovateli internetu?Ten router od Huaweie přišel příbuzným od O2, ale ti ho nechtějí, tak bych si ho vzal.O2čku by to bylo asi jedno, ne?Vím, že je to taková hloupá otázka, ale raději se ptám, abych potom nemusel s nikým nic řešit.

Odpovědi na otázku

Neumí VDSL takže pokud ho nyní máš....

a to je velký problém?

No pokud ti nevadí že budeš mít za stejné peníze poloviční rychlost....

Od poskytovatele internetu máš do domácnosti natažený kabel, ne..??? Jaký si zvolíš router, to je tvoje věc.. Pokud bys měl s routerem problém, pak bys značku routeru a problém s připojením k netu musel tak jako konzultovat s tím tvým poskytovatelem.. Technici se rádi ptají, jakej sračkovitej router dotyčný zákazník používá, že má takový a makový problém s nastavením sítě ..

Takže chápu správně, že si prostě ten router přinesu domů, zapojím, nastavím a už nic řešit nemusim?

No ano.. volba routeru je přeci jen na tobě..Otázkou jen zůstává, jak ti ten router pojede.. Já mám v domácnosti od providera kabel .. FERTIG.. Router jsem si pořídil sám a jsem happy.. Mám stejného providera 7 let, druhý router v pořadí a dva počítače.

Router StraightCore wrt-312 (12 sem nenašel) má WAN port Ethernet, kdežto telekomický Huawei ADSL 2+, prostá výměna kus za kus není možná.

je to 312, omlouvám se.Takže jak by dal vyměnit?

Nedá se to vyměnit, jedině že bys měl domů přivedenou ADSL linku, na ní modem a za ním Straight. Pak by Huawei nahradil starý router i modem. Podívej se do papírů od poskytovatele, jaké máš připojení (čím je u tebe zakončeno), podle toho se vybírá router, ne naopak.

Ne nemůžeš použít.. ty máš teď router (s WAN rozhraním), kdežto to nové máš modem s xDSL rozhraním (nemá WAN)... teoreticky pokud máš od providera DHCP (třeba ant na střeše od UBNT) tak by to šlo, ale pak je občas problém s DNSkama (spíše skoro stále) a víc to nejde než jde...Router určitě vyměň, máš hroznou prehistorii, ale kup něco normálního, vždyť router se dneska nechá koupit od 6 stovek :) Hlavně nekupuj Tendu za 3 stovky...

ano, je to hrozný router a vyměnit ho chci.Vím, že to není součástí tématu, ale jaký bys mi doporučil (aby mi to samozřejmě šlo doma zapojit)?Cca to té tisícovky?

VDSL do 1000 ? To si fandíš. Budeš rád keď ho kúpiš za 3000 . Pred časom som chcel kúpiť , ale rýchlo som si to rozmyslel. Od providera router je zlý ? A prečo , Majú ho tisíce ludí a len tvoj je zlý ? Nečakáš zázraky ....

Není lepší si sdělení přečíst dvakrát a pak odpovídat? Tazatel má v současnou chvíli router, nikoliv adsl modem. Pro tazatele - dříve jsem doma používal tp link, po cca pěti letech jsem ho z důvodu nutnosti restartování cca 1-2x týdně vyměnil za mikrotik a jsem s ním spokojený. Není to sice designový kousek, ale svou práci odvádí na jedničku.

Co máš za konektivitu, co je to za providera? Máš příjem po wifi, nebo nějakou lanku v domě? :)

upřímně se v tom moc neorientuji a rozhodně nepotřebuji VDSL, když jediná věc na wifi bude notebook a to jenom o víkendech.

A za co si platíš? Jaký poskytovatel a jaký tarif? Snad víš, komu jsi se upsal ne?

Vzhledem k tomu, že stále bydlím u rodičů (a není mi 15... :D), tak smlouvu mají oni a už sami neví kde.

Zatím jsem koukal na nějaké routery a co třeba tento:https://www.alza.cz/tp-link-archer-c20-ac750-... Šlo by to?

Ono prakticky cokoliv bude lepší než ten starý. Pokud nemáš doma nic zapojeného kabelem a ani s ničím takovým nepočítáš, tak ho klidně vem. Jinak se podívej po něčem s GLAN (1000 Mbps) porty (není nic hloupějšího než si omezit domácí síť na 10/100 a pak se divit, že nový NAS běhá jako šnek).

VDSL a WiFi jsou dvě úplně jiné věci, když už se chystáš utrácet, tak si něco nastuduj, ať poznáš, jestli ti někdo radí nebo trolí.