Výměna procesoru

Dobrý den, Chci si koupit nový procesor (z AMD Ryzen 3 2200G --> AMD Ryzen 5 3600) a mám otázku, bude potřeba přeinstalovat celý počítač (jako, že mi v něm nezůstanou předešlé programy) a nebo se to spustí a bude vše při starém ? Jestli to zní jako stupidní otázka, omlouvám se, poprvé budu něco takového dělat. Díval jsem se na podobná témata, ale našel jsem jen diskuse, že někdo říká to a další zas tamto.Předem děkuji za odpověď.

Odpovědi na otázku

Pokud menis jen CPU, tak nebude zadny problem, vse najede jako driv.

Naběhnout by to mělo. Ale jinak čistý instal je prostě čistý instal. Může to eliminovat různé anomální chování SW.Jen pro pořádek. Pokud váš PC nemá dedikovanou grafiku, tak to nenaběhne. R5 3600 totiž nemá žádnou integrovanou grafiku, na rozdíl od toho vašeho R3 2200G, takže po výměně bude jen temná obrazovka.

Bude to fungovat v této základovce - AMD A320, MSI A320M PRO-VH PLUS ? A ohledně grafiky, ta je dedikovaná (Radeon RX 5500-XT), podle toho co jsem četl na netu.

ach jo,https://www.msi.com/Motherboard/support/A320M... Co že jsi to vyčetl na netu?

Bude, ale hlavně tam ještě s 2200G nahraj aktuální BIOS, ať ta deska po vložení 3600 funguje. Aktuální BIOS je jediná věc, co musíš pohlídat.A pokud máš W10 a napájení zapnuté "Rychlé spouštění", tak to při prvním startu může stále ukazovat starý CPU, protože při tomto nastavení se PC jen uspává a vůbec si nevšimne, že jsi mu ve spánku transplantoval CPU. Co s tím? Stačí udělat restart, ten neuspává. A nebo tu kravinu rovnou celou vypnout, protože kromě hromady problémů z toho moc užitku stejně není (start to stejně zrychluje jen minimálně, zatímco vypínání to citelně natahuje).

Dobře, nainstaluju nejnovější BIOS a pokusím se postupovat podle vašeho postupu. Koupím si k tomu ještě chladič (SilentiumPC Fera 3 HE1224) a snad to všechno dobře dopadne.Všem děkuji za pomoc.

Bohatě stačí Arctic Freezer 34.

Návod na vypnutí té kktiny je např. zde:https://blog.vaclavmalek.cz/2018/02/19/jak-vypnout-ry...

Když instaluji Windows na nějakém PC (ne notebook), tak hned vypínám podporu hibernace, takže rychlé spouštění ani není možné. V příkazovém řádku (CMD) spuštěném jako administrátor napíšu příkaz "powercfg - off".

1. treba skontrolovat verziu biosu, ci podporuje r3600 a pripadne upgradnut2. ako uz bolo pisane, bez dedikovanej grafickej karty to nepojde, lebo r3600 integrovanu nema3. nic preinstalovat netreba, vsetky programy zostanu ako boli