Výměna NAS Qnap TS 228A

Dobrý den, odešel mi v záruce NAS Qnap TS 228A. Při reklamaci mi byl vadný kus výměněn za nový. Jak to bude vypadat s daty na pevných discích, přijdu o ně, nebo je možné NAS inicializovat bez ztráty dat ? Původní konfigurace byla 2X 4TB v RAID1.Děkuji za odpověď.Stanislav Vacek

Odpovědi na otázku

Pokud ti vymenili nas i s disky, data jsou v haji. Nas neni zaloha, ale uloziste, raid1 neni zaloha jen funkce, ktera pri krachu jednoho disku ti bezi dal.Vezmi si napr potar, kradez a nebo prave tebou selhani elektroniky v nasu. Stat se muze je treba dulezita data mit jeste nekde jinde. Nas si kupoval s disky? Ja vetsinou reklamuji nas bez disku, pripadne pred reklamaci vyzkousim disky pripojit a vydolovat z nich maximum. Vyrobce neni povinen ti data uchovat. Vetsinou vymeni, zformatuje a nastavi. Nezajima jej co tam mas, pokud o to vyslovene nepozadas samo ze za poplatek.

Ne, NAS jsem reklamoval bez disků, disky jsem vyndal a uložil doma. Po obdržení nového úložiště jsem disky nainstaloval ve stejném pořadí.

A?

Jak jsem napsal, do nové NAS jsem dal staré disky a během inicializace je úložiště chce formátovat. Jde mi o to, zda lze NAS ku inicializovat bez formátu disků.

Ja radeji synology, iomega. Qnap moc ne, ale pokud to chxe formatovat tak to nedelej. Zkus dat jen jeden disk, zda najede.

Melo by to jit premigrovat. Zkuz prolezt forum QNAP.Viz: https://www.qnap.com/en/how-to/knowledge-base/...

Předpokládám, že disky tam máš vložené ve stejném pořadí jak byly původně?

Tak u Synology je to tak že disky to pozná, převede a normálně to nastartuje jako dřív. Dokonce i když je to jinej model. Předpokládám že Qnap by to měl mít stejně. U Raid 1 klidně zkus jen jeden disk a zapnout to - mělo by to nastartovat a jen hlásit že je vadnej druhej disk zrcadla. Pokud ho to chce formátovat tak ty data na discích asi nejsou uplně OK.. Co bylo s tím původním NASem ? Disky jsou určitě OK ? Připojit k PC a zkontrolovat SMART..

Původní NAS se vypnula během provpzu a už nenaběhla. Pouze usuzuji, že jsou disky OK. Po reklamaci jsem dal disky do nového úložiště a při inicializaci NAS systém upozorní, že všechna data budou smazaná. OK, zkusím nejprve jeden disk a uvidím. Je možné inicializovat úložiště bez disků a disky vložit až později ?

např u Synology je na discích operační systém, takže bez nich to nastavit nejde. Musí tam být aspoň jeden z nich. Qnap nevím ale asi to bude podobné.

Můj Qnap (nějaký 4xx) má normálně 512MB flash s OS a disky jsou tedy zvlášť.Migraci jsem ale nezkoušel. Jen jsem disky připojil k Ubuntu, data šla přečíst bez problémů (mdraid + LVM), takže se migrace bát nemusím.Jinak samozřejmě záloha do S3, to Qnap umí též out of the box.Jinak je to bazmek, který už nikdy nikam nekoupím, a příště jedině Synology nebo FreeNAS.