» Poradna » Notebooky

Výměna napájecí zdířky v notebooku Asus X555L

Dobrý de , stala se mi taková nemilá věc, že jsem poškodil napájecí zdířku u mého notebooku Asus X555L. Nabíječka je vpořádku, ale když měřím multimetrem napětí na místě, kde má být baterka, tak je tam 000 nic, ale když různě na kabel zatlačím, aby se konektor “pošteloval” tak to sem tam vyskočí nahoru, že se i ventilátor chce začít točit.Nabíječka je vpořádku, vyzkoušeno na jiném notebooku.Oprava by sice složitá nebyla, avšak je zde problém, že je zde konektor na desce, takže je na plošňácích apod, tudíž by to bylo strašná piplačka.Nevíte někdo, jestli by se tento notebook nedal napájet i jinak? Jestli by se nedal vymyslet konektor jinak prostě?Děkuji za jakoukoliv pomoc.

Odpovědi na otázku

Určitě dal. Prostě si najdi na tom konektoru, kde je +/- a k tomu připájej kousek dvojlinky, kterou si vyvedeš ven z notebooku. A na ni si můžeš dát jakýkoliv vhodný dvoupólový konektor a jeho protikus na kabel z nabíječky. To je nejjednodušší řešení, abys nemusel ven preparovat ten originální poškozený konektor.

Dobře, děkuji za radu zkusím to tedy takto.

"ale když měřím multimetrem napětí na místě, kde má být baterka, tak je tam 000 nic, ale když různě na kabel zatlačím, aby se konektor “pošteloval” tak to sem tam vyskočí nahoru, že se i ventilátor chce začít točit. " ...co si pod tímhle představit to teda nevím. Není jasný kde to měříš a čím hejbeš.Každopádně konektor v NTB pokud zlobí, tak se vyměnit dá, ale není to něco co bys zvládnul pokud nejsi v pájení dost zkušenej a nemáš na to vybavení. Ten konektor je spíš jen utrženej z plošňáku a má tak blbej dotek. Pravděpodobně by stačilo to jen rozebrat a propájet spoje (pokud není vyloženě utrženej i s měděnou fólií z MB.Náhradní je tady - podle fotek ani nejde skrz desku takže by se asi pájel líp, ale zase je tak náchylnější na odtržení když o kabel třeba zakopneš a trhneš s tím (což se asi stalo že.. )https://www.terahertz.cz/sk/143232-asus-x555l/8122...

Myslel jsem to tak, že zapojím nabíječku (zdroj)
A na místě, kde má být baterie, měřím, kolik tam jde. Když konektor normálně připojím, tak je u baterie 0,00”nic”
Pokud však na konektor různě zatlačím, tak se hodnoty zvedají, proto mám za to, že bude na vadě zdířka na desce/spoj.

Konektor, který jste zaslal, tak mám za to, že tam stejný tip již je, alespoň dle uchycení soudím.

Opravit to určitě jde. Je jen otázkou, zda je poškozený vyloženě jen ten konektor na desce nebo plošný spoj (nebo obojí). Ale řešit se to dá obojí. Není to nic, co by nezvládl někdo zkušený, kdo umí s páječkou.Jestli je to jen v konektoru, stačí ho vyměnit. Odkaz na náhradní tu máš. Pokud i plošný spoj, bude možná potřeba udělat nějaký bypass pomocí připájení vodičů mezi konektor a někam dál na desku, kde to ještě funguje. Opět nic náročného.

Dobře, děkuji vám vám za pomoc. Lidi okolo, co umí pájet, mám. Tak to nějak zkusíme, při nejhorším to hodím do sběrňáku no.

Trafopájku mám i já, ale já s tím neumím tak dobře, aby se mi to povedlo opravit, je to na mě moc “malé”

Trafopájkou? Ještě, že si uvědomuješ, že to neumíš!

Trafopájka nebude ideální Ale ty plošky budou celkem velké, tak někdo šikovný by to mohl zvládnout i trafopájkou

No, vypadá to kolem zdířky takto, tak tedy nevím, zda to půjde. :(

Myslíte, že ano?

https://ctrlv.cz/KsNp
https://ctrlv.cz/lgpX

Pro zkušenějšího "pájkaře" by to neměl být problém.

Dobře, zkusíme to tedy. Děkuji za všechny odpovědi

Na těch fotkách není žádné poškození konektoru nijak znát (nebo alespoň já nic nevidím). Ale chybějící součástka J5601by vadit mohla:https://ctrlv.cz/LawKNevypadlo ti z toho náhodou něco?

Asi tohle.....https://ctrlv.cz/CcK2

Našel jsem lepší foto:https://ctrlv.cz/Vjm8Ale už jsem nenašel, co to je a k čemu to je. Podle J5601, které odpovídá tlačítku SW5601, mohu jen tipovat, že to bude součástí obvodu zapínacího tlačítka a že bez toho NTB nezapne.

Bingo! Chýba tam micro switch (micro spínač). To je to malé (čo neskôr ukázal), okolo je ochranná guma. Kontakty na doske pre ten mikro spínač sú však dosť poškodené, akoby "vyžraté". Najskôr by musel toto vyriešiť, potom pripojiť mikro spínač, dať okolo tú ochranu. Dá sa to opraviť, ale bude to trochu piplačka.

Ne, to je něco v pouzdře SOT 23. Mikrospínač tam je vidět vpravo. Má označení SW5601.

Aáááá... fakt! Mea culpa! Žeby nejaký kondík?

Kondík v pouzdře SOT23? Kde to roste? To je nějaký polovodič (tranzistor, dioda, dvojitá dioda,...), ale kondík ne.

J5601 je LID switch (pro detekci sklopeni displaye)

Ano, máte pravdu, součástka zde opravdu chybí, dokonce jsem jí i našel. Myslíte, že se díky tomu notebook nechtěl zapnout?

Proč by ale multimetr ukazoval tak malé napětí, pokud by byla poškozená jen tato součástka?

Dle mého by, v případě poškození, neměl jít notebook pouze zapnout, ale nabíjet baterie, nebo procházet proud k baterii by měl vpohodě ne?

Zkus ji tam přimáčknout prstem a třeba to půjde zapnout. Pak by to stačilo připájet zpátky a hotovo.

Mm, zkusil jsem přitlačit, ale nezabralo to. Zkusím to tam přidělat cínem, 3 body na desku a švihnout na to tady tu věc, to zvládnu. Pak dám vědět.

Nevím jestli mi v diskuzi něco neuteklo a nepíšu to co už tu je... Napájecí konektory Asus jsou vybaveny kontaktem, kerý odpojí střední vývod a připojí ho na zem, aby případným zkratováním konektoru kdyby do něj vlezlo něco vodivého co tam nepatří nebyla zničena baterie. Proto na středním kontaktu nic nenaměříš. No a známým kurvítkem bývalo (a dost možná to přetrvává), že ten pozlacený vývod (tedy plus) jakoby přehnil. Vcelku těžko zpozorovatelná vada, to místo je schované. Měnil jsem s totožnou závadou víc než 5 konektorů. A o fous levněji než v česku se náhradní konektor dá pořídit v Číně : https://www.aliexpress.com/item/4000724062027.html. A zkušenosti s výměnou - konektor se dá jen obtížne odletovat, pouzdro má vekou tepelnou vodivost a páječka ho jen těžko bez poškození desky prohřeje. Měnil jsem vždy tak, že jsem odštípl pájecí plošky konektoru a jejich zbytky pak lze snadno odstranit.