» Poradna » Ostatní

Výměna kondenzátorů na základní desce

Když vyměňuji kondenzátory na základní desce,mohu tam použít tyhle ?http://www.ame.cz/3300uF-6-3V-105-C-Samwha-... Původní kondenzátor 3300uF, 6,3V a 105 stupňů C.Značku jsem si nenapsal.

Odpovědi na otázku

Hlavní je, aby byly Low ESR. https://www.gme.cz/ce-3300u-6-3vit-hit-exr-1... https://www.gme.cz/ce-3300u-6-3vit-jam-mz-10... Jistě se dají sehnat od lepších výrobců, ale na druhou stranu do starých desek na dožití stačí bohatě.

Zrovna tyhle jsou k ničemu, protože mají vysoké ESR nad 100 kHz a přetěžují MOSy, takže to zdechne. Byť ten Jamicon MZ 3300 uF/6,3 V by asi mohl fungovat bez potíží, protože je stavěný na velkou proudovou zátěž. Hitano EXR nebo Samwha fakt ne-e.Parametrově je na tom v průměru 10 mm nejlépe asi Chemicon KZN http://www.ame.cz/3300uF-16V-105-C-Nippon-K... za super cenu jsou doprodejové Rubycony MFZ, 2700 uF místo 3300 uF je OK:http://www.ame.cz/2700uF-6-3V-105-C-Rubycon... Pokud je to v napájení procesoru, tak je důležité, aby nebyl zdroj úplně ojebanej, protože jinak kondenzátory na desce filtrují napětí místo něj a celé se to rozkmitá. Do zdrojů patří Chemicony KZE a KY, na desky KZM a KZN. Není vhodné měnit jeden druh za druhý - například osazovat místo elektrolytů s pevným dielektrikem nebo tantaly.

Jsou to ty blízko procesoru.

Model a parametry původních? Jaký je tam procesor?

Osobně skládám z hodně spolehlivějších tantalových kondenzátorů. O něco dražších. Klasicky lidem takto opravuji zdroje u monitorů, kde se často tato závada vyskytuje.

Původní kondenzátory mají značku Nichicon

Ked sa niekto potrebuje opytat, ake kondenzatory na vymenu v maticnej dosky, tak by ich radsej vobec nemal pokusat sa vymenit. Moze to dopadnut dost zle :). Dneska je kazdy druhy clovek IT bezpecnostny analytik, mikro-elektrikar, expert na psychologiu, az mi je z toho sveta niekedy na grc... tie komplexy Slovakov a Cechov nemaju hranic, kam az siahaju. Komplexy Bohov takzvane. Jednoducho ak je nevyhnutna vymena kondikov, tak to treba ponechat na odbornikovi, ktory sa vsak skutocne vyzna a ma bohate skusenosti s tzv. elektrotechnikou. Nejakemu fanatikovi, akych je dnes malo. Nie radovemu elektrikarovi v prvom servise na ulici :). A uz vobec to neskusat vymenit sam, ked neviem, ake kondiky smiem alebo nesmiem pouzit, neovladam vsetkych ich elektro-chemicke vlastnosti alebo ak nemam sajn, ako vobec taky kondik pracuje !

Apropo na podobne otazky odporuvam portal ktory sa venuje elektrotechnike. Napriklad ceskoslovensky portal - https://svetelektro.com/ForumAj tam sice figuruju samozvani experti, no je vidiet, ze minimalne 1 z 5 diskuterov su ozajstni fanatici a nieco o elektrotechnike vedia. Je urcite vyssia pravdepodobnost, ze tam natrafis na experta, nez tu na Zive.cz.

Příliš vysoké ESR. A ještě znovu se zeptám - co je to za procesor a desku?

PC je z roku 2006, deska Gigabyte GA-M51GM-S2GCPU AMD Athlon X2 6000+

Ten starý kondenzátor má ESR 0,034 Ohmů dle Datasheet Nichicon

Ty kondenzátory Nichicon už se nevyrábí :(Dávat poštovné 680 kč za dopravu se mi nechce,viz.odkazhttp://cz.farnell.com/united-chemi-con/esmg6r3e...

A proč bys je jako kupoval ve Farnellu? Odkaz na doporučené jsi ode mě dostal. Že dáš místo 6,3V kondenzátor 16V ničemu nevadí.

Já ještě zkusím napsat do Gigabyte.

Moc to hrotíš. Ty od Honzovo budou naprosto v pohodě a fungovalo by to i s těmi šlupkami z GME.

Ony jsou dlouhý a vadil by tam asi chladič

Ty máš nějaký lepší větší chladič? Se základním by to mělo být fuk. Jsou vedle něj. Osobně bych to fakt nehrotil. Když koupíš 8 kondíků po pětikačce, tak už to je dražší než celá ta deska, protože AM2 s čipsety nForce jsou odpad.

Tahle deska hlavně neumí ani Phenomy (ani X3 ani X4 první generace bez TLB bugu). Obávám se, že důvod, proč odešly je 125W Athlon64 6000+ a ty šunty z GME by tam nefungovaly (nejsou na takovou proudovou zátěž stavěné - mnou navrhované jsou 3 A RMS, Hitana 1,2 A RMS).

Ten procák mám už asi 5 let.Předtím AMD Athlon 3500+

Tys před 5 lety vyměnil 3500+ za X2 6000+? Už tehdy to byl křáp. Není na čase to už poslat konečně spát?https://goo.gl/QmpPny

Nedoplatí se na DDR4, to bych doporučil kouknout po bazarovém Haswellu a desce se čtyřmi sloty - 4GB DDR3 jsou bazary plné.

Souhlas. To bylo jen na ukázku. Starší i5 už padly na velmi zajímavé ceny a pokud se člověk neštítí bazaru (a nenechá se napálit), tak je to velmi zajímavá alternativa k aktuální šílené situaci na trhu.

Ty původní kondíky mají 1,7A .Jsou nafouknuté ale přitom pc funguje normálně,akorát když hraji WOTanks tak se hra občas vypne.

Pokud to vypíná v zátěži, tak normálně nefungují. Tohle je přímý důsledek mrtvých kondíků.

Pokud by to padalo v zátěži, pak by spadnul celý systém a ne jen hra.

Začalo to tuším dělat že začla padat ta hra od té doby co jsem přešel z XP na 7

Co jsem se dival do bedny,tak by tam opravdu vadil chladič.U nás v republice je problém sehnat kvalitní kondenzátory.

Nevím, kde berete podklady pro toto své tvrzení, ale za sebe můžu napsat to, že jsem vyměňoval kondenzátory na mnoha deskách a používal jsem na to kondenzátory low ESR z běžných obchodů (GME, GES, ...). Co je mi známo, tak ani jeden vyměněný kondenzátor se nenafoukl a pokud nebyl některý počítač vyřazen z jiných příčin, tak slouží dodnes.

A co je tma za chladič?

Já koupím tyhle.Vadí,že má jinou barvu ?https://www.ges.cz/cz/elektrolyticky-kondenz...

Ty vole jeden, umíš číst!? KZM a LXZ mají zcela odlišné parametry. Jeden z nich bude při osazení přetěžovaný a ejakuluje po čase elektrolyt po celé desce. Který z nich to udělá bys už po pročtení diskuze mohl vědět.

Číst umím . Do zdrojů patří Chemicony KZE a KY, na desky KZM a KZN.

Do zdrojů patří Chemicony KZE a KY, na desky KZM a KZN.Odkud to víš ? Rád se poučím.Původní tam byly tyhle : http://www.datasheetcatalog.com/nichicon/1/

Takže po pročtení jedné diskuze na internetu jsi odborník na kondenzátory?Opravdu tam byly Nichicony PL?Doporučené použití uvádí výrobce a návrhář zdroje to potom odhadne na základě zkušeností nebo výpočtů podle jeho parametrů. Ono je to dáno hlavně frekvencemi a proudy, na kterých dané zdroje pracují. Každá řada má své pro a proti a podle toho je třeba ji vybírat. Zatímco počítačový zdroje jede okolo 100 až 150 KHz, ten na desce pracuje v rozmezí 200 KHz až blízko 1 MHz. Neexistuje obecnější popis.Navíc ve zdroji máš vyšší napětí a relativně malé proudy (pulzy o velikosti 12 V a jednotky Ampér) na desce je naopak velmi nízké napětí (pulzy méně než 1,5 V a proudy o velikosti až stovek Ampér).Prvotní tabulky bez doporučení:https://ctrlv.cz/L4YHhttps://ctrlv.cz/MxaN

Aha.Já to přesné značení si nenapsal totiž.

Na těch původních je značení : Nichicon 3300uF, 6,3V , HM(M)105°CH0606PET

Nichicon HMhttps://ctrlv.cz/FQzVpředpokládám rozměry 10 x 20 mmNení jednodušší kouknout na šrotiště a vypájet z vadné desky podobný? Hodně se tenkrát používaly Rubycony MBZ/MCZ a Chemicony KZG (ty moc dobrý nebyly a často se nafukovaly).

Tak jsem bez počítače.Ulomila se zarážka na patici jak tam drží chladič na procesoru.

No tak už to vyhoď a je to. Kdybys to chtěl jo oživovat, dá se koupit jiný chladič. Lepší chladiče totiž ten plastový bazmek nepoužívají. Naopak se stejně musí demontovat a nahradit jiným (pevnějším) mechanismem:https://www.youtube.com/watch

Data mám naštěstí zazálohované na flešce

Data máš i na disku, na ten nemají mrtvé kondenzátory ani ulomený držák chladiče žádný vliv. Stačí ho připojit do jiného (funkčního) PC.

Musí se přeinstalovat Windows, když bych měnil desku

Jen proboha nesháněj žádnou starodávnou desku pro tvůj starý CPU a RAM. Bazarové ceny jsou šílené a vzhledem ke stáří 10+ jsou víceméně všechny jednou nohou v hrobě.A pokud bys šel do nové desky (+ minimálně CPU a RAM), tak ji přeci nebudeš brzdit nějakým starodávným HDD a koupíš rovnou SSD disk, ne? Ten starodávný si tam můžeš připojit jako druhý disk a s daty si dělat, co chceš.

tak už to mám spravené.en co nám sestavoval PC 2006 tak mi sehlal jinou tu patici za 100Kč.

Tady u nás v česku se nedají sehnat do zákl. desky PC kondenzátory ? Všude mají jen omezený výběr .Na stránkách Nichiconu nemohu najít jak se to značí teď.http://products.nichicon.co.jp/en/pdf/XJA043/e-hm.pdf

To ti nestačí, že jsi vyhodil 100,- za kus plastu, který nemá žádnou hodnotu? Stále trváš na tom, že budeš oživovat starý šrot? Kup, co seženeš. Já pár desek opravil i s těmi šroty z GME a běhají dodnes*, přestože podle Honzy měly explodovat už dávno. *Respektive většina už byla vyměněna za nová PC, ale ani jedna se mi nevrátila kvůli problémům s kondenzátory a to zvládly klidně i další dva roky provozu do výměny. Tím nechci říci, že by Honza neměl pravdu, naopak, ví, o čem mluví. Jen to, že mě osobně tohle staré harampádí nestojí za to, abych s tím ztrácel tolik času jako ty a výměnu kondenzátorů beru jako provizorní řešení do výměny HW.

Ty jsi určitě neopravoval jebkoidní desku a kaskádu krmící procesor s TDP 130 W. Hitano, Jamicon a CapXon má ve své nabídce použitelné řady, stojí obvykle okolo desetikoruny. Mnou navržené Chemicony byly okolo dvacky a nejlevnější bylo opravdu znásilnit ekodvůr a najít tam desku s kondenzátory vhodné řady a bylo by to zdarma.Nemluvě o tom, že solidní deska s AM2+ a podporou relativně rychlých, levných a úsporných Phenomů II X3 stojí okolo 400 Kč a na Aukru byly nedávno desky s Llanem, 4 GB DDR3 a nějakým procesorem okolo 700 Kč, což by byl proti stávajícímu šrotu brutální upgrade a dokonce by měl i USB 3.0.

Dají, např:https://www.tme.eu/cz/nebo klidně i ten Farnell, jen si musíš dávat pozor, aby to nebylo zboží z USA, pak by tam byl ten příplatek 630Kč, ale jinak to jde z Anglie, poštovné nějak kolem 150Kč. Nahoře ve filtrech máš volbu "vyloučit zboží ze skladů v USA".