Výměna "boost" SSD v notebooku?

V dotazu nejspíše chybně nazývám onen SSD, ale nevím, jak jinak to jeho specifické uapojení pojmenovat. Mám notebook Lenovo a v něm dva disky. Klasiký 1TB HDD a v M.2 patici 16GB SSD na urychlení systému. Disky jsou zapojené "spřažené" pomocí BIOSu do jednoho tak, aby ten SSD urychloval systém. Nejsou tedy vedené jako dva disky s písmenky. S hardwarem má nějaké zkušenosti, ale tento typ zapojení mám jen v jednom stroji. Lenovo Centrum utilita mi jednou u toho SSD disku zahlásila chybu SMART Short Self Test. Zkoušel jsem to opakovat, ale podruhé to bylo OK. Každopádně i tak zvažuji výměnu za větší SSD, ale vzhledem k zapojení/propojení obou disků si nevím rady, jak postupovat. Jelikož netuším, která data jsou na tom SSD disku, a která na HDD, nenapadá mě žádný inteligentní a bezpečný způsob výměny. Leda tak naklonovat celý obsah notebooku na externí disk, provést výměnu SSD za větší a pak nahrát data zpět. Je to ale jen teorie, ale bez jistoty do toho určitě nepůjdu. Máte s tím někdo praktické zkušenosti? Ještě dodám, že ten HDD je rozdělen na dvě části, ta menší obsahuje image OS. BIOS též umožňuje přepnout spřažení obou disků na klasické zapojení, ale to vyžaduje kompletní přeinstalaci OS a nelze ani využít pro tento způsob image na HDD (toto je uvedeno v manuálu Lenova).

Odpovědi na otázku

A naprosto dostačující. Děkuji moc. Pročetl jsem to a je nutné nainstalovat od Lenova program Lenovo ExpressCache a tam vypnout mezipaměť, aby ten SSD nebyl používán. Pak se může nejspíše normálně vyndat a vyměnit a opět mezipaměť zapnout.

Když to mermomocí chceš nahradit samostatným velkým SSD, proč ne ... Ale na klonování musíš použít SW, který umí číst ten RAID (HDD+SSD), některý SW umožňuje "doinstalaci" speciálních driverů do boot média.Pokud se po "rozpojení" dá ten HDD nějak přečíst, měla by na něm být konzistentní data (pokud byl systém regulérně zastaven).Nebo nová instalace na nový SSD (v UEFI nastavit AHCI místo toho RAID).

Já nechci primárně nahradit ten HDD novým velkým SATA SSD, ale chci vyměnit ten malý 16GB SSD v M.2 za větší SSD v M.2. Pokud to bude v RAIDu (jak ty říkáš) nebo samostatně, to ještě nevím, protože netuším, co se stane, pokud rozpojím ten RAID. Pokud je to ale opravdu klasický RAID, tak to se bojím, že OS klekne. Obecně mě šlo o to, jak to vůbec vyměnit, aniž bych musel něco přeinstalovávat. Klasické nástroje na klonování fungují OK, ale jak s tímto RAIDem? Pokud to je vůbec klasický RAID 0 !? To si osobně nemyslím.

1. Ten 16GB disk je použit pouze jako cache. Po ukončení systému na něm není nic.2. Používat tímto způsobem klasický (velký) SSD je nesmysl.----------------------------------------Ukonči systém, v biosu přepni na ahci. Do slotu M.2 dej SSDPak budeš mít dostupné oba disky (C a D). Na SSD si dej systém, na HDD si nechej data.

Díky, bod 1 a 2 asi bude pravda. Žel to znamená, že nejde použít klonování, ale je nutná čistá instalace a aktivaci OS z nynější instalace, takže docela dost práce. I když popravdě mě vrtá hlavou, co by to udělalo, pokud bych opravdu vyměnil těch 16 za např. jen 64GB. Zda by to bylo znát, či nikoliv.

Není to "klasický" RAID, řekněme něco jako pseudo-raid. Jen, že v UEFI je to obvykle vedeno jako RAID narozdíl od AHCI či IDE režimu.Je celkem jedno, zda tam ten HDD necháš, jen nemá smysl ho s novým větším SSD "spojovat". Takže nový větší SSD musí být jako AHCI, samostatně. Takže buď nová instalace nebo zkusit naklonovat ze stávajícího (pseudo)RAID. Po rozpojení ten HDD nemusí být samostatně čitelný (ale může, můžeš předem vyzkoušet). Image je udělaný pro ten (pseudo)RAID, takže to z něj neobnovíš na AHCI.

PS: ono to klonování nebude úplně jednoduché, musel bys asi použít SW, který umí změnit konfiguraci pro jiný HW. Takže tě asi nemine nová instalace nebo to prostě nechat být.

Díky za radu. Ono v manuálu od Lenova je vyloženě napsané, že po rozpojení disků nepůjde systém pustit, ani obnovit z image. Je nutná čistá instalace a pak i aktivace, kterou musím nejspíše vytáhnout z nynější instalace. Každopádně jsem si ujasnil, že je to jen jakási vyrovnávací paměť a když velký disk, tak zvlášť.

Aktivace je to nejmenší ... je vázána na MB a uložena u MS, po instalaci se obnoví "po netu". Ev. můžeš uložit "ticket" a obnovit i bez netu. 64 GB nejspíš nic podstatného nepřinese, v těch 16 GB už je vše potřebné. Popravdě řečeno, nový velký SSD nejspíš žádné zrychlení nepřinese, hlavní výhodou by bylo, že se zbavíš HDD (což nechceš).