Výkonnější laptop

Ahoj,mám spíše takový obecný dotaz. Není mi totiž jasná jedna věc. Mám perspektivně v plánu kupovat nový laptop. Laptop bude sloužit výhradně na práci - kancelářské aplikace (ale relativně náročné výpočty s tabulkami, db atd.), internet, úprava fotek, občas video. Každopádně vůbec ne hry.Z výše uvedného plyne, že bych rád něco trochu výkonnějšího. Rád bych i7čku, RAM tak kolem 16GB a určitě SSD. Zaujal mě například Acer Nitro Black. Cenově bych se rád vešel tak někde do těch 30k.No a teď k dotazu.... než jsem toto napsal jsem si prošel pár vláken, kde se řeší výkonnější notebooky. Takřka vždy se ale jedná o lidi co chtějí "notebook na hry". No a takřka vždy diskuze nakonec skončí u toho, že notebook není na hry, že si to za rok uvaří atd. No a já si říkám, copak ale notebook ví že na něm "hraju hry"? Samozřejmě že neví, čili by tohle naznačovalo, že vlastně laptop odrovnám jen tím, že ho budu využívat. Je jasné, že pokud chci výkonnější laptop, nechci ho jen proto, abych mohl říkat, že je výkonný... no a pak mi tedy není jasné a) buď se skutečně laptop při zátěži prostě zničí - pak ale jaký má smysl kupovat si výkonný laptop, když bych ho měl využívat málob) nebo snad je něco co specificky odlišuje hraní her od ostatní práce a proto vede k vyššímu zahřívání atd.?Tohle mi prostě vrtá hlavou, ono to totiž opravdu z toho všeho dělá dojem, že koupit si výkonný laptop znamená, že ho člověk ale stejně využívat nemůže, protože by ho zničil. Asi mi něco uniká...

Odpovědi na otázku

pokud na tom nehodláš hrát, tak já osobně bych koupil něco s grafikou Intel, protože to méně topí = menší problémy s chlazením, delší životnost apod. a ty na tvoji práci potřebuješ akorát hrubý výkon procesoru a RAM.Při hrách se nejvíc vytěžuje grafika a když v té malé bedýnce topí jak CPU, tak grafika, tak je to často moc. Jinak to nemusí být nutně hry - stačí třeba render z 3D modelu nebo něco podobného.

Laptop na hry totiž musí mít výkonnou dedikovanou grafickou kartu - a ty v zátěži neskutečně topí - a teplo je nepřítel malého špatně větraného (chalzeného) těla laptopu. Plus stačí trocha prachu a problém je na světě.Samozřejmě nikdo neříká, že i7 topit nebude - ale bez té výkonné grafiky bude celek topit mnohem méně.Grafika se každopádně hodí vždycky, ale v tvém případě když to pojede jen na grafiku z CPU tak to bude asi v pohodě, nebo stačí nějaká méně výkonná.30tis. bych řekl bude stejně dost hraniční hodnota když vemu v potaz že chceš ssd a i7 ...

¨Díky chápu, no občas v tom budu upravovat i nějaké výstupy v podobě map, který jsou v TIFFu a občas celkem velký. Video ani moc ne, nevim jestli na tohle taky je potřeba výkonná grafika. Každopádně oni to těchto laptopů stejně ale docela slušný grafiky dávaji, třeba ten acer má 2GB, čili pak je otázka, jak bude topit toto...

na úpravu obrázků ti taky stačí Intel, sám na tom funguju. Je otázkou, zda vůbec ten SW má GPU akceleraci - pokud ne, tak ti to na obrázky nijak nepomůže.Navíc to s Intelem i déle vydrží na baterku. Osobně bych radši vzal nějaký Thinkpad nebo Dell s Intelem a maximálně přidal RAM. Dedikovaná grafika bude vždycky topit víc než Intel i kdyby jela jen na "půl plynu".

Práce: - Po většinu času se procesor / grafika fláká, sem tam trochu zabere (když se spustí nějaké výpočty, něco se aktualizuje, aplikují se třeba filtry na fotky). A pak se zase fláká.Hry: - Při zapnutí hry začne CPU i grafika makat skoro na 100% a jede tak dokud se hra nevypne. Třeba 2-3h v kuse.Výjimka je jen rendering (video, 3D grafika) nebo náročné výpočty, které běží x hodin v kuse a vytěžují ntb stejně (nebo i více) než hry. Na to je také třeba pořádný stroj.Při požadavcích "i7 + 16GB RAM + SSD do 30k" je Nitro jedna z vhodných verzí. Pozor na verze i7. Dělají se i pouze dvoujádrové verze, které mají výkon srovnatelný jen s desktopovým i3.

než jsem napsal svůj příspěvek, tak tys napsat skoro to stejný

obzvláště se podepisuji pod upozornění BACHA NA DVOUJÁDRA

uvědom si jednu věc: když budeš na výkonném ntb pracovat, tak jak často tam budeš opravdu spouštět úlohy, které by i7 vytížily na 100% na několik hodin??? asi moc ne viď... takže i když na výkonném ntb pracuješ, tak procesor je drtivou většinu času totálně fláká... navíc i při mnohahodinovém zatížení netopí zdaleka tolik, jako výkonná grafická karta, která je potřeba pro hraní her...A ta grafika od spuštění hry jede na 100% mnoho mnoho hodin... pak šest hodin spánku a dalších 18 hodin ve 100% nažhavení ... už chápeš ten rozdíl??

Díky všem za odpovědi, jinak ještě teda upřesním. Práce to bude hlavně náročné výpočty v db (Access, SQL atd.), velké tabulky a kontingenční tabulky s výpočty, ale třeba SSD chci i kvůli svižnosti systému. Co se obrázků týče, jsou to např. grafické výstupy z GISu, formát TIFF, velikost často i několik desítek MB. Na to používám Photoshop, který tuším využít i tu RAM apod. umí. Asi už to chápu, u her je problém hlavně to konstatní vytížení, se kterým je srovnatelná úprava videa, která ale u mě nebude, čili vlastně notebook na video = podobná utopie jako notebook na hry Díky za rady ohledně toho procesoru, pohlídám si to. Měl jsem vyhlídnutý tento:http://notebooky.heureka.cz/acer-aspire-v15-nx-mqlec-...

A nebo velmi podobné Lenovo (má větší SSD):https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-y50-70-bla...

Teď jsem si všiml, že to má zase jen SSD. Ten Acer má 128GB SSD + 1TB HDD.Pak je tu ještě možnost mrknout se po levnějších s 8GB a jen HDD. Doplnit RAM na 16GB vyjde cca na 1500,- a SSD pak do 2k za 120-128GB a okolo 3k za 240-256GB. Ve výsledku by to také mohlo stát okolo 30k.