» Poradna » Programy

Výkon Win2000 server vs. 2003 server na stejném HW

Ahoj všem,
pokud bych chtěl provozovat terminál server (aplikační server), dá se odhadnout, zda bude větší výpočetní výkon na serveru Win2000 nebo Win2003?
HW je notebook Acer Aspire 1356LMi (některé specifikace): Athlon XP 2800+, 512 MB RAM, Ati Mobility Radeon 9200 s vlastní 64 MB paměti (není sdílená), 60 GB HDD (jen 4200 ot/min) ...
Pavel

Odpovědi na otázku

No, tak tomu říkám zábavný dotaz
Ale kdybys to přece jen myslel vážně:
1. výkonově je to +/- stejné, W2k3 lze funkčně "downgradovat" na W2k
2. TS není až tak odvislý na výkonu CPU, jako spíš na velikosti RAM a rychlostí disků (částečně i kapacitě HDD). S tím tvým prdítkem značky Acer si můžeš být jistý, že dosáhneš limitu s cca 2. nebo 3. uživatelem, v závislosti na tom, jaké aplikace budou provozovat.
3. Už tě vidím, jak socka s notebookem nakupuje W2k TS server a k tomu odpovídající TSCAL licence za cenu převyšující cenu toho noťasu...

Ano myslím to vážně, i když bych asi dokoupil externí disk s větším očtem otáček.
1) Díky
2) No jo ale už je koupenej, tak chci ještě využít výkon starších a podstatně slabších strojů, bude to v domácnosti, nepotřebuju žádnej zázrak. 3 uživatelé stačí.
3) Tohle vidíme stejně
Pavel

Taky jsem nad tím uvažoval, že bych využil Terminal S. pro starší stroje. Dají se ale obejít ty licenční praktiky(bod 3), respektive existuje něco jako "demoverze"-nechtěl bych vyhodit spoustu peněz za něco, co potom nebude fungovat, tak jak bych potřeboval.

TSCAL licence jsou licence rad ramec tech, ktery jsou k W2k/W2k3 serveru...
Pouzivam W2k server a TS (je soucasti W2k) si nikdy na nic nestezoval, ani nechtel dalsi poplatky (cca 2 pevni useri + 3 TS useri)... (vsechen SW je legalni - za hrozny prachy ;( )

Rozumím tomu tak, že pokud si nějakým způsobem pořídím servery 2000, tak pokud je to do 5 uživatelů, nemusím s licencema nic řešit, tzn. nainstaluji na 1 počítač a ostatní  ho mohou používat v rámci sítě(nebo přes internet)? Jde mi o reálné odzkoušení a potom následné koupě(i když 2000 se už budou těžko shánět).

Ono je to trošku jinak. Pokud bude jako server sloužit 2000 server a jako klienti budou 2000 Professional, pak tyto stanice nepotřebují žádné dodatečné licence, už je mají. Nejsem si jist u WinXP.
Jak je to v případě 2003 serveru, to netuším.
Pokud by klienti jeli na Win95/98/ME nebo i jiných (Linux), tak oficiálně musí být licence (jde to i 3 měsíce bez nich, potom ale ne) nebo neoficiálně to jde zařídit
Pavel

Mám pocit, že je to naopak. W2K potřebují licenci, WXP ji mají (Připojení vzdálené plochy). Akorát nevím, jak je to s aktivací na serveru. V režimu Administrator tam můžou být tuším 2 uživatelé současně, režim Application se musí aktivovat :/

Jeste ze mame oba servery na firme.
U Windows 2000 Server je licencni server pro terminal primo ve Windows. Klient potrebuje pouze klientsky software (omezeni je na strane serveru) Takze staci nainstalovat treba Terminal Service client pod Win98 a v phode to funguje. WinXP a onovejsi maji svuj vlastni klient v podobe pripojeni ke vzdalene plose.
U Windows Server 2003 je to trosicku jinak, tam je moznost to nechat tak jak to bylo u Windows 2000 (to znamena met Licencni politiku na serveru) a nebo to nechat tak ze kazdy klient musi met svou vlastni licenci. Jeste upozornim ze Windows Server 2003 nemaji licenci na terminal server primo v sobe. Je potreba zakoupit jeste dalsi licence na Terminal Server. Cili na Windows Server je Terminal service pouze software ale neni aktivovan, pro dlouhodobe pouziti je potreba nainstalovat certifikacni server pro terminal service (nebo nejak tak se to jmenuje :) ) a pak zakoupit nejaky ten certifikat. A ten podle me potom urci ktera ta politika je pouzita. V pripade volby klienta si myslim ze vsechna Windows XP se pripoji automaticky, ovsem windows 98 a Windows 2000 potrebuji svuj vlastni cerifikat. Takze dle meho nazoru mam li 5 licenci pro klienta pro terminal services tak se muze napojit x lidi z Windows XP ale jen 5 lidi s jinym systemem (ale to je jen domenka, cele to je takove slozite docela). Dobre vam to vysvetli na podpore zakaznika na Microsoftu. A je nutno podotknout ze velice ochotne a s kvalitnim pristupem, kterym se u nas muze pochlubit jen malo ktere firmy.

>U Windows 2000 Server je licencni server pro terminal primo ve Windows. Klient potrebuje pouze >klientsky software (omezeni je na strane serveru) Takze staci nainstalovat treba Terminal Service client >pod Win98 a v phode to funguje.
Trvám na tom, že pokud je klientem Win2000 Prof., pak nejsou potřeba dodatečné licence, ale pro klienta na Win95/98/ME licence potřebné jsou (info ze stránek zabývajících se terminal services).
Pavel

Kup jeste 1GB RAM, 2 rychly disky do RAIDu (radsi jenom mirror) a pojede to uplne nadherne i pro 7 uzivatelu

Dík, ale to je pro moje účely zbytečný. Nemám tak náročný aplikace ...
Pavel

Dulezita vec:Na windows 2003 terminal server se nejde pripojit primo modemem jako to bylo u W2000 - pristup je jen pres TCP/IP

aj vies co pises???

Tak jak to teda je?Pavel