Vyhořelý zdroj

V sobotu se mi vyskratoval hlavní jistič a vyhořel mi zdroj(xilence 580w). Po pokusu o zapnutí mi okamžitě spadli pojistky.Takže jsem pořídil nový zdroj Seasonic 620w a pc se mi stále nazapne. Co je trochu zvláštní je že ledka na základní desce(m5a97 r 2.0) se rozsvítí ale při pokusu o zapnutí pc se nic neděje.Tzn je v háji základní deska, nebo to může být i skříň ? A myslíte že má smysl kupovat novou desku na stejnej socket ?

Odpovědi na otázku

Novou desku na stejný socket nemá příliš smysl kupovat. Když už, tak celý základ nový.Ano, zdroj klidně mohl vzít desku sebou. Zda vzal, těžko říci.

Jak mám chápat slovní spojení "se mi vyskratoval hlavní jistič"? Tys nějak vyzkratoval fáze mezi sebou? A ty pojistky tam fakt ještě máš? Nic proti, já jen že už jsem se s tím nikde dlouho nesetkal.

Zjevně je to jen odpověď typu NCSSAŠTDP (=nevím co se stalo, ale šlo to do pi...).

Prostě mu ten křáp shořel, zničil PC a při tom shodil i hlavní jistič. Prostě těch pár stovek, které kdysi ušetřil na zdroji, se mu vrátilo i s úroky...

ono to bohužel muže být i kabelem do RJ45 sítovky, pokud má poskytovatele bezdrátoveho připojení, byla bouřka tak tyhle neodborné montáže se takto projevují. Většinou stačí jen koupit novou sítovku do pciex slotu ale toto bude něco horšího

V dobach dial-upu to byvalo jeste veselejsi. Videl jsem i nekolik smutnych lidi, kteri pred bourkou vse peclive odpojovali, samozrejme az na tu tel. pripojku. :o(

Tak samozřejmě, kolik lidí má ochrany proti přepětí na všech vstupech do baráku? Málokdo. Ale vesnickou WiFi na střeše (ideálně rovnou na hromosvodu) bez jakéhokoliv ochrany, má doma spousta lidí. To samé platí pro xDSL linky.

vidím že něco pamatuješ , já třeba v těch problémových oblastech kde prší a jsou bouřky dám do kabelu po cestě jeden switch za kilo at to raději schytá on ale co se týče adsl, tam předpokládám že to mají ošefované

Switch za pětistovku fakt nefunguje jako ochrana proti přepětí. Možná tak jako placebo. Ochrana proti přepětí na rj45 stojí cca litr a funguje úplně jinak.

V haji muze byt celkem jakakoli soucast pocitace, snad az na tu skrin. Bude potreba otestovat to kus po kuse..Jinak pouzivat Xilence sracku jeste tolik let po tom, co se rozsahle psalo, jak jsou ty kramy nebezpecne je proste smutne. Ale aspon to odskakal jen pocitac, mohlo to dopadnout i hur. :o(

V prvé řadě nesmíš nic kupovat. Vždy musíš najít někoho s kým to počenžuješ než utratíš prachy.Tohle semi stalo mockrát a bohužel je to procesorem. Když pojede například v kámošové sestavě, je deska v háji.Ikdyž na ní svítí ledka že je v pohotovosti, má poničený čidlo pod paticí procesoru a kvuli bezpečnosti sestavu nespustí..nevím jak se tyto věci opravují, já to měním kus za kus ale mužeš zkusit reklamaci, na desku většinou bývá 36 měsícu a na procesor taky. Taky bych ještě vyzkoušel šroubovákem pojezdit zapínací on/of switch na desce, tím vyloučíš že je v háji tlačítko power na skříni. I to se stává

Při destrukci toho "zdroje" šlo do PC kdo ví co. Rozhodně to nebylo napětí podle normy ATX (to pravděpodobně nedodával, ani když ještě fungoval). Takže nemá smysl tipovat, co přesně je vadné. Může to být cokoliv a nemusí to být jen jedna věc. Ale máš pravdu, že bez otestování jednotlivých dílů v jiném PC to nezjistí. Otázkou je, kdo mu půjčí PC na pokusy s vadnými díly.

to nesmí říkat , tak já mám zkušenost že když je to KO, tak je to KO a v jiné sestavě to neublíží ničemu. Ale jak říkám, vždy je dobrý si najít v okolí někoho zběhlýho at se na to podvíá

Většinou ne, ale spoléhat se na to nedá. Každopádně bez otestování se problém najít nedá.

Možná máš jen špatně dotlačené konektory do MB. Jo a pro některé "instalatéry" není problém otočit konektor přídavného napájení CPU +12V. Ano, nemělo by to jít, ale jde to. Mnohokráte jsem se s tím setkal. Pak jde +12V samozřejmě do zkratu a PC nejde zapnout. Divné. ☻

Mas recht, já kdysi řešil nespuštění PC a když sem vytahl chladič (tenkrát od AMD nějaký Athlon) tak tam někdo zapomněl ochranou folií toho chladiče a strčil to tam i sní, do dneška nechápu jak ten pc než se protavil k funkčnosti mohl fungovat Instalatérům 3x zdar!

Nemyslíš spíš prohození s PCIe 8pinem? Ty mají opačně polaritu a do desky jde zapojit. Ale že by někdo vyloženě otočil CPU 8pin, to jsem asi ještě neviděl (ale lidi dokáží ledacos).

všechno je klíčované, to sem radil i kámošovi a stejně přišrouboval zakladní desku bez distančních podložek přímo na plech. Nechápu jak tam narval ten plíšek I/O ale povedlo se mu to... PC se mu nespustilo a tak volal o pomoc, stálo ho to tři lahváče

Sice to je klíčované, ale zrovna CPU a PCIe 8pin dost blbě. Do grafiky CPU 8pin nenacpeš (bez extrémního násilí), ale do desky jde PCIe 8pin zcela bez problémů.

Připouštím že tohle je trochu problém standardu ATX ale pokud se v tom trochu vyznáš,tak takovou chybu neuděláš. Myslíš rvát přídavnou větev ze dzroje napájení do grafiky a naopak?

Myslím přídavné napájení pro grafiku (obvykle 6+2) do desky místo 4+4.

Ano, to by mohlo nezkušeneho zmást

Nekrisit mrtvolu. Procesor zkus prodat a kup CPU a zaklad se socketem AM4. Co koupit doporucit nemuzu protoze nevim co mas za grafiku a jestli chces jen na net nebo i honit nejaky gamesy. Rozpocet je taky smerodatnej...M