» Poradna » Hardware

"vyhořelé" HDD - proč?

 |   |   |  [193.165.104.---]

Mám starší PC. HDD jen 10G. Počítač funguje bez problémů cca 1,5 roku. Chtěl jsem připojit další HDD, ale nastal problém. První disk, který jsem připojil, pracoval cca 3 dny, pak se z něj zakouřilo, zasmrděl a odešel na věčnost. Druhý disk, který jsem připojil, pracoval cca 2 dny. Pak po spuštění PC jej Bios nemohl najít, z HDD bylo slyšet jen "klapání" a to byl konec. Pak jsem připojil třetí HDD, ten Bios jednou našel, jindy zas nenašel, a nakonec se opět z disku ozývalo jen "klapání" a byl konec. Přitom všechny 3 disky byly odzkoušené na jiném PC a byly plně funkční.
Dal jsem ty poslední dva zničené disky (ten první jsem vyhodil) prozkoumat odborníkům a ti mu sdělili, že na obou discích byla spálena elektronika a že to pravděpodobně způsobil vadný napájecí zdroj.
To je mi ale trošku divné - proč tedy ten původní HDD funguje bez problému s tím zdrojem už skoro rok a půl? Že by byl nějaký odolnější? Nemůže být třeba vadný druhý ATA konektor pro HDD? Podotýkám ale, že teď si nejsem schopen uvědomit, zda jsem ty další disky připojoval do druhého konektoru a nebo na stejný kabel s tím původním HDD (v druhém konektoru byla připojena CDROMKA). Je to už trošku dávněji.
Jsem z toho zkrátka jelen. Poraďte, v čem by mohl být problém. Dík.
Jirka

Odpovědi na otázku

 |   | 

Ve zdroji. Diskové jednotky na IDE jsou napájeny +5V a +12V. Z důvodu preciznosti má každé napájení samostatně zem.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

Související témata: Napájecí zdroj, První diskUrčitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost