» Poradna » Počítačové sítě

Vyhledání ( Vystopování)

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak bezpečné je vyhledávání a prohlížení stránek na internetu.Může někdo zjistit na jakých stránkch sem byla i když sem vymazala historii v počítači? Nebo může stránka kterou jsem navštívila mě jakoby najít? Pokud nezadám svou adresu tak ne že ne? A třeba zprostřetkovatel internetu (O2,UPC,T-mobile a pod.) zjistit jaké stránky jsem navštivila nebo tohle všechno zůstává uložené pouze v mém počítači a když si historii vymažu nikdo to nezjistí? Může teď někdo zjistit odkud posílám tenhle dotaz? (Vyhledávat mě ale dyžtak nemusíte)

Také dám příklad někdo vejde na stránky od 18 let. Poctiví lidé kterým ještě 18 let není tuto stránku opustí, ale někteří přesto potvrdí že jsou plnoletí i když to není pravda. Zjistí se pak jestli na stránkách je zletilá osoba nebo ne? Jak tohle všechno funguje protože já to asi trochu nechápu.

Děkuju za případné odpovědi Kajuša

Odpovědi na otázku

takovy facebook, pokud tam mas ucet to vi a cilene tyto udaje sbira, operator to samozdrejmne vi take, ale uz to ze zakona nemusi shromazdovat

nesmysl, fb vi jen to co mu sam zadate, jinak vasi adresu nezna. vasi polohu vi jen priblizne dle ip.

tvou presnou adresu zna jen poskytovatel inetu se kterym si uzavrela smlouvu o poskyt. sluzeb. jinak pribliznou polohu jako mesto / obec muze lehce zjistit kazdy spravce webu na ktery koukas. pokud by nekdo chtel zjistit tvoji adresu musel by na to pres policii ktera ji pak zjisti od isp (poskytovetele tveho internetu). branit se proti zjistovani muzes pomoci pripojeni pres proxy, tor a mazanim tracking cookies. nebo pripojenim se pres verejnou wifi / mobilni inet s anonymnim telefonem a anonymni predplacenou simkou.

A co když je sdílená IP adresa, že jednu IP má celá vesnice, třeba u WiFI lokálního providera, protože ve vesnici je na kostelní věži WiFi AP.

Když má poskytoval internetu - provider - ISP jednu IP pro více zákazníků jak je od sebe odliší, aby určil, kdo "porušuje" zákon ?

většinou má nastavené povolené MAC a ke každé přiřazenou unikátní vnitřní IP, není problém zjistit kdo zlobil, vlastně to i musí být schopen zjistit, jinak by zaplatil mastnou pokutu, nebo musel převzít zodpovědnost.

a co když si koupím nový ADSL modem, WiFi router, tak bude MAC jiná.

tak pokud se pripojis na svuj wifi routr tak sice bude jina mac ale to je tvemu isp u zadele, dokaze te identifikovat at si pripojujes za adsl co chces a pokud si nechavas wifinu otevrenou pro vsechny tak si zodpovedny za to kdo se k tobe pripoji, odskaces si to za nej..

Já jsem to asi napsal moc složitě.

Co když mám od ISP ADSL modem, ten vyměním za jiný, tak ten ADSL modem nový bude mít jinou MAC adresu.

Jak mě pak ISP identifikuje ?

Nebo jsem připojený přes WiFi od ISP

Vyměním si WiFi router od poskytovatele za jiný zase mám jinou MAC adresu

S tou odpovědností za otevřenou WiFi to není tak jednoduché

Hostingy taky nejsou zodpovědné za své ovečky, tak proč by byl odpovědný majitel WiFi AP ? To postrádá logiku.

Třeba v Německu je zákon, že každá WiFi musí mít heslo. Jestli se to dodržuje to by mě zajímalo, ale to je už jiné téma na diskusi.

pokud zustane stejny isp zmena ADSL modemu a jehovaho mac to mic nepomuze, protoze samozrejme isp bude znat tvoji novou MAC a ta musi byt zaregistrovana v dslam ustredne.s jinou se proste do site nedostanes.