» Poradna » Ostatní

Vydrží to moje zrcadlovka ?

Dobrý den, mám zrcadlovku canon eos 1300D se kterou jsem moc spokojený. Začal jsem ji používat jako webkameru ke streamování na twitch. Vydrží být zrcadlovka zapnutá deset hodin v kuse aniž by z toho měla nějaké následky? Používám takovou tu baterii, která se zapojí dozásuvky a dá se do foťáku. Není to škodlivé pro ten foťák?

Odpovědi na otázku

Za prvé - platí to co píše JackBrno. A za další a další: nejcholulostivější šástí zrcadlovky je závěrka. Ta ovšem při takovémto použítí zůstává otevřená a tak se to na její životnosti snad nijak neprojeví, alespoň ne zásadně. Ovšem existují názory, že snímací čip používáním stáne což se projevuje především postupným snižováním expoziční pružnosti a je docela podstatný rozdíl mezi expozicí několik tisícin či setin vteřiny při běžném fotografování a mnohahodinovou expozicí se kterou počítáš ty. Tyto názory jsou podloženy vcelku relevantními argumenty, takže by se jim dalo věřit. Já osobně jsem dalek tomu přiklonit se na jednu nebo druhou stranu, nechám na tobě, aby sis něco o stárnutí čipu nalezl sám a podle toho se rozhodl zda zrcadlovku takovýmto způsobem znásilňovat či ne.

1/ pokud vím, je použití většiny fotoaparátů v kamerovém režimu softwarově omezeno na 30 minut nepřetržitého běhu.2/ Čip není u fotoaparátu stavěn pro trvalý běh a může dojít k jeho přehřátí.

Ad 1 - nevím jestli se 30 minutový limit vztahuje i na živý náhled nebo jen na natáčení, neměl jsem nikdy důvod to zkoušet či to někde hledat. Ten limit byl stanoven především kvůli zařazení přístroje mezi kamery s jiným clem, tedy ne z technických příčin.Ad 2 - přehřívání snímacího čipu by nemělo být limitující od dob EOS 60D (je-li řeč o zrcadlovkách Canon)Nicméně s tebou souhlasím a asi bych minimálně přehřívání čipu netestoval. Zrcadlovky jsou konstruovány pro úplně jiný provoz než je 10 hodin nepřetržitého živého náhledu.

Na takové kraviny si kup webkameru za pár stovek. Na tohle používat zrcadlovku je úlet.

Možná bych se bál spíše o zdraví vás než té zrcadlovky při 10 hodinovém streamování...

co je na tom divného? To se žádná činnost nesmí provádět 10 hodin?

například v zaměstnání opravdu ne... na práci u PC je předpis a po každých 2h má následovat alespoň 10min přestávka. Nejde o to že by to 10h v kuse nešlo, ale tělu to dává pěkně zabrat (hlavně záda, zápěstí, oči...)

I mozek, stejná dlouhodobá práce narovnává mozkové závity. Jednou za čas se to dá, jsou možnosti jak si je zpátky zakroutit, ale člověk by právě neměl na tu ondulaci mozkových závitů jejich pročištění a namazání zapomínat. Jinak některé narovnají, některé zadřou.

Edit: ...ale člověk by právě neměl na tu ondulaci mozkových závitů, jejich pročištění a namazání zapomínat. Jinak se některé narovnají, některé zadřou.

Jestli něco odejde, tak ta baterka. Samotný přístroj asi jen pokud by se nějak extra přehříval a na to by měl mít ochranu. Ale jak už tady bylo řečeno, na to je určená web kamera, takže pokud tě hryže svědomí jdi do ní.

S baterií to nemá nic společného, místo ní se do fotoaparátu vloží propojka DR-E10DC a k ní se připojí síťový adaptér CA PS700.