» Poradna » Notebooky

Výdrž dnešních notebooků

ahoj, zajímalo by mě, když si dnes koupím notebook jak dlouho mi může vydržet? fyzicky i morálně? znám pár lidí co maj třeba už 6-9 let starý notebook a stále je fyzicky v pořádku i když se na něm seká i webový prohlížeč. Sám mám kousek o Lenova s i5 a gt750m, tak za jak dlouho nebude stačit ani na ten internet?? nebo dřív odejde hardware?

Odpovědi na otázku

Podle toho kolik do něj investuje při nákupu. Solidní i7, 16 GB RAM, SSD 250 GB, sekundární HDD +1 TB, dobrá grafika (dedikovaná) při nepřehřívání (trvalá zátěž), monitor s vysokým rozliešením ideálně matný ti bude klidně i 6 let sloužit přičemž první 4 roky bude na všechen SW i výkonově zcela postačovat, myslím SW pro tento typ mašin HW střižnu do toho dáš pochopitelně jen ext. např., je dražší než karta pro stolní mašinu.

Ne Acer, ne MSI, ne jakákoliv základní řada všech ostatních výrobců. Bral bych nějaký Lenovo Thinkkpad (ne Edge), Dell Precision nebo Latitude, HP ZBook, Toshiba Protegé... víceméně všechny modely, u kterých je standardem záruka next business day nebo ekvivalentní - tedy notebooky pro korporátní prostředí, kde by zákazníci při velké poruchovosti a problémovosti mohli přejít ke konkurenci a výrobce si nemůže dovolit fiasko.Každopádně pokud chceš provozovat notebook třeba 5 nebo 6 let, počítej s tím, že nepřežije akumulátor a buď budeš muset koupit nový nebo si ho sám repasovat (nahradíš mrtvé články uvnitř za nějaké značkové - Samsung, Panasonic/Sanyo - většinou bývají po dobu prodeje modelu v těch u výrobce a po konci prodeje jsou neoriginály s mnohdy proměnlivou kvalitou).

DELL i Toshibu mohu podepsat = držáky.

Ahoj. mám dell inspiron 5010 asi špatný kousek,Po roce a půl odchod HDD naštěstí v záruce,hned na to baterie bez šance reklamovat a pak nabíječka,Takže notasu tet v dubnu budou 3 roky a vypadá to na výměnu,K držáku se nepřikláním.PS.Moje dráha polovička má starý asus k50in s139 a krom baterie je redy 5rokem

Jo taky mám ASUS pro66ic se starým c2d, a teď je mu 5 let.

inspiron je plasťák, mám držák Latitude D430, 12" v hořčíku, jak je starej nevím, nejsem první majitel.NTB zažil i letecké dny, pár šrámů jinak nic

Za co mínusy? PR oddělení výrobců čínských hraček má noční směnu?

Nikoliv, jenom jsi, jako obvykle, mimo.

Na ASUS si zapomněl? :DASUS i acer jsou jeden výrobce. Každý výrobce má svoje šiťáky. Já bych řekl, že každý notebook (kromě těch šíťáků) může vydržet 6 let. Je to o tom jak se k němu budeš chovat.

Asus a Acer rozhodne neni tentyz vyrobce. Podle ceho jsi na tento nesmysl prisel ?

Mám acer s PC cca 17000 a bez problému mi jede x hodin každý den už přes 7 let prakticky v kuse i s náročnými hrami, cestováním (ntb v igelitce O:) ) a fakt mu dávám denně záhul. Nemůžu si na něj stěžovat ve všem stejně dobrý jako na začátku a baterie má pořád skvělou výdrž -asi jsem měla štěstí na dobrý kus

Mám ASUS PRO66IC (core 2 duo T5900 + GT220M) už 5. rokem, a už jej používám jen 2 dny v týdnu, koupil jsem si další notebook. Za celou dobu ani závada, možná to bude i tím, že procesor i grafika mají svoje samostné chladící obvody. A kolik her jsem na tom přepařil, sice ne na nejvyšší detajly, ale já na detajlech nebazíruji. Pokud se ptáš na hry tak to tvoje lenovo by ti mohlo vydržet na hry typuji tak 4 roky dopředu, pokud nebudeš chtit za těch pár let nejvyšší detajly... Na internet to určitě stačit bude i za 5 let. Ještě v listopadu minulého roku jsem používal můj starý notebook s SSDčkem. Pokud nemáš v tom svém notebooku SSD, tak se klidně vsadím, že práce ve windows bude rychlejší na mém starém notebooku s SSD než na tvém Lenovu s plotňákem. SSD dost přidá na výdrži notebooku (pokud ti neskape ostatní HW)

taky mám starej asus k70ic už asi 4 roky core 2 duo T6670 2,2ghz, gt220m ale bez ssd, teď mám hlavní ntb lenovo y500, intel i5, gt750m, ssd, 6gb ram

pěkný železo ten Y500, kolik stál?já mám G780, i7 3520m, gt635m, 6GB RAM, ssd

stál bez koruny 20tis. + jsem si dokoupil win 7, protože jsem nechtěl osmičky co na něm byli. original neměl ssd a měl jen 4gb ram (tohle je přesně on: http://www.czc.cz/lenovo-ideapad-y500-cerna... ) takže jsem tam hodil ještě ssd a přidal ramky. kolik stál tebe?

13000 Kč, prvně jsem uvažoval nad 3230m + GT740m, ale řekl jsem si, že hry už tak často nepřařím, že na gt635m si zahraju určitě taky. Navíc ten notebook s GT740m byl plasťák, moje G780 má velmi pěkné šasi, pracovní deska je z hliníku. Za 13000 Kč luxusní koupě, sice bez windows, ale jsem student na VUT v brně, fekt, takže legální windows mám zdarma :) .

koukám na něj a za 13tis. bych řekl fakt luxusní koupě, mám to taky nějaký z broušenýho hliníku nebo tak něco, plasťák jsem už nechtěl, i když proti tomu asusu nemůžu říct křivý slovo jinak to já do toho lenova y500 celkem vrazil kolem 25tis. když to sečtu ntb+OS+SSD+2gb ram ale to už je půl roku, dneska by za ty prachy bylo něco mnohem lepšího ale mě fakt vyhovuje a neměnil bych. tobě přeju ať dlouho slouží ;)

No jo to je škoda, že tam není Win 8.1. Sice se to muže upgradovat z Win 8 na 8.1 ale, četl jsem tu pár diskuzí o tom, že po upgradu něco nefunguje. Jinak já jsem si na to lenovo nainstaloval win 8.1, a samotné prostředí windows je téměř stejné jakove win 7, až na pár detajlů. Hlavně tam není start. A taky je nevýhoda, že nekterá nastavení jsou ve windows a některá v metru. No ale Windows jsem si už nastavil tak, jak jsem chtěl, a do metra už chodím jen minimálně.

Tak... a teď můj komentář...vlastním Acer Extensu, tehdy to byl jeden z nejlevnějších notebooků na trhu za cca 11 tisíc. Má Core2Duo, k tomu 1GB RAM a Win XP s integrovanou grafárnou.Laptop jsem pořizoval v roce 2006 (!) a od té doby nebyl jedinkrát v opravě, systém jsem nikdy neinstaloval znovu z důvodu pádu nebo nutnosti obnovy zálohy, ale výhradně asi 2x čistě k čistému systému.Jediný upgrade který proběhl byla RAMka na 2GB. Jediné co dnes nefunguje jak má je adaptér, na baterku vydrží cca hodinu, ale to beru jako jasnou věc.A perlička na závěr, laptop běží jak na drátkách, HDD i RAMka při benchmarcích hlásí 100% funkčnost a laptop od roku 2006 používám v průměru cca 10h/denně.... asi tak

P.S.Jasně, možná jsem měl trochu štěstí, ale hlavně tim chci ilustrovat, že je hloupost paušálně tady psát něco o 2 letech a pak šmitec nebo o koupi notebooku za desítky tisíc aby vydržel 4 roky. Je to taky hodně o používání, ač jsem ho používal a používám možná i víc než 10h denně a to fakt denně, přenášel jsem ho často, tak si dávám pozor na např. přehřívání, aby byl volný větráček, neinstaluju kraviny, mam kvalitní firewall, vzhledem k častým zdejším dotazům můžu doplnit že u počítače nejim a nepiju atd.

taky se ke svýmu ntb chovám dobře, jak říkáš ty - nepiju u něj ani nejím, neinstaluju kraviny, na chlazení si dávám velkej pozor

Když se dnes narodí dítě. Jak dlouho může vydržet? Sousedův syn má již 18 let a je stále v pohodě. Jsou mezi námi děti štěstěny, které fungují ještě dalších 30 let v důchodu. Na druhé straně známého syn zemřel ve třech letech. Myslíte si opravdu, že tato otázka je vhodně položená? Nejsou odpovědi na ni pouhou spekulací? Kdo Vám dnes řekne kolika let se dožijete? Snad nějaká kartářka nebo cikánka, která mrkne na Vaši dlaň a má v tom jasno, stejně jako někteří rádci zdejší poradny.....Existuje však přece jen rozdíl. Ty babky to nedělají zdarma na rozdíl od místních chytrolínů. Ti si zpravidla svými výroky zvyšují sebevědomí. Ovšem jejich tlachy mají stejnou vypovídací hodnotu. Nicméně je na každém, komu a čemu uvěří.

Mám ještě 7 let starýho Acera a funguje ještě dnes.A teď momentálně mám tenhle NTB taky od Aceru: http://www.mironet.cz/acer-aspire-v3772g-173quo... a taky pohoda

koukám že asusy a acery jsou docela držáky což by se spíš řeklo třeba o dellu nebo hp

Je to o nahode a taky podle toho jak se k tomu clovek chova.

Tak teda nevím , tady psal nějaký expert , že nedoporučuje MSI , mam msi gp60 z roku 2013 , intel core i7 Nvidia geforce gt 740m 2gb , hdd , 8 gb ddr3 ram. Notebook v dobe co jsem pařil mmorpg , jel nonstop , opravdu snad 3 roky v kuse nonstop a jediny co odešel je akumulator , takze musim byt stále připojený na drátě. Jinak fakčí a spokojenost , určitě můj dalši notebook bude jedine MSI. PS. koupim v USA , tak třeba ty za velkou louží drží déle

Nechápu úplně ,,ne ACER". Mám notebook Acer z roku 2013 byl to jeden z těch nižších (cena cca 9000 Kč) a dodnes na něm normálně pracuji v Microsoft Office, Filmora, Chrome, Edge úplně bez problému. Mám tam Intel Core i3 4005u a integrovanou grafiku Intel HD4400 a výkon na kancelářskou práci plně dostačuje. Rozjede i 4K video na youtube při 30 FPS nebo QHD při 60 FPS. Na hry je to velká bída, ale staré hry ( GTA San Andreas) na tom rozjedu úplně bez problému. Renderování video sice chvíli trvá, ale ne nijak dlouho. Standardně dělám videa FULLHD nebo 4K a je to OK. Notebook je svižný, mám tam Windows 10 Home (původně tam byl windows 8). Velkou zásluhu na tom má původní 500 GB SSHD. Notebook naběhne podobně rychle jako s SSD. Je tichý i při nejvyšším výkonu. Nijak se nepřehřívá.(Kamarád měl HP nějaký notebook asi za 25000 Kč s Intel Core I5 a dedikovanou grafikou a po čtyřech letech mu odešel (základní deska). A to na něm nijak nehrál, jenom prohlížel web, pracoval s Microsoft Office a to bylo vše. Ono také záleží na tom, jak se člověk k notebooku chová. Když s ním budu chodit po stavbách, v prašném prostředí nebo bude čelit hodně nárazům, tak je jasné, že nevydrží tak dlouho jako notebook se kterým se zacházelo jako v rukavičkách. Když budete mít štěstí na kus a budete se k notebooku chovat slušně, tak klidně 10 let zvládne. Když notebook bude v horších podmínkách, tak klidně po 3 letech může být po něm.