» Poradna » Notebooky

Vyčištění notebooku stlačeným vzduchem

Ahojte,objednal jsem si stlačený vzduch v plechovce na vyčištění notebooku Acer Nitro 5od prachu aniž bych ho musel otevřít a přijít tak o záruku. Poradíte mi co a jak s tím dělat abych něco tím vzduchem nerozbil,do jakých direk foukat atd. ?Díky za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Nejlépe foukat zevnitř ven, abys ten prach nenatlačil dovnitř. Pokud to nechceš otvírat, foukej alespoň ve směru chlazení, tedy přes ventilátor směrem na chladič.Hlavně to drž rovně, protože při náklonu z toho půjde ven rovnou kapalný plyn, který ti podchladí vše, co tím postříkáš (používá se to třeba k odstraňování žvýkaček, sprej otočíš, žvýkačku postříkáš a jakmile zamrzne, prostě ji rozbiješ a vydrolíš, ale to u notebooku určitě praktikovat nechceš). Takže si to nejdřív vyzkoušej někde mimo. Čím je sprej plnější, tím menší náklon stačí, aby to začalo stříkat kapalný plyn.

Ok,díky za radu.Ještě jsem na internetu našel jiný způsob,jak to zchladit,a tak jestli by jsi se mohl podívat zda tohle zařízení můžu použít a jak na Acer Nitro 5:Zařízení: https://www.aliexpress.com/item/32533177702.htmlNotebook: https://www.czc.cz/acer-nitro-5-an515-52-51j... Kam to zapojit,atd. Díky :)

To je ti k ničemu, protože ten notebook nasává spodem a vyfukuje dozadu.To spíš zařiď, ať máš pod notebookem místo, aby tam mohl vzduch. Možná může trochu pomoci podložka s větráky, která by pod něj hnala více vzduchu. Ale to poznáš jen tak, že to zkusíš. Nemusí to pomoci vůbec. Jaké máš teploty? U notebooků nejsou teploty přes 80 °C nic vzácného.

Pod notebook už chladící podložku mam,teploty většinou bývají 70-80°C,ale např. u Falloutu 4 atd. se to dostane i přes 80°C už je to pro mě moc a právě proto se snažím to nějak zamezit,třeba tím vyčištěním nebo tímhle zařízením.

Takto vypadá chlazení:https://ctrlv.cz/shots/2019/10/26/Afpm.pnghttps://ctrlv.cz/shots/2019/10/26/rgPL.pngPokud už ten prostor ofukuješ, nemáš co zlepšit. Pokud byly teploty stejné od začátku, nepomůže ti ani vyčištění. Každopádně to, co popisuješ, není na herní notebook nic dramatického.

A nemůže se s tím notebookem něco při těhlech teplotách stát ?Jen chci prevenci.... chápeš ?

V krátkodobém horizontu se s ním nic nestane. V dlouhodobém horizontu je pravděpodobné, že zkrátíš jeho životnost. Ale to bych vůbec neřešil. Jak odejde, tak koupíš novej, beztak ti potom už nebude výkonem stačit.

Pokud chceš nízké teploty, hraj na tom Solitaire a ne náročné 3D hry. Pokud chceš hrát náročné 3D hry, smiř se s tím, že v tenkém těle notebooku není místo na chlazení, která by to udrželo na nízkých teplotách.

Ok,chápu.Ještě jednou,jak a do jakých direk mám teda vstřikovat ten vzduch ?

Do sání, tedy dolů. Tam, kde vidíš větráky (červeně):https://ctrlv.cz/shots/2019/10/26/Afpm.pngJen bacha, ať jim neurveš lopatky.

A směrem je jedno jak ?

Na 101% to NENI stlaceny vzduch a tedy pravdepodobne aninevis, jak se ma pouzivat. Pri neodbornem pouzivani "stlaceneho vzduchu" nacakas do NTB zkapalneny plyn a vznikle mapy budou viditelne dost dlouho. Takze asi PRIJDES o zaruku.MP

Tak až ti to dorazí, tak si přečti složení. Je to cca půl na půl Tetrafluoroethan HFC-134a a Drivosol 35 B. Tedy kapalný plyn, nikoliv stlačený vzduch. Jen stlačeného vzduchu by se do toho moc nevešlo.Ale to máš fuk, je to tak snad u všech sprejů. Takže jak jsem psal nahoře - neprotřepávat, nenaklánět a hlavně vyzkoušet nejdřív někde mimo PC, ať víš, jak to funguje a kdy to začne prskat kapalný plyn.

Nejcasteji propan / butan, takze nebezpecne horlave.MP

Ak sa prach usadzuje dlhsiu dobu, tak prefukanie bez rozobratia vacsinou nepomoze. Dovod je, ze sa vytvori prachovy koberec a ten neprejde rebrovanim. Cize rozobrat, vytiahnut prachovy koberec a prefuknut kompresorom rebrovanie aj ventilator.

Notebook budu mít na začátek prosince už 1 rok,nemyslím si že by to bylo dlouhodobé usazování,a navíc nejsem moc zručnej atd. a určitě by jsem něco rozbil.Můžu to teda dát někam do servisu kde mi to (při nejlepším na počkání) vyčistí bez ztráty záruky ?

Ak takto dokážeš vyfúkať špinu smerom von potom pokračuj ! Lebo čistenie je zbavenie sa špiny a nie premiestnie na iné miesto v NB !