» Poradna » Notebooky

Vyčištění HDD před reklamací

Ahoj, zakoupil jsem si notebook bez OS, po roce používání se mi vyskytla závada na displayi a rád bych ho reklamoval. Bohužel se obávám o má data v HDD a chtěl bych ho důkladně vyčistit před možností jejich obnovy. Osobně používám Linux a na internetu jsem našel možnost vyčištění pomocí příkazu "dd /dev/urandom" a chtěl bych se zeptat.1. Nepřijdu tím o možnost reklamace? 2. Jak je bezpečné použití příkazu "dd" před obnovením souborů (člověk nikdy neví, jestli mi vymění i HDD z nějaké neopravitelné chyby)?3. Měl bych předinstalovat nějaký operační systém pro urychlení zjištění závady? Předem díky :)

Odpovědi na otázku

Za běhu systému bych to nedělal, je možné že tam pak systém zapíše nějaká data. použij na to live linux z flashky.1) Ne2) Pokud nebudou útrácet milióny za zařízení, které je schopno číst surová magnetická data na disku a extrapolovat předchozí data, tak nic nezískaj3) NemusíšOno by stačilo použít "/dev/zero", je to méně náročné a výsledek je prakticky stejný.

hej očuj: potrebujem betonársku partiu na budúcu stredu. nechceš sa pridať?určite ti to sekne fasa lepšie, než tieto špekulácie to tu

Ne, o moznost reklamace neprijdes. Jenom pocitej s tim, ze si tim smazes system a nepujde ten notebook nastartovat. To se mozna servisu nebude libit ale na reklamaci HW zavady by to nemelo mit vliv.Jak moc "bezpecne" by to melo byt? Tim prikazem nevratne smazes vsechno z disku (pokud ho pouzijes spravne). 3. Zavolej do servisu a zeptej se.

Když jim NB dodáš na reklamační řízení bez HDD, tak myslíš, že dostanou osypky? Tak se to totiž dělá zcela běžně.

To jde? Já myslel, že otevřením notebooku se ztrácí na něj nárok na reklamaci. :)

Otevřením NB zaručeně záruku neztrácíš. Otevřít ho můžeš kdykoliv např. pro výměnu drive, doplnění nebo výměnu memory, výměnu mechaniky (pokud ji obsahuje).

Otevrit ho muze kde a jak chce jenom nikde nesmi porusit plomby jinak ma smolika a servis mu reklamaci odmitne z duvodu neopraneneho zasahu do notebooku.

Nikdy jsem nekoupil NB ani žádný jiný stacionární PC, který byl měl plomby.

A co ja s tim?

Díky za vaše odpovědi, které mě uklidnily :) :DA sice jsem si koupil ntb bez OS, ale raději si na servis zavolám, zda by bylo lepší jim tam něco nepředinstalovat :)

Tak jim tam dej třeba Ubuntu - za tu dobu co se zde vyptáváš už to mohlo být - a máš pokoj...

pro bezpecne mazani souboru nebo celych disku pouzivam prikaz "shred"