Výběr vhodného 27" monitoru.

Zdravím,Před nedávnem jsem zde řešil, zda je 27" vhodné pro FHD či nikoliv. Sám jsem si zašel do několika prodejen a mé pocity jsou smíšené. Rozhodl jsem se, že si možná zakoupím i 1440p v případě nouze, ale FHD mi taky nepřišlo tak hrozné pro 27" a má otázka tedy zní. Jaký byste mi doporučili monitor dle následujících požadavků?Požadavky:1. Uhlopříčka 27" nebo více.2. Monitor je určen primárně na práci (programování - web), grafika a občasné hraní na odreagování.3. Dobré barvy - pro grafickou práci viz požadavek č. 2.4. Monitor lze upevnit na zeď.5. Úzké rámečky pro skvělé zobrazení případně 2 monitorů vedle sebe.6. Cena nejlépe do 6-7 tisíc. Nebráním se však velmi dobrým monitorům zlevněných např. z 15 na 10 tisíc.Budu rád za veškeré reakce, Vaše zkušenosti a rady. Děkuji

Odpovědi na otázku

Určitě chtěj 1440p.

Jako programátorka můžu říct: Bohové, jen ne FullHD. Tedy, pokud máš v pořádku oči. U FullHD na 27" jsou hrozně vidět jednotlivé pixely a nezachrání to ani antialiasing. A přílišný antialiasing znamená rozmazaný text a hůř se to čte. Z mé zkušenosti (programování, parametrický 3D CAD / 3D modelování, občas 2D grafika): 27" Full HD má zpočátku slušný WOW efekt, pokud člověk přechází z 24". Je to citelně větší, je super jak to pokryje zorné pole. Ale čím déle před tím člověk sedí, tím víc ho to malé rozlišení štve.Větší úhlopříčky se na práci hodí, vejde se tam víc textu, ale rozlišení musí být adekvátní.Pro 24" minimálně FullHD, pro 27" minimálně 1440p a pro 32" ideálně 4k.

Pokud jsi přilepená na monitoru, tak ano. Pokud ale máš normální hluboký kancelářský stůl a na monitor se díváš z rozumné vzdálenosi (řekněme 50-60 centimetrů), je fullHD/27" v pořádku.

Mám v práci:https://www.czc.cz/iiyama-prolite-xub2792qsu... https://www.czc.cz/hp-elitedisplay-e273q-led... Jsou vedle sebe, v něčem je lepší HP, v něčem iiyama, HP má rovnoměrnější podsvětlení, iiyama zase lepší barvy, oba mají skvělé podstavce, lepší poměr cena:výkon je ten iiyama

iiyama je za tu cenu super, pár jsem jich kupoval a uživatelé jsou nadšení. Jo a pro brejlouny dělají uplně stejně drahej a identickej jen je 32"... Pěkná televize a pohodlně se u toho pracuje.

Každý monitor (i LCD u note-booku) má uvedeno rozlišení (počet pixlů). Pro 24 monitor stačí 1920x1080 . Pokud je monitor vetší najdi si jaké má rozlišení a zda i tvoje video-karta v PC to rozlišení bude obhospodařovat. Na 27" monitor je 1920x1080 ale i 1600x1200 docela málo.

Nevím, jaké uchycení na zeď si představuješ, já jsem hledal něco plochého a přitom výškově nastavitelného, pořídil jsem si https://www.secomp.cz/adapter-vesa-75-vesa-75-1... . Není určený přímo k montáži na zeď, ale zvětšil jsem v té čtvercové části díry a přivrtal ho. Je jenom potřeba ho přivrtat přesně, protože nemá korekci úhlu, tak aby nevisel šikmo. Já jsem ho přivrtal křivě (sjel mi vrták) a pak jsem pak musel v plechu trochu propilovat díry.Použil jsem ho k pověšení philips-273v7qdab = 27"/full HD, plná spokojenost, sedím od něj ca 50 centimetrů.Vzdálenost je hodně důležitý údaj, z jaké vzdálenosti se na něj budeš dívat ty?

To je nezmysel zakladat novu temu, ked si sa este nerozhodol ci FHD alebo 1440p. Taktiez neviem ci mas jasny typ - IPS alebo VA, ale TN urcite neodporucam.Mozno si sledoval zly obsah, mozno na 1440p nebol ani nativny obsah, ale ak ano, je mozno cas ist k ocnemu.Mal som docasne 27" FHD a bol tam 1 mrtvy pixel a videl som ho aj z metrovej vzdialenosti, myslim ze by som ho videl aj z 2 metrov.Inak tie zlavnene monitory z 15 na 10 tisic, to je nezmysel, pozeraj sa na parametre, recenzie a nie akcie, nezlavneny monitor za 10 moze byt ovela lepsi ako zlavneny z 15 na 10. V akcii su casto stare modely ktore potrebuju dopredat, vratene s mrtvymi pixelmi, alebo aj monitory ktore boli zapnute nonstop, vylozene v predajni - aj ked toto zvyknu uvadzat, nemusi to byt pravidlo, ale zivotnost bude urcite ovela kratsia.