» Poradna » Ostatní

Výběr UTP kabelu pro venkovní instalaci

Ahoj,Je tu nějaký člověk který se zabývá síťařinou a dokázal by pomoci ?Dnes jsem si bohužel při bytových úpravách přesekl UTP kabel který mám natáhnutý od switche mého ISP do baráku.Žiju ale na malé vesnici a lokální ISP je bohužel v karanténě skrz COVID takže instalaci nového kabelu provést nemůže.Rozhodl jsem se že bych si kabel tedy vyměnil sám. Doma jsem si také všechny kabely krimpoval sám takže zkušenosti ohledně krimpování mám.Potřeboval bych ale poradit jaký kabel mám pro venkovní použití vybrat.Aktuální kabel byl cca 15 let starý a není určen ani pro venkovní instalaci. Takže už je na několika místech vlivem povětrnostních podmínek popraskaný.Nevím ale jestli zvolit lanko nebo drát, a hlavně jestli vzít stíněný nebo nestínění kabel.Pokud by tedy někdo poslal typ na nějaký kabel byl bych moc rád.Jen doplním že potřebuji aby daný obchod prodával kabel po metráži ( Potřebuji zhruba 30 metrů )Díky.

Odpovědi na otázku

venkovni FTP cat6, venkovni kabely maji cernou PE polyethylen izolaci

a rozhodne drat, ne lanko

Díky za neskutečně rychlý zájem pomoci.Můžu tě ještě poprosit o konkrétní odkaz.Nenašel jsem totiž obchod který by nabízel ten kabel v metráži.Jinak mohl bych se ještě zeptat proč zvolit FTP a ne UTP ?Proč zvolit drát asi chápu. Drát je určitě ohebnější tedy lepší manipulace při instalaci, a případném zalištování kabelu.

Treba tohle, kabely sem u nich nikdy nebral, jak to maj s metrazi nevim, ale kdyz sem od nich bral jiny veci, bylo to v pohode.https://papouch.com/venkovni-ftp-kabel-cat6-m...

Díky moc za poskytnutý odkaz.Jdu ho tedy objednat.Jen se ještě jednou zeptám proč vlastně zvolit FTP a ne klasické UTP ?Všechny kabely které jsem si dělal doma mám totiž UTP CAT5

a ked objednas 30m, a bude treba 33?

Napsal jsem sice 30 metrů ale už v těch 30 metrech mám zhruba 5 metrů rezervu.

ok, kupuj :) My to robime tak, ze si zoberies cely kotuc, tam su napisane metre, vratis, zaplatis rozdiel.

A co bude dělat s tím stínění?! To opravdu nechápu!!!

Čítaj a potom sa rozhoduj. Rozdiely a konštrukcie dátových káblov:https://www.sos.sk/articles/no-name/utp-ftp-...

A to je problém napsat do googlu "utp kabel venkovní"?

nieco taketo: https://www.alza.cz/datacom-drat-cat5e-ftp-ve... len neviem do kolko metrov ho mozes natiahnut, nerobim s takymito kablami, u solarixu pisu 70m max

Proč FTP když tam měl UTP?

neries utp/ftp, ty potrebujes aby to malo vsebe lanko na zavesenie a aspon cat5e

a vobec, riesit toto na poradni kde nevieme tvoju konkretnu situaciu je picovina. Zavolaj si tam firmu co robi siete a daj im to spravit.

Je řeč o nějakém závěsu?!

riesis vonkajsi kabel, takze predpokladam ze je vzduchom zo stlpa na tvoju strechu alebo niekde 30m. Preto ti pisem, ze toto sa na poradni neriesi.

Tak proč mu cpeš závěsné FTP!!

1. ty niesi tazatel, takze sa domna nestaraj2. cely cas pracujem s predpokladom, ze sa jedna o kabel vedeny vzduchom na 30m

1 - proč bych se nestaral?! Když mu doporučuješ p.čovinu!!2 - předpokládat můžeš!! Ale tazatel nenapsal jak to má vedené!

tak to 100m balenie nieje samonosne, takze zly odkaz. Tu je 305m balenie https://www.alza.sk/datacom-ftp-drot-cat5e-pe...

Díky za odkaz.Problém je ale v tom že Alza neprodává kabely na metráž.Koukám že tohle balení má 305 metrů.Já potřebuji zhruba 30 metrů.Zbylých 275 bych tedy žádným způsobem už nevyužil

Ty máš dost! Neřeš to a nech si to udělat!!!

alza nepredava metraz, ale zmysel nieje aby si to kupoval na alze, ale aby si vedel co mas kupit, to bola otazka.

Na 30m vesnické wifi nemusíš vymýšlet nic extra. Na to stačí i kabely, které se normálně už nikde nepoužívají. Z běžných kup kabel kategorie Cat 5e, který umí 1000 Mbps na 100 metrů. To je dnes základní kategorie a i ta více než dostatečně přesahuje tvé potřeby, protože 1000 Mbps tam mít jen tak nebudeš a 100 metrů také nepotřebuješ. Dále pokud nechceš řešit zbytečné trable s blbě zapojeným stíněním, kup UTP, nikoliv FTP kabel. Stínění je totiž třeba udělat správně, jinak je spíš na škodu. Na popsané použití pro tebe nemá FTP kabel žádný smysl.Jediné, co má smysl řešit, je izolace kabelu. Kup vyloženě UTP kabel pro venkovní použití. Je odolný UV záření a povětrnostním vlivům. Pokud to máš někde zavěšené, neuškodí kabel dělaný na zavěšení. Pokud to jde někde po zemi, po stěně, je to jedno.A na pevnou instalaci se používá drát, ne lanko. Ale ten se zásadně ukončuje na zásuvkách nebo patch panelech, ne koncovkami. Pokud na to budeš i tak cpát koncovky, tak si kup koncovky pro drát. Jsou jiné. Takže když to shrnu:Venkovní UTP kabel, Cat 5e (nebo lepší), drát, (pokud je potřeba, tak závěsný). A je jedno, kde to koupíš. Alza není jediný krám na světě. Dokonce existují i hotové venkovní kabely, kde nemusíš řešit nic:https://www.suntech.cz/produkt/414091-utp-kat-6-...

Hotový kabel samozřejmě nejde použít, pokud to musíš protáhnout někudy, kde neprojdou koncovky. Ale to je snad jasné.

Díky asi za nejlepší odpověď.Internet tu mám symetrický o rychlosti 200 MbpsKlidně bych koupil už hotový patch kabel ale problém je v tom že dírou ve zdi bych neprotáhl kabel který už má koncovku.Já si taky myslím že FTP kabel je zbytečnost ale nechtěl jsem se hádat když tomu daný člověk rozumí určitě mnohem víc než já.Jinak se jedná o klasický dvoupatrový barák.Na půdě mám klasicky switch od ISP. Kabel je vyvedený provrtanou dírou ven a táhne se po obvodní zdi až do přízemí.Tam je dírou vtáhnut opět dovnitř a vede do obývací místnosti kde je umístěný router.( Kabel je ale zhruba 15 metrů po vstupu do přízemí zalištovaný tak doufám že to v případě drátu nebude nějaký problém. )Viděl bych to tedy takto. Je to dobrá volba ?https://www.suntech.cz/produkt/220278-kabel-utp-... https://www.suntech.cz/produkt/92671-konektor-rj... Kabel CAT6 který by prodávali v metráži jsem tam nenašel.Myslím si ale že na rychlost kterou dosahuji tedy 200 Mbps je úplně jedno jestli to je CAT 5 nebo CAT 6

"při bytových úpravách přesekl UTP"a tie bytove upravy nedovolovali potahat LAN siet po celom dome aby si taketo neico nemusel riesit?

FTP davam automaticky, protoze venku je proste vetsi sance nejakeho ruseni, zvlast kdyz nejsou presne zname podminky umisteni, ale ano UTP je bez problemu pouzitelne. Zvlast kdyz si nejsi jisty, ze stineni zapojis spravne.To same je s tou kategorii, dneska automaticky davam cat6, ale cat5e pro domaci pouziti naprosto staci. To uz je proste o zvyku, nad kterym nepremyslim.

To nebylo absolutně nic proti tvému dotazu.Já bych klidně FTP kabel použil ale bohužel nevím jak správně zapojit stínění a jestli se vůbec dají stíněné koncovky pro FTP CAT 6 kabel krimpovat klasickými kleštěmi.Zkoušel jsem hledat i nějaké videa ale nikde nebylo moc dobře popsáno jak vlastně stínění správně zapojit.

Docela bych chtěl vidět to rušení, co ti zaruší UTP 30m kabel venku na fasádě. UTP je sám o sobě proti rušení dost odolný díky krouceným párům. Stíněné FTP kabely mají smysl hlavně u vyšších Cat, kde nejde o trapný jeden gigabit, ale o desítky Gbps a používají se vyšší frekvence. Stínění se vyžaduje myslím až od Cat 7, které je ale na 10 Gbps na 100 m. A to je na 50x více, než potřebuje (obyčejný UTP 5e je zvládá "jen" 5x více než potřebuje).

Ano, to je ok. Při tvé délce by ti velmi pravděpodobně gigabit (1000/1000 Mbps) fungoval i na starším Cat 5, který byl primárně určen jen pro 100 Mbps / 100 m (nevím, zda se to ještě prodává, neměl jsem potřebu to shánět). U cat 5e máš gigabit zaručený do 100 m.

Kdysi dělala Kabelovna Děčín samonosnou trubku (s nosným lankem k zavěšení) - dvě provedení s vnitřním průměrem 8 nebo 20mm.Pak by postačil obyčejný kabel zatažený do této trubky. Má to výhodu, že jej pak můžete snadno vyměnit. Trubka samonosná, FLES 3.15/8,5 nebo Trubka samonosná, FLES 4.35/20https://www.kameryshop.cz/kategorie/ochrana-kabelu-...

Jo - ta trubka má uvnitř stínění. Na obrázcích není příliš vidět.

Ty brďo, diskuze na deset stránek. A místo toho aby se tazatel zvedl od počítače a došel do prvního počítačového krámu a na doporučení koupil vše potřebné, tak vymýšlí jak za každou cenu ušetřit 50 korun.

Instalaci provider udělat nemůže, ale kabel naměřit a dát přede dveře může. Prostě mu zavolej, ať ti odmotá 30m venkovního kabelu. Dá ti UTP, protože F/STP mít nebude. Nakonektorovat F/STP není jen taková sranda a když se to udělá blbě, tak je výsledek horší, než s UTP, naopak rušení vzroste. Navíc celý rozvod by musel být STP a to ty mít nebudeš.