Výběr starší základní desky?

Ahoj, chtěl bych Vás poprosit, jestli byste mi pomohli vybrat základní desku, se kterou bych dokázal procesor Intel C2Q Q6600 nataktovat na 3.00Ghz+. Ta moje to totiž nezvládne... dočetl jsem se, že je jeden z nejlepších čipsetů G965.Vybral jsem tyto adepty, ale jsem otevřený i Vašim návrhům: Tato se mi líbí asi nejvíce, mám stejnou značku: https://pc.bazos.cz/inzerat/88149687/Zakladni... Další: https://pc.bazos.cz/inzerat/90435846/ASUS-P5B... Poslední: https://pc.bazos.cz/inzerat/89482301/ASUS-P5B... Děkuji za rady!

Odpovědi na otázku

Něco ale ta deska zvládne, ne? Jen deskou to není. Co máte nyní?A jen tak mimochodem. K čemu vám to na těch 3GHz jako bude? Tomu procesoru už to moc nepomůže. I nejlevnější dnešní procesory za 850Kč ho sfouknou jako svíčku i na těch 3GHz. Takže pokud vám jde o zvednutí výkonu, tak ještě trochu pošetřete.

Moje aktuální deska je také ASUS, ale o třídu níže (P5B-V) a nataktovat ho nezvládne. Oproti základnímu taktu je 3GHz mnohem rychlejší (podle videí ve hrách někde o 10, někde 20FPS svižnější... No s novým procesorem musí přijít i nová deska a RAM... což by stálo třeba 2000Kč... proto se ptám Co myslíte?

Ano s novým procesorem musí přijít i nová deska a ram. Ale výkon to zvedne zdaleka nejvíc. Tady vyměníte desku, byť relativně levně, ale výkon bude stát stejně za prd, budete se s tím peklovat, protože to bude na předělání celého PC, nemluvě o reinstalu win. No, a když už to konečně zprovozníte, tak výkon bude pořád na houby.Šetřete na nové. Stejně nevíte, kdy to umře. Vždyť tomu už je skoro 10let.

Dobře, promyslím to.

P5B-VM je šunt s topícími MOSy okolo čipsetu. Ta deska bude mít plošný spoj doslova zuhelnatělý. Hledej pořádné desky s P35/P45, kondenzátory s pevným dielektrikem a plnohodnotným jižním můstkem s AHCI. Pořídíš je okolo 400-800 Kč.Ale doporučil bych se kouknout po bazarech, kde se lidi zbavují setů deska LGA1150 + Core i3/5 + RAM + grafika. Získáš odladěný funkční stroj s mnohonásobně vyšším výkonem. Akorát tě to bude stát okolo 5 000 Kč.

Dobře, zkusím se tedy po tom ještě podívat...

1. zvýšiť takt sa dá aj cez setFSB. Vyberieš PLL (k svojej doske ho nájdeš v domentácii toho SW), ale bez zvýšenia Vcore sa na 3 GHz asi nedostaneš (mne sa podarilo dostať Q6700 na 3 GHz, ale blblo RTC)2. ako písal jfk, nový 2jadrový Celeron zadupe aj Tvoje 4jadro na 3 GHz. A nejde o niečo ako E2140, ktorý sa dal pretaktovať o 100%3. doska bude stará aj keby si kúpil s najnovším chipsetom B43 a môže odísť kedykoľvek

FSB zvyšovat právě nemůžu... deska po tom už ani nenastartuje... Ale když jsou jádra 4, nějaká "úloha", kterou procesor vykonává se lépe rozloží, ne? To i slabý dvoujádrový procesor bude silnější?

Ne všechny úlohy jdou paralelizovat. Navíc Q6600 je dvoumodul podobně jako dnešní Ryzen. Navíc nemá L3 cache a mezi dvěma páry jader komunikuje po pomalé FSB na 1066 MT/s.

Ano, bude. Tady je třeba porovnání výkonu s dnešními dvoujádrovými procesory. Jeden čisté dvoujádro, druhý dvoujádro s HT (tedy virtuální 4jádro - je to vlastně i3 generace 7000).https://bit.ly/2xNUZEXKoukejte hlavně i na ten předposlední řádek, což je výkon na jádro, ten spodní (červený) je při vytížení všech jader na plno. Tam by sice po přetaktování ten váš C2Q byl asi o něco lepší, ale pořád by mu dosti ten dvoujádrový konkuroval. G5400 už je pak jiná liga, ať už s tím vaším děláte co chcete.A teď se podívejte na ceny těch procesorů:https://www.czc.cz/233843,184693/porovnat-kodyTo je dneska těžký lowend. Kdybych dnes porovnával střední třídu (no spíše nižší střední třídu - střední třída je spíše i5 8400) s vaším, taky původně střední třídou:https://bit.ly/2Jmy4lnA cena:https://www.czc.cz/intel-core-i3-8100/223205... Já vím, že je to větší investice, než koupit za 500 novou desku a zkusit to popohnat, ale i po tom popohnání, se to nebude rovnat ani tomu G5400, natož pak třeba současné i3 8100. Někde to může pomoci, ale můj názor je spíše takový, že je lepší pošetřit na nové. Už jen protože že tomu je 10let. Jak víte, že to zítra neumře? Prostě by mě to za to sraní s tím PC vůbec nestálo. A to ještě ani neřešíme třeba to, jaké máte chlazení. Pokud máte box chladič, tak to s tím taktováním nevidím moc slavně.

Dobře... nebudu tedy kupovat starou desku a našetřím na novou... Děkuji za pomoc

Pokud chceš skvělou desku na taktování, kup tuhle: https://pc.bazos.cz/inzerat/88384776/GIGABYTE...

Jen bacha na to, že se nejedná o GA-EP45-UD3R, ale o GA-EP45-UD3P rev 1.0. Což asi ničemu nevadí, jen že ten popisek je zavádějící.Další věc je ekonomická stránka věci 700Kč je fakt dost, pokud to půjde poštou, tak + poštovné, nebo cesta do Prahy.

Děkuju za tip, ale asi tedy koupím radši novou... jen mám (možná hloupý) dotaz - dělá se ještě deska s DDR2 sloty pro paměti? Mám 8GB v té staré desce, tak bych mohl aspoň na pamětech ušetřit...

Ne, dnes se používají DDR4 2400MHz, které jsou samozřejmě výrazně rychlejší, než vaše 667MHz, možná 800MHz. Přeskočíte dokonce jednu generaci (DDR3) :D .

Za prvé koukáš na hrozné desky, které k OC fakt nejsou.Za druhé k OC potřebuješ i kvalitní napájecí zdroj a chladič - máš?Za třetí nemá smysl vyhazovat peníze za to, abys mohl přetaktovat 12 let starý CPU, který ani po OC nebude mít nijak zajímavý výkon. Za čtvrté v porovnání s moderními CPU je na tom Q6600 blbě hlavně ve výkonu na jádro a to nijak nedoženeš (možná tak na 5-6 GHz, což je nereálné). Mrkni se v nahoře odkazovaných srovnání na řádku "Single Thread Rating". 2,4>3 = jen +25%, takže jestli se dostaneš z těch mizerných 924 bodů na stále mizerných 1155 bodů, nijak zvlášť si nepomůžeš.Za páté nikdy nevíš, kdy ty staré desky pojdou, zvlášť pokud je budeš na sklonku života trápit OC. Pak budeš dělat co? Koupíš další skoro mrtvou desku?Ve výsledku se tedy může stát, že zaplatíš 500+ za desku a výsledek bude nijaký. Nedej bože, kdybys ještě musel kupovat lepší chladič a zdroj a nakonec ti ta deska chcípla. Zbav se toho, dokud to má alespoň nějakou cenu a pořiď si něco nového.

Děkuju za odpověď.Chladič myslím kvalitní mám - procesor se v zátěži (hry) pohybuje kolem 40°C...Jakože to mám zkusit prodat po komponentech? A jak mám vybírat základní desku? Mám se koukat po chipsetu? Nebo třeba jaký socket je dobré vybrat? (Myslím skrz širší výběr procesorů) S novým procesorem bych nejspíš neměl potřebu taktovat, takže by mi stačila nějaká úplně základní deska...

*Základní základní desku