Výběr SSD disku

Zdravím,chtěl bych požádat o radu ohledně výběru SSD disku pro systém na můj starší počítač. Kapacita okolo 250 Mb. Mám několik favoritů, ale rád si nechám poradit:Samsung 960 EVO 250GBSamsung 860 EVO 250GBWestern Digital 240GBPotřeboval bych posoudit, zda určitý disk půjde nejen zapojit, ale také jestli bude moci být naplno efektivně využit - nebude fungovat s omezenou rychlostí apod. Moje sestava:ProcesorOctalCore AMD FX-8320 3,5 GHzGrafická kartaNVIDIA GeForce GTX 750 (2 GB)Operační paměťCrucial Ballistix Sport 8GB 1600 MHzDiskSeagate Desktop HDD 1TB ST1000DM003Základní deskaGigabyte GA-78LMT-USB3 v6ZdrojCorsair VS450Specifikace základní desky:Osazená paticí AM3+, čipset AMD 760G/SB710, pro 4x DDR3 až 1333+(O.C.) Mhz, maximálně 32 GB, integrovaná grafická karta ATI Radeon HD 3000, 1x PCI-E x16, 1x PCI-E x1, 1x PCI, 7.1 audio, GLAN, 6x SATA 3Gb/s, RAID, 4x USB 2.0, 2x USB 3.0, VGA, DVI, HDMI; formát mATX, Ultra Durable 4.Předem díky za rady a názory.

Odpovědi na otázku

Samsung 960 EVO tam nedáte, deska nemá M.2 slot, navíc ke zbytku HW ten NVMe trošku postrádá smysl. I kdybyste měl HW poslední generace, tak pro většinu uživatelů NVMe nedává smysl, jestli systém najede za 10 nebo 8 sekund je zcela irelevantní pokud nerestartujete několikrát do minuty a najíždění aplikaci už taky moc nepoznáte.NVMe se hodí pokud pracujete buď s velkým objemem malých souborů nebo naopak pracujete s velkým objemem dat, může se hodit pro zpracování videa, ale počítám že nic takového na tom počítači neděláte. Navíc na video je 250GB dost malá kapacita.SATA je pro váš HW jediná rozumná možnost a v tomto případě si vyberte co vám sedí víc, počítám že WD bude levnější, navíc WD dává k dispozici očesanou verzi Acronis True Image, takže se dá i snadno klonovat a hlavně zálohovat. Samsung nabízí jen klonování disku na disk samsung. Samsungy jsou zase dlouhodobě považovány za spolehlivé disky

Díky, takže pro mě spíš SATA disky. Operační systém mám zatím Windows 7 a pc používám převážně na takovou tu kancelářskou práci, Internet, Autocad a občasné hraní starších her.

Samsung 960 Evo ti tam nepojede, pokud chceš NVMe, musíš koupit Intel 750 nebo Samsung 950 Pro, oba nejspíše v bazaru. někde se prodává Plextor M8Pe, ten by tam měl také fungovat.Z těchto tří 860 Evo, jsou ale výhodnější disky na trhu.

Díky za radu, pro mě bude lepší asi SATA disk. Když mluvíte o výhodnějších discích, jaké máte na mysli? Jde mi hlavně o spolehlivost, pokud bude start systému o nějakých pár vteřin rychlejší, nebo pomalejší nehraje takovou roli. U Samsungu mě zaujala pětiletá záruka, kterou nabízí.

Jelikož zřejmě nahrazujete plotnový disk za SSD pro systém, bude provás i nejpomalejší SATA SSD blesk. Maximální přenosovou rychlost čtení pocítíte až s velkými soubory, to co primárně urychlí chod je odbourání seek time - tedy vyhledání dat a přesun hlaviček, čekání až se správné místo plotny dostane pod hlavičky.Pětiletou záruku tuším nabízí i Crucial a pokud se nepletu je i levnější. V každém případě je to elektronika a může se pokazit kdykoli jakékoli značky. Samsungy mají obecně mezi lidmi asi nejlepší jméno a sám je používám (jeden SATA 840 EVO a jeden 960 EVO) ale třeba manželce jsem jako náhradu odcházejícího disku v starším notebooku koupil WD, na instalaci leteckých simulátorů které mohou zabírat i terabajty jsem si kupoval dva 480GB Kingstomy protože byly v té době nejlevnější na thru... a až budu rozšířovat SSD kapacitu, šáhnu zřejmě po M.2 SATA WD