Výběr SSD + instalace

Dobrý den,vybírám SSD do stolního počítače a chtěl bych jím nahradit současný HDD, ten potom nechat prázdný na data.O značkách SSD a jejich parametrech nevím vůbec nic, podle čeho bych měl vybírat? Máte nějaký typ na vhodný kus?Ohledně instalace, našel jsem návody na zkopírování disku, takže bych na SSD převedl všechna data co mám teď na HDD, ten má 1TB, zaplněné cca 300GB, půjde to bez problémů?Jak potom vymažu data ze starého HDD? Abych nespouštěl PC se 2 disky na kterých jsou Windows?

Odpovědi na otázku

Jaký máš cenový limit?Ať již zvolíš jakýkoliv SSD disk, rozhodně na něj udělej čistou instalaci a nekopíruj na něj windows ze starého disku.Při instalaci windows na SSD nech starý disk odpojený. Až budeš mít kompletní novou instalaci windows hotovou včetně aktualizací, potom připoj ten starý disk.

Jo, na cenu jsem zapomněl, ideálně do 3000, max 3500.

500GB SSD

a) Samsung řady EVO nebo Crucial MX... mám Samsung a spokojenost.(Nový disk si musíš po namontování inicializovat ve Správci uložišť a nastavit MBR nebo GPT)b) Utility pro migraci systému nabízí výrobce, nicméně nová čistá instalace je lepší volba.c) Jakmile nabootuješ systém z nového SSD, bude se starý disk chovat jako datový, přestože jsou na něm Windows, takže mazat nebo formátovat starý disk nebude problém.

OK, mínusáři, text v 2. a 3. řádku je zavádějící. Mám ve zvyku nový SSD disk nejprve připojit jako datový, abych si ověřil, že je v pořádku a při té příležitosti ho musím inicializovat.

Ba, ba zvyk je železná košile. Že nám zbytečně přidává práci, kterou nepotřebujeme je jiná...Proč by nebyl v pořádku nový disk (výskyt závady na novém SSD je asi tak pravděpodobný jako výhra milionu ve sportce). To není otázka to je konstatování.

Souhlasím, je to pro zřejmě přežitek z éry HDD, kdy se jsem narazil na vadné nové kusy.

To nanuk Dej si nanuka.. Nemusíš vůbec nic.. Maximálně jej můžeš zkontrolovat pomocí cmd(-> diskpart), zdali je disk GPT / MBR, případně jej rovnou překonvertovat dle potřeby.. A cmd lze jednoduše použít na začátku instalace OS Windows ..bez inicializace.. - A bez té inicializace je to pro mnohé uživatele rozhodně výhodnější, pokud se chystají na novou instalaci OS na nový disk SSD -> Nestačí disk jen formátovat, jak mnozí idioti píšou, disk je vhodný odstranit(vznikne tak celé jedno nepřidělené místo na disku přesně tak, jako když uživatel disk koupí), poté označit nepřidělené místo na disku a klepnout na další. Instalátor automaticky vytvoří potřebné oddíly a instalace pojede jak po másle.. - V případě klonování disku Maximálně disk můžeš zkontrolovat pomocí cmd(-> diskpart), zdali je disk schématu GPT / MBR, případně jej rovnou překonvertovat dle potřeby.. BEZ INICIALIZACE.. Na takto připravený disk lze jednoduše instalovat nový OS Windows, viz popis výše.. nebo klonovat OS ze starého disku..*Valná většina lidí má zabordelařený systém, proto bych každému exotovi doporučil čistou instalaci OS.. Ale ono je to v podstatě je to fu(c)k, stejně ten systém bude tak jako tak za chvíli opětovně v pr.. Takže klonování OS ze starého disku je možnou volbou rovněž. Vše je na rozhodnutí tazatele..

Aha, díky za přínosné vysvětlení. (Takže jsem to zbytečně komplikoval.)

Zbytečně asi ne.. Kontrolu nového disku si můžeš projít vždycky. Ať už detekci nového připojeného disku v Biosu.. nebo v systému

Pokud budeš klonovat, původní HDD napřed důkladně defragmentuj - SSD se ti za to odmění delším životem...

Zase jeden stařičký mýtus, pramenící z nepochopení funkce TRIM (z dob Win XP, kde TRIM nefungoval), kterou disponují všechny SSD v prodeji. Defragmentace HDD před klonováním maximálně trochu zkrátí dobu klonování, ale absolutně nemá vliv na životnost SSD. Jediné, co uživatel může pro životnost udělat, je nikdy nezaplnit daný disk na více než 85 až 90 % kapacity. Právě při vyšším zaplnění funkce TRIM ztrácí svůj vliv a životnost se zkracuje. Spíš bych před klonováním doporučil kontrolu HDD s opravou chyb, abychom nebyli v průběhu klonování nepříjemně překvapeni.

Teď koukám, že autor doporučení funguje na Linuxu. Moje připomínka patřila systémům Windows. Jestli i Linux funkci TRIM podporuje nevím, používám jej jen výjimečně krátkodobě ve speciálních funkcích.

1. Defragmentací rozhodně nic nepokazí - mít uspořádaná data se hodí mít i na SSD...2. Kontrola FS samozřejmě ano, je důležitá.3. Neboj, linux to zná.... (záleží na kernelu)...

Defragmentovat SSD, proč ?