» Poradna » Mobily

Výběr set top boxu bez potřeby dvou ovladačů

Dobrý den. Uvažuji (resp.jsem k tomu přinucen) set top boxu. Samozřejmě, výběr na trhu je poměrně bohatý, jenomže mně vadí jedna věc: Potřeba (u většiny set top boxů) dvou ovladačů: Jeden na aktivaci/uspání TV a druhý na vlastní ovládání set top boxu.Pokud vím, tak existují dvě cesty, jak tento hrubý nedostatek obejít: - učící se ovladač, který je schopen naučit se zapnout/vypnout TV i set top box současně- podpora HDMI-CEC ze strany set top boxu i TV (tomu bych dával přednost).Bohužel, prodejci informacemi o této záležitosti lakotně šetří a tak nezbývá, než shánět informace z jiných zdrojů.Pokud vím, tak HDMI-CEC plně podporují set top boxy od firmy Technisat, jsou však poměrně (a zbytečně) drahé.Prosím tedy všechny ty, kteří máte nějaké zkušenosti (pozitivní i negativní) se set top boxy s jedním ovladačem, napište sem své zkušenosti. Nejspíš nebudu sám, kdo to ocení. Již teď děkuji za smysluplné příspěvky.//Smazán troll "Octavio" ("host", "joachym", "René", "Santa", "Fabia", "Mentol" a další.) a jeho nesmyslné "rady".//

Odpovědi na otázku

HDMI - CEC podporuje třeba Tesla TEH-500 (vyzkoušeno), ovšem cena téměř 2000 úplně lidová není i přestože STB je postaven na Androidu. Navíc má jeden slušný nedostatek - jak WiFi tak LAN nezvládá větší rychlost než 0,5 Mbit/s.

Nevim... frustrovat starsi neznale uzivatele nedodelanym cinskym Android STB...

Dotaz a hlavně odpovědi nejsou mířeny na "tupé seniory". Prosím, pro příště, psát jenom své zkušenosti s konkrétními přístroji a ne úvahy o blbých starcích. Myslím, že i mladý si z té debaty (snad) vybere a dement tohle nebude číst.

Ok, tak tedy vetsina levnych cinskych boxu s Androidem je co do ovladani nepouzitelna... i pro znaleho a zkuseneho uzivatele, natoz bezneho a nedejboze starsiho, ktery se stezi uci byt jen trosicku jine postupy pouzivani.

Ano starých lidech kteří nezvládají "nové" věci . Osoby které nezvládají ovladač k televizi je možné pozorovat před cca 50tým rokem věku.

Proto si tvrdím, že do důchodu by měli lidé chodit po dovršení 50 let věku. Myslím, že 30 let tvrdé práce docela stačí. ☺

Když si na to za 30let vydělají, proč ne . Mě přijde jednoduší kdyby kdo to nezvládá tak to jednoduší nepoužíval.

S tím plně souhlasím. 8 tlačítek na TV bez dálkového a jedno kroutítko na hlasitost, anebo stb v provedení amstrada 150. Samé výhody: zapnutí a přepnutí pod 1s, možnost vypnutí vypínačem na psovi, žádné osd kraviny jako potvrzení potvrzení po potvrzení, ovládání zvládne stoletá lama bez učení, žádný superfunkce co po roce výrobce přestane provozovat, atd. Jen to jaksi nikdo nevyrábí.

Pro Pytlika : -skvěle a jednoduché zadání článku - zpočátku diskuze vypadala nadějné, ze se dozvím co hledám tedy konkrétní StB s jednoduchým ovladačem ovládající i vypnutí televize - postupně utekla diskuse do programovatelnych ovladačů s možnými makra nastavením ... a cela diskuse vniveč- muže prosím někdo doporučit jednoduchý StB který bude mít jednoduchý ovladač kterým půjde ovládat i televize v základní funkci zap/vypDekuji

- Pod 2000 Kč neexistuje dobré CEC. Zde proč:https://www.televizniweb.cz/2018/08/spolecne-ovladani... - Kvalitní STB s požadovanými parametry začínají nad 5000 Kč. Stačí dát do vyhledávání cenu vyšší jak 5000 Kč a něco se dohledá.- Při první digitalizaci výrobci nabízeli STB (osobně mne Philips) s ovladači se základními funkcemi i pro jejich TV. Při zavedení DVB-T2 všichni ignorují jejich STB. Samo LG mi odepsalo, ať si vyberu z nabídky jiných firem. Lepší je pro ně prodat novou TV.

Osvědčené produkty od německého TechniSat - ověřeno HDMI CEC, ač většinou na web stránkách prodejci neuvádí. Dá se sehnat v ceně od 4000 Kč.

To nie je admin Pytlik z diskuze.zive.cz?

Byť to výrobce neuvádí, nejnovější verze FW CEC podporuje.https://www.alza.cz/ab-cryptobox-702t-d557757...

Ja jsem pro zname nakoupil jiny model - AB CryptoBox 702T mini HD, ktery s novym FW HDMI-CEC rovnez podporuje a jsou s nim extremne spokojeni. Slusne vypadajici prostredi, skvely dalkovy ovladac, na kterem se prijemne mackaji tlacitka a vubec se nemusi mirit na prijimac. Set top box za cenu levnych sracu, ktery prekvapive sracem neni.

jo, známý to řeší se starými prarodiči - zatím jediné slibně vypadající řešení se jeví senior ovladač SeKi Grande:https://www.dalkove-ovladace.cz/ovladace-zakazkove-genera... co lze naprogramovat na dvě zařízení. Takže by v principu mělo jít naprogramovat ho tak, aby zařízení A (televizi) uměl pouze zapnout (nenaprogramuješ mu ostatní tlačítka) a na zařízení B (set top box) uměl zapnout, měnit programy i hlasitost.Ale musíš se naučit zapnout postupně TV, set top box a pak teprv volit programy. A taky to má samozřejmě omezeně funkcí neb je to senior ovladač.

Obávám se, že zrovna tohle není to pravé, Ořechovo (byť jsem senior), nicméně i tobě děkuji za tip, možná ho někdo jiný ocení. Myslím, že takový učící se ovladač by měl být takový, který se dodává přímo se set top boxem, aby byl schopen ovládat všechny funkce přístroje (nebo alespoň podstatná část).A spěšně dodávám za nás, seniory: Starý neznamená blbý, či neschopný (samozřejmě, Alzheimer je jiný případ).

Tak pokud patříš mezi tu (bohužel) menšinu seniorů, co nemají problém s klasickými ovladači s joystickem a spoustou čudlů a nemáš problém na to vidět a zorientovat se v tom, tak se samozřejmě dělají i "smart" ovladače, které nebude určitě problém naprogramovat na plnou podporu obou zařízení. Logitech měl ty ovladače Harmony, samozřejmě to stálo pár tisíc, ale umělo se to naučit kdeco.

asi by šlo použít i něco levnějšího - možná:https://www.alza.cz/ofa-comfort-essence-4-d41...

Ovladace od Logitechu se stale daji koupit. Kdysi jsem koupil Harmony 300, ktery je skvely a na hlavni vypinac se da naprogramovat zapnuti/vypnuti vice zarizeni (typicky set top box a obrazovka). Samostatny vypinac je tam samozrejme taky. Funguje to skvele. Nyni se prodava Harmony 350, ktery vypada stejne (jen je leskly) a umi ovladat misto 4 zarizeni 8, ale stoji vic nez 3x tolik.

tak za litr to není až tak krize:https://www.dashop.cz/dalkove-ovladace--prezent... mám dojem, že origo značkový dálkáč k některým TV stojí 6-7 stovek a neznačkový 3-4, tak to jde.

Tak trochu mně dělá starosti potřeba jedním stiskem vyslat dva rozdílné signály: Zapnout TV a zapnout set top box. Totéž při vypínání. Samozřejmě, nutnost stisknout na tyto činnosti dvě tlačítka na jednom ovladači bych přežil (a dokonce to i naučil manželku - je to přece jenom chytrá ženská), ale neuspokojovalo by mě to (na zařízeních, která jsem navrhoval, jsem něco takového nepřipustil).

tak to ale asi fakt nijak nevyřešíš...Je samozřejmě možné, že drahý ovladač typu Harmony umí i fičury ala zabití více zařízení jedním čudlem, ale v ruku v ruce s tím jde složitost.Šikovný elektronik by si možná zvládl postavit vlastní ovladač na bázi nějakého mikrokontroleru a ten si naprogramovat zcela na míru, ale to by ses neptal, kdybys to uměl... Navíc trochu "kanon na vrabce" kvůli televizi.

Nejde o to umět to naprogramovat (to není zas takový problém), ale dát tomu slušivý profi kabátek...

S 3D tiskárnou nebude problém ani to, ale strávíš tím tolik času, že komerčně se ti to nevyplatí - poptávka zjevně moc není a vyšlo by to draho.

Vsechna tahle makra na strane dalkoveho ovladani drive nebo pozdeji narazi na to ze zarizeni bude v jinem nez pozadovanem stavu, takze misto vypnuti bude zapnuti a pro mene znaleho (viz. treba zminovana manzelka) to razem bude zmatek co to zarizeni dela. Programovatelny ovladac s moznosti v pripade potreby ovladat jedenotliva zarizeni samostatne urcite nebude od veci.HDMI-CEC taky v 98% pripadu funguje, stoprocentni spoleh ale na to neni, obcas to proste ma vlastni hlavu

Tohle podle mě není úplně šťastná cesta, protože je jen otázkou času, kdy se stane, že při pokusu o zapnutí/vypnutí zareaguje jen jeden přístroj a následně to bude fungovat tak, že jedním stiskem zapneš TV a vypneš set-top box druhým stiskem vypneš TV a zapneš set-top box A je otázka, jestli v tu chvíli uživatele napadne, že musí vzít do ruky původní ovladač, na který bude reagovat jen jeden z přístrojů a stav sesynchronizovat. Pokud to má být spolehlivé, tak je jedinou rozumnou cestou CEC.

Od toho jsou na "učících se" se ovladačích tzv. "makra". Po stisku jediného tlačítka se provede sekvence příkazů (stisků skupiny klasických tlačítek v určitém pořadí).

Nevzpomenu se teď na internetovou adresu, ale kdysi jsem objednával náhradní dálkový ovladač, který se dal naprogramovat na několik zařízení a přímo ta firma, to mohla udělat. Výhodné pro ty, kteří si myslí, že by to sami nezvládli.

možná tu?https://www.dalkove-ovladace.cz/maj kdeco a programování taky myslím nabízeli.

Tak jsem to našel ve zprávách, tady jsem to objednával: https://www.emerx.cz/univerzalni-ovladace.htmlAle ono je to v podstatě jedno, těch obchodů je více, stačí použít Google.

Je to fakt tak těžký hledat co třeba TV přes o2 mají ten ovladač k tomu co hledášhttps://bit.ly/2F5X6EO

Emos 190 s

Čemukoli od emoosu se vyhnout velkým obloukem.

Prosím všechny, aby se zdrželi výlevů typu "kup novou TV" (nevím jak komu, mně přijde líto vyhodit TV v ceně nějaké té desítky tisíc Kč) a podobně. Prosím, moc prosím, dávejte sem pouze příspěvky řešící téma, tj. ovládání TV i set top boxu jedním ovladačem.

Já používám jen ovladač k settop boxu. Všechna zařízení mám zapojena na vícezásuvku s vypínačem. Po skončení sledování TV vypnu vypínač na vícezásuvce a tím všechno odpojím od napájení. Když ho zapnu, zapne se TV i settop box a naskočí naposledy sledovaný program. ☺

Opticum NYTRO BOX DVB-T2 H.265DI-WAY PRO-2020 DVB-T2 HEVC MASCOM MC720T2 HD DVB-T2 H.265/HEVCWIWA H.265 Set-top box Jejich ovladače mají několik učících se tlačítek pro ovládání TV.(Vyhodil mi je Google na dotaz "set top box učící se dálkové ovládání", zkušenosti s nimi nemám.)

Učící se ovladače jsem kdysi koupil na e-bay v ceně asi 100,- Kč. Daly se s tím ovládat 4 zařízení a všechna tlačítka byla programovatelná. A nebyl to žádný ořez, ale plnohodnotný ovladač s numerickým blokem, kruhovým oddílem a dalším velkým množstvím tlačítek. Fungovalo to naprosto bezvadně a ovladač si pamatoval všechna nastavení i po výměně baterií AA. Zepředu byla infra LED a fototranzistor na snímání infra signálu z dalšího ovladače. Ovladače s namířily proti sobě, stisklo se programované tlačítko a pak tlačítko na originálním ovladači. Vše bylo rychlé.

Rodičům - seniorům - jsem koupil STB Amiko Viper T2/C. Obsahuje to linuxový OS, takže při troše šikovnosti a PC znalostí s tím člověk dokáže divy a zároveň - jakmile je to jednou nastavené, tak na to člověk nemusí být raketový vědec. A funguje i HDMI-CEC, které zapne TV, přepne jí na správný vstup a potom jí zase vypne Jenom bych příště možná šel do něčeho se stejným OS, jenom s lepším HW...

Řešil jsem nyní problém dvoutunerového STB s možností nahrávání jiného MPX než sledovaného. Zvítězil TS6820 DVB-T2 HEVC TWIN, který navíc jako bonus má programovatelný ovladač. Jde přepnout TV - STB a zcela plnohodnotně nahradil ovladač TV.