Výběr serveru do firmy

Zdravím, máme ve firmě jeden fyzický server Dell T410 s Windows Server 2008 Std.Chtěli bychom udělat upgrade, přičemž se nabízí několik scénářů a tak bych se chtěl poradit ke kterému by jste se přiklonili.1. Koupit 1 novější/výkonnější server a pokračovat ve stejném režimu jako dosud.2. Koupit 2-3 levnější server a spojit je do clusteru aby při výpadku jednoho z nich práci zastali ty dva další.3. Koupit jeden hodně výkonný a na něm virtualizovat4. K variantě 1 přikoupit ještě jeden fyzicky stejný jako záložní.5. Jiná variantaCo se týká dostupnosti, tak vedení říká, že výpadek uneseme max 2 dny a to jena hraně.Na serveru se provozuje IS Abra, sdilení souborů, terminál + nějaké SQL databáze.Každý den je prováděna full záloha pomocí Acronisu.Rozpočet: někde kolem 150k bez DPH včetně licencí Win Server 2016, 25 cal per user, 5 terminálPokud budou i tipy na konkrétní železo se kterým máte zkušenosti a doporučili by jste ho, tak by to bylo super.Moc děkuji předem

Odpovědi na otázku

Ideálně 3 zkombinovat se 4, ale pokud není zbytí, což není, tak 1 a modlit se, aby se našli peníze na 4. Jestli vedení nevadí dvoudenní výpadek (!!!), tak je to asi fuk. Nás by zabili za 2 minuty

Variantu 1 bych úplně opustil, v dnešní době se už vyplatí mít virtualizovaný i jeden server, navíc, server 2016 umožňuje instalovat 2 VM, tak proč toho nevyužít a neudělat druhý stroj s RDS. Hlavně zmigrovaní to není žádná sranda a jet to rovnou na produkci je celkem sebevražda. My jsme to teď dělali, že jsme starý server převedli do VM, nahodili ho na nový server, udělali kopii na druhý virtuální switch a tu v klidu skoušeli zmigrovat, pak se udělá přesný postup, uvidíš, kolik co zabere času a můžeš si pak podle toho naplanovat migraci toho produkčního.

Vsechno se to odviji od toho, jestli u vas je nekdo schopny ten cluster zprovoznit a nadale udrzovat. Vcetne licenci atd. atp. Zacnete u toho, co jste schopni zvladnout a teprve potom premyslejte nad HW.

Pokud je možný výpadek na 2 dny, tak určitě varianu 3.Do 16 jader byste se měli vejít, takže bude stačit 1 licence 2016std a je to mnohem jednodušší na správu.pokud na tom neděláš nějaký veci, který potřebujou extra výkon (spracovávání x desítek gigových databází) tak bych se vyprdl i na ten záložní stroj, že server pro firmu o 25 userech prozatímně sprovozníš za jednotky hodin obnovením virtuálky ze zálohy na trochu rychlejší stanici a mezitím objednáš náhradu. Ještě jsem za 15 let nezažil, že by mi někde server umřel úplně zničeho nic. Konkrétně poradit, u tohodle to bude chtít znát víc informací, jak je velká databáze tý abry, jak jsou velký ty sql, jakou má specifikaci stávající server?

Těžká odpověď. Nejlepší by byly 2 servery + nějaký NAS nebo SAN pro uložení vm , přes to železo VmWare HA cluster a na něm ten váš virtualizovaný server. Je to bez výpadku i v případu aktualizace hypervizoru, protože použijete vMotion a protože data jsou mimo disky serverů. Místo Acronisu Veeam B&R a máte to komplet. JENŽE: je to drahé. I když...VmWare Essentials Kit pro 6 CPU (tedy až pro 3 stroje po 2 procesorech) - 775,- €Veeam Essentials - 391,- € per socket, tedy pro 2 stroje 1564 €Takže to je nějakých 60.000 Kč jenom za licence na virtualizaci a backup.Ale pro virtualizaci pouze jednoho Windows serveru trochu přepych, pokud nepočítáte s nárůstem počtu vm.Takže přeji šťastnou ruku při výběru.

Ještě k tomu připočti další licenci 2016std. Jinak na tohle je to trochu kanón na vrabce, odpíchl bych se od toho, že může být výpadek 2 dny tudíš pořizovat cluster v rámci HA je celkem zbytečný přepych a v rámci výkonu, pokud jim stačila T410, tak pokud nepřemýšlí nějakou velkou expanzi jim bude stačit v pohodě jeden fyzický stroj.

U nových Windows (10 i 2016) na jádru 1803+ je třeba v BIOSu vypnout VT-d, jinak nenabootuje systém - je to bug Microsoftu.

Děkuji všem za názory. Asi tedy půjdu cestou 3. s tím že jako zálohu nechám tu současnou T410, případně pokud to vyjde do budgetu, tak identický aby se v případě havárie jen přehodili disky.Neměli by jste ještě nějaké tipy na to železo aby tam byl nárůst výkonu oproti stávající konfiguraci a počítáno i s virtualizací? Taky by asi bylo super aby server neměl vendor lock třeba na disky, paměti apod. To už jsem zažil u té 410 když jsem chtěl rozšířit RAM, tak místo toho abych dal jakoukoli v ceně třeba 1500, tak jsem musel dát dodanou přímo od dellu a stála 3200. Je mi jasné, že se tím výrobci moc nechlubí.Současná specifikace T410 je:Xeon E5620 2,4GHz32 GB RAM2x2 320GB SCSI disky 10k ve dvou zrcadlených raidechDatabáze Abry má něco přes 5 GB za 9 let provozu, SQL je databáze pro AuditPro a nějaké drobnosti.Ještě jednou děkuji

Pokud není úplný problém platit náklady na spotřebu, koupil bych 2x Xeon X5670/X5680, kus cca 600 Kč, jsou jich plné bazary. A také vyměnil paměti (předpokládám, že tam je 8x 4 GB) za 6x 8 GB PC3L-10600R (1,35 V, v bazarech jsou zhruba po 400-500 Kč) - pojede tam tripple channel a celkově to s 3GHz šestijádry bude o dost silnější.Akorát se obávám, že v plné zátěži bude žrát okolo 300-350 W.

Jak jsem psal, tu T410 bych nechal na zálohu tak jak je. Myslel jsem úplně nový server.Děkuju

Nový identický se asi už 5 let nedá sehnat - je to příliš stará platforma Nehalem/Westmere.

Pakliže se domníváš, že 150 tis. je dostatečné na HA řešení (vysokou dostupnost) tak s tím hulením radši přestaň.Win server stojí cca. 20tis, CAL budou stát cca. 40tis. a RDP bude stát 20 tis., tzn. samotné licence pro jeden server stojí 80 tisíc. RDP nesmí být na DC, tzn. další server. Buď v rámci virtualizace v ceně serverové licence, ale sakra rozdíl v požadované výkonnosti hardware, ev. další Windows server (+20tis.+HW).K tomu odpovídající hardware. Server stojí HP ML350 cca. 80-120tis., nic menší pro 30 userů nekupovat.Chápeš co znamená cluster? Chápeš jak je to drahé na pořízení/údržbu a jakou to má další vedlejší režii?Co ti brání poptat to u nějaké firmy, že to bude o 20 tisíc dražší? A co, buď chce firma aby to fungovalo a nebo chce falešně ušetřit. Pochybuji že firma chce aby to udělal nějaký amatér, který umí hrát na počítači hry, ale vše ostatní jde mimo něho.

Na těch RDS bude mít 5 uživatelů, takže zas bych to tak dramaticky neviděl. Jinak dle toho dotazu bych taky doporučil, aby si to u někoho nechali udělat, pokud možno i s migrací.