» Poradna » Počítačové sítě

Výběr routeru

Ahoj, poprosil bych o radu. Dosluhuje mi stávající router TP-Link, scháním tedy náhradu. (Bezdrátově připojuji 1 PC, notebook a 4x telefon, panelákový byt 3+1). Asi bych byl pro Asus, TP-Link už asi nechci. Zaujali mě tyto dva:https://www.asus.com/cz/product-compareUrčitě je to hloupá otázka, ale nevadí u toho AX56 jen dvě antény? Chápu, že více nemusí vůbec znamenat lépe, ale tady si nevím rady. Nicméně pokud jsou lepší volby, nechám si poradit. Cena tak max 4000,-Děkuji za Váš čas a ochotu. Hezký den.

Odpovědi na otázku

Mkrotik se šíleným označením: MIKROTIK RBD53iG-5HacD2HnD

Mimo téma - ale jaké jsou s tím zkušenosti ohledně wifi - ty 2 externí antény vypadají zajímavě - ještě jsem to neměl reálně v ruce

Starší hAP ac2 se i přes interní antény chová líp. Já osobně bych ho domů nebral (jedině kdybych potřeboval něco z funkcí co na "normálním" routeru nejde udělat) - signálově ty Mikrotiky jsou průměr, existují i lepší routery (momentálně mám postaršího TP-Linka s aktuálním OpenWRT)

Mam doma AC2 s interními anténami i tento. Ze stejného místa byl dosah srovnatelný. AC3 měly problém s ROS 6, se sedmičkou se to zlepšilo. Kupodivu jsem nečekaně chytal i 5G přes 3 zdi. Za mne slušný router za rozumné peníze.Osobně bych neřekl, že mikrotiky jsou signálově průměr. Jde taky o stabilitu. Když k tomu navíc přidáš udržovaný systém.Osobně bych zas enekupoval Ausy, TP-linky, D-Linky a podobné krabičky, kolem kterých musíš pořád běhat.

To co dělá Mikrotik Mikrotikem je software (ROS), ale hardware opravdu je průměr. Já osobně mám doma postarší TP-Link s firmwarem přehraným na OpenWRT a nevím o něm (uptime má od výpadku elektriky k výpadku elektriky, což řádově bývá tak půl roku). hAP AC2 i hAP AC3 jsem měl půjčené, ale měl jsem na nich proti tomu TP-Linku tak o 30% horší signál i pokrytí baráku tak šly pryč s tím že trojka byla o fous horší (bylo to v době kdy ještě nebyl stable ROS7).

Kvůli omezení regulátora někde na začátku verze 6 Mikrotik omezil podstatně vysílací výkon pro ČR a indoor. Pro WiFi je třeba to přenastavit.Co se týká OpenWrt kolega to na TP-Linku má a co se týká konfigurace (např. OpenVPN apod.) tak je to napůl funkční. Asi to funguje, když nepotřebuješ nic zvláštního.

Na druhou stranu budme fer a napisme, ze Mikrotik neumi OpenVPN pres UDP

Od ROS7 uz umi

Aha, to jsem nezaznamenal. Diky!

Stejně bych dnes už šel raději do WireGuard VPN (ROS 7)

OpenVPN klient na wrt a uplne vpohode. Bez zaseku. 20 zařízení, server Ubuntu. I ověřování pomoci cert i user/pass.

Myslel jsem OVPN server na WRT, ne klienta.

Připojovat PC bezdrátově je zběsilost ale budiž :) Potřebuješ skutečně router nebo ti stačí jen AP? Počet antén neřeš to je den marketing .

Je to kravina, já vím. Do budoucna ale při rekonstrukci pořeším UTP. Nyní musím fungovat takto, bohužel. O AP jsem popravdě nepřemýšlel. V čem bych měl u AP výhodu? Některé routery ale umí více řežimů, je to tak?

Jaké má označení to předchozí zařízení a jak si to měl předtím zapojené? Také jakého máš poskytovatele internetu? Alespoň technologii jestli ADSL, Wi-Fi, Optika atd.Spíš jde o to jestli máš už od poskytovatele nějaký router, tak další není třeba a zbytečně si tím komplikuješ domácí síť a právě ti pak stačí jen nějaké AP.

Původní je TL-WR1043ND. Mám ho zapojený do zařízení od poskytovatele Nej.cz. (Optika v domě). Ta jejich krabice je i pro TV a telefon. Router jsem měl vždy svůj. Router se nyní občas celý sekne, pomůže jen odpojení od napájení. Ping na něj taky většinou s výpadky. (Request timeout). Adaptérem to není, ten jsem zkoušel jiný. Měnit kanály je bez efektu. (Mám aspoň nastaven takový, který se nepřekrývá s ostatními Wi-Fi). Kabel je kabel, o tom žádná, ale s mobily to moc dohromady nejde.

Ta "krabice" od poskytovatele by mohla být router, ale jak to má nastavené to ví jen poskytovatel. Možná by to chtělo s poskytovatelem prodiskutovat jak to je nastavené a jestli by si měl mít svůj router nebo netřeba - pak by stačilo na wifi jen AP a není nutné se zatěžovat dalším routerem.

Vubec bych AP neresil. Vzdy je lepsi mit stezejni zarizeni pod svou spravou. Ikdyby mu ISP poskytoval mnoho IP adres vnitrnich neverejnych vzdy ISP uvidi jeho zarizeni v siti. Router to vse schove do sebe a ISP uvidi jen jedno. Ono dnes routery a AP maji stejny dosah a AP stoji vice, navic kdyz planuje PC propojit po rekonstrukci kabelem, tak AP mu toto nejspise neumozni. Pokud nekoupi s Secondary RJ45. Takze spise res router. Ja jsem spokojeny treba s TP Link Archer C7, s WRT.

Krabice je Elcon EAD 100. Omlouvám se za nepřesný popis.

Vezmi RBD52G-5HacD2HnD-TC hAP ac2 Nastavení pomocí Quickset se stejné jako jinde a budeš spokojený. Přepnutí na AP je kdykoliv možné.

U těchto malých hAP se 16MB úložiště bývá problém s aktualizací - nevejde se tam. je to řešitelné, ale ne pro obyčejné lidi.

mam 16MB AP od mikrotiku a jeste se mi nestalo ze by mi nesel strahnout a aktualizovat. Navic mam na te interni pameti i nejake data,

Mne se to stalo minuly tyden. Pribuznym jsem pred lety nasadil hAP a dodnes bez problemu bezi. Jen se ted se nezdarila aktualizace, protoze chybelo volne misto.

Ale jepravda ze delam aktualizace prubezne max ob jednu verzi. U skoku ze starsi na novejsi prez 2 verze to stat muze

Stalo se mi to cca 2 krat za posledni 3 roky a to na jichych modelem. A vzdy dalsi update uz sel, tak to spis byly chyby v sestaveni, ale nesledoval jsem to.Bezny uzivatel bude mit stejne uloziste prazdne a aktualizovat asi take moc nebude. Vzhledem k cene me to prijde jako prijatelne.