» Poradna » Počítačové sítě

Výběr routeru Asus RT AC55U vs AC1200G+

Ahoj, potřeboval bych poradit. V testu computeru byl první zmíněný AC55U vítězem testu routerů do 3000,- a druhý AC1200G+ je novější, tak alespoň v mnou známých zdrojích v žádném testu ještě nebyl... Jde mi hlavně o rychlost, sílu signálu (druhý má 4 antény namísto dvou, ale má to vůbec v reálu vliv?) a některé funkce jako download manager se taky hodí (není přímo nutnost). Rozdíl je 400,- ale v recenzích píše dost lidí, že jim v prvním případě firmware dost zlobí a opravy chyb už rok nikde, což bych v týhle cenový relaci nečekal. Nebo pokud máte úplně jiné návrhy (pouze AC) ověřené nejlépe vlastní zkušeností, budu za ně moc rád. Poslední 3 routery se mi nezávisle na sobě chovaly dost divně (cenová relace okolo 300, tak se ani neni čemu divit), proto už chci sáhnout po kvalitě, ale za nějakou přijatelnou cenu max do 2500.Díky moc za reakce

Odpovědi na otázku

AC1200G+ je dvoj antenovy router (dve anteny pre kazde pasmo)1167Mbps = 300Mbps(2.4G) + 867Mbps(5G)Specialne pre 11ac plati, ze cim viac anten, tym lepsie to funguje. Existuje jeden specialny 11n router na ktorom sa skusala technologia, ktora sa teraz pouziva u 11ac. Ten ma napriklad 19(!) anten.

V tom případě je AC55U jednoanténová? když má dvě fyzické antény, zatímco AC1200G+ je dvouanténová, když má 4 fyzické antény. Obě jsou předpokládám dvoustreamové, tak jestli nemyslíte toto?

To je taka zvlastnost. AC55U je dvoj antenovy router, ktoreho anteny funguju na obidvoch pasmach. Preto mu stacia dve anteny.AC1200G+ ma sice styri anteny, ale kazde pasmo funguje len s jednou dvojicou anten. Z pohladu co je lepsie, by som sa priklonil k AC1200G+. Anteny, ktore su specialne vyladene pre pouzitie len na tom svojom pasme funguju lepsie ako anteny, ktore sa pouzivaju pre obidve pasma. Obidva routre su dvojstreamove.

Zrovna jsem našel srovnání těch rychlostí, místy je to až neskutečné 61 vs 258 Mbps :O http://www.digitalcitizen.life/reviewing-asus-rt-ac1200g... A softwarově jsou na tom stejně? Je to asus, tak by mohly mít i stejné funkce a prostředí. Tedy když odečtu funkcionality spojené s USB2.0 jako je stream 4k z externího disku apod.

Fajn zrovnavaci test. Ten ti ovsem nepovie nic o tom ako to bude fungovat tebe, teda v tvojom priestore. Mne napriklad funguje uplna sunka Tp-Link 741ND na vzdialenost 20m a cez tri steny rychlostou 90Mbps (to je rychlost ktoru ukazuje napr.TotalCommander). Je ovsem pravda, ze pouzivam smerove anteny. Co sa tyka inych vlastnosti tych routrov, tak s tym nemam bohuzial ziadnu skusenost.

Tak díky moc za cenné rady :)

A z hlediska výkonu hardwaru je mezi nimi velký rozdíl, není možné, že budu narážet na nějaké limity třeba ram nebo procesoru? Vím, že někdo vyzdvihoval v recenzích právě výkon AC55U...

Ja by som doporucil pockat na 11ax. To bude primarne zamerane na kvalitu bezdratoveho spojenia bez vypadavania cez prekazky a bude fungovat 11ac rychlostami na 2.4GHz pasme. Maximalna dosiahnutelna rychlost na 5G bude takmer 10Gbps.

cau, ja mam RT AC 55U a jsem s nim max spokojeny. Ani jeden restart, slape uz cca rok, nastavim a zapomenu, router bezi bez jedineho problemu. S tim AC1200 jsi me docela prekvapil, ze se da koupit tak levne. V cr i za 1600 kc, jen nechapu proc teda starsi model je o cca 800 kc drazsi nez tento novejsi, jestli nekde nebude hacek. Ale ani s jednim neudelas chybu,asi bych sel do toho novejsiho, ktery ma i vice anten. Dve jsou na 2,4 Mgz a dve na 5Ghz coz je rozhodne lepsi nez dve venkovni a dve integrovane jako u modelu RT AC55U...

Chci se zeptat, u AC1200G+ jsem nasel novy firmware s datumem asi 20.6.2016 s opravou restartu. Zkousel ho nekdo jestli to pomohlo?

Mám AC87U a maximální spokojenost. Třeba bude AC55U taky tak dobrej.

V tom případě za ty peníze sáhni po MikroTiku.