Zdravim, rad bych se poradil ohledne HW setupu do novostavby RD. Nejprve zhrnu, co planuju provozovat: - 4x PoE RJ45 pro WIFi AP - na kazde patro + jedno venkovni- 7x RJ45 zasuvka v pokojich a obyvaku- 15x RJ45 pro Smarthome zarizeni- 5x PoE RJ45 pro IP kamery- 2x RJ45 pro NAS- plus nejaka rozumna rezervaTed router - ten bych rad od Mikrotiku. Pozdava se mi hEX PoE, kvuli PoE na 4 portech, coz by resilo alespon napajeni vetsiny WIFI AP, ale cetl jsem ze realne nedava WAN rychlosti nad 400Mb/s, coz je uz ted celkem na limitu. Pak je tu treba RB4011iGS+RM, ale ten ma zas PoE jen na jednem portu. AP bych volil taky MikroTiky, cAP ax dovnitr a wAP ax venku.A pak se dostavame k switchi, resp switchum a tady vubec nevim jak se rozhodnout vzhledem k ruznorodemu provozu - budu mit zarizeni s temer nulovymi narokmi na propustnost (Smarthome), pak zarizeni s kousek vetsimi narokmi na propustnost, ale… potrebou napajeni pres Ethernet (kamery) a pak samozrejme nejvetsi zatez na propustnost (RJ45 zasuvky po dome, NAS) a i napajeni (APcka). Hodil by se mi switch s alespon 48 portama, kde bude klidne jen pulka GBitovych a alespon 10 bude s PoE, jenomze takovy na trhu neni. Nasel jsem par profi reseni, kde je PoE a GBit vsude, za cenu totalne mimo rozpocet. Jak to vyresit? Sehnat neco zakladniho s PoE kde zapojim kamery, pak nieco slusnyho bez PoE kde nahazu zbytek a do routeru zapojim PoE APcka? Jak moc velka je to prasarna, takhle to retezit? Pak bych taky rad resil bezpecnost, idealne Smarthome veci po vlastni VLANe spolu s PLC. Dekuju za precteni a za pripadne rady :) Ukázat celý příspěvek
ten mikrotik má pasívne POE výstupy,tomu musíš prispôsobiť aj wifi AP,ktoré tam budú pripojené,takže to vôbec nevyrieši väčšinu wifi AP(väčšina AP vyžaduje obvykle aktívne POE,ak POE podporuje ) a samozrejme musíš mať tomu aj prispôsobené napájanie,štandardne dodávaný 10V napájací adaptér 4 POE porty neutiahne,čo je investícia navyše-zohnať kompatibilné napájanie,ktoré bude spolupracovať.....napr. spomenutý wAP ax má aktívne POE/POE+ 18V-57V zodpovedajúce presne štandardom POE......
DIky za reakci. Dle specifikaci ten router (bavime se o modelu RB960PGS) podporuje PoE out 802.3af/at, coz znaci aktivni PoE pokud se nepletu? S napajenim je to pravda, dodavany adapter nebudu moci pouzit, s tim pocitam.
Nema,jen preposle to co tece z napajeciho adapteru. Takze doporucuju 48V adapter. Na 24V fungujou vetsinou zase jen Mikrotiky 🙂
Uz rozumim, ano mate pravdu.
Pokud to nechceš řešit zbytečně komplikovaně, poohlédni se spíše po produktech od Ubiquiti. Jeden router - ideálně alespoň UCG-Max, jeden 48port PoE Switch, volitelně jeden 2.5Gbit(+) switch pro NASy a vybrané zásuvky, Wifi kolik potřebuješ (třeba U6/U7 Pro). Všechno budeš ovládat v rámci jednoho rozhraní a je to. Je to velmi čisté a důstojné řešení. Můžeš od nich vzít i ty kamery, ale pak je potřeba zvážit ještě, jestli chceš záznam jen z některých kamer nebo všech. Ten UCG-Max má tuším omezení na počet/rozlišení kamer.
Ubiquiti je drahý (a nedostupný) jak prase, nedávno jsem stavěl pro známého něco podobného, a nakonec jsem to postavil na Omadě za zlomek ceny Ubiquiti s dobrou dostupností. Připojení O2 (DSL), proto jsme neinvestovali dál do Multi Gbps. Správa jednoduše přes web, mobil.Kontroler: OC200Gateway: ER605Switch: SG2428PAP: 3x EAP 653Ven: 1x EAP 650 OutdoorNVR: TP-Link VIGI NVR1004H (4 kamery)Kamery: 4x Dome/Bullet TP-LinkV případě potřeby přidat další "hloupý" SG1024. Neznám rozpočet, ale tady jsme i s bednou, zásuvkama, patchpanelem, spotřebákem do nějakých +- 25k-30k.
Jelikoz nepises rozpocet, je tezke radit. Ja mam podobnou situaci resenou Mikrotikem CRS328 + 4x UniFi APEDIT: Pokud chces snizit cenu, existuji PoE injektory - mel bys nekde kromadu kabelu a prodluzek, ale levnejsi aktivni prvky bez PoE.
Píšeš že chceš Mikrotik - v tom případě ale je na místě otázka : jak moc umíš Mikrotik? Pokud dobře, tak do něj jdi (a i v tom případě bych šel do AP z Unifi, mikrotiku v poslední době wifi AP moc nejdou, jsou s vývojem nějak pozadu). Pokud moc ne, tak by vhodnější řešení bylo Unifi. Co se týká switche - kde to máš umístěné? Problém je že PoE 48port mají aktivní chlazení a všechny hučí jak kráva. U PoE musíš řešit nejen počet portů ale i PoE výkonový budget.
Muzete prosim rozvest ze neumi AP? Myslite tim spravu zarizeni? Vybiral jsem podle propustnosti a taký chci at to podporuje fast roaming (802.11r), mam se divat po necem specifickym? Jo a veskera technologie bude umistena na neobytnim patre, takze hluk neni problem, chci ale taky hledet na spotrebu. A opet, nechci neco cehoz potencial ani do budoucna nevyuziju. Dekuji.
Mikrotik umí digitální část ale ujel mu vlak v konstrukci koncových stupňů wifi zařízení a má pomalejší nasazování nových norem (mají horší citlivost a odstup signál/šum na koncových stupních, všichni hlavní výrobci už nějakou dobu dodávají WiFi7, Mikrotik už aspoň rok jenom žblebtá "už brzy vydáme nové modely" a zatím nic). Co se týká spotřeby tak všeobecně WiFi6 žere víc jak WiFi 5 a WiFi7 žere víc než WiFi6. Dneska to chce nasazovat minimálně WiFi6 (a ta WiFi7 nás stejně časem dožene)
mikrotik ma dobre routre, ale slabe wifi, co sa tyka vykonu a dosahu. Mam doma 2 AP, po jednom na kazdom poschodi. Na mobily je to ok, ale uz napr. mam problem so signalom v zahrade. Pricom najlacnejsi tplink bez problemov. Takze ako hlavny router mikrotik kedykolvek, ale wifi pokrytie uz by som riesil inymi zariadeniami.
Externí anténa to řeší.
Ke kamerám budeš mít samostatné kabely, takže to vůbec nemusíš tahat přes switch/router, ale dáš k tomu dedikované NVR s PoE porty. To je pro kamery zdaleka nejlepší řešení. A tím pádem těch PoE portů na switchi bude stačit výrazně méně, prakticky jen pro WiFi AP. Ale určitě vol switch s aktivními PoE 802.3at
Dekuji za dosavadni reakce. Zkusim hromadne odpovedet:Proc Mikrotik? Podstatne pro me je, ze se jedna o evropskou firmu. Zkusenosti s RouterOS mam nejake zakladni že skoly, cli na mne pusobil jak obslehnuty IOS, coz ale nebylo na skodu. Urcite bych se s tim musel naucit lepe pracovat, ale to mi nevadi. Rad bych se vyhnul cinskym produktum, i kdyz je to skoda, TPLink a sprava pred Omadu sklizi pozitivni ohlasy. A v dnesni dobe si clovek nemuze byt jist ani USA, ale tak paranoidni nejsem, spis mi Ubiquiti moc nevoni skrz cenu a taky vyrazne zasahy do OS v ramci verzi. Rad si ale necham vysvetlit, ze me obavy nejsou opodstatnene.Rozpocet: Nemam, jen nechci platit za neco co nikdy nevyuziju. Kamery: Nemam NVR, drzim zaznamy na NAS.PoE injektory na me pusobi jako levny bastl, rad bych se tomu vyhnul. Nebo je na trhu neco solidniho, idealne pro vice zarizeni, at tam nemam za rackem pohozenych 10 krabicek?Dekuji.
PoE injektor pro více zařízení = PoE switch 🙂 Není to bastl a pro více zařízení to je levnější, než PoE injektory. Jinak pokud už ty kamery máš, tak OK, ale jinak bych vždycky doporučil dedikované NVR + kamery od jednoho výrobce, je to funkčně vždycky lepší a spolehlivější řešení, než to tahat do NAS.
Unifi se doporučuje proto že se to celkem jednoduše zapojí a nastaví a pak to velice spolehlivě dlouhodobě funguje (a drží celkem dlouhý support) - v odpovídající cenové kategorii asi nic moc lepšího není (minimálně co se AP týká)
Hele Omadu fakt nechces... to je parodie na Ubiquiti, Arubu atp. Tedka jsem mel tu cest to nasazovat pro jeden sportovni klub. A je to jako bych se vratil do muzea... Mikrotik je dobra vec pokud u toho chces tavit cas s nastavovani. Pokud to neunis, je pro tebe UI, pohodlna cesta. Bylo by si dobre zjistit o je to poeinjektor... Ne vzdy je to jen bastl vec. Jak tu bylo receno tak Mikrotik ap neumi. Takze pokud budu brat ap ud UI tak se vyplati vzit vse. Tudiz gatevay, kamery ap. Vzal bych plan strcil to do florplanu od ui, a podle toho vybral ap ( prekvapive nestaci vzit talir a hoto, ale vse je o charakteristice vysilani ap, zdi atp) https://design.ui.com/wizard
A co Alza: https://www.alza.cz/poe-pan4-gb-d4995276.htm
Jestli se chceš vyhnout čínským a USA produktů tak budeš mít problém, protože ti zbyde jen mikrotik a to co se domácího použití tyce není rozhodně žádná výhra.Sparavuju několik tisíc mikrotik a několik desítek instalací s unify a omadou. Po zkušenostech co mám ti doporučuji omadu. Vem si základní ap s wifi 7. Stoji to skoro stejně jako wifi 6. K tomu switch SG2428LP. Pokud ti budou chybět porty tak doplň menším switchem bez Poe. Vyjde to levneji než větší switch. Kontroler k omade si rozjedeš na nasu. Jako router si to pak můžeš dát mikrotik pokud si chceš hrát. Pokud si hrát nechceš kup si tam něco jinyho, třeba router od omady ať to máš v jednom.
On koume Mikrotik a ty mu cpeš odpad s kratkou podporou v podobě switche od tp linku omg...
jako pokud se v tom denne nehrabes tak proc ne? poslouzi tam roky bez nutnosti zasahu, domacnost neni banka
Na co potřebuješ prosím tě dlouhou podporu na switch? Buď funguje nebo ho vyměníš.
Třeba měl na mysli nějaký chytřejší switch.
I chytřejší switch nepotřebuješ každej měsíc updatovat, zvlášť v domácím prostředí.
Jestli máš tu zkušenost kterou říkáš překvapuje mě že jako síťový architekt uvažujete nad TP-Link strukturou. Ať už Mikrotik nebo unfi mi přijdou jako smysluplné možnosti z hlediska správy a udržitelnosti. Pokud máš ap a ty síťové rozvody předpokládám že asi bude na místě použít centrální správu přes capsman... Mikrotik vydrží dlouho pěkně se s ním pracuje... Ale musíš jít přes cli.
Uvažuji o tom v kontextu nasazení a právě kvůli dlouholetým zkušenostem vím, že mikrotik, pokud si s tím nechceš hrát, nemá pro domácí použití žádné zásadní plus. Když si vezmu CRS a jiný switch s managementem tak třeba ten TP-link bude levnější. Navíc většinou doma management nepotřebuješ a pak jseš na zlomkové ceně toho mikrotiku.Unifi je fajn, ale má dražší switche i routry a k tomu problémy s dostupností. Omada funguje stejně dobře a je levnější.Běžný člověk po domácí wifi požaduje jen to, aby fungovala a ideálně aby byl signál i na záchodě. Žádoucí funkce je třeba rodičovská kontrola nebo ovládání z telefonu. Po detailním nastavování firewallu netouží.Když to shrnu, domů chceš Deco, případně to unifi nebo omadu. Pokud si chceš hrát tak můžeš i mikrotik. Ale já bych ti domů mikrotik nenasadil, protože já si hrát nechci. Já to chci namontovat a zapomenout.
ahojtakze neco podobneho jako mam doma, kamery ale moc nezerou, ani smart home, nejvic ti pozere zalohovani na NAS treba, jinak nevim cim by jsi chtel provoz generovat, pisu ohedne hexe s poe na apcka, pokud bude ridit celou sit tak to asi ne (respektive zalezi co mas za internet) ale aby jen bridgoval apcka tak uplne v pohodepoe switch je fajn vec, ale ja sam jsem zjistil ze ji treba vubec nepotrebuju, apcka i kamery poeckuju pres POE panel, mam 2, jede na AF trhej na AT a zapojim do toho vse co mi prijde do ruky, takze v ramci uspory usetris dost penez.... AT panely koupis za par korun, AF je o neco drazsi zalezi kolik portu potrebujes...switche? jsi hracicka? kup nejak CRSka od mikrotiku, na klasicky bridge bude stacit i Mikrotik CRS125-24G-1S-RM, zvladne v pohode domaci provoz, pokud tam toho pohrnes hodne tak novejsi RS326-24G-2S+RMhlavni router? jako mas konektivitu? na GB ti staci MikroTik E50UG hEX jaky… apcka? tam je otazky jestli CAPy tak novy ax? ty potrebujou vlanu, starci capsman umu svuj bridge.... funguje to ale neni to uplne topco kamery? osobne preferuju treba kombinaci mikrotik jako sitove prvky a unifi jako kamery a apcka....to uz je na tobe 😉kdys potreboval poradit tak se ptej Ukázat celý příspěvek
Diky moc za odpoved, jsem rad ze jsem se rady zeptal. Ty PoE panely jsou presne tim co potrebuji, tim padem nemusim resit PoE na switchi a mam velky vyber. Pak taky vidim, ze u APcek se budu zrejme muset poohlidnout jinde nez u Mikrotiku, umel bys mi poradit co od Ubi vzit, aby to vydrzelo nejakou dobu, ale nebyl to zas overkill? Kazde patro ma cca 80m2 plochy a bude mit jedno AP umistene centralne, takze vsude že signal dostane max skrz jednu pricku. Provoz pres wifi predpokladam jen beznou konzumaci obsahu - na praci budu pripojen kabelem. Jen pozaduji neznatelne prechody mezi patrama - nevim zda mi nebude kombo Mikrotik Router a Unifi AP hazet klacky pod nohy s konfiguraci roamingu? Jinak kamery mam prozatim Reolink, tam jsem potreboval neco rychle sehnat, ale netrvam na nich do finalni konfigurace. Jen me ani nenapadlo hledat u stejneho vyrobce jako sitovych prvku. Da mi nejakou vyhodu, drzet se v ekosystemu i co se tyce kamer?
Roaming problem nebude, ale na UniFi potrebujes controller, pocitej s tim. Bud jako samostatny hardware, nebo muze bezet (skoro) na cemkoli v domacnosti.Jo a AP pocitej do kazde bezne obyvane mistnosti, aspon do budoucna. S dalsimi generacemi wiFi uz asi nevystacime s konceptem "jedno AP na patro" , tak si do hlavnich mistnosti aspon priprav kabely.
"muze bezet na cemkoli v domacnosti" - kupil som si Switch Flex Mini 2.5G. Chcel som to nacitat v tom starom bielom cloud key - nenasiel ho. Ok, tak ze nainstalujem do pocitaca controller - ten ho nasiel, ale nejde adoptovat. Takze stare zname "nieje vsetko zlato, co sa blisti". Ale inak paradny switch za velmi dobru cenu.
apcka.... to je kapitola sama pro sebe wifi6 od unifi vychazej stejne jako wifi7 ty zakladni verze Ubiquiti UniFi U7 Litejak ta wifi7 funguje nevimale je to urcite hezci nez ty mega talire od mikrotiku, nadruhou stranu maj dobre pokryti, roaming na nich taky funguje, ale jsou slozitejsi na nastaveni, i kdyz na tom mikrotik uz taky docela pracuje a zjednodusil tokontroler na ty apcka je fajn, i kdyz ne uplne nutnej, jde rozbehat i na rb4011 treba ve virtualizaci, pak nepotrebujes dalsi hw, nebo umi bezet na nascenejvetsi smysl ma, pokud vemes od unifi i kamery, pak mas jedno zarizeni na kamery ktery dela i kontroler, a je to takovy user frendly, ma to i ten zvonek coz je fajn, ale cenove je to trochu drazsi...kdyz budes chtit tak mas i pristupovej system....ty unifi apcka muzes sehnat na barak i starsi ACckovy, podle me dostatecny...vyhoda drzet se v ekosystemu? jak pro… koho....je hezke mit vse od nekoho, ale pak kdyz neco selze...je dobre mit taky jiny system....treba prave kombinace mikrotik unifi... 😉 ja furt radsi usa nez cinu, proto unifi Ukázat celý příspěvek
Co myslíte tím, že Mikrotik zjednodušil nastavování? Myslíte tu appku na mobilu? Nebo to Quick menu v ROS? Nebo něco nového?Dokud nic nemají, nelze MK doporučit BFU.
na capsmana uz ma profil, a dokonce se umi jednotka i sama nastavit po zmacknuti tlacitka si najde server a priparuje se...takze jednotky uz defakto neni nutne konfigurovatv priprave je prej neco ve stylu unifi controleru.....ale zatim jsem to nevidel
Děkuji za informace.
Na wifi7 se vykašli, kolik máš klientů co to podporují? A ten bandwidth je taky nesmysl, i kdyby manželka seděla metr od AP s mobilem, nevyužije to. Mikrotik je dobré řešení, sám mám několik 2.5gb switchu crs310-8g, chateau ax, hap ax, a powerbox pro mi honí PoE kamery a pár věcí a pár věcí od mikrotiku k tomu. AP uřídíš capsmanem, včetně fast roamingu 802.11kvr
Není třeba vymyslet vymyšlené :router(nvr), switch, ap, kamery, zvonek, řízení přístupu a další udělej na unifi.Je to takhle jednoduché, poděkujes si kdyz to budes nastavovat poprvé, když to budeš používat a když to budeš rozšiřovat. Nevymyslej picoviny typu mikrotik jako router, apcka UI a kamery někde z tržnice
Router a switch urcite oddelit.48 port poe budgetovy je treba tenhle od unifi, 660 euro snad neni cenou totalne mimo (vzhledem k cene novostavby): https://eu.store.ui.com/eu/en/category...usw-48-poeRouter urcite oddeleny, spis takovy, ktery zvladne internetovou konektivitu i s rezervou pro rust a zaroven i routovani mezi VLANy (IoT, kamery, hoste, hlavni LAN...). Jaka bude v RD pripojka?Mimochodem, jedno AP na patro, neni to malo? Pokud to bude drevostavba nebo sadrokarton, tak by to mohlo s primhourenym okem stacit, ale pokud to bude beton nebo cihla, tak rychlosti za zdmi rychle klesaji.
Budes chtit oddelene VLANy napr. pro chytrou domacnost?Jinak na doma bych asi taky doporucil ubiquiti. Sice uz maji nos dost nahoru, ale Ubiquiti Unifi Dream Machine Special Edition neni az tak napalene. K tomu par taliru a dle potreby switch/eMP
Záleží na dalších požadavcích, nicméně možnost základní segmentace sítě bych bral jako základ. Mikrotik řešení je schůdné, ale pro hračičky a šťouraly - není to řešení zapoj a zapomeň (jako např. UniFi). Mikrotik hEX PoE je pro routing mimo - malý výkon. Jako minimum bych viděl hEX refresh, případně L009 (rack mount). A to se držíme hodně při zemi. ARM architekturu kvůli podpoře funkcí.Co se týče switche - asi není problém mít dva - jeden PoE, druhý nePoE. Rozdíl mezi základními smart a nespravovatelnými je zanedbatelný a asi nemá smysl řešit pouze 100Mbit switche (např. pro kamery). Požadavek na multigigabit nezazněl, takže standard full gigabit. Řešit napájení pomocí PoE lišty (vícenásobné PoE injektory) lze, nicméně (až na vyjímky) postrádá jakýkoliv vzdálený management (nelze vzdáleně restartovat napájení pro jednotlivé porty ani hromadně, není přehled o stavu portů apod.) a je o trochu více kabeláže v rozvaděči. Cenový rozdíl mezi PoE switchem a ne-PoE switchem + PoE lištou… není tak významný.Doporučované UniFi samozřejmě lze také, je potřeba mít aktivní kontroler (pro funkční fast roaming mezi AP, někde součástí routeru - např. zmiňované DM SE) a výhodou je klikací webové rozhraní, kde je správa všech UniFi prvků sítě. Nevýhodou jsou omezené možnosti konfigurace, trochu mi to připomíná Apple style (omezené možnosti, ale funkční).Řešit podobnou věc ve svém RD, asi bych to lowcostově postavil na L009 (router), cAP AX + wAP AX (AP) (případně wAP AX i do interiéru), Dlink DGS-1100-24PV2 (12PoE + 12 nePoE) + DGS-1100-16V2 (16x nePoe) nebo obdoba na řadě DGS-1210-xx. Ukázat celý příspěvek
Já to stavím na Unifi, protože si myslím, že je to aktuálně nejlepší řešení pro právě tyto účely. Jeden centrální prvek - UCG Ultra, UCG Max nebo Dream Router podle toho, co je požadováno - kamery, přístupový systém. APčka Unify dle libosti. Switch/POE switch nemusí být nutně Unify, tam na něm není moc co řešit, dal bych klidně TP Link. Je to jednoduché, spolehlivé, krásně monitorovatelné, postavené a zprovozněné za minimum času. S UCG-Ultra nebo Max máš navíc firewall s IDS/IPS, který výrazně posílí bezpečnost třeba u veřejné IP. VPNku má dneska všechno, ale Unifi má vlastní (Teleport) s triviálním nastavením a používáním.
Záleží na budgetu, ideálně bych to postavil komplet na unifi kde měl 2 switche 1 poe 16-24 portů a normální 24-48 portů, podle potřeby a připojených zařízení bych volil série a rychlosti portů. U AP bych šel do u7 pro, a k tomu u7 outdoor ohledně kamer tak tam je to vcelku jedno k tomu bude potřeba naky kontroler tak tam bych šel do kontroleru co má místo na 1-2 3,5 hdd vseovsudy by to mělo stát 25-50k podle vybraných komplet, ještě bych se zkusil poohlédnout po ISP nebo nájem IT obchodů kteří by dané produkty mohli sehnat v b2b obchodech.
U7Pro je už hnusnejch 21W (proti 13W u U6Pro). Reálně to sice žere míň ale podle monitoringu na switchi to polovinu až 2/3 maximálky trvale vezme (podle vytížení)
Presne ten duvod, proc jsem zacatkem roku pri kompletnim upgrade WiFi v domacnosti koupil U6Pro a na U7Pro se vykaslal. Navic ma U7Pro aktivni vetraky, pokud se nepletu.
Jojo, U7Pro má jeden aktivní větrák. Prostě masakr.
Jestli nechceš nic řešit a mít zase o něco lepší život, kup Unify. Jestli se s tím chceš crcat, tak Deco, nebo Omadu. Na Unify UDM a máš to i na kamery, 4x U6 mesh na kamery nějaký Unify Poe switch. Je to jak s Apple. Je to drahy, ale proti konkurenci to funguje většinou bezchybně.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.