» Poradna » Web a internet

Výběr providera pro internet přes optický kabel

Ahoj,Cetin nám zavedl do domu optický kabel a nyní máme možnost využít internet přes různé providery. Vůbec se v tom nevyznám, ale nechce se mi vybírat jen podle nejnižší ceny. Poradil by mi někdo s výběrem? Chci ho hlavně na streamovací služby v UHD rozlišení, tedy rychlost 1 000 Mb/s a jde mi hlavně o stabilitu bez výpadků. Mohu si vybrat z těchto:Pe3ny.netMetronetWia.czAvonetInterconnet - nejdražšíT-mobileNej.czO2 - nejlevnějšíDěkuji za Vaše reálné zkušenosti.

Odpovědi na otázku

O2 je nejlepší, protože konektivita je od Cetinu, který patří pod stejného majitele.

Až ti to nainstalují, tak si hned nech změřit rychlost. Mohlo by se ti totiž stát, že to nepojede plnou rychlostí kterou slibují.

Chtěl bych odpojit internet od počítače ,na koho bych se měl obrátit.Predem děkuji. Vanicek

02, protože Cetin je bývalá součást O2 a mají spolu nejlepší vztahy, takže nejlíp se jim řeší případné problémy.

Žadná bývalá součást, je to jedna firma jen rozdělená na kabely a virtualní služby .. :D

Urcite O2. Protoze kdyby se delo neco neblaheho, v ramci jedne puvodni firmy to budou resit rychleji a efektivneji.

bohužel toto není pravda. Je to přesně naopak, menší firmy daleko dříve předají řešení problému do CETINu a zpravidla na podpoře pracují technicky zkušenější lidé než na podpoře velkých operátorů.

Děkuji za odpovědi. Ještě se zeptám: O2 nabízí svůj modem O2 Smart Box za 6 000 Kč - je nutné nebo výhodnější vzít si ho? Nebo je lepší koupit jiný, kvalitnější? Nejde mi o tu cenu, za kvalitu si rád připlatím. Jen nějak nevěřím O2 a jejim krabičkám... A pokud kupovat - poradíte jaký třeba? Vč. wi-fi samozřejmě Moc díky!

Ten jejich kram urcite ne.Vyberete si wifi router podle vlastnich pozadavku.

Vůbec se v tom nevyznám Jaký byste si vybral Vy? Optika 1000+ a silnější wifi, to je asi tak jediné, co dokážu specifikovat... Díky!

Na uroutování 1Gbps už potřebuješ výkonnější routery + modem část s podporou PPPoETřeba Mikrotiky ,ale vyšší řady.. tady je tabulka:https://www.i4wifi.cz/cs/novinky/539-porovnani-... a k tomu připojit pak nějaké AP, které se dá do vhodného místa.WiFi integrovaná v routeru není vhodná, když je router v nějaké technické místnosti, nebo garáži.Klidně i nějaké mesh varianty . ALe pozor něco s podporou AC2600 , aby se využila ta rychlost i pro Wi.Fi.Ideální je do každého meshe připojit kabel z routeru / pokud to jde/

Myslíte, že tento je vhodný?https://www.i4wifi.cz/cs/210574-podle-vyrobce-m...

ne!

NE. kdyby ses kouknul do te tabulky co jsem ti poslal odkaz, tak bys viděl že uroutuje nějakých 116Mbps A ty máš rychlost 1000Mbps.ta 4011 je vhodná ( já sám ji taky používám na 1Gbps - přeskládanou do krabičky od 3011)

Nepřeskládával jsi náhodou do menší krabičky 3011? Protože 4011 se vyrábí jenom v malé krabičcce (hliníkový odlitek, který přímo slouží jako chladič procesoru), tedy není důvod k takové akci. 3011 se naopak vyrábí (vyráběla?) jenom ve velké.

jj máš pravdu 3011 do krabičky od 2011.... je to už pár let a pak to byl i důvod kvůli teplotě / 4011 dost hřeje/ a já to mám v malé krabici ve stěně v garáži.

Děkuji za tip. Bohužel dle zástupce O2 buď dodají svůj nastavený router a zapojí, nebo nic - tedy ten můj vlastní ani nepřipojí, ani nenastaví. Já bohužel nejsem schopný nic nastavit. Takže to asi celé ještě uvážím...

Kompromis mezi cenou a výkonem je třeba MikroTik hAP ac2. Nemá SPF-port - Cetim dodá vlastní optický modem? Protože ten O2 Smart box SPF taky nemá.Pokud chceš opravdu nekompromisní výkon, pak 4011 (s wifi nebo bez wifi).

SFP na nic nepotřebuje. Předávací rozhraní je normální RJ45.

Modem (ne ten Smart) bys mel dostat od O2, co se tyce "klasickejch" routeru pro consumery, tak nejlepsi jsou asi od Asusu.

No oni právě nabízejí jen ten Smart (pro optiku). Vůbec se v tom nevyznám Jaký byste si vybral Vy? Optika 1000+ a silnější wifi, to je asi tak jediné, co dokážu specifikovat... Díky!

Co přesně znamená 1000+? Že nabízejí i více jak 1000Mbps rychlosti nebo že plánují takové rychlosti? Ono routery co zvládnou více jak 1000Mbps už jsou dost drahé resp. jsou dráhé kvůli rychlejším portům.

Kup si deco M4 od TP-linku. Nastavíš to jednoduše přes telefon, když nebudeš mít signál tam kde potřebuješ připojíš k tomu jednoduše další a funguje to bez problémů. Vyzkoušeno, nasazeno na desítky míst bez reklamací. Hlavně si nekupuj mikrotik, když nedokážeš nic nastavit, protože do něj budeš akorát nešťastně koukat.

Řečem o nejlepším O2 bych zase tak nevěřil, jak O2, tak ostatní provideři, jen od Cetinu nakupují cestu pro data, která si poté řídí po své ose. IP adresy, routování, etc, je tedy v režii ISP. A to může být různé kvality.Někdo ti dá veřejnou IP adresu a /56 rozsah ipv6, někdo ipv6 neumí vůbec, někdo tě v ipv4 světě hodí za nějaký CG-NAT..Pokud ti nejde o tyto další vlastnosti připojení a jde ti jen o rychlost, je to v zásadě jedno, všichni provideři by měli být schopni ti poskytnout to, co inzerují, pokud to umožní cesta.. A ta bude ve všech případech naprosto stejná.

Tak tomu klidně věř, O2 není jak ostatní provideři. Oficiálně sice cizí firma, jenže původně to byla přímá součást O2, takže pracovníci cetinu jsou z velké části původní pracovníci O2 a veškeré problémy jsou schopni přes bývalé kolegy řešit operativněji. To je prostě vyzkoušené v praxi a pořád to funguje. Možná za dalších deset let, až se většina lidí obmění, tak už bude vztah Cetinu k O2 stejný, jako s ostatními firmami. Ale zatím je pořád dost nadstandardní.

Ale nepovídej, můžeš nám říct, jaké % lidí s xDSL někdy mělo potřebu řešit něco se samotným Cetinem, krom zapojení nové přípojky, případně diagnostiku technika na místě?Co víc, by mělo ze strany Cetinu ještě probíhat za přenostní řešení problémů?Realita je taková, že mají síť, monitoring a incident systém. Do incident systému přispívají všichni ISP co tuto síť využívají a mají nějaké SLA. Logicky se bude priorita řešit dle SLA.Je to naprosto stejná situace, jako když došlo k rozdělení distribuční části a obchodní části za energie, aby mohli na trh noví hráčí a trh byl přirozeně vyvažován nabídkou a poptávkou.Tak jako v případě energií, tak i v tomto případě, rozdíl v samotných cestách nepoznáš. Tak jako nepoznáš, jestli ti v Praze dodává PRE, EON či ČEZ, cena za distribuci, bude vždy totožná, aby byla zajištěna férová soutěž.Pokud máš důkazy o opaku, bylo by fajn je vyložit, jinak je to jen úroveň diskuze typu "jedna bába povídala", či "já si myslím že to tak je".

Mate nejaky nazor, jak by to melo teoreticky fungovat.Ja a JackBrno mame zkusenosti, jak to v poslednich 20 letech funguje v praxi.Teorie a praxe proste casto nejsou stejne. Nema smysl v tom hledat neco jineho.Srovnani s energiemi snad nemyslite vazne..(Mimochodem treba ja osobne mam zkusenosti ze strany koncovych zakazniku i ze stranu ISP.)

Máte zkušenost z 20 let praxe, ale k rozdělení došlo v roce 2015, vtipné. Tak trošku reality, ano?Od pondělí 1. července tedy existují dvě firmy s odlišným předmětem podnikání: retailový operátor O2 a velkoobchodní správce infrastruktury Cetin. Dle vyjádření tiskového oddělení O2 se dnešním dnem odděluje obchodní i manažerské řízení obou společností včetně bezpečnostních, informačních a kontrolních systémů. Cetin má nově v gesci plánování, výstavbu a provozování mobilních sítí, metalických i optických pevných sítí, včetně celoplošné vysokokapacitní sítě datových komunikací pro všechny operátory na trhu.

Myslete trochu..ISP na lince jineho subjektu (exCT) asi neni novinka, ke ktere by doslo poprve v roce 2015.Takze davno predtim teoreticky vsechno fungovalo podle SLA, certifikovanych procesu, ale praxe byla VZDY uplne jina. Jestli si myslite, ze v tomhle pripade tomu tak neni, pak by mne zajimalo proc. Moje zkusenosti nic takoveho ani nenaznacuji.

Ano, ISP na lince jiného subjektu, není nic nového. Nicméně v roce 2015 došlo k formálnímu a i faktickému rozdělení O2 a Cetinu.Vy tu tvrdíte, že Cetin/O2 lže a nemluví pravdu, že je rozdělené a naprosto nesvázané.. Ale nemáte pro to absolutně žádné důkazy, krom tvrzení o 20 letech zkušeností, které Vám jsou k ničemu, když současný stav trvá sedmým rokem.Takže, sečteno, podtrženo.. Vychvalujete tu O2, jak zvládá vše nejrychleji, ale vlastně už neříkáte, co tím myslíte..Zároveń O2 haníte, že sprostě lžou o rozdělení společností.Takový krásný protimluv.. Být nejlepší a lhát klientům. Realita je taková, že ISP s Cetinem řeší jen nové připojení + incidenty na síti.. Při incidentu, Cetin nepostupuje rychleji jen proto, že jde o O2. Cíleně tu lžete, co z toho máte?

zamestnanec konkurencie? Vsetko co sa tu pise presne sedi na Sk telekom a alternativych ISP na jeho kabloch. Len u nas to uz preslo aj do opacneho garde, alternativni ISP prenajimaju kable telekomu...

Proč bych měl být zaměstnanec konkurence, abych zde mohl napsat, že je to vyzdvihování O2 naprosto liché a nepravdivé?

Ja bych spis rekl, ze cilene lzete Vy. Ale taky fakt nevim, co byste z toho mel. :o)Mozna jen chcete za kazdou cenu prezentovat originalni nazor, odlisny od nazoru a zkusenosti vetsiny ostatnich.Me zkusenosti jsou takove, ze i po rozdeleni jednotlive casti puvodni firmy proste kooperuji stale vyznamne lepe a pruzneji nez s jinymi ISP. Asi je kazdemu zrejme, ze je to i nadale zalezitost osobnich kontaktu a vzajemne znalosti procesu, systemu,.. A jednou tohle nejspis uplne zmizi. Nehodlam diskutovat o tom, ZDA tomu tak je, protoze to je zbytecne. Zajimava diskuse by ale byla na tema, za jak dlouho tohle prestane platit. Vydrzelo to 7 let, tedy mnohem dele, nez bych pred lety hadal.A znovu opakuju, ze se opiram o prakticke zkusenosti (ze strany konkurencnich ISP, ze strany zakazniku a take o duveryhodne zprostredkovane informace zevnitr O2, Cetinu i servisnich firem). Ne o teorie, ne o nicim nepodlozene osobni predstavy kdo komu lze nebo "lze" atd.

Jak se taková "významně lepší kooperace" projevuje pro klienta?Drtivou většinu požadavků, zvládne odbavit samotný ISP. Cetin je potřeba jen v případě zapojení nového přípojky, nebo v případě diagnostiky a opravy problémů se sítí, nic víc Cetin reálně nedělá!No a tato teoretická "pružnější kooperace" je tedy 99% lidí naprosto k ničemu a absolutně nic jim nepřinese.Zatímco vykašlání se na O2, může přinést veřejnou ipv4 v ceně, naroutovaný /56 rozsah v ceně... O tom se klienům O2, může jen zdát.

No pokud jste ochoten ignorovat moznost zavad a potrebne diagnostiky atd., tak je to tezke. Pak plne chapu, ze se drzite teoretickych predstav a prakticka situace Vas nezajima. Protoze na papire je vsechno uplne supr, vsichni dostavaji stejne sluzby, proste pohodicka. Holt kdyz vynechate to nejdulezitejsi, podle ceho se provider vybira, pak dojdete k neobvyklym vysledkum.A ze to neni nejlevnejsi reseni, o tom samozrejme vubec neni sporu!

Jen tak ze srandy, kolik vypadku na xDSL co musis resit s Cetinem za rok zazijes? A ten Cetin, urcite vysila hned technika helikopterou, kdyz vola manik z O2, zatimco kdyz vola kdokoli jinej, stouraj se v uchu.

Kdyz mate zakaznika, ktery jich resi nekolik za mesic, je to docela legrace.Zrovna v pripade DSL jsou nejake prumery celkem k nicemu. Proc, to doufam vite.(Tenhle dotaz dost jasne naznacuje, ze telekomunikacni praxi znate jen z doslechu.)

Nesvadej rec jinam, tady se bavime o customer lince, pro cloveka, co se jde zeptat na forum.Prumerny pocet incidentu za rok per pripojka, je celkem dulezity udaj k tomu tvrdit, jak je dulezite mit domneleho prominentniho ISP.

Ja nikam rec nesvadim, presne o tom mluvim.A prumerny udaj je jiste statisticky zajimavy pro nekoho, kdo resi tohle teoreticky. Je uplne k nicemu tomu, kdo ma tu smulu, ze jeho linka trpi technickymi problemy. A to DSL jste jako priklad vybral Vy sam. Z vaseho pohledu velmi nevhodne, protoze zrovna u tehle technologie je ten prumer skutecne k nicemu.(Kdezto treba u te optiky, o kterou jde mimochodem tazateli, uz je to uplne o necem jinem.)

Když ta linka, trpí technickými problémy, je úplně jedno jestli máš či nemáš O2.Ten problém, je prakticky hned předán k řešení Cetinu.Jak jsem psal výše, skutečně si myslíš, že Cetin lítá pro závady od O2 helikoptérou a na ostatní klienty kašle? Nebo co ses tou "pružnější kooperací" snažil říct? Buď konkrétní, protože tyhle obecné plky, jsou k ničemu.

V praxi to neni jedno. To tvrdim ja. Vy tvrdite, ze z mnoha teoretickych duvodu to jedno je.Ha, ha, ha. Humor tohoto druhu nam tu "chybel".Resi to rychleji, efektivneji, casto kreativneji.Obecne plky jsou urcite k nicemu, to se Vam snazim naznacovat opakovane uz od zacatku. Kdybyste to neignoroval, tato diskuse by nemela vic nez jeden prispevek od kazdeho z nas dvou. :o)

Resi to rychleji, efektivneji, casto kreativneji. -> A jak to funguje v praxi? Co vám takhle O2 vyřešilo a konkurence to uměla pomaleji, méně kreativně, neefektivně? Buďte konkrétní, tohle je opět jen obecný plk.Tento druh humoru je přímá odpověď na to, co tu tvrdíte Vy. Vždyť vy tu říkáte skoro to a samé, jak O2 má s Cetinem takové vazby, že dokáží vše vyřešit lépe, než ostatní...To ale znamená, že je O2 prominentní fracek a na problémy ostatních, Cetin hází bobek. Ale ono to tak v reálu není a to tvrdím já.

Konkretne? Vytahnul jste DSL, tak si to uzijte: Byste se velmi divil, jaky je na mnoha mistech rozdil, kdyz je treba vymenit par pro DSL ... podle toho, kdo je zakaznikuv ISP. Jen ten prosty fakt, jestli "je to vubec mozne" a za jakych okolnosti a jak dukladne se takova moznost vubec resi. A jak dlouho trva, nez se k necemu takovemu vubec pristoupi. Nebo to, zda a kdy jsou ochotni linku promerit atd. Nic co by narusovalo nejake SLA nebo vymahatelnou smlouvu (se zakaznikem, s ISP).

PS: A pred rozdelenim byla jeste vetsi sranda - porty vseho druhu (na DSLAMu i jinych technologiich) obcas "nebyly volne" pro zakazniky jinych ISP. Klidne rok je blokovali pro sve vlastni potencialni zakazniky. To nastesti uz od toho roku 2015 nevznika. Tedy aspon pokud vim.

Nezlob se na mě, mě prostě ten tvůj přístup příjde úplně stejnej, jako v případě energií..Ve své době, si skoro všichni mysleli, že když k nim vedou dráty/trubky od EON, tak jim EON může dát nejlepší podmínkyAle ono to tak v reálu není. A že by se řešily incidenty EONu v distribuční soustavě EONu přednostně, je taky úplná blbost. A přitom to byla ta a samá firma, před rozdělením.. Jako v případě Cetinu a O2.Mně přijde taková argumentace zcestná a nepravdivá. Zatím jsem se od Vás nedočkal ani žádných reálných příkladů, kde by mohla být taková vazba výhodou.Zkuste mi otevřít oči, třeba skutečně něco nevidím. ;)

Uz zase naprosto nesmyslne prirovnavani k dodavce energii?Podruhe jste to i pres upozorneni pouzil. Tim mne uz definitivne prestalo zajimat, co Vy povazujete za "zcestne a nepravdive". A nebudu dal reagovat.

Ano, pres nevalidni upozorneni jsem podruhe naznacil, ze to funguje velice podobne, ne-li stejne.

No potom ale s Vami vubec nema smysl resit vztahy mezi ISP, poskytovateli linkove vrstvy a koncovym zakaznikem.Ani na ty relevantni priklady z praxe nejste schopen nijak reagovat. Kupodivu.

Ano, to je šedá teorie. Reálná praxe je taková, že u O2 se případné problémy řeší lépe, protože tam evidentně pořád fungují osobní vazby a víceméně se to pořád chová, jako by to byla jedna firma. Neříkám, že to bude navždy, ale zatím to tak je. Stejně jako nikdy nikomu nedoporučím virtuálního operátora fungujícího v síti fyzického operátora, se kterým není majetkově spojený, tak nikomu ZATÍM nebudu doporučovat na xDSL jiného operátora, než O2. Uznávám, že řadový zákazník to až tak poznat musí, ale jak je trochu nestandardní požadavek, tak to může být rozdíl zásadní.

Bohužel nemáte pravdu, jinak by k nám nepřecházeli klienti s hůře funkčními přípojkami, které nedokázalo O2 s CETINem opravit a nám se to za pár dní/týdnů podařilo...O2 je v tomto případě stejný "virtuální operátor" jako všichni ostatní, možná někde najdete pár osobních vazeb z minulosti, ale globálně to tak už není.O2/TMO/VDF jsou velké firmy, kde občas nějaký zákazník "propadne" a jeho požadavek se nevyřeší, protože na některé drobnosti nemají proces.

Já poměrně často zařizuji nějaké nestandardní požadavky pro zákazníky a většinou je s O2 problémů nejméně a nejrychleji to řeší.

Jaké nestandardní požadavky?Veřejnou adresu?/56 rozsah?Narozdíl od O2, které si za takové "vymoženosti" účtuje nesmysly, existují v xDSL síti ISP, co dávají takového věci v ceně.

Máte důkaz pro svá tvrzení, nebo je to stále na úrovni "jedna bába povídala"?Já čerpám nejen z mnohaletých zkušeností, ale i z oficiálních tiskových zpráv O2/Cetinu.. Vy v ruce nemáte nic jiného, jen své slovo a to je méně, než slovo mé + oficiální tisková zpráva O2. Podrženo, sečteno, nemáte pro svá tvrzení absolutně žádný důkaz, ale jste předsvědčený, že máte pravdu.. Tak si v tom zůstaňte.

Kdybych měl tu možnost řešit technické problémy přímo s Cetinem budu volat raději jim, protože narazit na nějakého člověka co tomu rozumí je například u T-Mobile méně pravděpodobné a když slyším neustále hlášku jestli jsem ten router restartoval, tak bych je nejradši tim routerem umlátil. Navíc často se stává, že stejně musí T-Mobile kontaktovat Cetin ohledně technických záležitostí a takhle bych si to vykomunikoval sám.

"takže pracovníci cetinu jsou z velké části původní pracovníci O2"To je možné, ale ten technik co k Vám domu dorazí na 90% bude nějaký smluvní místní partner/"montážní lopata" co to zapojí a odreportuje.Normální člověk absolutně vůbec nemusí s Cetinem řešit nikdy nic. A zkušenonst (T-Mobile a 365 Internet) to popř. řeší okamžitě (např upgrade linky na bonding - technik dorazil následující pracovní den)

A ta "montazni lopata" byla v drtive vetsine pripadu puvodne zamestnancem Ceskeho Telecomu (v pripade mladsich kusu pak jeho prejmenovanych reinkarnaci). :o)

O2 vychází jako nejlevnější? Ale to jen s tou dočasnou slevou a závazkem, ne?"Malí" provideři jsou často bez závazku.U O2 bych si dal pozor na příplatkové věci jako veřejná IPV4, ty mají většinou za šílené ceny. Taky, po zkušenostech s O2, jejich (neschopnou) podporou, nepoužitelným HW který už teď snad i požadují, opakovaným lhaním po telefonu i osobně, bych od nich internet fakt nechtěl. Už tak mě štve, že od nich mám mobilní tarif.

O2 má veřejnou IPv4 za 250 Kč/měsíc (informace stará několik dní). Takže celkem dost! V tomhle doporučuju T-Mobile co má v xDSL tarifu 250/25 Mbps za 799 Kč veřejnou statickou IPv4 zdarma. Tedy alespoň to tvrdí.

JJ, to souhlasí. A na DSL i IPv6/56 (což, až by to měl být standard, tomu tak zdaleka u ostatních není.)Osobně bych se dnes, pokud mám možnost, velkým obloukem vyhnul těm, co si nechávají za veřejnou IPv4 extra zaplatit nebo těm co dávají IPv6 /64. Ono to totiž poměrně dobře vypovídá o celkové pružnosti a nastavení firmy.

IPv6/56 dá spousta optických providerů na síti Cetinu, stačí se rozhlídnout nebo případně vyptat. Často je to něco, co nedávají ve výchozím stavu, ale na dotaz zadarmo. IPv4 je skoro vždycky za příplatek, ale typicky něco jako 99kč/m.

Na xDSL bych se vybodl, optika vede. Po síti cetinu se dá připojit právě k hromadě jiných providerů, ale proboha hlavně ne O2.

Tak už jsem byl rozhodnut pro O2, ale teď kvůli některým příspěvkům zde zase nevím Navíc mi O2 zástupce řekl, že buď si vezmu jejich (nastavený) router z 6 000 Kč, nebo mohu mít svůj, ale pak mi ho nepřipojí ani nenastaví. Já sám to bohužel nezvládnu... Ach jo!

Kup si svůj router a nastav ho podle hodnot zde:
https://www.o2.cz/osobni/podpora/nezakoupen...

"Já sám to bohužel nezvládnu"Zvládneš. Nenní to žádná raketová věda, stačí se přihlásit do administrace routeru/modemu a nastavit parametru které 02 nebo jiný provider uvádí (viz výše). Popř. popros souseda, za 3 minuty má hotovo.

Fakt bych nerad viděl někoho padnout do spárů O2, pokud v nich zatím jinak není. Zástupce O2 se mi taky snažil prodat hory doly, ale nakonec se z toho vyklubalo, že po konci slevy jsou výrazně dražší, než konkurence, a to v kombinaci s dobře známou neschopnou podporou, sračkovým hardwarem a nekonečným otravováním s novými nabídkami i když si je člověk "zakáže".