» Poradna » Web a internet

Výběr přijatelného internetu

Zdravím,Žiji v malé pr.. vesnice (Červená Voda), kde je nouze a pořádného providera. Řešil jsem to už i na obci, ale poslali mě do spodních partiích těla. Momentálně mám internet od Alberonu ASDLB 14Mbit/s řešený přes venkovní router. V té době (před skoro 3 lety) mi řekl, že mi dá nejsilnější anténu, ať nemám problémy. No a teď poslední půl rok máme stále problémy, už se mi to ani s něma nechce řešit. Přes tracert např. na googlu mi lítaj šílená čísla.Jsem už unavená z Wifi internetů, kdy dešti ani větru neporučíš. Optický kabel nemám kde vzít a nehodlám na něj čekat několik let, než ta "inovace" dorazí k nám.Přemýšlel jsem například o O2 přes telefonní kabel až D/U 50Mb/s / 5Mb/s, ale to mi taky někteří vymlouvali, tak jsem z toho nějakej nesvůj.

Odpovědi na otázku

Tak xDSL po kabelu je rozohodně stabilnější, než všechny wifi přípojky. Takže pokud ti O2 nabídne 50Mbit, běž do toho.

Tam je to slovo "až". No já bych byl rád i za 15Mbit/s, ale muselo by to být fakt garantované bez kolísání a padání.Na netu jsem četl, že si stěžovali na ping, ikdyž to měli připojené kabelem, ale to už byl asi problém na straně providera, protože jsem se nedočetl, jak to vyřešil. :D

Garantovane neni vubec nic za cenu kterou za to jsi ochoten platit.

Ano, zvlášť jestli do obce nainstalovali předsunutý dslam, jak to dnes leckde dělají. Tím se zkrátí délka vedení k modemu a dá se přiblížit ke slibované rychlosti, protože nabídka je určitě "AŽ 50Mbit/s"

Tom: nechapem nadpis "Výběr přijatelného internetu"Internet je na planete ZEM len jeden a Ty si chces vyberat?

Trošku hnidopišské, ale chápu kam tím míříš :). Výběr vhodného providera.

Mas pravdu (promin), aj Ja by som chcel vlastny Internet, len mi chyba zopar milon / miliard chechtakov.

Opýtaj sa susedov a podľa toho sa rozhodni. Ak máš dobré vzťahy so susedmi, tak ti určite dovolia si to aj vyskúšať.

Sousedi v blízkosti mají každej wifinu na AP. Vím akorát o jednom co chodí semnou do práce ten má o2 přes kabel, ale není to soused, je asi cca 2km daleko (jsme dlouhá dědina) nestěžoval si, ale on ji nemusí využívat jako já.

Ak ti na tom záleží, dohodni si návštevu na odskúšanie. To som ti ale určite písať nemusel, to by napadlo každého, že keď niečo veľmi chcem, tak to spravím.

Co se týče VDSL zkus: https://zrychlujemecesko.cz/Je také dobré si zjistit, jestli se v dohledné době neplánuje zrychlení na 250 Mbit. To pak modem na 100 Mbit nezvládne, lidem u O2 je to jedno, ty ti prostě prodají modem a pak ti řeknou, že jestli chceš rychlejší net, tak si musíš koupit nový a samozřejmě ten "starý" doplatit. Také není nutné mít xDSL přímo od O2, stejně infrastrukturu vlastní někdo jiný.

Na to jsem koukal, ale to ti pak dá na výběr ze 17 providerů a vyber si. Ale u všech mi to píše minimálně až 250Mbit/s, že to zvládne.

Nejrelevantnější údaje o skutečné možné rychlosti udává Cetin na své mapě:https://zrychlujemecesko.cz/mapa-pokryti

Vzhledem k tomu, že je prakticky jediný vlastník kabelů Cetin/O2, tak se stejně výběr smrskne na jediného providera. Pokud totiž zvolíš jiného, tak se řešení jakéhokoli problému protáhne alespoň na dvojnásobek, spíše více. Problém>zavoláš svému providerovi>zavolá Cetinu>odpoví providerovi>provider zavolá tobě. Zjistíš, že závada trvá, nové kolečko. A Cetin konkurenční providery moc nemusí, takže jejich problémy řeší, až má čas.

Je to tak. CETIN se sice formálně oddělil od O2, takže teoreticky by mělo být jedno, od koho se internet vezme, ale v reálu jsou v CETINu lidé, kteří donedávna patřili pod O2 a nepochybně tam jsou mnohem lepší vazby a komunikace, než mezi CETIN a ostatními poskytovateli DSL připojení. Takže osobně bych taky u DSL ještě minimálně několik dalších let preferoval u DSL připojení O2.

Na vesnicích bývají jen velmi omezené možnosti připojení.1) Wi-Fi. Na to je třeba si dát velmi pozor protože dost poskytovatelů jsou amatéři a podle toho mají kvalitní síť - nestabilita, výpadky, vysoká odezva atd. Ale zase jako výhodu mívají dobré ceny. Jinak určitě bych se vyvaroval různých sdružení a jiných neziskových odpadů co mají wi-fi sh*t... teda síť. Komerční subjekty jsou jistější volba a větší jistota kvalitnější sítě.2) DSL. Je v podstatě všude, ale zde jsou také problémy a to zejména na vesnicích kde jsou rychlosti velmi nízké kvůli vzdálenosti od ústředny. V podstatě není možné na vesnici kvůli vzdálenosti od ústředny mít VDSL a maximální rychlosti jsou většinou v řádech jednotek Mbps. Zase ale toto připojení bývá dost stabilní.3) Pevné LTE. Pokud má nějaký mobilní operátor LTE pokrytí tak tohle je další možnost jak se celkem rychle připojit. Řádově se jedná o desítky (možná stovky) Mbps (záleží na aktuálním stavu BTS a operátorovi), Otázka ovšem je jak je to se stabilitou. S tím nemůžu sloužit protože nemám s pevným LTE zkušenosti.

Bod 2) už není ani takto obecně platný. CETIN na vesnicích buduje DSLamy, takže často tam mají větší rychlost, než ve městech :)

Nejedná se o skutečné DSLamy jako takové, ale jen o tzv. vysunuté DSLamy - v podstatě jen zesilovače co nejsou napojeny optikou takže žádná velká sláva se nekoná. Navíc jako vždy jsou umístěny pouze v lukrativnějších lokalitách a na vesnice hází Cetin (stejně jako každý) bobek takže pro lidi z vesnice jako je OP je to k ničemu.

Ale prd, k rDSLAMu právě optiku natahují, metalika zůstává jen na spojích k zákazníkovi. A vybírat může tazatel podle kapsy a sympatie k jednotlivým poskytovatelům - všichni službu nakupují u CETINu a ten je povinen zachovávat neutralitu, takže plky o protekci O2 jsou taky neopodstatněné.

Já o nikom konkrétním kromě Cetinu nemluvil. Jen tak pro informaci i kdyby všude optiku tahali, tak se to tak jako tak vesnic netýká, protože do vesnic se optika nevyplatí a tedy tam nikdy nebude. Jinak docela bych chtěl takovou vesnici s přivedenou optikou vidět, protože tomu by se divil i sám Cetin, že by má v nějaké vesnici nataženou optiku.

A jak si představuješ, že do toho rDSLAMu signál přivedou? Po kroucené dvoulince?

"Do vesnic se optika nevyplati". To jste pobavil. Svet se, za tech 30 let, co jste byl v hybernaci, docela dost zmenil.

Tak ok když si někdo myslí, že bude kdokoliv tahat optiku s investicí několik milionů pro několik stovek obyvatel tak ať si to myslí. Ale uznám, že to je možné pokud existuje alespoň jedna skutečná vesnice kde mají prokazatelné nataženou optiku co není pouze na nějakých plánech Cetinu, ale je skutečné funkční. Pozor bavíme se pouze o vesnicích dejme to do 2000 obyvatel.

Jsem pod NDA takze nemuzu konkretne ale z verejne dostupnych informaci. Pomocí výstavby předsunutých DSLAMů (uličních rozvaděčů - FTTC) a jejich připojování na optickou síť CETIN přivádí do domácností Stabilní rychlý internet. Násobně vyšší rychlosti připojení se netýkají pouze velkých měst, ale ve více než 60 procentech jsou připojovány menší obce a městečka. https://www.cetin.cz/tiskove-centrum/-/asset_p... Takze promin meles nesmysly a necem o cem toho moc nevis.

Jinými slovy nula nula nic marketingové kecy. Nežádal jsem o tajné informace ani o budoucí plány Cetinu. Co takhle třeba jméno alespoň jedné malé vesnice (do 2000 obyvatel) kde už nějaký optický kabel je natažený a jede na něm ostrý provoz? To že Cetin nainstaloval nebo bude instalovat několik tisíc předsunutých DSLAMů na dokrytí sh*t infrastruktury aby místo sh*t byla jen na ho*no vůbec neznamená, že jsou nějaké také v malých vesnicích.

Dobrý den, zkuste T-Mobile internet po kabelu, pokud tam je dostupný a máte pokoj. Já jsem si ho dal a maká to dobře. Mám smlouvu na 20Mb a většinou to pod 15Mb nepadá. Neomezená data. Nedělám reklamu T-Mobilu, ale mám podobnou zkušenost s místním poskytovatelem, jako Vy, tak jsem se naštval a udělal to. Ale jen po kabelu, vzduchem to nedělejte, protože byste šel z bláta do louže.

To je úplně jedno, jestli T-Mobile, O2 nebo jiný poskytovatel xDSL připojení. Vždycky to pojede po stejných drátech a stejnou max. rychlostí.

Jo, já vím, ale určitě je to lepší, než int. vzduchem a rozhodně ne od místních poskytovatelů a ještě omezená data.

To každopádně, já jsem jen chtěl říct, že je zbytečné doporučovat konkrétního poskytovatele, že stačilo doporučit DSL připojení.

Pravda, já jen, že jsem teď spokojený, tak jsem napsal konkrétního poskytovatele, jinak máte pravdu, jsou všichni stejní.

No vidis, a ja jsem spokojeny* s Wifi i s LTE. Hazeni do jednoho pytle je nesmysl - teorie sice veli, ze kabel je lepsi nez cokoli vzduchem, realita je ale takova, ze DSL je (navic se solidni agregaci, delkou kabelu,...) dost hruza* vzdycky by to mohlo byt lepsi/levnejsi, ale radsi si priplatim, nez abych byl stastny, ze 20Mbps DSL jede dokonce i 15Mbps (woaw)...

aj wifi vie chodit stabilne, ja mam uz niekolko rokov internet cez wifi - 30Mbit, chodi to stabilne aj v dazdi, aj v zime... Ono to len chce vybrat poskytovatela, ktory sa v tom vyzna. Jedine co ti ostava, zistit, ake su tam konkretne moznosti, ci xdsl, alebo lte, pripadne wifi cez niekoho ineho. A oslovit dane firmy, takmer vsetky pridu zadarmo pozriet, ci je tam mozne zriadit pripojenie v dostatocnej kvalite.

Dobře děkuji všem za rady. Včera jsem napsal znova stížnost a jestli by nedotáhli optiku až k nám :D (víte jakto asi dopadlo). No stížnost předal technikovi a příští týden prý udělá něco s vysílačem, nedával jsem velký pozor, protože mě zrovna vzbudil. Když to nepomůže, tak se domluvím s O2 na kabelu, případně na jiné alternativě. Ještě jednou díky.

Kdysi jsem měl O2 a jejich ADSL. Na tarifu 8 Mbit to jelo 6,5 Mbit, takže být tebou, do toho jdu. Uzavři smlouvu na dobu neurčitou a když nebudeš iks měsíců spokojený, tak to prostě zruš.Teď u nás jede O2 maximálně 25 Mbit, takže jsem rád za metaliku 130/5 Mbit za 539 korun měsíčně (Selfnet), která faktu tolik jede, protože agregaci ani jakékoliv jiné omezení neznám (kromě privátní IP, kdy za veřejnou bych musel připlácet pár desetikorun měsíčně, ale nepotřebuju ji).

Nevím, co řešíš. Na www.zrychlujemecesko.cz jsem si hodil pár adres z Červené vody a ukazuje mi to rychlosti 55 až 250 Mbit. Jdi do toho.

co já bych dal za 55Mb kabelem, jsem z městečka 6.500+ obyvatel bohužel na kraji, takže přestože na hlavním tahu je tu dostupných 100Mb tak čím dál od něj je to pomalejší a my na kraji bychom se museli spokojit s pouhými 6Mb.