Výběr nového monitoru

Ahoj, vybírám nový monitor domů a chci aby mi nějaký čas vydržel (myslím tím i morálně)Moje požadavky:1) Velikost nejlépe 24"2) Aby zabíral co nejméně pracovní plochy na stole - to chci řešit stojanem/ramenem, takže musí mít možnost připevnit zezadu3) Chci na něm provozovat Samsung DeX, který zatím podporuje jediné rozlišení FullHD 1920x10804) Občas k němu připojím já nebo manželka pracovní notebook když budu pracovat z domova5) Občas připojím i soukromý notebook kde bych chtěl upravovat fotkyLíbil se mi DELL UltraSharp U2417HA - LED monitor 24" https://www.mall.cz/lcd-monitory/dell-ultrash... je to kvalitní IPS s FullHD rozlišením a hlavně má integrované rameno, takže nezabere na stole žádné místojenže pak mi padl do oka DELL UltraSharp U2518D, který je ještě o dost modernější - má QHD rozlišení, HDR 10 a stojí skoro stejně. Začal jsem tedy uvažovat, že bych zatím rameno oželel a koupil ho třeba později.jenže nevím následující:1) Jak bude vypadat obraz, když z DeXu půjde FullHD rozlišení a tedy ne nativní? Jak se s tím monitor vypořádá?2) Potřebuji speciální grafiku na to, aby jsem využil HDR možnosti? Třeba na Galaxy S8 mi HDR videa z Youtube už jdou, ale musí to podporovat jak ten display, tak byla potřeba i nová verze Youtube. Jak je to na PC?díky za rady a případné tipy i na jiné monitory

Odpovědi na otázku

Q: Jak bude vypadat obraz, když z DeXu půjde FullHD rozlišení a tedy ne nativní? Jak se s tím monitor vypořádá?A: blbě bude vypadat , na LCD , LED vypadá vždy jakýkoliv obaz jiný než nativní hůře. A monitoru je to jedno, buď to zobrazí, nebo ne.Q: Potřebuji speciální grafiku na to, aby jsem využil HDR možnosti? Třeba na Galaxy S8 mi HDR videa z Youtube už jdou, ale musí to podporovat jak ten display, tak byla potřeba i nová verze Youtube. Jak je to na PC?A: ano potřebujete software a hardware který to umí . Takže notebooky musí umět podporu HDMI 2.0 a novější. Jinak monitor s 99 % pokrytím sRGB HDR opravdu na zpracování fotek tedy ze zrcadlovky nebo naskenované z filmu moc není. Ale na obrázky z mobilu ujde.

"Jinak monitor s 99 % pokrytím sRGB HDR opravdu na zpracování fotek tedy ze zrcadlovky nebo naskenované z filmu moc není. Ale na obrázky z mobilu ujde. "já jsem měl zato že to je dobrá hodnota - alespoň v těch jejich marketingových materiálech se tím chlubí :) Co tedy musí umět monitor na úpravu fotek?

Nenech se zblbnout, pokud se tím neživíš, 99 % pokrytí sRGB stačí. Spíš budeš "na fotky" postrádat rozlišení 1920x1200 nebo ti bude vadit "sněhový vzhled" displeje (je dobře to zkouknout "v reálu" než ho koupíš).Pokud to má být opravdu "na fotky", určitě 1920x1200 a nějaká forma kalibrace a nastavení sRGB přímo v menu monitoru (pro čtení webů apod. je sRGB nevhodné - příliš jasné, takže je potřeba to operativně přepínat "na fotky" a "na web a kancl").

Tak tak FullHD není rozlišení na práci a těch 1200 řádků je k nezaplacení , rozhodně i s jen 99% sRGB je dobrý si pohlídat rovnoměrný podsvícení a možnost kalibrovat barvy.Jinak většina triků s kontrastem a barvami je na video, protože vnímání pohyblivého obrazu je jiné.