Výběr nové základní desky

Jsem máma, která této problematice nerozumí ani zbla ...Syn (13) se snaží sestavit si postupně PC - ten co před několika lety dostal se ukazuje jako nedostačující pro hraní her.Teď chce pořídit novou základní desku, ale raději bych, aby byla kompatibilní s jeho procesorem. Další výdaje jsou pro nás po nějakou dobu nemožné.Má procesor AMD A10-6790K. Po studování různých článků už vím, že AMD není ideální řešení, ale jak už jsem napsala, koupě nového procesoru je pro nás zatím nedosažitelná...Poradíte mi někdo?Díky. Vlaďka

Odpovědi na otázku

A jaký smysl má výměna desky, když to bude za +-stejnou? To se mi ve hrách nijak neprojeví. Výměna desky má smysl jen pokud se mění i CPU a v tomto případě i RAM, protože nové procesory už umí jen DDR4. V první řade se soustřeď na grafiku, ta ve hrách pomáhá nejvíce.

Díky.Máme v plánu postupně měnit, až vyměníme :)Syn se v problematice dost dobře orientuje (na rozdíl ode mne) a já ho vlastně chci hlavně podpořit v jeho snaze postavit si počítač sám. Zároveň ho ale musíme usměrnit do našich reálných možností (to znamená zkrotit jeho svaté nadšení :)). Grafickou kartu jsme měnili před nějakou dobou, původně tam měl jen integrovanou ... Teď má NIVIDIA GE FORCE 750. Taky má od loňska nový zdroj - COOLER MASTER 750 GOLD+.Je mi jasné, že bude třeba koupit i nový procesor a RAM - aktuálně má DDR3. Jen si prostě nemůžeme dovolit koupit vše najednou a já tak nějak naivně doufala, že je možné koupit třeba novu základní desku a až za rok dokoupit procesor a RAM. Tak nevím - je vážně lepší pořídit zase novou grafickou kartu? Myslím, že základní potíž = nemáme finance na koupi základní desky + procesoru + RAM najednou, neřeší.Syn už si vybral novou základní desku - ASUS ROG STRIX B250H GAMING. Takže teď už jen doufám, že za rok k ní seženeme kvalitní procesor a kompatibilní RAM.Vlaďka.

A ta deska se bude rok válet v šuplíku? Nebude lepší ten rok šetřit a pak koupit nový počítač?

To se právě už nemusí podařit. Už teď je od Intelu v prodeji novější generace desek (zatím jen Z370 modely), která není zpětně kompatibilní pro procesory určené pro předešlou generaci desek.Lepší je šetřit a pak koupit všechno najednou.Jinak, pokud by se něco kupovalo předem (třeba pod stromeček), tak nejmenší riziko pro budoucí kompatibilitu je koupit jako první DDR4 RAM.

Díky za odpovědi.Určitě by bylo lepší šetřit a koupit vše najednou, ale to je pro 13 kluka trochu pomalý :))Tak nějak chce mít pocit, že se něco děje a lepší komp je na dosah.Má teď v listopadu narozeniny - jedna babička chce finančně přispět na dárek, strejda chce finančně přispět na dárek ... i s námi by to vyšlo akurát na tu základní desku, tak jsem myslela, že máme vyřešeno... :(Jen ze zvědavosti - ta základní deska, kterou si vybral (viz výše), je dobrá?Kouknu na ty RAM, pod stromečkem by jistě udělaly radost. Máte pro mne nějaký tip na RAM? Nebo je důležité jen to, aby byly DDR4?Vlaďka

Lepší komp bude naprosto stejně daleko, jako kdyby se to koupilo za rok. Tady navíc přijdete o rok záruky.Základní desku je nutné koupit zároveň s procesorem a v tomhle případě i s paměťmi. Vše ostatní je vyhazování peněz.

Mysli trochu. Na co mu bude HW nastrkaný v šuplíku, který tam bude bez užitku zastarávat a procházet o záruku? To mu upgrade nijak neurychlí a jen to zhorší výsledek, protože za ty peníze, co do toho šuplíku nastrkáš, by pak mohl být podstatě lepší HW, ale ten nebudeš moci koupit, protože budeš limitovaná starou již dávno koupenou, ale nikdy nepoužitou deskou. V PC nemá smysl žádné nakupování do šuplíku, je to blbost a pokud se v tom syn opravdu vyzná, tak to ví a chápe. Pokud to nechápe, neměla bys kupovat nic, co si navymýšlí bez konzultace s někým, kdo v tom má opravdu přehled.

Já bych jeho znalosti nepřeceňoval. Už jen volba 750W zdroje a GTX 750 dost napovídá. On totiž každý puberťák je IT specialista, ale člověk tady často žasne, co vymýšlí za blbosti. Rodiče, kteří o tom ví prd a jen to financují, jim ale často bezmezně věří a nevidí, že jen sypou peníze do kanálu.

No, pravda je, že má odbornost je jinde a počítače mě vlastně vůbec nezajímají. Proto se ptám. Přesto nerozumím Vašemu útočnému tónu.Nevybíravě jste napadl jeho volbu 750W zdroje (na ten si ušetřil sám) a GTX 750 ale bez vysvětlení. V tom případě mi ale Váš příspěvek vážně moc nepomůže a tak nějak nechápu, proč tedy vlastně na mou otázku reagujete?Vlaďka

Proč útočný? Pouze jsem konstatoval fakta. 750W zdroj do sestavy se spotřebou okolo 200W je nesmysl a od CM většina zdrojů za moc nestojí. Takže se nejspíš nakupovalo "na watty", ne podle reálné potřeby a kvality. Klasika. A GTX 750 (bez Ti) nebylo vhodné na hry kupovat už dávno, natož v poslední době, kdy už byla dávno nahrazena nejdříve GTX 950 a po tom i GTX 1050 / 1050 Ti. A ani bych se nedivil, kdyby byla koupena podle stejné logiky jako ten zdroj a měla 4GB paměti.Proč reaguji? Protože jsem viděl už spoustu sestav navržených puberťáky, plných naprostých nesmyslů, kde se vyhazovalo za efekt na úkor kvality a výkonu, že jsem si říkal, že by ti to jako rodiči s omezenou peněženkou mohlo pomoci...

Chci se ještě zeptat. Grafická karta, kterou jsme pořídíli - NIVIDIA GE FORCE 750 - je dobrá? dostačující? na nic?Vlaďka

Dnes... Na nic. Gtx 1050 (spíš 1050Ti) je taková ta vstupní úroveň do světa her.

Pokud jste ji koupili před 2-3 lety, budiž. Ale již dlouhou dobu existují podstatně lepší kousky.

Záleží na rozlišení monitoru. Pokud je 1920x1080, chtělo by to výkonnější. Pokud 1366x768, tak asi na základní hraní stačí. Jinak vidím jen 2 možnosti: - vyměnit syna - vyměnit desku, procesor a paměti - najednou.Tak si vyber.

Vzhledem k tomu, že tam má jen starou GTX 750, tak výměna CPU+desky+RAM vyjde jen na velké peníze, ale užitek z toho bude mizivý.