» Poradna » Notebooky

Výběr notebooku - hry

Zdravím, rád bych si nechal poradit ohledně výběru notebooku, na kterém bych si chtěl kromě jiného také zahrát hry (ne, stolní PC mít kvůli neustálým přejezdům bohužel nemohu).Mezi hry, které si rád zahraji, patří COD Warzone, GTA 5 a nějaké ty MMORPG s ne tak náročnými požadavky. Warzone bych si chtěl zahrát nejméně na stabilních 60 FPS (nepotřebuji extrémně vysokou kvalitu, FPS jsou pro mě důležitější), ideálně samozřejmě více.Moje cenová hladina je přibližně okolo 25 000 Kč a koukal jsem na 2 modely, které mě zaujaly:https://www.alza.cz/lenovo-legion-y540-15https://www.alza.cz/acer-nitro-5-obsidian-bla... Chtěl jsem 16GB RAM, alespoň I5tku, paměť alespoň 1TB(SSD nebo v kombinaci s HDD) a GTX 1660 Ti 6GB mi přišla taky jako vhodná v této cenové relaci, co si o tom myslíte, případně kde může být problém?Co si o mém výběru myslíte? Doporučili byste něco jiného, nebo případně který z těchto 2?Předem Vám moc děkuji za odpovědi a rady.PS: Prosím o zdržení se komentářů jako "herní notebook za tuhle cenu nemá smysl", jinou variantu nyní nemám.PS2: Notebook by měl být kvůli mým důvodům nejspíš z Alzy.

Odpovědi na otázku

PS naprostá pravda, že herní notebooky do 40000 Kč jsou na dvě věci, ale když jinak nedáš, tak asi lepší volba je ta od ACERU, ale oba notebooky se při hraní hrozně hřejou. Ten lenovo se dokonce podtaktovává. Takže asi ten acer, ale ani ten na tom není s teplotami nějak dobře, o něco lépe asi jo, ale ne o moc. Prostě aby se na notebooku dobře hrálo a ty si nepřišel o uši kvůli chlazení, tak notebooky na hry 40K +, aby se to nějak dalo. Jako já osobně bych do herního notebooku nikdy nešel a mám pro to dost důvodů. 1. výdrž na baterii - herní notebooky prostě nevydrží2. životnost grafického čipu - vysoké teploty tomu rozhodně nepřidají okolo 2-3 let když se na něm bude hrát.3. životnost základní desky - dedikovaná grafická karta je prostě žravá a tu desku po čase odpálí.a důvodů by se našlo jistě více.Další věcí je, že v noteboocích se nacházejí grafické karty, které mají výrazně nižší výkon, než klasické do počítačů - jsou cca o 20% slabší než jejich plnohodnotné verze, protože jsou podtaktované a taktovat grafické karty v noteboocích je nesmysl, protože ani v základu se nedají uchladit.PS. za 25K můžeš už mít herní PC na pořádný hraní.PS2: kamarád měl herní notebook za 27K s i5 a 1060 a po 2,5 letech mu odešel. Já jsem byl rozumný a koupil si notebook s i7 a integrovanou grafickou kartou okolo 20k, s lepším chlazením a jede mi dodnes. Je mu už 6 let a nehřeje se a hlavně funguje. Jasně je to kus od kusu, ale je logické že čím vyšší teploty, tím méně to vydrží.

Moc díky za cenné tipy. S tou teplotou to chápu, jak moc tomu pomůže chladící podložka?Měl bys případně pro mě nějaký jiný tip, u kterého by v této cenové hladině nedocházelo k takovému přehřívání a zároveň by v pohodě výkonově zvládal hry, o které mi jde?Podtaktovávání tedy znamená, že když se začne přehřívat, srazí se výkon, aby se nepřehříval a poté hra funguje hůř?Budu případně rád za každý užitečný tip.Děkuji

U každého "herního" notebooku v této cenové kategorii dochází k přehřívání, chladící podložka nepomůže.

spousta lidí si evidentně myslí že slabej a přetěžovanej HW v notebooku nějak extra "nakopnou" když ho posadí na krásně svítící "chladící" podložku akčních tvarů..

chladici podlozka tomu pomoze jak mrtvemu papuce.

Takže ta podložka nemá totálně smysl? Spíš mi jde o to, jestli alespoň z nějaké části pomůže, vím, že to není žádná spása.

ta podlozka nema totalne zmysel. Na HP Omen spravila 1 stupen, 96->95

izbovy ventilator spravil 25°https://www.alza.cz/sencor-sfn-4047wh-d533963...

Teploty se dají tou podložkou výrazně srazil, ale tahat ji všude s sebou? A podtaktování je, jak jste si správně myslel, že se sníží frekvence procesoru a grafické karty a že to ve hře opravdu poznáte. Ale opravdu dramaticky. Frekvence té grafický karty je asi okolo 1300 MHz a ona se podtaktuje na 135 MHz, což na hry není ani omylem. Možná na GTA san andreas. Když už na hry tak je potřeba do notebooku trochu investovat. Já osobně bych se spokojil s něčím, co má integrovanou grafickou kartu od AMD a teploty bych v tu chvíli mohl přestat řešit, protože integrovaný grafický karty tolik netopí a hlavně za těch 25K se dá už sehat s integrovanou grafickou kartou dost slušný notebook. Stačí sehnat lepší ram paměti a ta integrovaná grafická karta dokáže divy. Na integrovaný grafický kartě od AMD se dá hrát GTA 5 slušně na středí detaily. Na warzone to asi nebude, ale na GTA 5 to stačí. Ale s dedikovanou grafickou kartou se to srovnat nedá.

Takže byste mi důrazně doporučili radši 17,3 kvůli chlazení? Je to reálnější uchladit a radši mám vzít v této cenovce něco s mírně horší grafickou kartou a mít uhlopříčku 17,3, kterou alespoň bude možné v určíté míře uchladit?Je 1650tka už velký rozdíl? Našel jsem 3 notebooky s touto uhlopříčkou, který mě docela zaujaly:https://www.alza.cz/acer-nitro-5-obsidian-bla... - acer dle recenzí asi teda NEhttps://www.alza.cz/msi-gf75-thin-9sc-480cz-d... - asi horší grafická karta, velký rozdíl?https://www.alza.cz/asus-tuf-gaming-fx705gm-e... - ten se mi zdá asi nejvhodnější, co myslíte?

EDIT: až teď jem si všiml, že ten ASUS je "zánovní", to asi nemá cenu, že

ked chces hrat, kupuj desktop. Ked vazne musi byt notbug, tak ten asus je najmenej zly :)

Bohužel, musí to být opravdu noťas.. Ten asus by v téhle cenovce byl super, nicméně není nový, ale "zánovní", což ho právě dělá levnějším.. to asi nemá cenu kupovat, že?

Pokud už to musí být, šel chtěl bych mít co nejdelší záruku a ideálně se toho na konci záruky včas zbavit, aby všechny problémy řešil buď ještě záruční servis nebo už nový majitel, ne já. To jen taková obecná rada k "herním" notebookům.

ved ten konkretny kus nemusis kupit, kup ho novy.

Tam už je bohužel velký cenový rozdíl :/ do toho se nevejdu

Pokud jakýkoliv "herní" notebook nebudeš provozovat na hranici možností daného HW a nebudeš ho přetěžovat hrama, tak ti bude celkem spolehlivě a dlouho fungovat.Pokud tohle respektovat nebudeš, budeš tam hrát náročný hry s detailama bez ohledu na HW a jeho chlazení, tak tady za pár měsíců budeš opruzovat debatou proč se ti přehřejvá, když ještě nedávno tak krásně fungoval, proč tobě to nejede a týpkovi na youtube jo a atp.Měj na paměti že notebook není na dlohodobé hraní, tedy není pro socky který to mají jako jedinej herní stroj. Kup si stolní herní PC, a notebok si nech na cesty když nebudeš u herního počítače. Tak to může relativně dobře fungovat.

Jasně, chtěl bych se zeptat, jak moc velký rozdíl je v chlazení 15,6 notebooku a 17,3..upřímně mi vůbec nevadí mít obrazovku 15,6, jsem na ní zvyklý a vyhovuje mi, ale jedná se mi o to lepší chlazení.. Bohužel 1660 se 17,3 s 16GB ramkou, 1TB pamětí a alespoň I5tkou za mou cenovku nepořídím.. Teď mi jde o to, jestli radši upřednostnit menší notebook (15,6), což by ale tedy mohlo způsobovat nadměrné přehřívání, nebo právě polevit na grafice.. nebo na čem jiném bych měl radši polevit? Je velký rozdíl v přehřívání mezi těmi 15,6 a 17,3? Nechci, aby mi po roce notebook odešel.. Ale zároveň nechci, aby se ten notebook podtaktovával a tak se mi hry(zejména warzone) sekaly a byly nehratelné..Děkuji moc

to se nedá říct že by každej 17" měl lepší chlazení. Záleží jak se to výrobce rozhodne ojebat a nebo poctivě vyřešit.I 15 " mají dobré chlazení, ale koukni na ten tvůj vybraný model např v recenzích kde ho mají rozdělaný jak to vypadá uvnitř.. Grafika a CPU by měly mít každý svůj větrák a chladicí okruh s heatpipe + nějak slušně dimenzovaný radiátor za tím větrákem. Čím větší větrák tím líp.. protáhne víc vzduchu a není tak hlučný. Naštěstí to výrobci poslední dobou řeší docela poctivě a ne jako dřív kdy herním "notebookem" nazvali kde co, klidně s jedním ošizeným chladícím okruhem na cpu+gpu.

Vyberu nejspíš z 15,6 notebooků, něco jsem vybral a ocenil bych radu, který z nich byste volili a případně proč.. Moc mi to pomůže.. potřebuju vybrat něco z alzy a s mými požadavky se setkaly zatím 4 notebooky https://www.alza.cz/lenovo-legion-y540-15 - parametry se mi docela líbí, podtaktování?https://www.alza.cz/acer-nitro-7 - slušné specifikace, ale je to Acer, který mi není moc doporučovánhttps://www.alza.cz/acer-nitro-5-obsidian-bla... - dobré specifikace, ale je to Acer(značka mi moc není doporučována) a je uvedeno, že je "rozbalený".. šly byste i do rozbaleného, nebo ne?https://www.alza.cz/acer-nitro-5-obsidian-bla... - opět acerPřípadně pokud v nich vidíte chyby, budu rád za názor.. Ty acery jsou parametrově docela dobré, ale dle doporučení se mi do nich upřímně moc nechceDěkuji

Acer byl problém tak 8-10 let zpátky. Posledních 6 let je lidem poměrně hodně kupuju a žádný problémy s tím nejsou. Rozbalený - pokud je tam uvedeno 24,ěsíců záruka tak je opravdu jen rozbalený nebo vrácený po pár dnes ve stavu jako nový - nebál bych se toho, pokud ta sleva stojí za to. Po rozbalení si hned pořádně prohlídni jestli nemá nějaký oděrky který by ti vadili, hlavne jěstli někdo nešudlal displej nějakym hadrem atp.

šel bych do Acer Nitro 5 s cpu i7 9750H - chlazení podobný jako u Lenova a recenze nejsou špatný. Navíc má 2x M.2 slot + prázdnou pozici na sata, takže si můžeš časem přidat další rychlej SSD což se rozhodně hodí.https://www.youtube.com/watchLenovo musím říct že s nima mám rozhodně horší zkušenosti než s Acerem.

Takže bys radši volil ten s tou i7 a 1660 Ti, než s i5 a 2060? Cenově vycházejí stejně s tím, že ten s i5 2060 nabízejí i rozbalený se slevou necelé 2000.

Ještě jsem si všiml tohohle, kterej je 17,3 i s fajn specifikací, ale bohužel není na alze, podle čehož já se potřebuji řídit, jelikož potřebuju vybrat na alze.. jinak bych šel asi do tohohle https://www.czc.cz/hp-pavilion-gaming-17-cd0...

mas 30k. Za 30k postavis relativne slusny PC. Ty si miesto toho kupujes historicky najhorsi HP produkt aky kedy vydali. Gratulujem.

Počítač asi v báglu nosit nebude hele

Hele byt tebou bych pockal do doby, nez prijdou na trh NB s Ryzeny nove rady 4000 a grafikami GTX 1660Ti/RTX 2060 a to by melo byt uz brzo a nemely by byt az tak drahe. Bohuzel ted jsou NB s temito procesory dostupne jen v podradne konfiguraci s GTX 1650/1650Ti. Takze podle me by bylo dobre jeste pockat, nez abys ted koupil Intel, ktery je deravy a navic stare generace. O vykonu nemluve.

Osobně bych koupil nějaký Dell. Mám doma dvouletý G3 17, a už jen kvůli jejich servisu, který funguje naprosto geniálně, ráno zavoláš, do večera jsou u tebe. Při jakémkoli problému. Tedy v Praze, jak to chodí mimo nemohu posoudit. Ale velký rozdíl v tom asi nebude.