» Poradna » Počítačové sítě

Vyber NASu do 5000,-Kč

Dobrý den,Rad bych poprosil o radu ohledně NASu. Mám vybrané tyhle typy: Zyxel NAS520, Asus AS-1002T, Synology DS216J, QNAP TS-231P.Který byste mi doporučili? Využití NASu, klasika, záloha, sdílení dat,foto,video-přehravání TV, rasberry,mobil,notebook.Libisemi Asus, dobra cena a zahraniční recenze nejsou špatné.Ale v česku se moc oněm nemluví.Děkuji za doporučení

Odpovědi na otázku

Používám Zyxel NAS542 - jsem spokojen, má velmi slušný výkon a je na 4 disky. Používal jsem, a nyní používají moji známí, i jiné NAS os Zyxelu (NSA-310, NSA-320, ...) - nikdy nebyl problém. V práci máme QNAP - a též super. Asus bych asi vynechal.

Za mna urcite Synology. To ich prostredie vypada super, je velmi, velmi intuitivne a dokaze to robit vsetko mozne aj nemozne.QNAP je tiez celkom fajn, mozno dokaze vsetko to, co Synology(VPN server, kamerovy server, web server, mail server atd.), ale s tym nemam az take skusenosti.

Este dodam, ze DSM6 ma klikaci nastroj na vyziadanie Let's encrypt SSL/https certifikatu zdarma, cize v pripade, ze sa pripajas zvonka na NAS, tak mas certifikat a nemusis zakazdym odklikavat hlasky o neoverenom certifikate.

V podstatě jen Synology a Qnap.Ty ostatní mohou sice fungovat, ale dlouhodobě je s nimi více problémů než užitku.

Konkretne jake problemy?

Software těchto firem je vyvíjený už mnoho let, a jsou s ním dobré zkušenosti.Např. měl jsem doma na testy NAS Netgear a Zyxel, oba měly prostě zásadní nedostatky, které jsem zjistil jen díky tomu, že jsem současně měl k dispozici i Qnap a Synology. Např. U Netgear 4bay nešlo nastavit samostatné disky, ale jen RAID. Také nastavení přístupových práv nedělalo co mělo.U obou značek byly jen základní možnosti ovládání i nastavení. Prostě takový trabant ! Je to asi takový rozdíl jako u routerů Tp-link a Mikrotik. Obojí je funkční, ale profík koupí vždy raději Mikrotik.

Tak Synology je skor taky Mikrotik co do funkcionality a TP link co do user friendlyness :) teda vsetky veci v Synology nastavis velmi jednoducho a prehladne, bez nutnosti nejakeho vyskumu alebo skolenia.

U Mikrotiku je dnes základní nastavení také velice jednoduché a je otázkou tak 1-2 minut. A ano kdo chce více musí se něco naučit a pochopit. A tak by to dle mého mělo být, základní nastavení musí zvládnout i malé dítě, ale kvalitní stroj by měl umožnit nastavení i pro odborníka.

No nebyt toho ze od urcite verze ROS je tam moznost default konfigu, tak si na tom drtiva vetsina lidi (i mistniho osazenstva) vylame zuby a bude na tu krabicku jen smutne koukat . Tim nechci machrovat, taky na sve RB2011 jsem taky vychazel z default konfigu...

do 5kCZK bych asi vzal 4-disk Zyxela NAS540/542. Nema cenu zbytecne priplacet za Synology/QNAP.Z popisu jsem pochopil ze k prehravani budes pouzivat RaspberryPI s Kodi. To je rozhodne lepsi reseni nez se mordovat s buhvijak implementovanou DLNA.

Urcite ano, DLNA je nezmysel. Osobne mam doma rovnaky Setup. RPi2 s libreelec + XPEnology NAS z HP Microserver Gen8.Funguje to jedna basen.Navyse mam TV s CEC, takze Kodi ovladam dialkovym od TV.

Presne tak TV+RPi3, ovladana prez CEC, ale projistotu jeste zapojen HP MCE ovladac. Jakozto mmc OSMC a obcasne otestuju LibreELECNASka je samodomo postavena na AMD APU, ted je ve vystavbe nova postavena na Intel Skylake i3, ktera bude zaroven slouzit i pro game-streaning do RPi.Jako OS pouzivam i sam doporucuji unRAID. Pominu-li "legalnost" Xpenology, tak unRAID je na tom lepe co se prace s disky/polem tyce a taktez celkove spotreby. A navic GUI nejsou takove omalovanky

Tak jasne, GUI je vecou vkusu. Nastavenie RAID pola osobne neriesim, disky mam kazdy samostatne ako Volume. Filmy a hudbu netreba zalohovat a Fotky zalohujem inde.Legalnost PXEnology je diskutabilna, predsa DSM kod by mal byt open source podla GPL.Osobne mi omalovanky v pripade Synology vyhovuju, co od toho potrebujem nastavim uplne hravo, zatial som nepotreboval ani riesit veci cez SSH...

No tak klasika, RAID pole neni zaloha . Kazdopadne prijit o filmy a hudbu by me uplne netesilo, tudiz jeden disk na paritu obetuju. Vyohdou je ze se nejedna o kalsicke RAID pole, tudiz jsou v pripade vetsi poruchy disky samostatne citelne (a pripadne je mozne se pokusit o obnovu dat) - mluvim o selhani vice disku naraz.Legalnost Xpenology - no proste provozovani mimo HW dodany Synology proste legalni neni, DSM neni plne pod GPL. To ze to zatim nikdo neresi je vec druha. Osobne ho mam jako VM pro pripad ze nekdo potrebuje asistenci.

Děkuji všem za reakce. Rassbery s Kodi + TV. NAS chci hlavně proto, že chci centralizovat data (mám 3xPC, kde data jsou rozházená+zalohy telefonu fotky+videa) zároveň tak trochu jako zálohu. Potom vybrané data budu ukládat na jiny disk. Libí se mi i moznost připojeni z venku.Uvazoval jsem i o stavbě NASu, ale myslím, že bych zatím nemel využití. Ty levnější jsou jenom 2xSATA a když už bych skládal tak aspoň 4xSATA do budoucna.

HP Micorserver som zohnal za 2 stovky(Eur). Celeron CPU a 4x SATA disk (+ po malej modifikacii jeden 2.5" disk).Plus instalacia XPEnology(legalnost otazna).A mas z toho Synology NAS ktory sa predava za 500 Eur :)

No není to špatný, ale cena je už vysoká(nové) a čekal jsem ze velikost max. bude aspoň 24TB a ne 16TB. I ZyXEL NAS542 ma 24TB. Ještě se zeptám, nešlo by do zyxelu nahrát XPEnology?

Nie

Kde jsi prisel k 16TB? Predpokladam ze v dobe uvedeni asi nic vetsiho nez 4TB nebylo takze se vetsi kapacita nepocitala (4x4TB). Pokud ale zvladne adresovat 4TB disk tak by nemel mit problem adresovat i 6TB.

Ani te stavby se nemusis bat, neni to tak slozite jak to vypada a jestli jsi nekdy zvladl poskladat PC tak toto neni problem. Jako OS bud pouzit zminovane "piratske" Synology DSM - Xpenology a nebo i jiny volne dostupny OS, namatkou OpenMediaVault, FreeNAS, NAS4Free. Ja osobne pouzivam unRAID, ktery mi prijde na domaci pouziti asi nejlepsi z vyse uvedenych - avsak jedna se o placeny SW.Poskladat si vlasni NAS se vyplati pokud uvazujes o vice diskovem reseni (4 a vice), kdy uz cena slusnejsich zarizeni od Synology/QNAP vyrazne stoupa.