Výběr NAS a kompatibilita disků

Koukám se po 4 diskových NAS, za rozumnou cenu a do oka mi padl tento Netgear: http://www.srovnanicen.cz/q/Netgear%20RND4000%20Rea... Otázky:1. Proč je tak velké rozpětí ceny - někde necelé 4.000, někde přes 10.000 ? - popisy nejsou moc informativní, spíše obecné, podobně na stránkách netgearu, kde mají už jen nejnovější generaci a tak nevím, zda se třeba za tu levnou cenu nejedná o staré modely s pomalejším procesorem.2. ideálně bych chtěl pořídit 4x 4TB disky ( raid 5 ), ale někde se píše podpora jen 3TB disků, někde zase 4TB, někde podle verze firmwaru a výrobce disků....Pokud máte někdo tento NAS, poradíte prosím ?

Odpovědi na otázku

Rozpětí ceny je dané ukončením výroby. Někomu zůstaly nastavené staré ceny, jiní se snaží doprodat poslední kusy za jakoukoli cenu.Novější řady (kromě nejnižší) mívají výkonnější procesor. Je otázkou, zda je potřeba.

tak jsem zapátral trochu hlouběji, a zdá se, že nižší cena je opravdu starší verze, kde krom procesoru je i nižší max. kapacita HDD - pouze 2TB. U novější verze 3TB.Ale já půjdu určitě do min. 4TB disků, tudíž pro mě tento NAS padá.Asi nejlepší poměr cena/výkon jsem nalezl u Synology 413J, které už konečně umí použít i 4TB disky. Nebo byste doporučili ještě jiný NAS ? ( 4x4TB )

Netgear ReadyNas 104? to by měl být nástupce toho co sis původně vybral. A určitě už podporuje 4TB disky.http://www.srovnanicen.cz/q/Netgear%20ReadyNAS%20104/

Díky za info, ten by přicházel do úvahy. Ale stojí už jen o pár stovek méně než synology. Oba tedy zvládnou 4x4TB, oba mají technologii na postupné přidávání disků do RAID 5. Takže teď už asi bude rozhodovat hlavně rychlost obou, ev. spotřeba.

A ještě dotázek. pokud nyní použiji 2x 4TB nový disk a dočasně k tomu 2x2TB disk ze starého nasu, jaká bude kapacita při použití toho Xraidu Netgearu ? ( předpokládám, že je to varianta Raidu 5 ). 6TB, nebo 8 TB ?

Synology je dobrá volba. j je nejnižší řada a taky nejlevnější.http://www.synology.com/cs-cz/support/compatibilityhttp://www.synology.com/cs-cz/products/performance/

Babička ukládala všechno do pytlíku pod polštář ,,