Výběr monitoru

https://www.czc.cz/242526,186428/porovnat-kodyDobrý den potřeboval bych poradit s výběrem monitoru, primárně hraji hry občas se koukám na filmy.Otázka je jestli má smysl těch 144Hz nebo lepší barvy, opravdu nevím zda poznám rozdíl oproti 60Hz.Díky za odpověď.

Odpovědi na otázku

No pokud chcete čistě subjektivní názor, tak osobně bych se z těch dvou přikláněl k tomu Samsungu. Na vaše použití by mohl být lepší. VA panel bývá na filmy lepší díky vyššímu kontrastu (těch 5mil u AOC je výmysl - bude mít jako všechny IPS statický kontrast okolo 1000:1) a 144Hz se může ve střílečkách hodit (pozor na to, že je nutné aby ta hra běžela ve 144FPS - K čemu by jinak bylo, že to monitor umí zobrazit, když to grafika nevykreslí?).Ideálně si ale k těm monitorům najít recenze. Napsané parametry nemusí být všechno.

pokud prechazite napr. ze staryho TN (ja prechazel ze staryho TN samsung T220 s ccfl podsvicenim) tak budete dost prekvapenej jak moc je vetsina tech HERNICH 144Hz monitoru nepouzitelnych na cteni textu - neostrej rozpitej text kterej se pri scrollovani nechutne rozmazava, zkousel jsem 27palec 144Hz asus za 7k (presnej typ uz jsem radsi zapomel) - na hry a filmy je to mozna dobry ale na vsechno ostatni k nicemu, prohnutej 27palec qled samsung taky kolem 7k kc to stejny ne-li horsi, navic vetsina tech novych monitoru s LED podsvicenim hodne sviti ze i na 0 brightness to sezehne oboci + trpi backlight bleedingem kdy napr. pulka monitoru pri bilym pozadi ma modrej nadech a druha pulka zlutej + tyto monitory maji jeste silene prepaleny nektery druhy barev treba cervenou nebo modrou (zalezi na znacce), divim se ze si toto vubec dovoli prodavat nechtel bych to znova ani kdyby me to dali zadarmo a jeste by me zaplatili, nakonec jsem skoncil u 60Hz 27palec 2560x1440 ips benq gw2765 (s grafikou gtx1070ti ktera ve hrach utahne toto rozliseni) kterej ma backlight bleeding v kazdym rohu ale text je ostrej, barvy ok a neboli z toho oci/hlava ani po 17h prace s textem a na hry a filmy je taky ok a nastavenej obraz jsem mel za par minut coz se neda rict o tom qled samsungu nebo 144hz asusu kdy i po x hodinach nastavovani to bylo porad odporny. zkuste si u kazdyho monitoru z vaseho vyberu projet video recenze na yt kde je text natocenej zblizka protoze na takovych monitorech se neda cist ani minutu a u kazdyho monitoru si vygooglujte backlight bleed.hodne stesti

Rozdíl 60 vs 144hz určitě poznáš a pokud jde primárně o hry tak bych neváhal. Pozor, na takovéhle rozlišení už to chce slušně výkonný pc.

Pokud monitor nema Gsync / FreeSync (podle pouzivane GK), pak je 144Hz vetsinou k nicemu. Tedy pokud nehrajete jen LoL, CS:GO a podobne veci. Protoze ani s velmi vykonnym HW takove FPS proste v mnoha hrach nedosahnete (s uspokojivymi detaily).Tudiz bych bud setrval u konzervativnich 60Hz, nebo koupil poradny monitor s prislusnou variantou adaptivni synchronizace. Jinak to budou vyhozene penize.(A jen pro jistotu dodavam, ze na TN sracky v kazdem pripade zapomente a vybirejte z IPS/VA jako dosud. To je MNOHEM dulezitejsi nez nejakych 144Hz a ultrakruta synchronizace.)