Výběr HW: kompatibilita SATA + výběr RAM

Zdravím a pozdravuji.Předně uvedu, že na foru jsem hledal a z množství nejrůznějších odpovědí jsem ještě míň chytrý než předtím.Do starého PC HP Compaq dc7900 Small Form Factor plánuji poslední upgrade, a sice přidat RAM a nový SSD.Manuál k PC zde:http://www.hp.com/ctg/Manual/c01549447.pdfAktuální info o PC:https://ibb.co/nh036mRAM: manuál píše, že deska snese až 16 GB, momentálně mám 6, takže bych do toho asi šel. Podpora je pro DDR2, sockety 4, takže potřebuji sehnat 4x4 GB kit. Nějaké doporučení? Pokud už neexistuje, tak chci aspoň vyměnit stávající 2x1 GB za 2x2 a dosáhnout alespoň celkových 8 GB.SSD: chci koupit nový větší (min 240 GB). Bude s ním problém, když jsou v prodeji jen SATA 3? Z manuálu nejsem schopný vyčíst, jakou verzi SATA deska podporuje, předpokládám SATA 1. Zpětná kompatibilita je ok?Děkuji za odpovědi, už se v tom vrtám pár dní a došly mě nápady.

Odpovědi na otázku

Jo a samozřejmě budu rád i za doporučení konkrétního HW :)

SSD SATA 3 by mělo jít připojit teoreticky bez problémů, ale maximální přenosová rychlost bude ovlivněna SATA 1 rozhraním na základní desce.kompatibilní 4X4GB DDR2 kit ale nikde neseženeš. Ono pořádně neseženeš žádný kompatibilní 4GB DDR2 modul, protože se jich moc nevyrobilo a jsou i dnes vzácné a tedy se i jako použité prodávají za vysoké ceny. Většina 4GB DDR2 modulů co jsou v nabídce na AUKRu nebo EBAY funguje jen na AMD platformě.

Pokud to chceš nějak smysluplně upgradovat, tak zapomeň na standardní čtyřjádrové Xeony (L5420, E5430...), v desce zprovozníš pouze Xeony X33xx (X3325, X3353, X3330...) nebo klasické Core 2 Quad (Q8400, Q9550...).4x 2 GB DDR2 2Rx8:https://www.ebay.com/itm/322476042928SATA 1, SATA 2, SATA 3... jsou totální kraviny. Je SATA 1,5 Gb/s, SATA 3 Gb/s, SATA 6 Gb/s. Deska má ICH10DO se SATA 3 Gb/s, které stačí na 99 % všech prodávaných SSD. V reálném použití není mezi nimi rozdíl. Hlavně u řadiče disků zapni v BIOSu AHCI.

Tazatel má screen HW v PC. Tam to ukazuje Q6600, takže již 4 jádro má => nemá cenu nic měnit.Pro tazatele:Nepíšete využití, ale osobně bych klidně 6GB nechal. 4GB moduly asi neseženete (rozhodně ne levně), a rozdíl mezi 6GB a 8GB (při výměně těch 1GB modulů) bude v normálním užití neznatelný. Grafika je R7 240, takže pokud hrajete nějaké hry, tak to stejně žádné současné pecky nebudou, aby bylo třeba ram zvětšovat. Takže mě napadá jen nějaké pracovní užití a vytížení. Je to ale na vás. Pokud to bude za pár šušňů, tak proč ne.Co se ssd týče, tak by mělo jít, už tam ostatně jedno máte, takže to bude fungovat podobně. Je možné, že to sice na SATA 3Gb/s bude mírně pomalejší (hlavně v benchmarku), než by mohlo být na SATA 6Gb/s, ale v reálném užití to asi vůbec nepoznáte. Vás zajímají hlavně čteních malých souborů a ta jsou vždy pomalejší, než nějaká propagovaná vysoká čísílka. SSD by měl fungovat prakticky jakýkoli SATA 6Gb/s. A kdyby se to náhodou zvrtlo, tak to při objednávce přes internet můžete vždy do 14dnů vrátit.Co bych ovšem zkontroloval na vašem místě já, je ten váš 1TB HDD od Wester Digital. Hlásí to nějaký problém. Aby vám neodcházel.

Pravda, já klikal na první odkaz a druhý nezkoumal. Vzhledem k tomu, že je to SFF tam lepší grafiku než GT 1030 v nízkoprofilovém provedení nedá.

Je v té grafice oproti stávající takový rozdíl (mimo jiné vzhledem k ostatnímu HW). Díky

Ano, je. R7 240 (několikrát přejmenovaný Radeon HD 8570) je velmi pomalá karta i na 2D ve Windows. Záleží na použití - na přehrávání videa stačí stávající bohatě.

Tak a mám brouka. To se mě ale v tomto případě stává často :). Naprosto souhlasím s tím, že do sestavy už nemá moc smysl investovat, jak to podrobně rozepsal kolega dfg. Novou sestavu ale v dohledné době řešit nechci z finančních důvodů a pokud můžu ze stávající ještě něco vytřískat a bude to dávat smysl, zvážil bych to. Můžu teda ještě požádat o názor, zda a případně do čeho investovat? Např. z lowprofile nabídky czc https://www.czc.cz/herni-graficke-karty/prod... S počítačem na Win 7 spokojeně žiju od 2013 a tyhle dílčí investice mě můžou prodloužit užívání na dalších pár let. Z toho vycházím. A když si na tom ještě kliknu Fallout 4 aspoň byť s mizernými detaily, budu asi spokojený :) Díky

Tohle si musíte asi rozhodnout sám. Bohužel.Co jsem koukal na videa na Youtube, tak by teoreticky Fallout 4 s lepší grafikou měl jít a asi bude funkční i jen s 6GB ram (oficiální min nároky jsou 8GB), ale zaručit to nemohu. Tu hru nehraji, ta série mě nebere.Stejně tak nikde nemohu zaručit, že nově koupená grafika bude fungovat, byť by pro její nefunkčnost nebyl důvod. Za prvé je to starší PC a za druhé, je to hotovka od HP. Občas to může být omezené výrobcem naschvál. Už z tohoto důvodu to objednejte přes internet, aby jste měl možnost to hned po otestování vrátit. Pokud se tedy pro nějaká vylepšení rozhodnete.

určitě bych vyměnil procesor za aspoň Q9550, 2,4Ghz na stávajícím je strašně málo, u tak starého čipu každých 100Mhz má význam, k tomu samozřejmě nějaký lepší chladič aby to permanentně neřvalo. Plus grafika určitě 1030 2GB DDR5.

Díky za postřehy.Využití je univerzální. Hlavně office/web, filmy v kvalitě, občas nějaká hra. Investice do RAM na 8 gb je asi tisícovka. Napadá vás nějaké omezení při výběru? V merku mám Patrioty čistě skrz cenu: https://www.alza.cz/pameti-pro-pc/18852020.htmJeště mi teda nejde do hlavy, proč v tom screenu se u desky píše podpora pro DDR3...?U SSD je něco, na co se zaměřit? Značka, parametry apod. nebo v tomto případě jít taky jen po ceně?U toho HDD od WD ani nevidím, kde se to dá vyčíst. Jak provést kontrolu a případně jak řešit?Ještě jednou děkuji

Zkontroluj SMART HDD.Btw:do tak prehistorické sestavy bych IMHO už nic neinvestoval.

SSD pocestuje se mnou i do další sestavy, stávající je neúnosně malý.

Na dané použití bych se na nějaké navýšení ram zvesela vybodnul. Pochybuji, že to zaplníte. Kromě toho se mě zdá 1000Kč jako ranec za zastaralé ramky. To bych opravdu nedal. Jediný problém může být ty filmy v kvalitě. Je kvalita a kvalita. Mám filmy, které zboří i silnější PC, než je váš. Stejně tak, vy neumíte hardwarově akcelerovat H265/HEVC videa. Tohle třeba nové grafiky už umí. Osobně je to ale zase něco, co bych neměnil, byť GT 1030 je výrazně rychlejší než R7 240. http://gpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-R7-240-vs-Nvi... Nové PC z toho neuděláte. Stejně budete muset časem koupit nové. Raději peníze šetřete. Třeba takový procesor G4600 má o fous silnější grafiku ( http://gpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-R7-240-vs-Int... ), která je integrovaná, dvakrát takový procesorový výkon jako váš procesor ( https://goo.gl/biMXMf ), podporuje všechny nové hračky a blbosti a stojí okolo 2000Kč. Neříkám, že ho máte kupovat, ale odráží to situaci. Nemá cenu cpát do starého moc peněz. Alespoň takový je můj názor.U vás bude to ssd skoro jedno. Poměrně rozumně se jeví MX300 275GB. Ale je to na vás.Co se kontroly HDD týče. Je to ten vykřičník u jeho textu. V tabulce vpravo dole na tom screenu. Nahrajte třeba Cristaldiskinfo (není třeba instalovat - jen se spustí) a uvidíte co vám to načte. Případně lze nahrát ještě HD tune a tam se podívat na záložku health a pak provést error scan (test povrchu disku - vše musí být zeleně). Ten test ale bude trvat poměrně dlouho. Klidně hodinu, možná i déle.