Výběr HDD s dlouhou životností

Poradil by mi tu někdo s výběrem HDD. Potřebuji, aby byl spolehlivý a měl dlouhou životnost, ideálně 10 a více let.//Titulek upraven.//

Odpovědi na otázku

Žádný takový neexistuje. Spolehlivost harddisků je +/- nastejno a odejít ti z ničeho nic může jakýkoliv, i ten jakože nejlepší. Bezpečnost uložených dat se neřeší výběrem jakože spolehlivého harddisku, ale zálohováním.

Zbytečný dotaz. Každý chce bezporuchovou věc!

Ne, to opravdu neporadil.

kupuj disky urcene do NASov, ak kopes za seagate tak Ironwolf, ak za WD, tak Red plus. Ale ani to ti na 100% negarantuje, ze sa nepokazi, preto sa dolezite data Z A L O H U J U!!!

Ne. Kdo chce spolehlivost, kupuje enterprise disky.

Zase jsi neuvedl základní informace. Na co má sloužit, zda to má být do ntb, či desktopu, velikost, 2,5" nebo 3,5" atd.

Díky za zpětnou vazbu, upřímně současná nabídka disků mě moc neoslovila. Seagate pokud vím byl v podstatě to nejhorší a wd, přestože si ho mnozí pochvalují, jiní odsuzují. Podle statistik z dřívějších let to jsou krámy. Ani to, že se disky snaží od sebe nějakým způsobem odlišit, nebo je nějak vylepšit různými vychytávkami mě netěší... vychytávky a boosty... známe to. Chybí mi tu opravdová kvalita, za nízkou cenu. Příjde mi také, že s navýšením kapacit šla životnost dolů. Jinak disk chci do desktopu, pro bezpečné uchování potřebných dat. Osobně bych nejradši wd gold nebo black, ale jsou hodně drahý takže as wd red plus... Ale stejně si myslím že je to krám. A navíc má trochu problém s xpčkama, které chci na svém pc mít taky, takže zatím fakt nevím , proto semka píšu ;)

"opravdová kvalita, za nízkou cenu" Vypadá to, že tomu fakt rozumíš. Proč se teda ptáš?

No jako můj první hdd slouží už 18 let a byl v akci za pár. Ha ha

jasně, já před 5 lety taky z jednoho PC vyhodil 20 GB HDD WD Caviar. Ale to neznamená, že bych si dělal iluze o životnosti konzumních disků. Kamarádovi kdysi zdechnul v drahém firemním Thinkpadu disk asi po dvou měsících - reklamoval a dostal pochopitelně nový, ale kdyby nezálohoval, tak o data přišel...

Za mejch mladejch let, 10 dkg salámu, to byl kus.

24.6.2021 MS pravdepodobne oznami win11 a ty chces XP? Inak vsetci doma zdravi?

Chci se bavit na téma harddisk, jestli se chceš vyptávat na windowsy, tak si založ téma :D

A co tady chceš slyšet? Jakýkoliv hardddisk, který koupíš, může vydržet 15 let, ale taky ti může chcípnout zítra. A hlavně si uvědom, že neexistuje žádný disk, který bezpečně uchová data. I ten nejlepší může bez varování chcípnout. Bezpečné uložení dat ti nevyřeší žádný disk, ale pouze bezpečný způsob zálohování.

XP virtualizujte a máte po problému.

"ale jsou hodně drahý"A tos chtěl garantovanou životnost 10 let, když pak takhle řešíš cenu?"A navíc má trochu problém s xpčkama"PC co nativně podporuje Win XP ti 10 let sotva vydrží, už dneska to nebude nic nového. Navíc je Win XP coby zastaralý a neudržovaný OS v rozporu s tvým požadavkem na bezpečnost dat. Obecně, pokud bych chtěl vyloženě PC na archivaci dat, tak rozhodně ne s Windows. Ale já bych na to teda spíš koupil Synology.

a 2 tie "hodne drahe" disky. Len btw. "hodne drahy" znamena +22€, co je pri predpokladanej 10 rocnej zivotnosti 2,2€ rocne. To je tak 1 pivo s panakom v lowend krcme, 1 pivo v drahej.

pri 2TB disku som zabudol...

Tak použij jiné medium. Semka píšeš zbytečně. Žádná opravdová kvalita za nízkou cenu neexistuje.

To: Jan - Nazýváno stále disk, ale dnešní technologie zápisu a elektronika je zcela odlišná.

Pro důležitá data se ani tak neřeší kvalita disku, řeší se ZÁLOHOVÁNÍ dat.

je to jedno, mě už odešlo od všeho něco. Toshiba mi ještě neodešla (ještě jsem předtím žádnou neměl) tak poslední disk co jsem kupoval jsem šel do 7200rpm Toshiby X300 6TB a uvidíme jak dlouho vydrží, zatím už rok běží OK...

Nehledej v tom žádné složitosti. Kup jakýkoliv disk a průběžně udržuj alespoň dvě zálohy. Až umře, tak koupíš jakýkoliv další disk, obnovíš ze zálohy a budeš fungovat dál. Na nějaké statistiky spolehlivosti kašli. Maximálně bych se řídil tím, jestli bude disk používán na zálohy, v NAS, v kamerovém systému apod. a podle toho vybral nějakou konkrétní řadu od WD nebo Seagate.

Tak nakonec jsem vybral Toshibu. Je rychlá je to cmr, je levná, a taky má senzory. Řekl bych že je lepší než WD a je za nižší cenu, taky neškatulkuje disky a dle mého názoru bude asi prestiznější výrobce. Btw Neodkoupila v minulosti Toshiba firmu Hitachi? Zrovna jejich disky se mi líbily.

Já jsem vybral Škodovku. Je rychlá, levná, a taky má stěrače.

Jaký HDD by si lidi měli podle tebe kupovat, ten nejdražší a na značce nezáleží?

Na značce nezáleží. Každá značka dělá lepší i horší disky a každé značce se nějaká série nepovede vůbec. Můžeš sice vybírat podle statistik, některá značka má poruchovost třeba i pár procent lepší, jenže statistika nefunguje v množství jednotek kusů. Tam je to úplně jedno a chcípnout ti kdykoliv může jakýkoliv disk.

Ten, který nejlíp odpovídá požadavkům. Na značce v podstatě nezáleží. Všechny "značky" dělají disky pro různé účely, za různou cenu. Jak HW, tak FW je uzpůsobený pro daný účel. Někdy vyhoví levný disk, někdy je nutno investovat do drahého.

udržovat věrnost konkrétnímu výrobci skutečně dneska nemá smysl. Pokud po letech budu kupovat nový disk a bude mi řečeno, že dané série od výrobce A stojí za houby, koupím alternativu od výrobce B.

Důležitá data hlavně pravidelně (ideálně automaticky) zálohuj. To je jediný způsob, jak o ně nepřijít. I ta tvá super prestižní a levná Toshiba se ti může za týden vysypat zcela bez varování.

kludne, bez problemov. Toshiba je treti, tak trochu (resp uplne) vynuteny vyrobca antimonopolnymi uradmi, ktory ma licenciu od WD, inak by uz neexistoval. Ale aj tu musis ratat s tym, ze sa "zajtra" pokazi, takze dopredu sa pripravit na to, co sa stane ked sa naozaj zajtra pokazi.

Kdyz chces..... To jako zkusenejsi neposlechnes? Jeden disk ti muze odejit kdykoli, a tak yvydrzet dlouhe roky, ale to ovlivnit nejde. Jedine co muzes ovlivnit si koupit 2 disky a zalohovat, nebo jeden a zalohovat do ext cloudu. nebo tak, ale spolehat se na jednu firmu a jeden disk NELZE.

mínusy dávaj ty co toshibu ještě nemaj, před rokem jsem kupoval první 7200rpm X300 6TB a zatím vše OK, papírově má míň MTTF než jiný značky ale v praxi ta životnost je stejně dílem náhody. Je trochu hlučnější než nějaký 5400rpm disky, ale tak to mi třeba vůbec nevadí, pro někoho kdo chce ticho by to byl problém.Tuhle toshibu mám na hry který nehraju často a nechci aby zabíraly místo na SSDčkách kde mám hry který hraju častěji.Poslední co mi odešlo byla 3TB Barracuda (už nevím jak stará).

Jé... mám svůj názor a hledám lidi se kterýma bych se o tom pobavil, tak promiň, že nejsem stejně dokonalej.

Každopádně díky za rady, možná škoda, že jsem se nedověděl více, ale i tak mi to pomohlo. Btw ms vážné nechápu co to semka pleteš, příště to zkus napsat trochu líp, aby to dávalo smysl :)

Ty jsi sem přišel s nesmyslnou představou, že bezpečnost dat vyřešíš výběrem spolehlivého harddisku s životností >10 let a za pár kaček. Takže tě lidé vyvedli z omylu, tudíž ses dozvěděl více. Třeba že to, že bezpečnost dat se dá vyřešit výhradně zálohováním.

Jsem celkem zvědavej, kdy ta Toshiba odejte, dám pak vědět(jestli tady teda ještě budete :D ftípek) Budu doufat, že né za 14 dní.

To je úplně jedno, zálohuj a nemusíš to řešit.

Odejde kdykoliv. Stejně jako jakýkoliv jiný disk. Jediná jistota je, že o nezálohovaná data dřív nebo později přijdeš.

Je uplne jedno KDY. Roznodne odejde jako jakykoli jiny disk. Jedine reseni je s tim pocitat a byt na to pripraven (tj. mit plan, mit zalohy, mit zalohy tech zaloh, umet je obnovit).

Zálohy dělám, ale zabírá to neskutečně místo a navíc vždycky ti nějaký soubor může uniknout a už ho potom nikdy nenajdeš. Nejsem teda bůhví jakej profík na zálohování, klidně mi můžete dát nějakej tip na efektivní způsob, aby se Pc zálohoval např. každý den v určitou hodinu a já ne něm přitom mohl pracovat nebo hrát hry, sledovat videa atd. Napadá mě cloudová aplikace, ale to zrovna nemusím, server nevlastním, tak ledaže bych měl v pc permanentně dva disky?

Zálohování je náročné na místo. Záloha znamená, že to máš minimálně na dvou místech, které se mohou samostatně poškodit, ale ideálně ne obě najednou. Cloud je jedna z nejjednodušších možností, protože se u ní nestaráš o HW. Ale pokud potřebuješ zálohovat hodně dat, může to být dost drahé. Služby zdarma moc místa nenabízí. Ale třeba u Office 365 má uživatel k dispozici 1 TB.2 disky jsou také možnost. Ale stále je to v jednom PC a když ti to napadne nějaký šifrovací vir, je vše pryč. Nicméně je to jedna z nejlevnějších variant, zvlášť v porovnání s NAS nebo pronájmem většího prostoru v cloudu.Pro automatické zálohy můžeš používat třeba Cobian Backup. Je zcela zdarma a jde tam zálohy zcela automatizovat včetně toho, aby se staré rovnou sami mazaly a nové byly třeba jen přírůstkové (nežere to tolik místa, jako když má každá záloha 100%). Jsou počítače, kde jsem to nastavil před mnoha lety a stále to bez starostí jede.

A pokud chceš šetřit místo u záloh, je třeba zálohovat jen skutečně důležité věci, které nejdou sehnat jinde. Takže třeba dělat zálohu filmů stažených z netu je celkem zbytečné mrhání místem. I to jde v Cobian Backup pěkně omezit a nastavit tam, co to má při zálohování vynechat.

"když ti to napadne nějaký šifrovací vir, je vše pryč"Nebo přepětí, nebo zloděj, nebo povodeň, nebo požár... možností je tolik....Osobně mám offline zálohu v šuflíku u stolu s počítačem, tam se zálohují systémové disky a obecně všechna data v počítači pokud to má smysl. Klíčová data jako rodinné fotky, dokumenty, smlouvy atp. jdou ještě na cloud. Paranoik může posílat i na více cloudů :)

já si zálohy na externích discích aktualizuju pomocí FreeFileSync - je česky a zdarma:https://www.stahuj.cz/utility_a_ostatni/prace_s... program se "podívá" co je nového a nekopíruje na zálohovací disk všechno znovu ale jen to "nové" (aspoň takto to mám nastavené já).

jo FreeFileSync je dobrej a dělá co se v něm nastaví.. jenže.. Pro laiky je naprosto nepřehlednej a zdánlivě složitej.např. Syncback je přehlednější, srozumitelnej a spolehlivej naprosto stejně..

pro mne byla dost podstatná výhoda multiplatformnost a taky fakt, že případné využití ve firmě je pouze otázkou formální a nevyžaduje řešit licencování - živnostníkovi se může hodit...

jo a důrazně doporučuju nemít disky se zálohami trvale připojené k PC - stačí nějaký ransomware nebo bouřka a přijdeš komplet o všechno. Sám mám disky se zálohami separátně v šupleti.

len potom to nejde automaticky, ze nie.

pokud dotyčný má počítač s Windows a zálohuje z Windows přímo na disk, tak to považuju za akceptovatelnou nevýhodu. Protože když pak nastane onen "KUR*A! moment", kdy ti soubory na PC začnou měnit příponu na něco jako *.encrypted tak aspoň víš, že v šupleti máš týden starou zálohu na externím disku, takže nejsi v pr*eli úplně Samozřejmě, mít to přes Synology, tak lze celkem předpokládat, že malware by se do záloh neměl dostat, protože si je Synology drží mimo dosah Windows a tudíž by je malware vůbec neměl vidět, natož se k nim dostat...

za poslednych 20 rokov som odpozoroval niekolko veci a jedna znich je, ze ked das uzivatelovi externy disk, ze toto si pripoj kazdy piatok a sprav si zalohy, tak ked pride "kuwa moment", ma 3 roky stare zalohy a cely HDD kupoval zbytocne. Mame rok 2021, ako pise wiq vyssie, zalohuj do cloudu alebo na NAS. Vsetko ostatne je nezmysel.

tak ve firmě musí zálohování dělat centrálně IT a uživatele do toho vůbec pokud možno netahat, jen ho nechat podepsat, že data na flash / ext. HDD se nezálohují a neručí se za ně.Moje řešení s exterákem v šupleti je pro malého živnostníka nebo domácnost, co z nějakého důvodu nemá / nechce NAS.

Bohužel mám obdobné zkušenosti jako roob. "Právě jsem to chtěl udělat" a poslední záloha ode mne před rokem.

To je klasika s lidskym faktorem. Rucni zalohovani bude kohokoli bavit tak 14 dnu (a to vcetne IT vzdelanych lidi). Zalohovani musi byt automatizovane a idealne nezavisle na uzivateli.

Pokud se dostaneš z Windows na soubory na Synology přes SMB, tak je ransomware zašifruje také. Dokonce i zálohu, která byla vytvořená a přístupná pod jiným účtem. Koukal jsem na to jako puk.

No vsak ransomware si odchytil hesla vsetkych uctov a uz nebol problem sa dostat aj na NAS.To treba riesit inak. Na spravu NASu treba vyclenit iny komp s adminitratorskym pristupom do NASu a vyhradenym len na tento ucel. Uplne staci stary MB s linuxom alebo RPI a podobne. Ked to inak nejde, tak aj ten komp z ktoreho sa pracuje sa da do NASu pristupovat, ale treba pristupovat z ineho uctu (windows admin uctu) a len na ucel nastavovanie NASu.NAS potom musi byt "master" a kopirovanie suborov si musi vyziadat sam NAS a nie klietske PC. Takto aj ked sa do NASu dostanu zasifrovane subory tak nezasifruje vsetky ostatne starsie zalohy alebo snapshoty.

nie. Kludne moze zasifrovat co len chce, zalohy (do datumu zasifrovania) zostanu nedotknute. Fakt neviem ako to v synology robia, ale na viac miestach som uz obnovoval data, na jednom cely server komplet system, data vsetko.

Co nie, nechapem Rozved to trochu.Neviem v ktorom vlakne ale niekde tu na zive si pisal takyto postup (neviem to najst) ze ak si data vyziada NAS a neriadi sa to z windows tak tie starsie zazalohovane data sa nezaviruju. Chapem spravne?Fakt neviem ako to v synology robia...to je dobre ci zle?Sorry nemam v tom uplne jasno a mna to zatial od kupy NASu odradza...

ja som nic take nepisal. Zalohovanie nieje to, ze to cez sambu posles z PC do NAS. To ta vobec nezaujima. Zalohovanie je to, ze na NASe ti aplikacia Hyperbackup zalohuje data "niekam" - moze byt aj lokalne, na rovnake diskove pole, idealne na ine diskove pole (potom ale potrebujes viac ako 2diskovy NAS) alebo externy disk alebo dalsi NAS. Samozrejme zaloha vytvorena po zasifrovani uz bude sifrovana, preto drzis v rotacii viac zaloh, napr. 30.

..alebo do cloudu este mozes zalohovat. Alebo mozes zalohovat cez Cloud station backup, kde mozes zalohovat do zlozky neviditelnej cez sambu a jednotlive zalohy su read only = neprepisatelne

Ak si kupim 2 diskovy NAS a druhy disk pridam po naistalovani DSM, bude sa dat zalohovat na ten druhy disk? Vie si tie zalohy vypytat soft na synology a robit snaphoty, tak ze pre PC bez admin prav na NAS, budu tie data len read-only?

zas a znovu si treba ujasnit, comu hovoris zalohy. Ak myslis, ze data z PC sa skopiruju na NAS a to je zaloha, tak jedna z moznosti funguje tak, ze na NASe mas "server" v PC mas "klienta" Tu si pozri ako to funguje https://youtu.be/F85OGa5pyzcInak niesom si isty, ze "novsie" NASy este podporuju cloud station backup, lebo bol naviazany na Cloud station drive, ktory je uz ale nahradeny aplikaciou Drive. A keby to aj islo, ma to zasadnu nevyhodu v okamzitom uploade po zmene suboru, co v podstate znemoznuje to pouzivat na zalohu "velkych" suborov (napr. databazy email. klientov)

disky... pripoj si to ako chces, rozumne je to ale pripojit raid1 mirror. System je na disku a ked ti odide systemovy disk, mozes to cele nastavovat odznova a obnovovat data. Ked ti odide disk v mirrore, tak tam vsunies novy a na 1 klik obnovis pole.

tak na cloud station backup mozeme zabudnut, minimalne rada z 2020 ho uz nepodporuje

No zas takova zahada to veru neni. Myslis si, ze musis mit nutne pres Sambu pristupne vsechny disky resp. cely diskovy prostor? No nemusis. A maloktery ramsonware je tak na vysi, aby se ti prihlasoval do "nepristupne" casti pres WebDAV, rsync, sshfs nebo cokoli podobneho.

ten kur*a moment by přijít neměl pokud uživatel ví co dělá a neotvírá každou blbost co mu přijde mailem nebo najde na netu. Já třeba na herním PC už nejmíň 10let vypínám jakejkoliv antivir a jakýkoliv bezpečnostní opravy který i jen nepatrně ubíraj výkon, i když ten rozdíl ve výkonu je minimální a spíš placebo efekt. Nic kromě Steamu tam stejně nespouštím, takže je minimální šance, že by se mi tam něco dostalo. Na důležitý věci mám jiný pc

Tak takové PC bych se ani neobtěžoval zálohouvat, nainstalovat windows a steam klienta plus pár her, to je otázka chviličky. Když má člověk systém v provozu několik let, vyladěné konfigurace desítek programů, které leckdy neumožňují to nastavení vyexportovat pro backup, tak je reinstal noční můra a backup dává smysl.A to nemluvím o tom nejpodstatnějším a to jsou data

Ok, díky ty prográmky určitě zkusím. Ransomware jsem zatím naštěstí nikdy neměl, celkem si dávám pozor kam lezu a netorentuju, ale jeden nikdy neví. KRD má v sobě nějakého unlockera, už jste ho někdy zkoušeli, fungoval?

S jakými právy k systému pracuješ jako uživatel?

User

HDD Maxtor 6.5 GB ATA133 funguje už od roku 1999 /jaro/, tj. teď už 22 let a je OK.Ale už bych ho nekupoval.

Si kup dva a dej je do RAIDu, ideálně do rámečku s hotswapem a třetí do foroty

10 rokov ? V roku 2031 už ani HDD nebudú ! Skončia ako disketové jednotky , cd, DVD .

prodávají se s 5letou zárukou, stačí si vybrat

Pokud chceš "relativně" spolehlivý disk tak vybírej nějaký HGST resp. teď už WD pod označením Ultrastar. HGST byly (a snad pod WD stále jsou) obecně nejspolehlivější disky a ve statistikách v poruchovostí bezkonkurenčně vedou.Doporučil bych ale před koupí projet nějaké statistiky velkých datacenter kde mají dostatečně velké množství disků na reprezentativní statistiku. Nicméně je to jen statistika a nikdo nezaručí, že zrovna ten konkrétní kus co si koupíš vydrží 10 let nebo jen měsíc, ale šance na poruchu bude nižší.Nějaké statistiky například zde:https://www.backblaze.com/blog/backblaze-hard-drive... A ještě na závěr je dobré zmínit, že životnost disku se též odvíjí od zacházení s ním. Je rozdíl jestli ho budeš mít pohozený někde ve špatně větrané bedně od PC nebo v klimatizované serverovně správně uložený v nějakém NASu/Serveru.

Tak zrovna ty statistiky jsou naprosto k ničemu. Ty fungují v hromadách tisíců disků, tam se potom dá podle statistik ověřit, které disky mají nejmenší pravděpodobnost potuchy a tudíž z toho tisíce disků jich nejméně bude muset vyhodit a koupit nový a ušetřit. Ale v řádu jednotek nebo dokonce jednoho kusu nemá taková statistik absolutně žádný význam, protože i kdyby byl rozdíl poruchovosti mezi dvěma typy disků třeba 100%, tak reálně je pro uživatele irelevantní, jestli má disk poruchovost 1% nebo 2%. V rámci toho jednoho kusu je to čistě o náhodě, buď se pokazí nebo ne Podstatně vyšší bezpečnost dat dosáhne se dvěma poruchovými disky, než s jedním extra kvalitním s malou poruchovostí, protože šance že by se porouchaly oba ty disky současně (pokud neberu vnější vliv, jako vadný zdroj), je vždycky podstatně nižší, než porucha jednoho, i extra kvalitního. Statistiky v množstvích jednotek kusů nefungují, poskytují falešné bezpečí

toto je zbytocne riesit. Treba ktomu pristupovat tak, ze disk sa pokazi, hotovo. Je ale relativne malo pravdepodobne, ze sa pokazia 2 disky v rovnaky cas => mirror.

to ze se pokazi oba disky v mirroru kratce po sobe je relativne dost pravdepodovne. Zazil jsem to uz 2x a to tolik raid1 poli neresim (max nizsi desitky). Takze z meho pohledu je pravdepodobnost ze v raid1 odejdou kratce po sobe oba disky pomerne vysoka.Kdo chce a ma na to penize at si tam Raid1 da, ale doma to neresi naprosto nic a pokud je tam kvalitni zaloha tak se to z ni da stejne 100% obnovit (maximalne budou vcerejsi data).Bohuzel "experty" co si koupi dva disky do levnyho Synology a mysli ze maji bezpecnost dat poresenou potkavam skoro denne... nekdo jim na forech nebo v poradne poradil at maji hlavne mirror.. Pak prijde ransomware nebo nekdo omylem smaze slozku a ejhle... Ten protazenej ksich me nikdy neprestane bavit...

Nevím jak z tvé zkušenosti, ale tenhle problém poruchy disků v raid 1 v krátkém čase může být úzce spojený s tím, že jsou to stejné disky, ze stejné série, pořízené a zapojené ve stejný čas.

ano, preto mam 1 RED a 1 Iwolf

NASy robim cca 5 rokov a za ten cas odisli 3 disky. WD RED 4TB v 1diskovom, WD RED 4TB v 2diskovom a WD RED 3TB v 2diskovom. Ani jeden o data neprisiel, lebo ten prvy bol zalohovany na iny NAS vramci firmy, a tie dalsie 2 boli mirrory. Vymena disku je 5 minut aj s cestou, nic netreba dalej nastavovat.

A kromě toho, že se můžou relativně krátce po sobě porouchat v RAIDu dva disky stejné značky a výrobní série, ještě tam je ne zcela vyloučená možnost poruchy zdroje NAS/PC, který způsobí odpálení obou disků Takže jeden NAS nikdy není bezpečná záloha, i kdyby v něm bylo deset disků

Redundanci ať si řeší tazatel dle svého uvážení, ale o té tady slovo není a ani se na ní nikdo neptal. Je tu jasně specifikováno, že hledá spolehlivý disk a v tomto případě je statistika poruchovostí klíčový údaj, takže nechápu proč se mě tu snažíš poučovat když sám mluvíš mimo téma.

Odkedy pouzivam pocitace = 6 a viac hodin denne tak mi neodisiel disk snad nikdy.Alebo ma to nikdy nebolelo, lebo vzdy zalohujem po x diskoch co mam po suflikoch kade tade, ak neratam este NAS. Ale fakt, pri beznej praci s PC/NTB - priemerna doba dozitia HW bola 6 rokov povedzme ale disky sa mi nejako zazracne nekazia. Mam uz druhy rok WD red v NASku a tiez vsetko ok. Je to loteria.

Mne WD odišiel v záruke. Síce dosť dlho to dával vedieť a dosť jasno (čítanie niekoľko kB/s = 100% záťaž), tak som mal dosť času na zálohovanie a kúpu nového HDD.

Takova zbytecna diskuze. Cele to jde dat do 100 znaku odpovedi?"UPS, NAS, 2x WD GOLD, RAID 1, BTRFS snapy"Tim pri spravnem nastaveni resis - kryptoviry, chybu uzivatele, verzovani a selhani jednoho HDDNeni zac.

Podle prostudování přechozích příspěvků od tazatele nechápu co vlastně chce. Pokud mám data s vysokou hodnotou a chci si je spolehlivě uchovat mám jen dvě možnosti: Cloud a vlastní server. Oboje jde nastavit tak aby se prováděli automatické zálohy nebo může s daty pracovat přímo ze serveru.Ale ptát se na to jak spolehlivě archivovat data s tím, že i usmolený WD Gold je drahý, veškerá záloha bude na jediném disku který když selže budu mít velký kulový znační že pan Jan buď neví jakou hodnotu mají jeho data nebo čeká že za 1 500 Kč koupí disk co vydrží 100 let bez možnosti poruchy. Ti co vědí, že o data nechtějí zaplatí si cloudové řešení které plní příslušné požadavky nebo si postaví vlastní řešení na bázi RAID 6