Výběr HDD 10-12TB

Ahoj, jaký byste mi doporučili 3,5" HDD o kapacitě 10-12TB? Budu ho mít na zálohu, fotek, hudby a filmů a všeho co se mi kde válí na cd/dvd apod.Co třeba WD 12TB Gold? Jde mi hlavně o spolehlivost, ale nějaká ta koruna ušetřená by se hodila. Jste zastánci PMR nebo SMR? Později bych si možná koupil ještě jeden, ten samý a hodil do NASky k zrcadlení. A tak čtu, přemýšlím, váhám a raději se zeptám i tu.Díík.

Odpovědi na otázku

na zálohy stačí SMR levný, ale hlavně 2x!

Spolehlivost neřeš, statistická poruchovost platí jen v celé výrobní sérii, ne u jednoho kusu. Tam je to vždycky 50/50, buď vydrží nebo chcípne SMR na zálohy nevadí, pokud se s ním pracuje způsobem, že jednou zapíšeš a pak převážně jen čteš. SMR vadí jen když potřebuješ často přepisovat.

A správně jak dodává kolega, bez ohledu na teoretickou spolehlivost, data musí být ještě někde jinde.

Jo preto nemienim utracat zbytocne, a na zalohy mam 2x WD Elements 10TB. Ta cena je skoro polovicna oproti internym typom. Statisticky mam vyssiu sancu ze sa mi pokazi 1 kus WD Gold ako 2 kusy toho externeho v rovnakom case.V pripade potreby spravim Shucking a mozem ho dat do PC alebo NASu. Tieto 10TB mam odskusane, nie su to SMR typy. Mali by to byt preznacene WD RED.Len tak pre zaujimavost WD uz ma aj 18TB v externom prevedeni, niekde za cenu aj pod 400€. Ta cena je haluz, neviem ako to robia, ale vela ludi si tieto verzie kupuje len kvoli moznosti to rozobrat (shucking) a dat do NASu. Len prides o zaruku, to si uz musi kazdy premysliet, ci to riskne.Pozri sem, https://www.servethehome.com/wd-wd100emaz-easystore-10...

Jj, souhlasím, vždycky je mnohem bezpečnější úložiště složené ze dvou levných zrcadlených disků, než jednoho hyper mega super drahého disku

WD Ultrastar (je to vlastně nástupce WD Gold). Rozdíl mezi tímhle a levnějšíma diskama už není tak hroznej. Záruka 5 let. SMR v týhle řadě samozřejmě není.

a aky mas ten prvy disk, ktoreho zalohu planujes robit?

Mám par externich disku, dokupy 4 TB.

a to ta bavi vsetko rucne pripajat odpajat kopirovat atd? Nechcel by si nejaky automaticky system, ktory raz nastavis a mozes zabudnut?

nebavi, pripojuju jen dva. ostatni vubec. To je historie už, proto to ted resim :)

mno tak ak ta to nebavi, tak si kup NAS (smart externy disk) a nie blby externy disk. Nastavis, nikde nic nepripajas, vsetko pojde ako ma.

Mam prave par externich disku a potrebuju to nekam hodit. Tak premyslim, jaky 10-12TB interni koupit. TO tam hodim, pak jak budou penize, koupim jeste jeden ten samy. A pak dle penez je budu mit v PC v raidu nebo v NAS.

pred 200 rokmi zeny chodili na potok, mali taku drevenu pomocku a drhli saty v studenej vode. Dnes si bezna zena kupi automaticku pracku, chyti, nayebe to tam, da tam ariel kapsulu, nastavi pozadovany program a ono to perie samo. To je rozdiel medzi 300 externymi diskami a 1 NASom.

Chápu, ale ja si nebudu kupovat externi disk, krucinal. :D

tak potom nechapes, lebo ti pisem, ze si mas kupit NAS

není tolik penez. :)

tos, tak si to musis robit rucne.

Tož a ted řekni, který 10-12TB koupit?

ironwolf, red plus

Od Seagateu me dost odrazovali, žeprý jedině WD.

ironwolf je najlacnejsi.12TB red je CMR, takze pohoda, len je "drahy"

9405,- na czc. jestli správně koukám. Na alze jsou disky o dost dražší, to jsem uplne hleděl.

na jar 2017 som kupoval 6TB red za 251, dnes stoji 12TB iwolf 319. Myslim, ze to je vynikajuca volba.

Nema tvuj IronWolf podezrele vysoky error rate?

synology hlasi vsetko v poriadku, takze bude vsetko v poriadku.

Jak se da spocitat skutecna kapacita 12TB HDD po naformatovani?

jasny, co rikas na tento kousek? Je Sindelovy? Nemel by byt, kdy je urcen pro NAS? Western Digital 12TB Ultrastar DC HC520

ale kludne gold, ked sa ti paci. Treba pozriet kolko ktory stoji

Jasny, když já su dolekaný z toho šindelového zápisu, když to v budoucnu chci mít v raidu

Dobře a když se budem bavit o konkrétním typu 10-12TB hdd s tím, že si ted koupím jeden, a pak druhý stejný a dám je do NASky (kterou zatím taky ještě nemám). Co byste nabídli?

pokud máš peníze tak WD Gold nebo Ultrastar, pokud ne tak jakejkoliv levnější disk s požadovanou kapacitou.. on v 12TB modelech zase takovej výběr není. I levnej ti může sloužit 10let, ale i drahej se ti může podělat za 3 měsíce. Důležitý je mít zálohu.

Kdyz si nějaky vyberu, postupem casu si koupim jeste jeden ten samy, oba dam do raidu. V raidu je dle me blbe mit SRM ne?

Diky, ja ale Toshiby nemusim, proslo mi jich pod rukama driv spousty a plno vadnyhch. Spis WD nebo i Seagate.

tak na co se tu ptáš?

Ja osobne bych vzal Ironwolf se sluzbou Rescue data recovery (zachrana dat z disku v pripade poruchy/ poskozeni atd.).https://youtu.be/9bRS7r8cfzo

a co řkáte na WD Ultrastar DC HC520 12TB, kod 0F30146 ?