» Poradna » Mobily

Výběr gramofonu do 5000,-

Dobrý den,chci vdechnout život vinylům, jsem příležitostní posluchač, takže nepotřebuji žádný prvotřídní gramofon. Jde mi jen o poslech, digitalizovat nebudu. Rád bych aby měl předzesilovač, abych mohl zapojit rovnou aktivní reproduktory přes redukci CINCH/jack. Rozhoduji se mezi těmito:1) https://www.czc.cz/lenco-l-3808-sedy/181757/... 2) https://www.czc.cz/sony-psl-x300usb/105183/p... Který z nich je lepší? Nebo mi do ceny max 5000,- Kč poradíte něco jiného?Díky moc //"Velká písmena používejte jen na začátku titulku a u vlastních jmen.""Pište vždy jednoznačné titulky, nikoli pomozte, dotaz a podobné texty."//

Odpovědi na otázku

Sony má pohon řemínkem, Lenco přímý náhon. Oba MM. Lenco je těžší a sofistikovanější, navíc v gramech zkušenější.

Lenco nemá ale autostop. Neničí to desky? Sony je automat...

To je snad normální, že na konci desky se přenoska zvedne a vypne se otáčení talíře.

Že by v dnešní době někdo pustil na trh gramofon, který neumí na konci desky zvednout ramínko a zastavit se? To snad ne, vždyť to uměly i low-endy před třiceti lety :)

HiTech grama to neměly - přenoska měla tak malý přítlak, že by to nezvládla.

To lenco vypadá, jako kopie legendárního DJ gramofonu Technics SL-1200 a DJ gramofony autostop nemají, protože se nepočítá, že by deska hrála až do konce a jede se max jednoduchost a robustnost, ty technicsy vydrží při běžné údržbě hrát 10+ let v klubovém prostředí. Jinak na konci desky je drážka ve který to pak jezdí, nic se tragickýho nestane, akorát to ojíží jehlu.

No některé Tesly např. NC 500 to neměly a přitom to úplné šunty zdaleka nebyly.

Mám ji k velké spokojenosti dodnes. Ležela kdysi u kontejneru s původní tesláckou přenoskou VM2102. Stačilo vyměnit přenosku a řemínek, nastavit ofsetové úhly a přítlak - hraje jak nová. Zázrak jednoduchosti, jak se tomuhle gramu říkalo, logicky přežil několik desetiletí.

Svislá síla na hrot 20 resp. 35mN není žádná sláva, ale přenosky s menší silou stojí víc než celý takovýto gramofon. Tesláckou VM2103 (a obdobné z té doby) asi jen tak něco nepřekoná. Alespoň ne v rozumné cenové hladině. Ono i raménko na tehdejších gramofonech Tesla bylo o 15mm delší čímž byla znatelně menší chyba snímacího úhlu na okraji desky a samozřejmě bylo tedy menší i s tím související zkreslení.

Teslácké VMky na Shure neměly ani náhodou.

Přd několika lety jsem v bazaru koupil za 1.500 Kč Duala se Shure V 15/II. A ,,vdechnout život vinylům" znamená jen tolik, že každým přehráním ta deska degraduje, i když nepatrně, ale jednoho dne zjistíš, že ti hlasité pasáže začnou znít roztřepaně a to je neodvratitelný konec. Takže cenný a nenahraditelný originál bych raději převedl na digitální záznam, i když je to poněkud pracné, časově náročné a chce to kvalitní HW i SW a v neposlední řadě i zkušenosti a cvik.

Tak nám napiš ten HW, třeba se konečně dozvíme, co máš v tom zázračném ntb za 150 tisíc. A jaký SW má ukrást, pardon nakoupit v Thajsku za 50 korun, když tam prodávají samé legální SW? https://www.zive.cz/clanky/microsoft-resi-pro...

Adobe audition verze 1 - 3. A k tomu zvukovku, která umí pracovat s formátem 192 kHz/24 bit. Dále kvalitní sluchátka a manuál, který poradí, jak s tím SW zacházet, protože účinek filtrů je nutno citlivě dávkovat. A k tomu Win 7, minimálně Professional a počítač, který ty datové objemy zvládne. A odkdy v Thajsku prodávají nelegální SW? A co je nelegálního na O. S., jehož součástí je aktivátor, takže k jeho instalaci a provozování nepotřebuješ mít účet u Mrkvosoftu?

Já instaluju obrázkový zaváděč od MaléhoMěkkého dost často, ale kvůli tomu u nich účet nezřizuju.

Ten se ti zřídí automaticky, jakmile Widle aktivuješ.

To by mě zajímalo, kolik tě stálo to Adobe Audition, 2 stovky? Jaký rozdíl bude v tom, když tam nebude Windows 7 Pro, ale Home? Ten počítač musí být zapojený do domény při zpracování audia? A odkdy je na originálním médiu od MS aktivátor? Od kdy je nutné mít při instalaci OS účet u MS? Teď se předveď, troubo, jsem zvědavej, jaký hovadiny sem zase napíšeš?

Trouba jsi leda ty! Protože kdybys trouba nebyl, tak bys věděl, že Adobe některé funkce svých aplikací odemyká jen pro profi verze Windows a pokud jde o Auditiony, tak čím vyšší číslo, tím větší je počet zablokovaných funkcí. (u Pětek nejde upravovat signálová křivka graficky, posunem čtverečků) a ke Dvojce existuje čeština. A zbavit se nutnosti aktivace we Widlích 7 jde úpravou v System 32, (podrobný postup je na netu popsán). A pokud na počítadle něco takového, jako fotky, nebo hudbu, či videa zpracovávám, nestojím o to, abych ho měl připojený k netu, co si s počítačem dělám, je moje soukromá věc a kohokoli jiného zbytečná starost - už z principu. Že Widle jsou jediný obrovský spyware, který se s každým dalším vývojovým krokem ,,zdokonaluje" nevíš snad jen ty. Ono se ostatně není čemu divit, informace jsou zboží a i ty zdánlivě neužitečné mají svoji cenu, takže je nutno je neustále těžit a O. S. i aplikace ,,zdokonalovat" aby nebylo možno jejich těžbě zabránit. Takže používat nejnovější SW znamená řezat si pod sebou větev.

No to je zase snůška nesmyslů, jak jsi na tohle přišel, ty idiote? Pochopitelně, že tam nic takového není (jen tvoje utkvělá představa, že krást se musí alespoň v Profi verzi, když ne v Ultimate verzi, na co krást Home verzi). Ty windows jsou samozřejmě pořád stejné a nechápu, co by tam v tom Adobe bylo tak podstatného, že by ten PC musel být připojen do domény. Tak se pochlub, troubo! Moje věc je, že tady vytrubuješ do světa, jak kradeš a jak je to v pořádku! Takže se těším, až o ten zázračný ntb přijdeš a vyfasuješ milionovou pokutu. Používat nejnovější SW není problém, je potřeba jít s dobou a přizpůsobovat se jí. Když tu na ty "Widle" tak nadáváš, proč je používáš v kradené verzi? A proč se bojíš to připojit k netu, když to máš přece legálně? Za 150 korun z thajské tržnice, kde se prodává warez? Já jsem rád, že se dneska prodávají nová zařízení jen s Windows 10 a že je můžu prodávat také. Zrovna dnes jsem jich pár prodal a jak jsou všichni spokojeni.

Kupovat si gramofon, kvůli tomu, aby si člověk vygraboval desky do digitálu mi přijde, že se ztrácí kouzlo toho vinylu v tom rituálu pouštění desky, málokdo si bude lp pouštět jako podklad, tak bych se toho nebál, samozřejmě je potřeba nechovat se k nim jako barbar a před přehráním otřít prach. Pár desek mám puštěných byoko možná i několik set-krát a žádnou degradaci jsem nezpozoroval. Pokud je člověk sběratel, tak si desku může koupit 2x.

Tak 1/ některé desky už dnes nekoupíš a pokud ano, tak jen těžko intaktní a 2/ přehrávání gramodesek je kontaktní proces a tím pádem VŽDY dochází k nevratným změnám, rozdíl je jen v tom, za jak dlouho, čili po kolika přehráních se projeví. A až se projeví, není možná náprava. Takže pro každodenní poslech je vygrabované CD opravdu vhodnější, i když profesionální remasteringy jsou občas bída a utrpení.

Pokud někdo potřebuje každý ráno slyšet u snídaně konkrétní skladbu, tak pro něj gramofon není. Jinak setkal jste se už s tím praxi, že byste si koupil novou desku a tu ohrál tak, že by to bylo znát? Já ne a to desky používám na DJing a to je úplně jiná liga "ojíždění" než běžné přehrávání než se deska sladí, tak jsem klidně schopný během jednoho mixu přejet jedno místo 20x sem a tam. Teď co mám děti už tolik nehraju, ale když jsem měl nejvíc rozjeto, tak jsem nějaký oblíbený desky hrál každý týden a nikdy jsem pokles kvality nepoznal, ani doma na studiových monitorech a sluchátkách, ani v klubu na profi PA. Buď ty desky budete přehrávat s tím, že vše je pomíjivé, nebo sbírat a přehrávat si to v digitálu, ale pak nepotřebujete ani gramofon.

Setkal.A dalo mi dost práce, když jsem z ní dělal CD, to zkreslení vyčistit. Díky tomu, že v A. Audition lze tvar křivky posunem vzorkovacích políček měnit se mi, po několika týdnech práce, podařilo původní barvu zvuku na cca 95% obnovit. No, děti a krystalová přenoska, v době, kdy CD bylo luxus, takže celkem pochopitelné.

pořád tedy nevím který z těch dvou :D

Asi ti nikdo neporadí, předpokládám, že nikdo nemá oba gramofony, aby věděl, který je lepší a proč.Tipuji, že ty gramofony jsou oba nižší střední třída a ty aktivní reprobedýnky se mi k tomu nějak nepozdávají.

Podle technických parametrů (těch od výrobců, nikoli prodejců) Lenco o něco vede. Ale otázkou je, proč jiní výrobci gramofonů u stejné přenosky doporučují svislou sílu na hrot 3,5mN (Lenco 2mN). Takže z tohoto pohledu SONY nebo Lenco, je to prašť jako uhoď. Ono totiž nastavení menší síly na hrot nežli je doporučená může desky zdevastovat daleko víc než použití méně kvalitní přenosky s větší silou na hrot.

Mezi námi - ten Sony moc od Sony nebude, je to OEM, který prodává vícero značek pod svým jménem. Za tyhle peníze si moc nevybereš.

Keď stále nevieš, tak to bude najskôr preto, lebo si nenapísal, aké vlastnosti gramofonu sú pre teba podstatné keď sa pýtaš na to, ktorý je lepší. To, čo by mal obsahovať si napísal, ale to z toho nerobí lepší alebo horší. Ja osobne tipujem, že nemáš ani ahnung čo znamená lepší gramafon. Pre bežný posluch je jedno, ktorý si vyberieš, trebárs si môžeš hodiť kockou aby si mal jednoduchší výber.

del bych do tohodle, je to vpodstate nastupce tesly NC500 https://gramofony.heureka.cz/pro-ject-debut-iii/

Zkus se podívat na sbazar.

Kvalitní gramofon znamená raménko s nulovou rezonancí, plynule nastavitelný antiskating a tlak na hrot maximálně 1 gram a, samozřejmě, dokonale, jak mechanicky, tak elektricky odhlučněný pohon se stroboskopickou kontrolou otáček a s co nejmenším kolísáním. Takže navštívit stránky výrobce a prostudovat technické parametry.