Výběr grafické karty

Zdravím. Chtěl bych poradit s výběrem grafické karty pro grafickou práci. Pracuji s programy Photoshop, InDesign, Illustrator, časem plánuju flashové animace, možná práci v 3D, popř. střih videa. Prozatím bych pracoval na jednom monitoru, časem na dvou. Procesor mám Intel i5-4570, RAM 16GB. Jde mi o to, jestli má smysl jít do grafické karty z profesionální řady (Nvidia Quadro, AMD Firepro) nebo by si programy vystačily se standardní grafikou typu 280RX, 770GTX. Vím, že grafiky z profesionální řady jsou určení spíš pro CAD aplikace a nevím, do jaké míry by ji využily aplikace, které používám nebo by to byly jen vyhozené peníze. Moc díky

Odpovědi na otázku

Pokud vím tak tyto programy jsou velice náročné hlavně na procesor a ty máš i5 ( což není špatné idkyž i7 by se s tím popralo mnohem lépe), ale k tomu chceš vážně dát GK Nvidia Quadro za 20 000,- ? ( možná jsou i nějaké starší verze za nižší cenu, nevím)

No když už jsi dával desetitisíce za Adobe řadu, tak jsi neměl šetři na i7 protože HT se zde plně uplatní. Jinak tyto programy berou i dobré GTX herní karty bez problému nevím jak to je s 10-bit barevnou hloubkou karta > monitor to zvládá především profi řada. Pokud jde o Premiere a především AfterEffects tam už je profi podmínkou nebo HW karta přímo koupená k SW. A RAM pro vážnou práci mnoho vrstev, úprav, velké snímky min. 32 GB to by jsi rychle dojel plní se mnohem rychleji než HDD swapák pro PS. CPU můžeš uvažovat i dual Xeon / 64 GB RAM a dual grafika, u disků SSD pro svižnou práci od 250GB výše nejen pro systém, ale především pro data.

ešte šmar* cenu *slovo nepreložiteľné do češtiny, ale ako je vztek viac ako hnev, tak je šmariť viac ako hodiť

Proč, cenu si musí "udělat" sám podle toho co potřebuje. Ale nelze smysluplně pracovat s takovou řadou velice drahých / profi programů na nějaké více kancl šlupce s i5, pokud jsi někdy i na i7 spouštěl 3D a další animační SW tak by jsi věděl co se děje. Prakticky je PC stále plně vytíženo a je rádo, že je rádo. A tím nemyslím, že si někdo stříhá video z obrazovky v Premiere, řeže fotky v Photoshopu, ale že tam opravdu tvoří a to by jsi koukal co se děje a proč jsou grafické stanice.Dodatek: Používej CS slova, slovensky nemám problém ale pamatuji si jen vycikať, olovrant, čučoriedka, zemiaky, električka a podobné na nějaké "chytáky" mě neužije.

Ty když něco napíšeš tak to stojí za to... samé nesmysly :D věta nemá hlavu ani patu

to bolo na mňa? Mám pocit, že na RuDolpha. Ja som iba chcel vedieť cenu jeho návrhu

Sotva, na moji reakci to nesměřuje, a dotaz na cenu návrhu u takový programu to si asi děláš bobky ne? Ty licence jsou 2x cena kompletu.

čo na nepriamej otázke nemá hlavu ani pätu?

Všechno pořád se ptáš na cenu, ale pochop že někdo s takovým SW (licence) ji asi neřeší ne? Nebo snad ano? Se podívej kolik komplet vyjmenované programy stojí.

Nejvetsi cast z ceny profi grafik Quadro a FirePro tvori support a 100% kompatibilita ovladacu s CAD softverem, ktery budes provozovat. Na vyber je nekolik ovladacu, na jejichz vyvoji Nvidia uzce spolupracuje s vyrobcem vybraneho programu. Existuje napri. universalni ovladac, ovladac specielne pro 3DS a pro Autocad. Dale ruzne pluginy, widgety, utility a vyvojove nastroje. Je toho vic.

Plnohodnotnou podporu CUDA v produktech Adobe, kromě Quadro, mají pouze plnohodnotná jádra. Tzn. GF100 (GTX 470 / GTX480), GF110 (GTX 570 / GTX580), GK110 (Titan / GTX 780 / GTX 780 Ti).GTX 670 / 680 / 770 vycházejí z jádra, které mělo být původně určené pro GTX 660, jenže AMD nevydalo nic výkonného. U těchto karet bys musel udělat malý hack: http://www.thefakingof.net/2012/02/26/how-to-unlock-...

Takže doporučujete spis silnější procesor (i7) a průměrnou grafiku?

Já bych to nakombinoval, pamětí máš dostatek.Nejlevnější grafiku s plnou podporou produktů Adobe bys musel stejně koupit Geforce GTX 780 Ti. Ta Tě vyjde na +/-12 tisíc. Druhá varianta je bezarová verze GTX 580 3 GB (dělala je tuším jen EVGA, tu a tam se objeví s omezenou zárukou u výrobce na eBay okolo 7 tisíc). Nejlevnější Core i7 máš okolo 7 500 Kč, stávající Core i5 4570 prodáš okolo 3 000 Kč. Nevím, jestli pracuješ i s programy vyžadující virtualizaci - pokud ano, neber i7 s koncovkou K, protože ji nemají.Ještě je možnost vzít nějakej Zion http://ark.intel.com/compare/75123,75054,75124

Teda Xeon, pardon, občas píšu, jak mluvím

Podmínka toho Xeonu E3-1230 v3 je, aby ho podporovala tvá základní deska.

A co to je ta "plná podpora"? Karty se přece liší počtem CUDA/Steam jader, tak bych předpokládal, že ta, která jich má víc, tak zkrátka bude rychlejší (ve stejné generaci karet).

Plná podpora je plné urychlení všech požadovaných 3D a dalších funkcí, i PS má tři stupně loadu grafického výkonu karty a ty "horší" jedou při plném zatížení trhaně, špatně, pomalu. Na kartě by jsi neměl šetřit. Navíc musí umět nejen CUDA, ale i OpenCL vč. poslední revize 2.0 a možností 10-bit / 16-bit v případě výstupu na kompatibilní monitory.

Má tři stupně, ale na advanced mi to jede plynule i na notebooku, kde mám ATI 6490m. Samozřejmě, že když mám víc vrstev, tak to trhané je, ale to už bude spíš procesorem.

To je jen dobře mělo by jet. Více vrstev je jak otázka CPU (lze kontrolovat AIDA64) tak GPU, velikostí RAM a VRAM pro 3D na load obrázků. Všimni si, že při práci nejen s vrstvami je pokud je dovoleno využívána VRAM lze rovněž monitorovat vč. výkonu jádra, sběrnice na kartě, atd. Také měj na paměti, že karta její využití je limitováno max. počet vrstev / velikostí max. pracovního prostoru, také najde v AIDA64. Tam jsou všechny informace o kartě.

Tak jistě, ale pořád si říkám, že desktopová grafická karta (řekněme gtx 770) je o několikrát rychlejší než ta, co mám v notebooku a pokud to notebook zvládá, tak co teprve např. tahle grafárna a právě proto nevím, jestli má smysl kupovat grafickou kartu např. za 10000.

To záleží na tobě jak náročné projekty děláš.

Řekněme reklamní plachtu 7*3 metry, 72 DPI.

GTX 780 Ti je od 16 500 nahoru...

GTX 780Ti je dobrá voľba avšak ak nepotrebuje vypočtovú silu FP64

Pardon, myšlena základní GTX 780 (stejné jádro jako Titan a 780 Ti).Rozdíl mezi Titanem a 780 / 780 Ti jsou softwarově zakázané výpočty v double precision. GTX 770 je hardwarově neumí vůbec. Stejně tak GTX 580 je v těchto výpočtech a překvapivě i v použití v Premiere Pro, Photoshopu etc. srovnatelná nebo rychlejší než GTX 680 a GTX 770.Jádro, co je v Titanu bylo od počátku navrhováno jako hi-end. Jádro v GTX 680/680/770/760 bylo původně koncipováno jako střední třída - tedy náhrada GTX 560. Bohužel AMD nebylo schopné vydat konkurenceschopnou kartu, takže to jádro použila nVidia jako hi-end bez hi-end funkci.Kdysi jsem někde viděl diskuzi na nějakém zahraničním serveru, kde se majitel rozhořčival nad tím, že po upgradu z GTX 580 na GTX 680 je nárůst výkonu nulunulanic.

GTX Titan v dp dosahuje 1500 Glops a GTX 780Ti zhruba 220 GlopsPretože pre GTX TITAN platí FP64 = 1/3 FP32 vs. GK 110 (15 SMX clustrov) FP64 =1/24 FP32 Nvidia ohlasila GTX Titan Black

Double precision výpočty se ale v grafických aplikacích neuplatňují.Ty jsou využívány hlavne ve vědeckých výpočtech,různé simulace či matematika.Prave proto nevím,jestli m smysl jit např. do gtx 780,protože,ta je dost draha.Kromě toho jak jste psali,že Adobe sada je za několik desítek tisíc,tak dnes mají celou Adobe sadu za 1700 měsíčně.

Zato Titan má v SP 4,8 gflops a 780 Ti např. od gigabytů má 6,2gflops.Podle mě tohle je zásadnější rozdíl v grafických aplikacích než double precision výkon.

Ne, že bych to nějak hlouběji zkoumal, ale protože má GTX 780, 780 Ti a Titan stejné jádro, tak zkus projít cizí grafická a videoeditační fóra. FP64 je to zakázané jen softwarově a určitě pro to musí existovat nějaký malý hack registrů. On vlastně i Titan má defaultně FP64 vypnuté a musíš ho povolit v ovladačích (myslím, že to mění i takty jádra).

Teoreticky áno GTX 780Ti má aktivnych 5 SMX teda 960 CUDA na vypočty s dp.

My sa len bavýme fp. vs dp výpočtovom grafických kariet nie čo je dôležitejšie pre konkretne aplikčné nasadenie to zaleží od zložitosti a paralelizmutu sú také všeobecné odporučania:http://helpx.adobe.com/photoshop/kb/optimize-per... Na editaciu v Adobe Premier Nvidia oporúča Quadro založené na Fermi:http://www.nvidia.com/object/premiere-pro-cs6.html

takže podívat se po 3GB variantě GTX 580...

Tu je ponuka na dual-gpu GTX 590 (2x GTX580)ktorá má teoretický hrubý výkon FP64 až 1250 GFLOPS http://pc.bazos.cz/inzerat/31049572/ASUS-gtx... Potom len "plnokrvnú" GK 110, alebo počkať resp. overiť si podporu zo starny AMD pre Adobe CS7 CC

Právě, že u GTX 590 bude funkční pouze jedno jádro - na stránkách Adobe na to upozorňují. To bych spíš prolítl eBay a podíval se pro GTX 580 3 GB od EVGA. Měla by tam být záruka u výrobce (dovozce do ČR je 100Mega, možná by se to dalo řešit přímo s ní), ale je třeba si to zjistit a komunikovat.

nejvykonejsi gpu pro praci ma dnes AMD nvidia je mrtva!vsechny programy co pises podporuju opencl kde ma amd daleko vetsi vykon nez nvidiahttp://community.amd.com/community/amd-blogs/amd-b... http://sites.amd.com/us/business/software-part...

Myslím si, že CUDA je dnes stále více rozšířená než OpenCL, šel bych určitě do nvidie.

Ukaž mi, jak zrychlíš střih v Premiere Pro s Radeonem? Radeony jsou dobrý leda tak na těźení bitcoinů. V některých programech Radeony fungují, jinde je omezaná podpora. Jedno starší FirePro mi kvůli tomu leží v šuplíku. http://www.tomshardware.com/reviews/geforce-gtx-780-p... Jo tohle je jeden z těch blogů, kde mají popsáno, podle čeho vybírat:http://www.studio1productions.com/Articles/PremiereCS5.htm

Jasně, takových zpráv tu bylo. Uvěřím až uvidím. On chce počítač používat hned a ne čekat, až to milostivě v AMD vydají a pak čekat na hotfix na hotfix, jak bylo v ATI a pak se stalo i v AMD špatným zvykem.Velmi dobře si pamatuji na plugin pro Premiere CS5. Realita byla taková, že byl potřeba procesor AMD a grafika ATI a stejně to bylo zabugované.http://youtu.be/1sGiAV684dQ

Zatím (tak minimálně rok) o videu neuvažuju, stačila by na tyto aplikace např GTX 760?

všetky grafické karty založené na GK104 sú mainstreamové herné kartyktorých výkon radšej highend predchdzajúcej generácie Fermi GTX 580.http://www.tomshardware.com/reviews/geforce-gtx-760-r...

Ahoj Tomáši, řeším navlas stejný problém jako ty, pořizuji grafiku pro dceru. Používá stejné portfolio SW jako ty. Zajímalo by mě, jestli jsi už vybral a případně spokojenost / doporučení / jakýkoliv jiný tip. Díky moc předem, Michal