» Poradna » Ostatní

Výběr foťáku

zdravím,Chtěl bych od znalých požádat s výběrem "nového" foťáku s bazaru.Mám na výběr (za slušný peníz): 1) Nikon D3100 + f/3,5-5,6G 18-55 mm zoom 3x2) Nikon D3000 + f/3,5-5,6 18-105 mm zoom 5.8x3) Panasonic Lumix FZ200 f2.8 zoom 24xJsem spíše začátečník, baví mě fotit hlavně detaily, což je bod pro Lumix.Ale zas chci jakštakš kvalitní fotky, což hraje pro Nikon díky snímači APS (oproti 1/2,3").

Odpovědi na otázku

Nic proti, ale tohle si opravdu musíš rozhodnout sám. Nikdo za tebe nerozhodne, čím máš fotit Samozřejmě, ta zrcadlovka je prostě lepší. Volbu 1) bych vynechal, s objektivem 18-55 toho moc nenafotíš. Naopak 18-105 je slušný univerzál, tím se dá všechno.

Ovšem ani jeden z objektivů moc na detaily není (tedy pokud nepoužije mezikroužky). Ale samozřejmě každý si pod takým slovom detaily může představovat něco jiného.

Jj, to každopádně. To by musel trochu upřesnit.

tak predtim jsem mel Lumix FZ45 a byl jsem s nim spokojen, az na ten maly cip

Proč tedy opět uvažuješ o malém čipu? Zkus najít něco s 1" čipem - je to skladné, lehké a kvalita se blíží APS-C a má to skvělý makro-režim. Nemá cenu se omezovat na nějaké 3 foťáky a zrovna celkem nevhodné.

nevím, v jaké cenové relaci se pohybují ty tvoje bazarovky, ale zvážils třeba nový Sony RX-100? První generace se pořád dá koupit za cenu pod 8 tisíc, fotky dělá výborné a měl bys ho normálně se zárukou, bez rizika nějaké skryté vady jako u bazaru:https://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/f:q:RX-100/např. Megapixelhttps://www.megapixel.cz/sony-cybershot-dsc-rx100

jo jasné, chápu.jeste bych dodal, ze novy obektiv v budoucnu kupovat nebudu

To si myslíš teď . Ale pamatuj na jednu u zrcadlovky zásadní věc - zrcadlovka obsahuje mechanickou závěrku, která má (zvlášť u základních "amatérských" strojů) dost omezenou životnost. Není ani zdaleko výjimkou porucha po 30 000 cyklů. Co z toho plyne - při koupi z druhé ruky je nezbytné ověřit skutečný počet cyklů, jinak se lehce může stát, že v krátké době přibude výdaj (u uvedených strojů cca tři a půl tisíce) za její výměnu. U zrcadlovek mnohdy není jednoduché počet cyklů zjistit. Obecně je to obtížnější u Canonů, ale i u některých zrcadlovek Nikon může být docela problém.

pokud nehodláš kupovat jiný objektiv, tak osobně nevidím výhodu v zrcadlovce s tím seťákem, co tam píšeš. Větší čip je sice hezký, ale s mizernou optikou to zas až tak výhra není. To pak ten FZ200 může klidně ve výsledku fotit líp.

FZ200 bude detaily a makro fotit rozhodně líp než ten D3100 (za světla) - oba ty objektivy jsem měl (resp. 18-105 ještě mám u Nikonu D7200 a ani tak to není žádná sláva).Ten ultrazoom je prostě s omezenejma financema lepší a univerzálnější volba.

Jako pokud mu jde převážně o to makro, tak ok. Pokud chce ale univerzální foťák, tak ta zrcadlovka je použitelnější, pokud jí to nebude kazit obsluha

A jako vůbec nejuniverzálnější je kombinace zrcadlovka + nějaký slušný smartphone s dobrým foťákem, ten mu poslouží na to makro a na ostatní použije zrcadlovku. Jinak ten objektiv 18-105 mám (tu nejnovější verzi s ED a VR), koupil jsem mírně jetý za 3500 a nemůžu si ho vynachválit. V podstatě ho z foťáku nesundavám

já mám teda k zrcadlovce tohle:https://www.digimanie.cz/recenze-nikon-coolpix-p30... na makro super a s nějakým smartphonem se to nedá srovnávat navzdoru tomu, jak je ten stroj starý.

U ultrazoomu je ovšem objektivně potřeba počítat s tím, že bude mít horší optické vlastnosti, zejména chromatickou aberaci, výrazně větší distorzi na širokém konci a otvorovou vadu a to i ve vztahu k uváděným objektivům. Konkrétně FZ200 má na širokém konci zoomu distorzi hodně velkou. To sice lze postprodukcí eliminovat, následky v obraze ovšem zůstanou. Difrakce u něj nastupuje už od clony 5,6. Na druhou stranu je pravda, že běžný amatér si těchto vad nemusí ani všimnout pokud bude fotky prohlížet na monitoru nebo pokud nebude fotit architekturu (distorze). Většině lidí příliš též nevadí ani (i dost velká) chromatická aberace, pokud na ni nejsou upozorněni. No a ve finále je vztah zrcadlovka/kompakt je podobný jako PC/notebook. Kompakt je "konečné řešení" kdežto zrcadlovka je stavbnice, která se dá dodatečně upravovat/vylepšovat byť tazatel tuto možnost vylučuje (ovšem nikdy neříkej nikdy ). Spousta lidí taky nedokáže překousnout EVF hledáček kompaktů. Ale to už asi zabíhám do přílišných detailů.

nevím, jak moc budu zoomovat, ale v plném rozsahu určitě ne (max. do půlky proměného ohniska - tj. zoom x12)jeden z pro mne důležitých prvků je elektronický hledáček

dlouho jsem používal ultrazoomy od Olympusu a co na tom bylo skvělý bylo focení makra a různých detailů.. jsi třeba v botanický 2-3m od pěknýho motýla a zoomem si ho pěkně dostaneš na celou plochu fotky s pěknejma detailama.. Tohle u zrcadlovky s velkým čipem neuděláš ani u objektivu 55-200mm (musel by si mít nějaký 500mm dělo)

Odjakživa platilo, platí a platit bude, že nejlepší zoom jsou nohy . Ovšem taky je pravda, že ne vždy lze to nejlepší použít . Pokud jde o EVF v tom se neshodneme, ale prostě máme každý jiné požadavky na stroj, mě prostě nevyhovuje. Ovšem i když plný rozsah zoomu nevyužiješ ultrazoom ve své konstrukci vyžaduje tolik kompromisů, že se to nutně musí projevit nejen na koncích rozsahu ohniska. Při tvých zkušenostech ti asi bude ultrazoom vyhovovat nejlépe (byť sis vybral letitý stroj) a na zrcadlovku můžeš přejít až pocítíš, že ti stávající stroj nestačí.

jo, osobně mi dle zkušeností přijde, že vzít něco se zoomem víc jak 10x/12x je risk a že to prostě bude o kompromisech. Spíš bych preferoval menší zoom - tj. méně než 10x a lepší světelnost. EVF hledáček bych jako problém neviděl, ale pokud se tlačí rozpočet dolů, tak to prakticky znamená jen bazar, což je risk obecně - neznáš mechanický stav.

tak prakticky by mi v pohodě stačilo něco se zoomem max.10, ale 6 min.rozpocet me tlaci dolu, rozumej cim niz tim lip ;)rozhodne to bude bazarovka

Asi klíčová otázka je, co má být výstupem, k čemu to má sloužit. Tištěné fotky ? Do jaké velikosti ? Prohlížení na obrazovce ? Promítání ? Nebo třeba jen fotky na FB a nějaké album na síti ? Podle toho se dá rozhodnout, jestli stačí malý chip nebo ne. Osobně bych nechtěl ani jedno z toho. Tedy objektiv 18-105 proč ne, ten je vcelku slušný, ale sehnat k němu aspoň D3200, lépe D3300.

Fotky budou prohlíženy na FHD monitoru.Sociální síté vůbec, to jde mimo mě.Tisk nějaké fotky čas od času a když už, tak pro soukromé potřeby

Pokud jen FHD, tak je to skoro jedno. Ideální je podle mě tohle : https://www.megapixel.cz/sony-cybershot-dsc-rx10-ivnebo jakýkoliv starší model téhle řady včetně bazaru.

sorry, ale tebou zmíněný RX10 stojí přes 50 táců. A za 24 tisíc má fungl nový set:Pentax K-70 + 18-50 DA WR RE / DA-L 50-200 WR černý + Objektiv Pentax 50/1,8Naše cena s DPH: 23 390 Kčhttps://www.vkfoto.cz/pentax-k-70-18-50-da-wr-r... Tj. zrcadlovka se stabilizací čipu a 3 objektivy. Mimochodem, ta 50ka jde s mezikroužky použít na "supermakro". A nějaký "makro" režim možná bude mít i ta 200ka. A krom té 50ky jsou ty objektivy ve "weatherproof" provedení, což je do přírody docela fajn. Tělo je WR taky.

Stojí, ale je to skvělá hračka . Fakt. Ač fotím jinak pouze na FF, měl jsem ji na týden půjčenou. Fakt zábavný. Jasně že nová čtyřka stojí pade, proto taky píšu jakoukoliv starší verzi včetně bazaru, to jsou pak jiné ceny. Pro to použití co tazatel chce je zrcadlovka fakt zbytečná. S tímhle užije daleko víc zábavy.

oba jste uplně mimo realitu ne ? Tazatel se ptá na foťáky z bazaru odhadem do 7000,- a vy si tady honíte vlhký sny za 50 a 24k

To máš různý . Někdy před dvěma lety za mnou přišel známej na radu, že prý foťák do deseti. Nakonec nakoupil za 50, a dneska už je ve fotovýbavě nejmíň za 120 . Nikdy nevíš ...

no já to znám

tak nad rx10 slintam ;)

jj, i to video je zjevně fakt dobrýhttps://www.youtube.com/watch

A co ti poradili znalí z poraden zaměřených přímo na fotografii?

Na to se ho nemusíš ptát.. pár takovejch diskuzí jsem sledoval a tam se to vždycky zvrtne v hádku a přehlídku toho kdo má větší znalosti a zkušenosti z oboru..Něco jako tady ale tak 3x horší

No, pokud je tak na všech specializovaných fórech, vysvětluje to proč se v PC poradně lidi ptají na hudbu, filmy, auta, foťáky, balíky, daně, apod.

uplně nejhlepší maglajz jsou audio fóra a dotazy na "dobře" hrající sluchátka

.. do 1000 korun.

myslíš onanisty vybavení?https://kenrockwell.com/tech/7cz.htm

Vsem vam dekuji za nazory, myslim, ze to staci ;)Zaver je pro me jasny