» Poradna » Mobily

Výběr foťáku pro amatéra

Ahoj, potřeboval bych poradit. Hledám co nejlepší foťák do pěti tisíc. Máte nějaké tipy? Hranici bych nerad překročil. Jen dodávám, že momentálně se rozhoduji mezi těmito třemi :http://www.alza.cz/olympus-sp-820uz-black-d3... http://www.alza.cz/canon-powershot-sx170-cer... http://www.alza.cz/nikon-coolpix-l820-black-... Jaký z nich vám přijde nejlepší? Díky :)

Odpovědi na otázku

Hele, chtělo by to nám trochu říct, co vlastně hodláš fotit. Mne osobně by zajímalo, proč vybíráš z těch děsných ultrazoomů s malým čipem a vysoým rozlišením, kde stejně víc jak 10x zoom v praxi v ruce neudržíš. Navíc velký zoom zhoršuje světelnost objektivu a navečer či v interiéru vyfotíš velký kulový. Nebo ti foťák nastaví ISO 6400 a víc a bude to zrnitý jako prase...Osobně doporučuju spíš tohle:http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/nikon-coolpix-p330/pokud bys byl ochoten přidat pětistovku...

To je stejná hračka-sračka, jako ty tři předcházející, navíc ještě neumí česky! A pokud chceš něco, co opravdu fotografuje, budeš muset na peníze dost přitlačit. Ovšem pokud hodláš fotit stylem Teta Agáta u hromady hnoje a prezentovat to jen na webu, je to úplně jedno, na takové fotky stačí i mobil.

Vyjdou nastejno. Ale jak uvádí výše, spíš bych šel do optiky 22 mm až max 180 mm. Víc v ruce v praxi neudržíš, a tím chytneš lepší světelnost objektivu. Světelnost f/3,5 je hrůza (to je temnost objektivu), pak leze na vysoké ISO a chytá šum.Jsou to digitály na fotky typu, byl jsem tam a dokonce s foťákem. U Nikonu dokonce f zaměnili.

Proč je světelnost f/3.5 špatná? U snímače (cca 8mm x 6mm), který je v těchto foťácích, je to celkem dobrá světelnost. Světelnost je to horší pokud máš snímač, který je např. v zrcadlovkách, např. snímače 23x15mm. Na větší snímač potřebuješ přivést víc světla. nebo full frame 36x24mm

tak vyloženě špatná není, spíš jde o to, že i v dané cenové relaci se dají sehnat i kompakty s mnohem lepší optikou a ne prášky vyhoněné ultrazoomy, které se trumfují, zda je lepší 20x nebo 30x zoom, ačkoliv bez stativu ho nikdo v praxi nikdy nevyužije protože to prostě nejde udržet.Myslím, že jsem svého času četl recenze na nějaké kompakty Samsung a taky jeden Benq, které měly také objektiv s nějakým rozumným zoomem (méně než 10x), dobrou světelností kolem 2.0 nebo 2.8 a začínající na nějakém slušně širokém ohnisku. Cenově pak myslím vycházely ještě níž než ten Nikon P330 a amatérovi by to mohlo stačit...

Jo to je pravda... já mám kromě zrcadlovky ještě canon sx120 is, a velké ohnisko jsem ještě myslím nevyužil, nepoužil jsem více než cca 150mm. Ale navzdory tomu, že to je ultrazoom, musím říci, že dělá velmi dobré fotky. Já bych doporučil sx-170, jen škoda, že se už neprodává sx160 is. Ještě před vánoci byl k mání. Ta cena nového modelu canon sx1xx vždy cca po roce sleze o 1000kč. Já jsem tehdy koupil sx120 is za 4200kč, a za rok se prodával za 3000kč.

tak jistým kompromisem by mohl být Panasonic Lumix DMC-SZ9http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/panasonic-lumix-dmc-sz9/s... Počet efektivních pixelů 16,1 MPObrazový snímač 1/2.33-type CCD snímačOhnisková vzdálenost 25–250 mmSvětelnost f/3,1–5,9Optický zoom 10XTyp stabilizátoru Optickýta světelnost sice není nic úchvatného, ale zoom celkem jde a panasonic dělá docela slušné fotky, co mám s nimi zkušenost - není to pro nikoho s bůhvíjak velkými ambicemi, ale na focení dovolené apod. asi víc než slušné...Aaron ho má za 4 600 Kč:http://www.aaron.cz/produkty/panasonic-lumix-...

Zdary,já jsem dostal od babči k narozeninám tuto :http://www.electroworld.cz/product/fotoaparaty-a-kam... A jak píšou chlapi,tuty foťáky jsou spíš "hračky" ,než bůh ví co.Super je třeba u tutoho hledáček,a nejenom display.Přiblížení-samozřejmě při držení v ruce žádná sláva,ale má dva druhy stabilizace,atd,takže zase taková tragédie to neni.Jak píšou borci-záleží,co chceš fotit.Já žádný fotograf nejsem,a na focení dovolené mi to bohatě stačí.Ale profi fotograf fakt nejsem

Žádný není nejlepší. Nejprve si ujasni, co chceš a budeš fotit a co přesně znamená slovo amatér. Potom bude snadné poradit. A hlavně nezapomeň, že dobrou fotku dělá fotograf a nikoliv foťák.