» Poradna » Počítačové sítě

Výběr DS 220+ vs. DS720+

Zdravím. chtěl jsem poprosit na radu ohledně výběru našeho prvního NAS. Mám tedy pouze chabou a opět pouze teoretickou povědomost.... NAS bych chtěl využívat v rodině: pro zálohy třech domácích notebooků, zálohu fotek a videí z mobilů celé rodiny, ukládání a zálohu nových i stávajících videí a fotek ze zrcadlovky. Mám v úmyslu taky využívat ke sledování filmů a videí na 4K televizi (jen DLNA). Hodlám využívat media server přímo od Synology. Po plánovaném zakoupení HIFI zesilovače s wifi využívat na přehrávání uložené hudby FLAC.... V podnikání : k ukládání CAD výkresů a dat k projektům s dálkovým přístupem 2 kolegů, kteří budou mít oprávnění prohlížet, doplňovat a měnit data ve vybraných složkách. A zřejmě i syn student bude na dálku využívat svoje data...Plánuji RAID1, zatím 2* 4TB WD RED (bez SMR) a raději jednou za čas ještě zálohu nepostradatelného obsahu na externí HDD. Vybírám mezi DS220+ a DS720+ (rozdíl v ceně je, ale ne katastrofální a řekněme, že HDD už mám, tak je tam prostor) . Vím, že by asi stačil i DS218play a taky jsem u něj výběr začínal, ale chtěl bych vzhledem k tomu, že počítám s tím, že NASka bude sloužit aspoň 10, ne-li víc let (třeba s výměnou HDD), tak bych chtěl současný model (možná na něj půjdou lépe i nové verze softwaru, které se objeví) a pro jistotu s rezervou výkonu procesoru (všechno vyžaduje stále větší objemy dat a výkon hardwaru...). Zřejmě pod náporem hodnocení těchto NAS od pokročilých uživatelů a odborníků IT jsem začal "blbnout" s 720+ a potřeboval bych zřejmě trochu schladit... nebo byste i tak šli do DS720+ (hlavně kvůli výkonu procesoru a možnosti dalších šachet a vyrovnávací paměti SSD...)??? Kdo se vyzná a může poradit, tak budu za dobrou radu velmi vděčný. Moc díky! .... je toho jak od Boženy Němcové, ale chtěl jsem uvést vše co se mi honí hlavou.....

Odpovědi na otázku

nepotrebujes nutne "+" model, ale 4TB disky na to vsetko co pises? Nesranduj. Ak disky uz mas, tak kup 4diskovy model, aby si to o rok lahko vedel rozsirit, lebo 4TB je malo. Ak sa to bude vyuzivat aj na firemne ucely, tak by sa to snad dalo dat do nakladov, pozri 920+

Pokud nejsou love, nebál bych se pro ty účely ani DS418. 4TB je fakt úsměvně málo.

Prosím, neřešme ty 4TB a řekněme, že si nakonec pořídím 2x 10TB (momentálně mám zaplněný necelý 1TB ! ). Nejde mi o velikost úložného prostoru, ten se dá řešit všude stejně. Dokoupit se dá i operační paměť až na 6GB.... Používání je více na straně domácnosti a jejich členů cca 75%. Ta stránka, říkám raději živnostenská než firemní, nezabere moc velkou kapacitu HDD - CAD je jen ve 2D.....Tedy jde mi jen o výběr mezi těmi dvěma 220+ a 720+, které jsem uváděl a to z pohledu potřebného výkonu i do budoucnosti...... Dík za pochopení.

hlavny rozdiel medzi nimi je 2x vykonnejsi CPU u 720+ Pre domace pouzitie je vhodny aj 220j, ktory je daleko pomalsi, takze vobec nemusis kupovat "+" ako ti pisem uplne hore. Hlavna deviza + modelov je imho active backup for business co je zaloha komplet celeho disku (diskov) v PC

samozrejme + modely s x86 CPU su vykonnejsie ako domace j modely s ARM, takze aj ked nepouzivas active backup ale mas "vela" uzivatelov co lezu vzdialene do weboveho rozhrania, tak je + model vyhodnejsi. Na doma pre domace pouzitie je v pohode aj 220j

yop.. syno teraz nedavno vydali aj model s ryzenom. KONECNE!

Vďaka za Tvoj záujem! Takže pokud bych šel do DS720+ s ohledem na budoucí neustále větší požadavky upgradeovaných aplikací, nových multimediálních souborů a dalších řad OS v samotném NASu na objem operací, rychlost atd., tak by to úplná blbost snad nebyla?

720+ je asi najrychlejsi 2diskovy synology... nech ma opravi niekto ked nemam pravdu. 920+ mas iba o 100€/2600kc/20% drahsi ale ziskas jednoduchu moznost doplnit 2 disky. Zamna sa 720+ neoplati.

Mám 920+, aktuálně 12 TB a je to fakt málo

Měl by jsi si zjistit více proč je tam ta operační paměť, ev. rychlejší procesor.Je to hlavně kvůli nějaké možnosti virtualizace. Ať tam běží emailový server, nebo nějaká forma SQL a nebo nějaké containers.Jinak na běžné sdílení, ev. streaming není zapotřebí žádný extra výkon.Prostě přistupuj k tomu jak v běžném životě. Když na to máš, jezdi klidně ve dvoumístném Ferrari, my ostatní jezdíme s kombíky, protože na jiné nemáme, resp. protože jsou pro nás praktické a máme pouze jedno auto.

je to jak píšeš - 220+ nebo dokonce 720+ jena to co píše tazatel totální kanón na vrabce. Bohatě bude stačit DS218 nebo spíš 418.Ve firmách mám bílé dvoudiskové modely (s J na konci) a běží na tom sdílení, zálohování hyperbackup, VPN, mailserver i www station najednou a žádnej problém s tím není. Černý modely jsou samozřejmě ideální, ale + modely už jsou na doma naprostá zbytečnost pokud se dotyčný nechce zabejvat virtualizací, používat Active backup, řadič domény atp.

ked uz tu teda piseme o active backup.. Syno ohlasilo pre DSM7 podporu AB pre linux a pracuju na klientovi aj pre apple zariadenia.

Linux je potreba ale na MacOs je skvele funkcni Timemachine ktery se da dobre napojit na Synology... Pro Mac AB nikdo asi pouzivat nebude (i kdyz ja mozna jo :) )

No mě asi znejistilo to, že ani jeden NAS prý nezvládá Plex 4K transcoding a to prý pro slabý výkon CPU. Protože s v tom moc neorientuju, tak mi přišla investice +3000Kč na 10 let za NAS ne zase tak strašná, pokud by se v budoucnu na to moje používání (zřejmě na výkon nejnáročnější v oblasti multimédií) využil ten výkon navíc co má DS720+ (přece i Win má stále vyšší hardwarové požadavky...) Já jsem laik a proto se tu ptám- nedovedu to vyhodnotit, jestli v mém případě nemám blbnout a na 720+ zapomenout, protože do budoucna mi to stejně nijak nepomůže a utratím zbytečnš LOVE navíc. Netoužím po Ferari, ale po spolehlivém kombíku, ve kterém se svezu třeba i za 6 let a ono to pojede, i když jistě trochu pomaleji než ty kombíky nové.... Tohle byl můj náhled a všem děkuji za názor!

zvlada, len nie bezplatna verzia PLEX. Zaplatis licenciu a pojde ti grafikou akcelerovany prepocet. Vyskusane to nemam.

ale mam vyskusane, ze 218+ bez hw akceleracie niektore FHD filmy zvlada, niektore nie. Skusobne som pustil 8K, vytazilo to cele 2GB ram a zasekol sa NAS ;)

Neustále tu trepeš svoje múdra, ale praktický prínos skoro 0. Že si preskočil 4K, ťa netrápi. Potreboval si sa pochváliť, že 8K to zasekne.Okrem toho AV písal, že bude používať DLNA a Media server. Takže sa môže vykašlať na výkonný model. Tam sa nič neprepočítava, len streamuje do koncového zariadenia. Takže bude závisieť na TV, koľko toho zvládne (kodek, datový tok). Dnešné TV už majú na to dosť výkonné procesory (hlavne využívajú HW decoding, napr. h264, h265, ...).Poviem to takto. Ty si asi ako blb pustil priamo Video Station v DSM. Prípadne DS Video v nejakom koncovom zariadení (TV, mobil, tablet). Vtedy vlastne dekóduje a prehráva film priamo procesor NASu. Ver tomu, že takto málokto pozerá filmy ak je normálny. Zvyčajne to chce pozerať na TV. A prezradím ti, že aj môj 8 rokov starý BD Player za 70 € zvláda prehrávať 4K (testované na rôznych vzorových videách s rôznym zvukom, samozrejme, nad 40 Mbit už býva problém, záleží s akým nastavením to bolo prekódovane, niekedy zvládne aj 70 Mbit). Dokonca aj keď pri ovládaní na internete je pomalší, Netflix stále zvláda.Tak tu nebalamuť ľudí, ako NAS má problémy prehrávať a nutnosť používať Plex na online prekódovanie.Len dodám, že mám starý DS412+ a TV je úplne blbá, nie SMART, ale málokedy narazím na video stiahnuté z netu, ktoré by neprehral ten BD Player.

ukludni sa, lebo ti praskne zilka. Uplne prvu vetu pisem, ze nepotrebuje + model. A bavime sa o PLEXe, nie o DS video.

Jeho požiadavka bola DLNA. Tak čo do toho montuješ Plex?

AV | 17. 12. 2020 22:31 | Microsoft Windows 8 Chrome 87.0.4280.88No mě asi znejistilo to, že ani jeden NAS prý nezvládá Plex 4K transcoding

Ďakujem za potvrdenie.

Pokud si chceš udělat nějaké srovnání obou modelů https://www.google.com/searchTeď to schlazení:1) může být, že NAS výdrží 10+ let. Ale na to nespoléhám.2) mám dojem, že o NAS uvažuješ podle některých znaků jako o PC. Operační systém je tam upravený Linux a je mizivý předpoklad, že by jeho nároky na HW znatelně rostly. A pokud se objeví nové verze SW, tak to není jako u Woken, že si tam dáš co si kde postahuješ. SW dodá výrobce nebo třetí strana, po otestování výrobcem, jak z hlediska požadavku výkonu na daný HW, tak stability.3) uvaž, kolik současně půjde dat do NAS a nebo z něho ven. Po 1 GB síťovce procedíš nějakých 110 MB/s.4) pokud si to můžeš odepisovat. tak bych nešel cestou pořízení na furt, ale po odepsání, pokud by to přestávalo výkonem být ono, bych uvažoval o novém modelu a starý prodal ke snížení pořizovacích nákladů.5) vzhledem k tomu, že operační systém je na disku, podumat o tom, pokud NAS zdechne, tak jestli půjdou disky přehodit do nového a nebo data zazálohovat a jít cestou nové instalace.6) O Plexu si přečíst něco například tady https://nascompares.com/2020/07/30/synology-nas-p... Ona je totiž otázka, že jestli nepřijde nový kodek a nebude k tomu potřeba onačejší procesor v budoucnu. To k tomu pořizování nafurt. Ale multimédia na NAS, nechám k vyjádření opravdu znalým v této oblasti.

Suhlasim s nazormi, ze "+" model je kanon na vrabce pre domace pouzitie. Ale sam by som radsej volil "+" model, skrz podporu Dockeru. Riesit balicky tretej strany na obycajnych modeloch je vacsinou docela opruz, kazdu chvilu nejaka nekompatibilita, rozne verzie mono, javy, phyton, atd. Takze, ak mas v plane pouzivat balicky tretej strany (napriklad Unifi Controller, Sonarr, Radarr, Transmission, ...), tak by som zvazil "+" model, na ktorom je to vdaka Dockeru o mnoho jednoduchsie a stabilnejsie.