Výběr chlazení pro CPU

Zdravím, potřebuju poradit s výběrem chlazení na cpu. Zatím jsem rozhodnut jenom o tom, že to má být spíše chlazení vzduchem. Mám AMD ryzen 5 1600X 3.6GHz a na něm větrák za 2kila a absolutně to při vyšší zátěži nezvládá, proto se obracím na Vás a potřebuju vybrat nový výkonější chladič (teploty překonávají 70 stupňů). S chladičem bych se měl vlézt do 1500KČ v případě potřeby jsem schopen ještě trochu povolit.Sestava: skříň: Zalman z1 neo ZD: MSI B350 gaming plus GK: AMD rx570 8GB RAMka: Kingston 8GB

Odpovědi na otázku

Chladič za dvě kila je horší, než to, co dává AMD k některým CPU zdarma. Kup si třeba Feru 3 a budeš spokojený:https://www.czc.cz/silentiumpc-fera-3-he1224... Na 1600X stačí bohatě.

pokud ale bude chtít vyhnat až těch 4Ghz, tak to nestačí moc dobře :D(Mám ten cpu, i chladič)Sám bych teď bral nějaký lepší. Ale tak 3,7Ghz taky stačí.

Zaujalo mě to něco lepšího. Jaký by byl ten lepší??

Na 4 GHz ho ale v takové základní desce rozhodně nepřetaktuje.

Tak to máš buď smůlu na extrémně špatný kus CPU nebo tam máš něco hodně blbě:https://www.youtube.com/watch

Taktovat zatím nemám v plánu, ale potřebuju asi něco silnějšího, protože v létě musím PC chladit stolním větrákem😀

Bez OC je i Fera celkem luxus, ale pokud chceš, klidně si kup lepší. Jsou to tvé peníze:https://www.czc.cz/noctua-nh-u12s-se-am4/208... Mám už skoro 10 let starší typ NH-U12P a mohu jen doporučit. Jen je to fakt zbytečnost.

a nebo špatně nanesenou pastu, či špatný kus chladiče... já při 3,7Ghz mám teplotu kolem 30-50 stupňů při otevřených asi 9 oknech prohlížeče (využití cppu kolem 13%), 2 monitory...samozřejmě to kolísá a chladič jede na +-1000 rpmtak nevím nó...

samozřejmě to uchladí v pořádku, když nechám vyšší otáčky... ale celkem to hučí... proto bych volil lepší chladič, ten hluk mi sice extrémně nevadí, ale když už grafika chladí dost potichu, tak cpu chladič by mohl taky.

Dobré taky bych volil spíše nějaký lepší chladič, ale potřebuju nějaký od Vás konkrétní typ, protože sám nejsem schopen nic vybrat

jsem na tom stejně jak vy, proto mám Feru, kterou mi zde taktéž doporučili...je to dobrý chladič, záleží spíš na tom, jestli vám vadí hluk... :D Ale pokud taktovat nebudete, stačí v pořádku a je i tichý. Ale v létě nevím, na to jsem taky zvědav, jak to bude celý pc zvládat no :D

Opakuji, že tam máš nějaký problém nebo špatný CPU, který není ideální pro OC. Jinak Fera bez problémů chladí o přetočená FX-8xxx, vedle kterých je 1600X extrémně úsporný CPU.Fera má dle výrobce schopnost uchladit i TDP až 180W, tedy 2x tolik, co má 1600X. Takže je dost předimenzovaná na to, aby nemusela funět jako kráva.A tazatel nemá Feru, ale nějaký bazmek za 200,-, což bude jen kus hliníku bez HP + 80-92mm větrák. V porovnání s tím, je Fera obří chladič.

Nevadí, CPU mi stačí i bez OC... těžko říct, kde je problém. Přeci jen, každý kus cpu je jiný, stejně jak kus gpu. Každopádně nefuní extrémně hodně, stále je to dost otáček pod maximem, možná to vnímám víc nahlas, když mám bednu skoro hned u hlavy. Teď jsem zkusil méně náročnou hru, a tam to chladilo v pořádku, tiše na +-50 stupňů... ale u AC: Odyssey mi to více hučí.Každopádně se Vás zeptám na něco off topic.Jde nějakým softwarem ovládat jednotlivé větráky ve skříni? Protože bych si chtěl do skříně dokoupit jeden větrák, u kterého bych chtěl mít stejnou rychlost,jako u zbylých 4. -mám na skříni ovládání na rychlost větráků - 3 profily, ale nevím, jestli bych dokázal nějak na to napojit i ten 5. větrák, tak jestli na to není třeba nějaký sw... pokud ne, tak bych to snad nějak dokázal, ale za zeptání nic nedám.

Jde o to, kolik má deska samostatně řiditelných konektorů. Ale i kdyby byly třeba jen 3, stačí si je rozdělit do 3 logických skupin a je to.Řídit to jde v BIOSu. Ale i pomocí SW od výrobce desky. Mě osobně ale nejvíce vyhovuje Speedfan. Pokud funguje s deskou, dá se tam dělat prakticky jakákoliv regulace. I takové blbiny, jako že přední větrák se bude řídit podle toho, jaké teploty má grafika nebo větrák na CPU se bude točit podle teploty SSD (nesmysl, ale jde to).

Základní desku mám MSI B450 A PRO, apky mám Command center, smart tool a xboost. Přes command center tam ale nikde řízení větráků nemám, pouze cpu fan.

No tak jsem se stejně díval po něčem výkonnějším a tak jsem našel tohle: https://www.czc.cz/silentiumpc-fortis-3-he14... Co na to říkáte?? A nepoškodí do desku, přece jenom to váží 860g??

Fortis v testech dopadl jen nepatrně lépe než Fera, takže podle mě za ten příplatek nestojí. Opravdu lepší je až Grandis.O desku se neboj, uchycení to má bytelné a s váhou se počítá. Jen kdybys PC někdy přepravoval, je lepší chladič sundat nebo alespoň něčím obložit, aby se nemohl hýbat.

Klidně bych jo bral, ale mám 2 dotazy. Nebude zasahovat do Ramky?? A nevidím, že je na paticí am4.

1. Záleží, jakou máš. S normální RAM počítá, s hřebenem ne (na foto je větrák hodně dole, dá se posunout trochu nahoru, viz zelená šipka):https://ctrlv.cz/shots/2018/12/28/9Fy3.pngTakže tohle pod to dáš bez problémů:https://www.czc.cz/crucial-ballistix-sport-l... Tohle s odřenýma ušima:https://www.czc.cz/adata-xpg-gammix-d10-16gb... A tohle rozhodně ne:https://www.czc.cz/hyperx-predator-16gb-2x8g... 2. AM4 podporuje, stačí se nespoléhat na info v eshopu a podívat se do specifikace výrobce (skoro dole na stránce):https://www.silentiumpc.com/en/product/grandis-2-xe1436/Ale znovu opakuji, na nepřetaktovaný 1600X je i Fera dvojnásobně předimenzovaná:1600X - TDP 95WFera 3 - TDP 180WGrandis - TDP 250WJá bych na to klidně dal i Levného Spartana Pro HE1024 s TDP do 150W, který nepřetaktované CPU také zvládá velmi dobře (vyzkoušeno). Ale to jen na tobě, uchladí ti to všechny. Je to tedy jen o tom, o kolik jsi ochoten to přehnat.

No super mám přesně ty poslední ramky hyperx takže se ještě podívám a napíšu, ale zatím děkuju za všechny rady

Našel jsem ještě tento: https://www.czc.cz/be-quiet-pure-rock/198449... Oproti té Feře má 4 trubky dole což je asi lepší, tak mi to ještě zhodnoť prosím, můžeš napsat i lepší nebo ho zkritizovat. Díky

Jen pár drobností:- Fera má také 4x HP- Fera má HP rozprostřené do celé plochy chladiče, Pure Rock je má v řadě, takže prostředek chladiče je hůř využitelný- Fera má přímý kontakt HP s CPU, Pure Rock má pod HP ještě navíc kryt, který HP zbytečně oddaluje od CPU a přidává tak další materiál, kterým musí teplo pronikat- Fera je úplně mimo RAM (viz 8. foto na czc), Pure Rock vychází nad první slot (viz 4. foto), takže s vysokými RAM nepočítá- Fera je do TDP 180W, Pure Rock do TDP 150W

No a co tenhle?? https://m.alza.cz/scythe-mugen-5-rev-b-d509... Je hodně kladně hodnocený a 1. ramku mám až ve 2. slotě