Vyber chladice pro mosfety

Dobry den, chci se zeptat nejakeho zkuseneho cloveka, co by mi tak poradil. Mam desku ASUS z97 Pro, kterou jsem koupil na bazaru a nebyl tam instalovany heatsink pro mosfety. Deska ma 12-fazove napajeci kaskady a pri monitorovani teplot v Biosu je VRM pri ne moc vysokem vytizeni procesoru okolo 45°C, proto jsem se rozhodl ke sve I5-4690k dokoupil pasivni heatsink pro mosfety. Kazdopadne delam to poprve v zivote a nevim, jaky typ vybrat, jak by byl nejefektivnejsi a ceho vseho se nesmi dotykat vodivy material, jez obsahuje kazdy heatsink at uz med nebo hlinik. Je opravdu velky rozdil v instalovaci stejne rozmerove objemneho chladice z medi a hliniku za vetsi pripatek? Rozdil v cene je vice nez dvojnasobny, tak snad by mohl stacit hlinik.Taky jsem pochopil, ze cim vetsi plocha, tim lepe hlavne v horizontalni orientaci alias osa x. A vyska neni tolik efektivni a dulezita jako sirka chladice. Dalsi vec je ta, ze na desce je 24 malych mosfetu a nechce se mi to lepit pomoci teplovodive pasky vsechno zvlast a chtel bych koupit treba blok pro ctverici nebo alespon dvojici mosfetu v rade, nebude to problem a je to efektivni chlazeni? O cely komplet heatsink neuvazuji, neda se sehnat presny pro roztec der na desce, je to totiz 12 cm a nasel jsem do 10 cm a navic velmi drahe, proto bych koupil takto jednotlive pasivni chladice pro mosfety zvlast jako napr. tento pro dvojici mosfetu 1) https://www.ebay.com/itm/10pcs-9mm-x-12mm-x-9m... 2) https://www.ebay.com/itm/10Pcs-Green-14x14x11m... nebo Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Mno já bych zkusil sehnat ten blok co tam měl být, protože nevím o Z97 desce od asusu, který by je na mossfetech neměla.. často tam je místo na 2 šroubky a prsotě se přišroubuje a vedení tepla je dělaný těma podložkama...btw: tady ty pidi-pasivky, to je pro raspeberry a ty jsou jak malíček a i ta blbá malina je umí rozpálit do červena (kupoval jsem je pro svoji pi3 )

To teda jo, na to, že RPI je navrženo pro provoz bez chlazení, tak se umí pěkně rozehřát. Bez pasivu ani ránu, já jsem i přidělal aktivní ofuk a spouští se jen, když CPU vyleze nad 55°, po zchladnutí zhasíná. Jsem teď zvědav, mám objednanou čtyřku se 4GB paměti, jak na tom bude s teplotou. Je tam výkonnější CPU, ale zase je modernější, tak jsem zvědav. Pasivky mám ale samozřejmě objednané k němu.

Kdyz jsem desku kupoval, tak mi bylo receno, ze dotycny uz je druhy majitelem teto desky a originalni heatsink chladic na mosfety byl vymontovany prvnim majitelem, ktery vymenil i original pasivni heatsink pro chipset (south bridge) a misto tam dal jiny hlinkovy chladic od Asusu s malym vetrackem a teploty pri 60% otackach jsou na chipsetu do 40°C, takze asi super reseni a vedel, co dela.Kdyz se kouknes na original fotky ASUS z97 pro, tak tam vidis neozebrovane pasivni bloky, ktere jsou velmi neefektivni pro chlazeni, proto asi chapu prvniho majitele. Kazdopadne pokud mam slusny chladic s vetrakem pro cpu na hodne otackach, tak to problem i pri mirnem taktovani byt nema (nicmene mam jen prumerny Arctic Freezer 33). Kazdopadne nechci jet vetrak uz kvuli hluku na vysoke otacky a take chci trochu taktovat ten procesor. A ta originalni hmota desky fakt nema cenu tam instalovat a navic se sehnat neda. A ty roztece sroubu jsou tam netradicni, jak jsem rekl, A takovy blok od Thermalright z hliniku je celkem palka, navic nema ani udelane diry a rozmerove nesedi. Uz jsem vsechny varianty studoval. https://www.mironet.cz/thermalright-hr09s-type-3... Spis mi jde jen poradit o to, jake z tech pasivu by asi bylo nejlepsi instalovat, co jsem postnul v prvnim dotazu.

Já osobně bych nepoužil ani jeden z těch pasivů - když to srovnáš s tím blokem co tam měl být, tak tohle je jak papír.. btw: u Z97 chipsetu sem nezažil aby by se pekl, takže těžko říct proč tu desku někdo zprznil..

No, musel to byt nejaky straslivy kutil. :o)

Nebo tam mohl mít vodníka. S LGA1150 se začaly šířit tzv. fullcover bloky.

Aaaa, ano. Kutil nebo extremista. :o)

O kolik stupnu ty pasivy Rapsberry stahnou teploty dolu bez aktivniho ofuku ventilatoru, Wade? Meril jsi to pred a po?

Nemám to změřené, kupoval jsme je na doporučení rovnou i s RP3 a překvapilo mě jak se i s nima umí rozpálit..

Sežeň si nějakou vadnou desku s chladičem a z ní ho použij. Možná budeš muset toršku řezat nebo převrtat díry. Hlavně nezapomeň mezi MOSy a chladič silikonovou podložku o tloušťce 0,5-1 mm.

Když to bude asus deska, tak by to mělo dokoce sedět ( tohle pcb bylo u více typů s různáma pasivama atd.)

Asus ty délky mění jako ponožky. Stačí najít stejně široký chladič, fiknout ho pilkou a vyvrtat díru na úchyt. Kdyby chtěli, tak ty desky chladiče nepotřebují. Koukni na Supermicro, jaké hovadské procesory jdou do jejich serverových desek osadit a jak malé tam jsou chladiče. Pouze osadili dražší a lepší MOSy.

Aha, já se zrovna díval na cca 3 asus desky co mám tady doma (270 prime, Z170 A a B150 tuf a vypadalo to fakt stejné.. tím pádem sory za špatné info.

Nechápu ty minusy. U Asusu je to kolikrát jen o několik milimetrů a mnohdy stačí pilník. Ty součástky jsou vesměs stejné a je to díky dlouhodobým smlouvám v odběratelském řetězci - MOSy mají desky co generaci snad stejné, občas změní jejich řízení. Je to jenom o tom, co sežene - třeba někde uvidí desku od Gigabytu.

No, hlavně aby ty díry nepřevrtal v MB. ☺